Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Plauchová

Žurnál+

U mňa dobré – príjemná karanténa

Jana P. » Osobné Blogy / 2020-12-22 12:23:59 /  3 komentáre / 10 lajkov

Všade narážam na články na to, ako COVID-19 nepríjemne zasiahol do našich životov. Rady, ako prežiť karanténu, opatrenia, zákazy. A ja? Ja nič z toho nepotrebujem. Až mám strach to priznať, keď viem, za cenu akého utrpenia a dokonca straty životov iných to je, ale fakt je fakt: ja sa mám teraz lepšie. A dokonca natoľko fajn, že som sa neúčasťou na plošnom testovaní uvrhla do karantény a izolácie dobrovoľne.

 Ako je to možné? Nuž, môj voľnočasový program pred pandémiou sa takmer nelíši od voľnočasového programu počas pandémie. Chodievam jedine do prírody a z obchodov len do potravín, v ktorých predávajú aj najnevyhnutnejšiu drogériu. A dobre, občas aj do obchodov s tvorivým materiálom a surovinami. Ale toto som si vo veľkom odbavila pred zákazom vychádzania, lebo mi bolo jasné, že sa niečo také blíži.

Jeden z mojich „vedľajších“ vianočných stromčekov (hlavný príde až krátko pred Štedrým večerom)

A čo viac potrebujem? Vrchné oblečenie nosím to istej už od strednej školy, lebo vtedy som prestala rásť do výšky aj do šírky. A tak nie je dôvod kupovať si nové šatstvo. Ak sa na mne nejaké oblečenie rozpadne opotrebovaním, donosím po mame, ktorá nakupuje oblečenie rada. Móda? To slovo z duše nenávidím.

Kultúry mám dosť v knihách, eventuálne filmoch dostupných cez internet. Zmysel existencie fitness centier nechápem, veď máme prírodu alebo možnosť posilňovať tým, že robíme užitočnú fyzicky náročnú prácu. Nechápem ani zmysel existencie organizovaného športu. Wellness si spravím vo vani, ku kaderníčke by som sa musela aj tak veľmi premáhať, ku kozmetičke by ma nedostali ani párom volov. Vôbec nepoužívam make-up. Čajovne a kaviarne – no hej, tie predsa len trochu chýbajú. Ale dnes už veľa z ich sortimentu dostať aj bežne v obchode.

Ani kúpeľňové sklo neobišla vianočná výzdoba

Pohľad na davy ľudí mi nerobí dobre. Nevravím, že sociálna izolácia je pre mňa to pravé, to zase nie. Ale som v nej už dvadsať rokov a zvykla som si na ňu. Nie je pre mňa takým šokom ako pre mnohých.

A izolácia má aj svoje výhody. Napríklad byť pánom svojho času. Teda, až na hlavné zamestnanie. No a tu prichádza to pandemické plus – máme homeoffice! Môj sen. Môcť si konečne rozložiť prácu podľa svojich síl. Som nočná sova. Ráno potrebujem pomalý rozbeh. Vyspať sa doružova, tak, ako moje telo potrebuje. A vďaka lockdownu namiesto toho, aby som sa pokúšala nezaspať v kancelárii, si v tieto rána sadnem s prvou šálkou čaju k tvorbe. Kým mi mozog len postupne štartuje, venčekujem. Nielenže mám viac času, keďže ho nemusím zabíjať cestovaním do práce, mám aj viac síl, lebo môžem odľahčiť očiam od počítača, kedy len potrebujem. Nemusím robiť robotu neefektívne a unavene len preto, že je pracovná doba. Môžem sa jej venovať na vrchole síl a tie sily podľa potreby obnovovať zmenou činnosti.

Čo záhrada na Dušičky dala

Tak to bolo aj počas opatrení na jar. Ale niečo je teraz inak. A lepšie. Už sedávam so šálkou čaju vo vlastnom dome a vlastnej (hoci ešte haraburdami zapratanej) dielničke. Výtvory už môžem vešať na vlastné dvere a suroviny na ne zbierať vo vlastnej záhrade. V štýle „čo záhrada dala“ boli aj moje Dušičky, keď zo dňa na deň vyhlásili zákaz vychádzania a ja som teda extrémne rýchlo, počas posledného dňa vychádzania, musela vyrobiť nejaké vence.

Nie je všetko ideálne, to nie. Asi ako každému, aj mne koronavírus SARS-Cov-2 priniesol nejaké krivdy, či v prvej vlne skôr krivdičky. Porušili sa mi všetky platené akcie, dovolenka a takmer všetky prednášky o vesmíre a propagácie mojich kníh. Jednu som v súlade s opatreniami napokon mala, ale bolo to o držku. Do poslednej chvíle nevedieť, či bude, nebude, cestovať, necestovať, na ako dlho, kedy sa vrátiť... Ale úprimne? Vzhľadom na to, že som tento rok rekonštruovala dom a mala nadmerne veľa pacovných povinností, som bola celkom aj rada, že sa nemusím naháňať po celom Slovensku.

Môj prvý veniec zavesený na vlastné dvere

Ani pre mňa nie je príjemné žiť v neistote. Byť otrokom nepremyslených nariadení, ktoré si niekto zmyslí a oznámi zo dňa na deň. Ale zásoby pre moje (ne)skromné potreby mám. A o program mám tiež postarané. Iní sa vraj počas zákazu vychádzania nudia, ja neviem, kam skôr skočiť. Dom dozariaďovať a podoťahovať, poupratovať, vyrábať predajné dekorácie, dekorácie pre mňa, dopracovať encyklopédiu, ktorá pôjde túto zimu do tlače, robiť s vydavateľstvom korektúry reedície románu, prepracovať iný román, poviedky písať, blogy písať, webstránku udržiavať, papierovačky riešiť, maily si vymieňať, vianočné pečivo piecť.

V mojom novom domove netreba ísť po vianočnú krásu v prírode ďaleko. Fotografia z tejto nedele.

Samozrejme, medzi nepríjemnosti patria aj rúška. Odstávajú mi z nich uši a placatie nos. Musím sa učiť fungovať bez okuliarov, pretože takto v chlade sa mi vinou rúška sústavne zahmlievajú. No oči sa bez okuliarov unavia, pália, štípu. Do kopca sa vlečiem len slimačím tempom, lebo sa mi nedostáva dychu (a presťahovala som sa teda do riadne kopcovitého mesta).

Nuž ale čo je to oproti možnosti môcť si zariadiť deň podľa potreby? Môcť zostať v pohodlí domova? Ako toto píšem, sedím si tu v mojej novej obývačke pri vlastnom krbe s vlastným ohníkom a vychutnávam si, že zajtra netreba ísť do práce. Takže u mňa dobré a snáď nie som jediná...

Pri krbe s handmade svietničkami a zimnou dekoráciou

Detail svietnikov. Veľmi podobné mám, mimochodom, na predaj.

A ozaj – nevolajme to koróna. Koróna je vrchná vrstva atmosféry hviezd, o čom sa snažím (neúspešne) vtipkovať a odľahčovať všeobecnú paniku. A to hláškami ako „nie si ešte taká hviezda, aby si mohol mať korónu“ či „hoci máš vysokú teplotu, nemôžeš mať korónu, lebo na tú je okrem vysokej teploty potrebné aj magnetické pole“. No čo, profesionálna deformácia, najmä keď začiatkom budúceho roka vydávam encyklopédiu o hviezdach.

 

Komentáre

stelicka cítim to rovnako a želám tento stav bytia čo najdlhšie :)

2020-12-22 12:41:403x

SalixAlba Super clanok:) miestami ste pisali aj o mne:)

Som si ista, ze nie je to az take zle, ako sa nam tu snazia vsetky media naservirovat. Drzim palce, nech si kazdy z tohtorocnej skusenosti zoberie len to najlepsie. Je len na nas, ako sa rozhodneme zdanlivo nepriaznive zivotne situacie vnimat - ci ako katastrofu, alebo ako prilezitost. A co nas nezabije, to nas posilni:)

2020-12-22 14:21:071x

..DADA ..zaujímavé čítanie, aj ja som sa tam trochu našla..

2021-01-22 06:44:071x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

AdharaDecor
AdharaDecor
79 predaných ks, 38 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Som plná (zdanlivých) rozporov: biologička pracujúca ako astronómka, racionálna romantička, láskavá mizantropka, zasnená skeptička, spisovateľka sci-fi neveriaca v mimozemšťanov, hubárka neznášajúca huby... a tvorkyňa sezónnych dekorácií.

Informácie

Akcia zelený odber! Pri osobnom odbere dostanete ako bonus živý stromček, pozrite sem: https://www.sashe.sk/AdharaDecor/journal/zeleny-odber-skrasli-si-okolie-dvakrat-a-pomoz-tym-prirode

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »