Domov » Žurnál+ » Autor: Alena Mikušová

Žurnál+

Fotky predávajú...

Alena M. » Rady predajcom / 2019-10-15 07:00:01 /  17 komentárov / 117 lajkov / 1160x zobrazený

Nie som odborník na fotenie, ani by som sa do takejto pozície nechcela stavať, ale vždy ma bavilo fotiť a snažila som sa zdokonaľovať každým svojím fotením. Všímala som si, ako fotia iní handmade tvorcovia, snažila som sa pochopiť z fotky, ako docielili dobré svetlo, pozadie, jas, ostrosť. Síce som raz bola na niekoľkohodinovom kurze fotenia, ale nepochopila som nič z tých jeho výrazov o ISO, uzávierke, zoome :-D

Za svoj život som vyskúšala veľké množstvo fotoaparátov, ale keď vám poviem že teraz fotím s plochým mobilom, asi mi neuveríte :-D Ale nie o tom som chcela, týmto príspevkom by som chcela osloviť tie z vás, ktoré bojujete s dobrými fotkami a neviete ako na to. Možno môj malý článok a pomoc bude to, čo vám bude stačiť, aby ste pochopili, kde robíte pri fotení chyby.

1. POZADIE

Fotenie mojich výrobkov sa začalo v roku 2010, keď som začala fotiť svojich prvých škriatkov, anjelikov, vankúšiky. Nerobila som si starosti s nejakým pozadím. Kde som ich posadila, tam som cvakla. Ani som v podstate moc na výber nemala, pretože všetky steny v našom dome boli farebné :-D Ale neskôr som si všimla, že to nie je bohviečo stále tam mať to oranžové pozadie, páčili sa mi čisté biele pozadia a tak som premýšľala čo s tým.

Najprv som si vytvorila umelé biele pozadie tak, že som si na posteľ položila bielu plachtu a tam som si nainštalovala svoje výrobky a cvakala som. Už sa mi to začalo viac páčiť :-)

Neskôr, keď mi už pribudlo viac malých výrobkov a nebavilo ma stále naťahovať na posteľ plachtu, pretože niekedy mi ani z tohto nevyšli dobré fotky, ak chýbalo dobré svetlo, kúpila som si fotostan. To je taký hranatý biely stan, ktorý má vpredu otvor, aby ste si tam dali svoje výrobky a môžete ich fotiť s bielymi pozadiami. Stačí zvonka osvetliť a máte krásne fotky.

Do fotostanu som zmestila aj malú drevenú stoličku a fotila som tam svoje jarné dekorácie. Konečne som svoje fotky milovala!!!

Trošku mi vznikol problém v čase, keď som začala tvoriť veľké projekty pre detičky - hniezda, zavinovačky, mantinely. To mi už fotostan nestačil a začala som uvažovať, že musím investovať do niečoho takého ako je fotoplátno s držiakmi a osvetlenie. Po prejdení rôznych možností som na internete našla presne to, čo som hľadala a nakúpila som si všetko potrebné. No a tak sa naša spálňa časom zmenila na malé fotoštúdio :-D

2. ÚPRAVA FOTIEK

Pri takomto fotení samozrejme vzniká malý problém, že niekedy pri fotení výrobku odfotíte aj to, čo tam nemá byť. Jednoducho výrobok nezmestíte celý na fotku. Zistíte, že tam máte kúsok steny, podlahy, nohu... A čo s tým? No musíte si zaobstarať program, kde takéto fotky upravíte. Niekedy máte aj menej svetla, takže fotka je sama osebe tmavá a potrebujete ju osvetliť. Stávalo sa mi, že bolo vonku zlé počasie a musela som čakať do druhého dňa na slnko, aby som mala vhodné fotky. Na úpravu takýchto fotiek slúžia rôzne programy. Na ten najlepší nemám financie, ani znalosti, ale na moje potreby mi stačí úplne obyčajný voľne dostupný PhotoScape. Dokáže zázraky, je v slovenčine, obsluhuje sa jednoducho a výsledné fotky s troškou skúseností sú omnoho lepšie ako pôvodné, však si to pozrite :

Vymažete, čo tam nemá byť, aby to nerušilo diváka a neodpútavalo pozornosť od toho, na čo chcete upozorniť, zvýrazní farby, niektoré fotoaparáty dokážu zmeniť aj pôvodnú farbu látky a tak ju musíte do fotky ručne vrátiť. Môžete spraviť aj koláž z viacerých fotiek do jednej. A mnoho iných funkcií.

 

Raz ma oslovila jedna pani, či by som jej nepomohla s fotkami na jej sashe stránke. Nikdy som pre cudzích nič nefotila, mala som veľký rešpekt, ale keď som si pozerala fotky pôvodné a moje, musela som sama skonštatovať, že tie moje fotky zaujmú oko viac.

Všetko to bolo fotené u mňa v obývačke s pomocou fotoplátna a upravené vo PhotoScape do finálnej podoby. Nič tam nerušilo to, na čo sme chceli upriamiť pozornosť. Ľudia niekedy zbytočne sa snažia odfotiť celé veľké deky, ale načo? Upriamte pozornosť na nejaký jej detail, alebo ju pekne poskladajte a bude to pôsobiť príjemnejšie.

Aj fotky von sú fajn, ak vám listy alebo tráva neodpútavajú pozornosť od samotného výrobku. Lebo ak by som fotila biely lapač na bielom podklade, tak by to splývalo a výsledné foto by tiež nebolo dobré.

3. VÝROBOK

Pri fotení výrobku si dávajte pozor aj na to, ako výrobok prezentujete. Možno si tento detail ani na prvé pozretie nevšimnete, ale skúste si samotný objekt prezrieť, či sú rovnako mašle uviazané, či je deka pekne rovná, či na nej nie sú záhyby, lebo aj keď je deka krásne rovne ušitá a pri uložení na zem alebo podložku sa pokrčí, môže vyzerať ako krivo ušitá. Pozor na to, aby výrobok bol samozrejme vyžehlený, to je alfa a omega!!! Je veľmi neprofesionálne ak vidieť na výrobku záhyby, ako bola látka prehnutá. Žehlite, žehlite, žehlite!!! Ak to nejde nasucho, použite starý rozprašovač z nejakých domácich prostriedkov, kde nalejte čistú vodu a pokropte výrobok vodou, aby sa vám dal dobre vyžehliť. Uvidíte, aké to bude hneď krajšie!

Verím, že tento môj malý žurnál vám aspoň trošku pomohol a zajtra sa pokúsite odfotiť váš výrobok ináč ako ste to robili doteraz. A nemusíte mať ani drahý fotoaparát, ja mám tenký smartphone, ktorý má dobré rozlíšenie a fotí prekrásne. Len si občas nesmiem zabudnúť vyčistiť otvor na fotoaparát, aby boli fotky jasné :-)

Komentáre

IvkaP Super, to ako keby bolo o mojom fotení. Aj som sa usmiala - ja tiež musím čakať na lepšie počasie a keď nepríde, tak to jednoducho musím odfotiť aj tak. Ďakujem a veĺmi. Idem si stiahnuť PhotoScape.

2019-10-09 00:47:501x

Alinkadizajn IvkaP však to že niekedy to chcem hneď odfotiť, nech sa pochválim, tak fotím aj tak, no a potom mám čo robiť, nech to upravím do podoby ako to má byť :-)

2019-10-09 07:53:43

Kreatvory jooj, už dlho sa chystám spraviť podobný žurnál :) určite pomôže viacerým ľuďom, aby vedeli svoje výrobky lepšie odprezentovať :)

2019-10-09 08:12:261x

Domkasviecky Super článok ja tiež nie som na fotenie a stále špekulujem a hľadám a vždy si poviem, bože veď tie moje výrobky sú v skutočnosti oveľa krajšie zaujímavejšie ako na fotkách :-(, ale áno je to len o skúšaní a hľadaní, určie na to netreba drahého fotografa a celý foto arzenál. Ten photo Scape idem veru omrknúť :-) pekný deň prajem

2019-10-09 09:22:162x

Vcely.sv.Ambroza Tá fotka tašky na plávajúcej podlahe a potom visiac na ruke s bielym pozadím... to je obrovský rozdiel. Dobrá práca:)

2019-10-09 11:18:261x

RIVICA Alinka, pekne ste to napisali a urcite to pomoze mnohym uvedomit si svoju foto prezentaciu! A naozaj mate dobre oko na pekne fotky :-)

2019-10-09 12:03:211x

kuzelneoblecenie Super žurnál, ďakujem, určite vyskúšam

2019-10-11 09:41:131x

tvor.Ivka Perfektné, nejako podobe som postupovala aj ja, snažím sa fotiť na prirodzenom svetle, no keď nie je, používam rovnaké svetelné boxy :)

2019-10-15 08:34:281x

MariN.Art perfektný žurnál :) ten rozdiel je obrovský... Ďakujem ♥

2019-10-15 08:46:141x

eni.ka Alenka, super žurnál. Tiež sa vždy ešte učím. Fotenie je niekedy taká alchýmia.

