Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Plauchová

Žurnál+

Sezóna vlčích makov...

Jana P. » Nové výrobky / 2020-08-26 11:58:32 /  1 komentár / 10 lajkov

...je síce už za nami, ale to neznamená, že si ju nemôžeme v našich domovoch predĺžiť.

Mám rada vlčie maky. Svojou červenooranžovou farbou sú také odlišné od iných sezónnych kvetín. A v pieskovo sfarbenom dozrievajúcom obilí sa vynímajú obzvlášť dobre. Spolu s inými typickými burinami polí – hojným rumančekom a zriedkavou nevädzou alebo ešte zriedkavejším ľanom. Priznám sa, že kombináciu pšenica – vlčie maky – rumanček – ľan som videla naživo len raz v živote a je tomu už dobrých pätnásť rokov. Ale ovplyvnilo to moju tvorbu značnou mierou. A tak som po viac než desaťročí skúsila tento kúsok prírody napodobňovať.

Toto je pravý začiatok leta! Autor fotografie: Luc Viatour


Najväčší problém predstavujú vlčie maky. Tie z umelej hmoty podľa mňa nevyzerajú dobre. Sú masívne, kým vlčí mak je predsa krehká kvetinka. Aj preto, že nevydrží vo váze a zo živých makov sa nedá ani upliesť veniec (skúšala som) som tuho premýšľala, čím ich lupene napodobniť. Odpoveďou sa stala servítka.

Už rastú... aj keď nepravé


Moje prvé maky neboli príliš dobré. Postup som mala príliš komplikovaný a výsledok sa ani veľmi nepodobal prírode. Ale ďalším vývojom a skúmaním živých kvetov vlčích makov (vedeli ste, že každý kvet má iba po štyri lupienky?) som si vytvorila optimálny postup. Aby boli čo najvernejšie, na presný tvar lupienkov som použila obkreslené lupene živých makov. A tak vznikli moje hromadne vyrábané napodobeniny. Nezvädnú, neopadnú, nanajvýš rokmi trochu vyblednú. Sú tiež pomerne krehké, ale nie až tak ako živé. A tak ako živé, každý je trošku iný. Mávajú rozličný tvar a veľkosť lupienkov, rozličný stupeň uzavretia kalichu, stredy v rôznych veľkostiach a dokonca v dvoch rôznych variantoch.V mojej makovej dielničke


Moje maky si môžete dať jednoducho do vázy, či už s inými kvetmi a ozdobami, alebo bez nich.


Alebo môžu len doplniť kyticu z tráv či klasov, tak, ako sa zavše dopĺňajú v prírode.


Moje maky majú drôtené, ohybné stonky. Hneď ma lákalo urobiť z nich veniec.

Ale nebolo to celkom ono. Niečo mu chýbalo. Klasy? Skúsila som a zistila som, že nie. Tak jeho „spoluburinky“? Táto kombinácia sa už celkom dá, čo myslíte?

Úplne prvé maky som použila do pracného venca, ktorý som si vyrobila v jednom exemplári len pre seba. Jeho postup som zverejnila. Ako vidíte, bola to naozaj makačka. Ale potom som výrobu vlčích makov zjednodušila a výrobu rumančeka tiež. Pôvodné papierovo-polystyrénové rumančeky nahradili moje milované šiškové kvietky.

Napokon bola výroba aj tak namáhavá, ale výsledok sa mne osobne páči ešte viac než môj prvý exemplár venca v štýle obilného poľa a jeho burín.

Komentáre

SalixAlba môžem potvrdiť - tie maky sú naozaj vernou kópiou tých ozajstných:). A naozaj má každý kvet iba 4 okvetné lístky. Na makoch ma fascinuje okrem iného aj to, že z jedného malinkého semienka, menšieho ako 1 mm, dokáže vyrásť naozaj statná rastlina, ktorá vie mať aj 100 kvetov:)

2020-08-26 12:41:431x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

AdharaDecor
AdharaDecor
83 predaných ks, 38 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Som plná (zdanlivých) rozporov: biologička pracujúca ako astronómka, racionálna romantička, láskavá mizantropka, zasnená skeptička, spisovateľka sci-fi neveriaca v mimozemšťanov, hubárka neznášajúca huby... a tvorkyňa sezónnych dekorácií.

Informácie

Akcia zelený odber! Pri osobnom odbere dostanete ako bonus živý stromček, pozrite sem: https://www.sashe.sk/AdharaDecor/journal/zeleny-odber-skrasli-si-okolie-dvakrat-a-pomoz-tym-prirode

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Predžatvová kytička - 12141052_Predžatvová kytička by AdharaDecor
 1 komentárov
 Páči sa 31 ľudom
5,20 €
 - Veniec z vlčích makov - 12171593_Veniec z vlčích makov by AdharaDecor
 3 komentárov
 Páči sa 11 ľudom
13 €
 - Veniec zo žatvy - 12202398_Veniec zo žatvy by AdharaDecor
 2 komentárov
 Páči sa 24 ľudom
17 €
 - Vlastnoručné vlčie maky - 12273057_Vlastnoručné vlčie maky by AdharaDecor
 2 komentárov
 Páči sa 18 ľudom
0,59 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte