Žurnál+

Už chystám chalúpky na zimu

AdharaDecor49 predaných ks, 29 hodnotení

Jana P. » Návody / 2021-09-15 17:00:01 /  10 komentárov / 54 lajkov / 908x zobrazený

 

Niekto – ja tiež, mimochodom – chystá na zimu drevo. A niekto zase chystá na zimu celé drevenice. Ale len maličké, do vencov, hoci by som nedbala vlastniť aj nejakú poriadnu. V horách, medzi smrekmi, kde napadne meter snehu, a ja tam strávim všetky zimné sviatky. Táto túžba ma vohnala do výroby venčekov-domčekov, ktoré sú napriek vyššej cene jedným z mojich najpredávanejších tovarov. Aj keď ešte sotva začal september, pozývam vás do tajov výroby hlavných komponentov týchto zimných vencov – chalúpok z reálneho dreva.

Prvý špajdľový domček som videla v detstve. Vyrobil ho môj otec. Veľmi sa mi páčil a chcela som sa naučiť, ako sa to robí. Tak mi to otec vysvetlil a ja som skúšala. No detské, nevytrénované ruky, neveľká sila na rezanie špajdlí... dokonca i so svojim skresleným detským pohľadom, ktorý retušoval moje mazanice na umelecké diela, som videla, že to nie je ono. Keď teda pričinením mojich rodičov nedokončená chalúpka potichu zmenila lokalitu zo špajze na smetný kôš, ani som veľmi nesmútila.

Toto fiasko odvrátilo moju pozornosť od dreveničiek možno až na dvadsať rokov. Až kým som nezatúžila vyrobiť veniec so zimnou minikrajinkou. A domček, ktorý mal byť neodmysliteľnou súčasťou krajinky, som sa rozhodla vyrobiť zo špajdlí. Trochu som sa toho po neúspešnej detskej skúsenosti obávala. Na druhej strane však nemalo ísť o celý domček, len o veľmi sploštený model bez zadnej steny. Oproti detskému domčeku som vymyslela zopár technologických vylepšení a tak som sa nádejala, že by to tentoraz mohlo vyjsť.

 

 

Môj prvý domček vo venčeku

Prvý venček-domček sa zrodil pred mojím prvým jarmokom. Bol to ešte len „novembrový“ exemplár bez snehu. Vzbudil však veľkú pozornosť. A tak, keď sa predal, vyrobila som mu nasledovníka. Ten mal domčeky rovno dva, čím naznačuje horskú dedinku. Opatrne som na ňu spustila aj prvý sneh. Vznikol tak model zimného venca, ktorý nie je zameraný výlučne len na obdobie Vianoc, ale hodí sa povedzme aj na február.

 

 

Vyvinutejšie dreveničky v mojom druhom domčeku

Podklad domčeka narysujem, vystrihnem a zlepím zo škatuliek od čajov, kozmetiky či liekov. Vyberám si škatuľky takých rozmerov, aby s nimi bolo čo najmenej práce a úprav. Potom domček podlepím baliacim hnedým papierom na zásielky. Že je obalený len halabala? Nevadí, túto vrstvu nebude v optimálnom prípade vôbec vidieť. V neoptimálnom z nej presvitne pomedzi obklad len malý kúsoček a vďaka podobnej farbe, ako má vonkajší obklad, táto nedokonalosť nebude biť do očí.

 

 

Dreveničky v rôznych štádiach tvorby

 

 

Každý z venčekov-domčekov sa mi rýchlo predal. No napriek tomu ma akosi prestávalo baviť ich robiť. So špajdľovým domčekom, ktorý má de facto tri steny zo štyroch (darmo, že sú skrátené), je totiž poriadna babračka. A ja navyše nie som človek na pásovú výrobu stále toho istého. Na rutinu v tvorbe mám len jeden liek – vylepšovať. Darmo, že ľuďom to stačilo aj v pôvodnej podobe. Ja v tvorbe musím mať nejakú víziu, niečo neodskúšané, nejaké tajomstvo. To ma bude ťahať vpred, aby som ho rozlúštila. Aby som videla, aký bude výsledok, keď čosi spravím trošku inak.