2019-10-15 16:13:201x

AdharaDecor Podobné trampoty s fotením mám stále aj ja, kladiem si také otázky ako autorka článku. Je mi jasné, že moje fotky majú nedostačujúcu úroveň, čo potvrdzuje aj to, že oveľa viac výrobkov predám zákazníkom, čo ich vidia naživo, než tým cez internet. Ale riešenie, ktoré by mi vyhovovalo, som ešte nenašla. Zatiaľ musím s fotením čakať, kedy sa vyčasí. :-)

2019-10-18 15:45:08

shmuky Fantastický článek!!! Moc za něj děkuju, stouplo mi sebevědomí, že v tom nejsem sama. Baví mě vyrábět, ale mnohem víc času strávím fotografováním, prezentací, atd. Po fotoaparátu jsem přešla na mobil, mám dva lightboxy, čekám na světlo, upravuju na BeFunky a mám základy Photoshopu. A pořád to není ono! Navíc mám jeden problém - profesionálové a ne jeden tvrdí, že u prodeje zboží musí být pozadí vždy bílé a nikoliv nějaké zátiší apod. Prý prodávám zboží a ne obrázky!!! A já všude vidím naaranzované fotky, mimochodem nádherné, a tak nevím, co dělat. A mám otázku - jak toho 100% bílého pozadí dosáhnout aniž změním barvu mým věcí, jak je to pěkně na fotkách před a po? Moc zdravím a děkuju.

2019-10-20 21:32:07

ButterflyHandMade Skvelý článok. Vďaka, že ste sa podelili s vašimi skúsenosťami. Je vidno veľký pokrok vo vašom fotení a ešte ste aj iným pomohli, to je paráda:-)

2019-11-04 20:18:17

evonela Ďakujem super článok

2019-11-06 18:37:11

cush Ďakujem za užitočný článok :))

2020-01-23 11:46:48

ZinaK Vdaka za super zurnalik, prave to riesim...Moje vyrobky vyzeraju omnoholespie v skutocnosti ako na fotkach..To cakanie na svetlo veru poznam ;-) No nie vzdy sa mi chce cakat, vsakze ;-/ Tak som sa rozhodla, ze si kupim tiez nejake pomocky.. @Alinkadizajn, mozte mi,prosim, napisat ake su to presne svetla a aj pozadie? Na trhu je ich vela a ja to neviem zhodnotit z mojho laickeho pohladu. Dakujem pekne.

2020-02-06 08:57:04

leon Fotky máte dosť dobré, klobúk dolu :) Ja som tiež skúšal umelé osvetlenie no fotky neboli ani z ďaleka také dobré ako za denného svetla.

2020-02-09 17:18:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Alinkadizajn
Alinkadizajn
1966 predaných ks, 778 hodnotení

https://www.sashe.sk/SAShE.sk/journal/na-navsteve-alinka-dizajn-pestrofarebne-doplnky-pre-deti-aj-dospelych

Milé zákazníčky, vaše objednávky sa snažím vybavovať tak rýchlo, ako len dokážem. Je preto pre mňa dôležité, aby vzory a detaily, čo dohodneme v správach, boli záväzné a nemenili ste ich po potvrdení objednávky.

DODANIE TOVARU:

Tovar na objednávku začínam strihať až po prijatí platby.

Doba výroby vecí na objednávku je momentálne 2
14 pracovných dní od pripísania platby na náš účet. Ďakujem, že rešpektujete túto dohodnutú čakaciu dobu. Nedržte sa doby, ktorá je uvedená pri výrobku, je len orientačná.

Vecičky, ktoré sú skladom odosielam ihneď!

FAKTÚRA:

Faktúru získate k dispozícii ihneď po odoslaní tovaru na vašu adresu po kliknutí na "Objednávky" v elektronickej podobe. Nezasielam ich s tovarom, aby sme ušetrili lesy.

BONUSY:

Pri objednávke nad 45€ darček v hodnote 2€ zdarma,
pri objednávke nad 80€ darček v hodnote 5€ zdarma,
pri objednávke nad 120€ darček v hodnote 8€ zdarma + neplatíte poštovné.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »