Domov » Žurnál+ » Autor: Beáta Mészárosová

Žurnál+

Príbeh menom Wax

Beáta M. » Blogy / 2018-06-03 07:00:01 /  5 komentárov / 33 lajkov / 562x zobrazený

Nie, v tomto žurnále sa nedočítate o sviečkach z vosku (vosk angl. - wax) a v podstate ani o látkach pochádzajúcich z Afriky... Ale poďme pekne po poriadku.

V skutočnosti sa budeme rozprávať o 100% bavlnených látkach, prekrásnych farebných textíliách, z ktorých Aficana vytvára pre Vás produkty. Budeme hovoriť o látke menom Wax.

Turban ušitý z waxu od Africany

Obr.1 - Turban ušitý z waxu od Africany

 

Jej pôvod sa datuje od prvého dovozu "indonézskej" bavlny z Ázie a Európy, ktorá nadobudla v 17. storočí, za éry rozvoja obchodovania s ľuďmi, významnú komerčnú hodnotu. Tieto látky začali nazývať Java (menej kvalitný Wax) vojaci súčasnej Ghany, ktorí boli prijatí v mene božského kráľa Ashanti - holandskou armádou v rámci vojenských operácií na ostrove Jáva koncom 19. storočia.

Indonézska technika farbenia látok - batik

Obr.2 - Indonézska technika farbenia látok - batik

 

Wax, ktorý doslova znamená vosk, je farebná bavlnená tkanina, ktorá je na oboch stranách voskovaná, čím sa zvyšuje jej odolnosť a dlhotrvácna farba. Je úžasne vzdušná a skvele drží tvar. Paradoxne, na začiatku výroby nebola určené pre africké trhy, a opäť sme pri tých náhodách. Niekedy okolo roku 1864 (alebo tak nejak) holandská spoločnosť Vlisco rozbehla obchod s farbením textilu starou indonézskou metódou - batik. Zmodernizovali ju a zjednodušili remeselné spracovanie a tak vznikol Wax.

Vzory sú navrhované predajcom a ukrývajú jeho osobné správy a príbehy

Obr.3 - Vzory sú navrhované predajcom a ukrývajú jeho osobné správy a príbehy

 

Tieto tkaniny mali byť primárne predávané v Indonézii, vtedajšej holandskej kolónii a rodisku batikovej techniky. Avšak, nezožali úspech. Práve naopak, farba textilu aj vzory boli považované za lacné a nevkusné. Na ceste domov sa holandské lode naložené kvantami batikovaných látok zastavili v Afrike, kde domorodcov okamžite upútali a Vlisco, ako správny obchodník, rýchlo rozbehol výrobu a dovoz pre africký trh, tentokrát už aj s výraznejšími farbami a odvážnejšími vzormi.

Trh s látkami typu Wax

Obr.4 - Trh s látkami typu Wax

 

Wax sa stal neuveriteľne populárny, každá žena v Afrike túžila vlastniť nejaký Wax, čo v podstate platí dodnes. Myslím, že nenájdete africkú ženu, ktorá by v skrini nemala odložených pár “waxov“. Látka sa bežne dostáva do daru, či už ako veno pri narodení dieťaťa alebo pri každej vzácnej príležitosti. Množstvo látok odráža ženin vplyv a jej spoločenské postavenie. A nielen látka ako taká. Tajomstvo a sila tejto látky sa skrýva v jej farbách a vzoroch. V Ghane sa napríklad nestretnete s rovnakými kombináciami farieb ako napríklad v Nigérii. V časoch, keď ešte väčšina obyvateľstva bola negramotná a ženy nemali možnosť sa slobodne vyjadrovať, našli si spôsob, ako sa prejaviť. Nuž darmo, žena je múdre stvorenie. Farba vyjadrovala pocity, náladu a vo vzoroch sa vždy ukrývala správa, príbeh rozprávaný v obrázkoch.