 

 

Nová, experimentálna krytina na strechu je pripravená – záhradnými nožnicami nastrihaná kôra borovice.

A tak som dreveničkám do venčekov začala jednak zlepšovať architektúru, jednak pokryv striešky a stien. Z pôvodného jednoduchého konceptu á la búda pre psa sa vyvinuli do čohosi, čo sa snaží napodobniť oravskú chalúpku s podlomenicou. A keď som v obchode videla balíček „paličiek od nanukov“, ako to nazývam, neváhala som. Zrubíky ma už nebavili, namiesto guľatých brvien nastúpili ploché dosky. Odmieňala som aj strešnú krytinu. Základnou boli špajdle, no testovala som aj šupiny rozličných druhov šišiek.

 

 

A takto zakladám strešnú krytinu z kôry

 

 

Domček s krytinou z borovicovej šišky

Dôležitá je aj finálna úprava. Môj úplne prvý domček do venčeka využíval len prírodné zafarbenie špajdlí. Lenže kvôli tomu vyzeral... ako zo špajdlí. Skúsila som náter temperovou farbou. Pomohlo to, no stále som nebola spokojná. A napokon som zistila, že patinu staršieho dreva dosiahnem aj riedkou hnedou vodovkou, hoci to nie je farba určená na drevené povrchy. No práve tým, že to niekde chytí a niekde chytí menej, vyzerá chalúpka ako ošľahaná vetrom, dažďom, snehom a lykožrútmi. :-)

 

 

Ale moju po novote túžiacu dušu drobné zmeny na chalúpkach neoklamú. Túži po niečom skutočne novom. A tak prichádzajú zimné lesné dreveničky v kompletne trojrozmernom prevedení! Aj dreveničky na venčekoch-domčekoch trochu vykukovali do priestoru, aby vytvorili zdanie hĺbky. No túžba spraviť si ešte vernejšiu zimnú idylku spolu s mojím tohtoročným vynálezom šiškových stromčekov vyústili do vzniku zimných krajiniek. A v nich je ešte veľa čo zlepšovať, inovovať, bádať. Momentálne som v štádiu hľadania čo najvernejších a súčasne najstabilnejších podkladov. No prvé lastovičky už sú na svete. A niektoré celkom veľké...

 

Komentáre

Anna.babybox velmi pekné :-)

2021-09-08 12:19:351x

Domkasviecky Krásne rozprávkové, presne ako zima a Vianoce majú byť. Klobúk dole :-)

2021-09-08 12:48:081x

AstonMartin všetky chalúpky sú pekné.

2021-09-09 18:25:211x

MirianaOli Nádherné:)

2021-09-11 15:12:321x

dida_tn teda to sú skutočne vydarené domčeky.. teším sa na ďalšie levely :)

2021-09-11 21:07:091x

ZakaRya Nádherné domčeky, rozprávkovo krásne :)

2021-09-15 17:45:57

zupet Krásne sú tie domčeky

2021-09-15 17:49:13

AdharaDecor Vďaka všetkým komentujúcim. Nikdy by som nebola povedala, že moje začiatočnícke špajdľové chalúpky tak zaujmú. :-) O to lepšie sa mi teraz vyrábajú ďalšie!

2021-09-15 19:16:341x

smrek Ten prvý ma úplne očaril, krásne.

2021-09-16 12:33:101x

SilviaDesign nadherne vsetky obdivujem Vasu kreativitu a trpezlivost

2021-10-04 21:22:091x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Zasnežený venček-domček - 13697616_Zasnežený venček-domček by AdharaDecor
 1 komentárov
 Páči sa 31 ľudom
28,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »