Vo folklórnom víre som sa ocitla už v marci, vďaka mojej kreatívnej práci a ÚĽUV-u, ktorý vyhlásil súťaž pre malých majstrov. Neskôr som tu na Sashe objavila súťaž pre ,,veľkých majstrov" a začala som sa obzerať po byte, čo by sa dalo u nás vylepšiť v tomto duchu. Rýchly konkurz vyhrala naša obývačková lampa, ktorú sme kupovali viac-menej ako ,,z núdze cnosť", hneď ako sme sa nasťahovali - aby sme na Vianoce nemali nad hlavami len holú žiarovku. Nový šat som jej plánovala dať už dávno, ale tá správna chvíľa prišla až teraz.
Dlho som hľadala ten správny motív v knihách s ľudovou ornamentikou, no nakoniec som sa rozhodla vrátiť ku koreňom, a použila som ornament, ktorý som našla na jedných z rukávcov ženského kroja pochádzajúceho z mojej rodnej dediny - dedičstvo po babičke.
Po úspešnom vyriešení prvotnej dilemy to už išlo jednoducho.
Tu máme hviezdu dnešného žurnálu ešte v pôvodnom stave.
Na vylepšenie potrebujeme:
- tienidlo na lampu - moje je plastové, od známej švédskej firmy
- samolepiace tapety
- nožnice - použila som zahnuté manikúrové - jednoducho sa s nimi vystrihovali drobné obliny
- orezávač
- krajčírsky, prípadne papierový meter
- kancelársky papier, farbičky, ceruzka - na prípravu návrhov
- gombíky rôznej veľkosti - namiesto kruhovej šablóny
Postup:
1.) Najprv som si prekreslila vzor na kancelársky papier. Keďže mám rada symetriu, použila som len jednu polovicu a tú naskenovala do počítača. Vo worde som si následne pomocou preklopenia obrázka vytvorila dokonalý celok a ten namnožila na celú stranu. Som tvor od prírody nerozhodný, takže mi vznikla maľovanka, ktorá mi mala pomôcť pri kombinovaní farieb (pôvodná farebnosť pre náš byt neprichádzala do úvahy). Zladiť farbičky, môžeme začať...
Pôvodne som chcela ornamentu vdýchnuť viac elegancie v čierno-zlatej farebnosti. Takto sa mi však zdal príliš smútočný a vybrali sme kombináciu zelenej a čiernej.
Lampu si treba najskôr zmerať, a rozvrhnúť si veľkosť a počet opakovaní vzoru. Môj má šírku cca 8,5 cm a okolo obvodu sa mi zmestil 10-krát.
2.) Jeden z ornamentov som vystrihla (veľkosť zodpovedala mojej predstave) a rozobrala ho ,,na súčiastky", teda na jednotlivé šablóny (na fotke ešte nie je proces úplný).
3.) Prichádzame k ďalšej zdĺhavej časti - obkresľovaniu. Máme viacero možností.
A- Nechať ornament v celku, zadnú časť dôkladne vyfarbiť mäkkou ceruzkou (vznikne nám grafitová vrstva, ktorá funguje ako kopírovací papier), priložiť šablónu a z prednej časti obťahovať potrebnú líniu perom. Výhodou je rýchlosť, nevýhodou horšie umiestňovanie šablóny (najmä v prípade obmedzeného množstva materiálu).
B- Šablónu môžeme tiež vyrobiť z výkresu, ale pri opakovanom používaní sa niekedy deformuje jej tvar.
C- Vyrobiť šablónu z výkresu, alebo kancelárskeho papiera a ešte pred vystrihnutím ju niekoľkokrát prelepiť priesvitnou lepiacou páskou a až potom vystrihnúť.
D- Šablónu vyrobiť z mäkkého plastu.
Ja som využila možnosť A a C :)
4.) Zdĺhavá činnosť pokračuje - striháme.
5.) Keď už máme všetko nastrihané, alebo aspoň niečo a nevieme sa dočkať lepenia, ceruzkou si naznačíme na tienidlo záchytné body. Ja som všetko rozrátala a jednotlivé veľkosti som nanášala pomocou papierového pásika. Prípadne sa dá použiť papierový alebo krajčírsky meter.
Stačilo označiť miesto pre väčšiu bodku a menšiu v strede. Ostatné som lepila odoka.
Ornament som lepila od stredu, takže som naznačovala len umiestnenie vnútornej časti - ostatné sa prispôsobili. Najideálnejšie je, ak všetky časi presne zapadnú k sebe, prípadne sa trošičku kryjú, lebo večer svetlo odhalí všetky nedokonalosti.
Takto pribúdali ďalšie vrstvy...
6.) Posledný krok je dvojfázový. Najskôr treba vygumovať (prípadne umyť) značky a potom už len nainštalovať tienidlo na svoje miesto.
A hotovo ;) ...teda ešte nafotiť...
Tak skúste aj Vy. Tento postup sa dá aplikovať aj na stenu, nábytok, škatule...čo Vám len napadne.