Na Slovensku korbáč, žíla či kocár - inde velikonoční pomlázka. korbáč spletený z čerstvých prútov by mal predať rašiacu sílu tomu, ktorí boli vyšibaní.
Miest kde si ľudia ešte pletú korbáče, je málo. Vďaka záplavam vrbové prútie nie je tak kvalitné. Korbáče sa odporúča zbierať v novembri, keď prejdu prvé mráziky a spadne lístie. Prv nie je prútie vyzreté a mohlo by černieť. Pri skladovaní sa viaže do snopov a každý tretí deň sa strieka vodou.
Korbáče sú jednak klasické zelené alebo tzv. varené. Ak si chcete korbáč zasadiť, musí byť zelený.
Korbáč sa pletie najčastejšie z ôsmych prútov. Keď sú pripravené, je čas vytvoriť rukoväť. K nej sa používa najkvalitnejší prút (leskne sa) o 15 až 20 cm dlhší než ostatné prúty. Prút sa nareže a po dĺžke rozlúpne. Vzniknutý plátok sa ešte zreže. Zo zväzku ôsmych prútov tri nadvihneme, zarovnáme klopátkom, utiahneme a vytvoríme pred ukončením posledný závit. Tým je pripravený korbáč na pletenie. Osem prútov si rozdelíme na polovicu (4 a 4), pričom vonkajšie vkladáme vždy medzi dva zvyšné a pokračujeme z druhej strany. Nakoniec korbáč sviažeme nitkou a ozdobíme mašľami.
Ak chceme korbáč zasadiť doporučuje sa upliesť si dva, pre prípad poškodenia.
Najprv sa prútie pozrie, očistí a rozdelí na potrebnú dĺžku a potom sa nastrihá na mieru.
Na rukoväť sa používa najkvalitnejší prút. Nareže sa, po dĺžke sa rozlúpne a zoškrabne sa nožom.
Rukoväť sa zahákne za horné tri prúty,pevne opletie, zarovná klepátkom, utiahne a urobí sa cez iný prút konečný závit.
Tým je korbáč pripravený k pleteniu.Osem prútov pripravíme k pleteniu (4 a 4), pričom vonkajšie prúty vkladáme medzi dva zvyšné a pokračujeme z druhej strany.
Korbáč na konci zviažeme nitkou a ozdobíme mašľami, ktoré nesmú nikdy chýbať. Na mašle možno naviiazať aj kraslice.
KTO CHCE VRÁTIŤ PRÍRODE TO, ČO STE JEJ V PODOBE PRÚTOV VZALI ............
alebo
KTO SI ZASADÍ KORBÁČ SA ČASOM STANE MIESTOM VYCHÁDZOK S DEŤMI, ALE AJ MIESTOM KDE PREVÁDZAŤ POKUSY SO ZAPLIETANÍM..........
Chcete si Veľkonočný korbáč zasadiť, tak ho od upletenia až do použitia o Veľkej noci nechajte namočený dolným koncom v kyblíku s vodou a v temnom kúte. (U kúpených korbáčov hrozí, že prútie je už príliš suché.)Pri šibačke je treba dávať si pozor aby pri hone za dievčatami sa korbáč nepoškodil. Preto si radšej urobte 2 korbáče, jeden k zasadeniu a druhý na dámy, čím neskoršie predídete neúspechu pri výsadbe a nebude vás to mrzieť. Príroda sa vám potom odmení keď zapichnete korbáč do miesta kde je celoročne vlhko. Najlepšie pri potoku. Je možné zasadiť jednotlivé prúty (8 ks) tesne vedľa seba a po ich zakorenení na druhý rok vykonať zapletenie korbáča. Pletená vŕba nielen dobre vyzerá ale aj dobre prosperuje a silnie.
1) Tak prosperuje korbáč v tesnej blízkosti potoka po jednom roku od zasadenia.
2) To sú korbáče po štyroch rokoch od vysadenia. Strihanie nebolo zámerne urobené pravidelne, aby sa na vŕbe vytvorili palice/šúľky.
3) Detail kmeňa korbáča. Je tu zrejmé, ako kmeň časom stráca svoj pletený charakter. Je omnoho silnejší ako kmeň , ktorý by vznikol štyri roky z jedného prútu.
4) Tento korbáč bol spletený do vrkoča zo troch zakorenených prútov priamo na mieste.
Prajem veselú Veľkú noc......s uvítaním pohárikom dobrej slivovice. Na zdravie!