Vzor morských živočíchov symbolizuje eleganciu

Obr.5 - Vzor morských živočíchov a skamenelín symbolizuje eleganciu

 

Všetky látky majú mená a unikátny vzor vyrobený alebo navrhnutý na objednávku predajcu. Obrázok kreviet, skamenelín, trilobitov či morských živočíchov symbolizuje eleganciu, kukurica bohatstvo a hojnosť, prsty znamenajú, že každý je unikátny ako odtlačky prstov a naopak späté ruky môžu znamenať rozvedenú ženu, ktorej zostali len prázdne dlane na modlenie. Posolstvá v látkach dokonca zašli až tak ďaleko, že látka s menom „carrefour du bonheur“ (fra. - križovatka šťastia) venovaná od muža, môže znamenať : „drahá, čakaj ma pri križovatke.“

Kukurica znamená bohatstvo a hojnosť

Obr.6 - Kukurica znamená bohatstvo a hojnosť

 

Sila týchto látok dodnes nevyhasla, naopak, naberá na popularite. Ženy, ktoré začali obchodovať s holandským textilom Wax, dnes žnú obrovský úspech a udávajú trendy svojimi vzormi. Wax sa transformuje aj na výrobu plaviek, topánok a rôznych iných doplnkov v spolupráci so svetoznámymi značkami. Nakoniec sme vlastne zistili, že tieto exotické, farebné a extravagantné látky pochádzajú z Európy a sú nám oveľa bližšie, ako sme si mysleli. 

Wax dovezený zo Senegalu

Obr.7 - Wax dovezený zo Senegalu

 

Teraz je už len na Vás, ktorý Wax si vyberiete a aký príbeh s ním prežijete.

Vaša Africana

IRôzne výrobky z Waxu od Africany - pánsky motýlik alebo dámska mašľa do vlasov

Obr.8 - Rôzne výrobky z Waxu od Africany - pánsky motýlik alebo dámska mašľa do vlasov

Rôzne výrobky z Waxu od Africany - dámska šatka do vlasov

Obr.9 - Rôzne výrobky z Waxu od Africany - dámska šatka do vlasov

 

Zdroj: Il linguaggio dei tessuti-Donne africane e tessuti wax-print: una storia di appropriazione culturale di M. Giovanna Parodi da Passano, docente di Etnologia all'Università di Genova

Komentáre

MagicMantra Krásne tie vzory,prajem úspešný predaj ;)

2018-06-03 12:00:43

Africana Ďakujem,podobne :)

2018-06-03 12:44:54

adris Veľmi zaujímavé čítanie. Dozvedela som sa niečo nové nepoznané a zároveň má fascinuje krása farieb a vzorov.

2018-06-04 06:02:07

Africana Ďakujem za krásny koment,presne o to išlo :)

2018-06-04 08:29:49

Heavenly Krásne, u nás sa to volá vosková batika a touto technikou sa dajú vytvoriť nádherné veci.

2018-06-04 10:45:10

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Africana
Africana
25 predaných ks, 13 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Som duša kreatívna. Šijem - tvorím. Nie som pásová výrobňa. Tvorím šaty, turbany, motýliky, náušnice a originálne sukne z krásnych, farebných a slnkom prežiarených látok priamo zo Senegalu. Pretože každá žena si zaslúži byť originálna.

Milí priatelia!
Osud to tak zariadil, že momentálne žijem a tvorím v zahraničí. Naďalej však zasielam na SVK, ale s dlhšou dobou dodania(cca 1 prac. týždeň) Budem veľmi rada, ak aj napriek tomu zostanete verní značke Africana!

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Motýlik/Mašľa Malisa - 9660505_Motýlik/Mašľa Malisa by Africana
 Páči sa 8 ľudom
20,- €
 - Šatka do vlasov Yacine - 9489427_Šatka do vlasov Yacine by Africana
 Páči sa 5 ľudom
20,- €
 - Šaty na uväzovanie Kiara - 9553696_Šaty na uväzovanie Kiara by Africana
 2 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
60,- €
 - Mini sukňa Aicha - 9553734_Mini sukňa Aicha by Africana
 Páči sa 11 ľudom
45,- €
 - Puzdrová peplum sukňa Aminata - 9554074_Puzdrová peplum sukňa Aminata by Africana
 Páči sa 17 ľudom
54,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »