Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Plauchová

Žurnál+

Prečo si kúpiť Súhvezdia od Andromedy po Žirafu?

Jana P. » Nové výrobky / 2024-02-08 16:21:03 /  2 komentáre / 8 lajkov

Koľko podobných kníh na Slovensku vychádza?

Odpoveď znie nula. Za autorkinho života nevyšla ani jedna jediná. Poslednou publikáciou podobného zámeru a porovnateľného rozsahu je Obloha na dlani vydaná v roku 1981. Ani tá však nebola špecializovaná len na súhvezdia, obsahovala aj telesá slnečnej sústavy. Číselné údaje v Oblohe na dlani, najmä vzdialenosti hviezd od Zeme a uhlové vzdialenosti od seba navzájom, sú už zastarané. Napriek tomu mnoho astronómov túto knihu dodnes používa alebo na ňu aspoň nostalgicky spomína. Náhrada slovenskému trhu zjavne už desaťročia chýba.

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu obsahujú všetok dodnes aktuálny obsah Oblohy na dlani. Sú v nich popísané absolútne všetky objekty hlbokého vesmíru z Oblohy na dlani v minimálne takom rozsahu ako v staršej knihe, zväčša však v oveľa širšom. A ešte omnoho, omnoho viac. Pracujú s najnovšími údajmi, už počas dlhej histórie písania knihy boli údaje často aj niekoľkokrát aktualizované.Prečo nestačí internet?

Už to, že astronómovia doteraz používajú čo aj zastarané astronomické knihy, svedčí o tom, že papierová publikácia tu má stále svoje pevné miesto. Nie všade je internetový signál, možnosť prepnúť pri pozorovaní na červený displej, obrazovky sú málo odolné voči nárazom a starnutiu. Ale najmä, v Súhvezdiach od Andromedy po Žirafu sú informácie zosumarizované. Áno, aj z rozličných internetových stránok. Sú usporiadané bez nutnosti preklikávať sa na jednotné odkazy alebo mať otvorených niekoľko okien vyhľadávača a pracne porovnávať. To už autorka urobila za vás. A ďalšia dôležité vec, tieto údaje sú v slovenčine a aktuálne pre Slovensko. Aj keď nemálo obsahu tejto knihy pochádza zo serióznych internetových stránok, tie boli v českom a anglickom jazyku. Mať vzdelanie v rodnom jazyku pritom patrí medzi práva každého jedinca.Astronomických knižiek vychádza veľa, tak ako to, že žiadna nie je Súhvezdiam podobná?

Astronomické publikácie v slovenčine sú v drvivej väčšine prípadov pre deti a začiatočníkov. Ich obsah je preto vzájomne si veľmi podobný. Popisuje základné pojmy, nejde do hĺbky. Už mierne pokročilejší čitatelia tak zostávajú odkázaní len na internet. Na trhu s astronomickými knihami je v tomto smere evidentne diera.

Ďalej, mnohé knihy v súčasnej dobe stavajú viac na obrazovom materiáli ako na obsahu. Astrofotografia zažila v ére CCD fotoaparátov, kozmických ďalekohľadov a pozemských ďalekohľadov s aktívnou optikou, oproti minulým desaťročiam neuveriteľný rozvoj. Staré astronomické publikácie boli iné. Astrofotografií mali poskromne a zďaleka nie v takom dobrom rozlíšení a pestrosti farieb. Aby sa tie knihy predávali, či chceli či nie, museli mať kvalitný textový obsah. Nemali totiž ako stavať na obrázkoch. Lenže kvalitný text je vec, ktorá sa v súčasnosti neraz zanedbáva.

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu stavajú hlavne na kvalitnom textovom obsahu. To neznamená, že ho nesprevádzajú kvalitné, starostlivo vyberané astrofotografie. Ale pomer text/obraz je na rozdiel od ostatných kníh v prospech textu.

Navyše tým, že Súhvezdia obsahujú aj menej známe, nielen najjasnejšie a najznámejšie objekty, aj sprievodné fotografie k nim často patria medzi neopozerané. Skoro v každej publikácii, niekedy už na obálke, nájdeme galaxiu M 31 či hmlovinu M 42. Ale tu dostala priestor napríklad aj pôvabná, do farebných obálok zahalená galaxia NGC 3521 či skvostná planetárna hmlovina NGC 2818. Tie sa len tak hocikde nevidia!Je autorka dostatočne kompetentná na takúto publikáciu?

Hrubá monografia, ktorú napísalo 32-ročné žieňa? A to ešte bez titulu z oblasti astronómie? A to ešte bez akejkoľvek predošlej knižnej náučnej publikácie? Uznávam, skepsa je namieste. Ale autorka sa astronómii venuje celý život. Túto knihu písala presne polovicu svojho života. Isteže pri jej písaní robila veľa chýb, ale za pomoci druhých a so vzrastajúcimi vlastnými skúsenosťami ich odhaľovala. Ak by všetko hneď robila skúsene a správne, tvorba knihy by jej zabrala o pár rokov menej. Ale takto dostávame síce za dlhšiu dobu, ale predsa len dobre vybrúsený výsledok. Knihu kontrolovali profesionálni astronómovia aj niekoľko dobrovoľníkov so záujmom o túto tému. Tento tím autorky a korektorov dokonca poodhaľoval mnohé chyby, ktoré boli publikované v zdrojoch!

Čoskoro sa môžete tešiť aj na ukážky z knihy.

Obrázky v tomto článku sú publikované aj v knihe.

Zdroje obrázkov použitých v článku:

  • Orlia hmlovina: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
  • Jadro galaxie Slnečnica: ESA/Hubble & NASA
  • Hmlovina M 43: NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team
  • NGC 602: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

Komentáre

vlnkohra Toto je skvelé! Hoci mne stačí obyčajný, laický pohľad na oblohu a rozlišujem len slnko, mesiac a hviezdy, fandím Vám a teším sa, že sa Vám podarilo takúto knihu nielen napísať, ale aj vydať.

Vážim si Vaše slová: "A ďalšia dôležité vec, tieto údaje sú v slovenčine a aktuálne pre Slovensko. Aj keď nemálo obsahu tejto knihy pochádza zo serióznych internetových stránok, tie boli v českom a anglickom jazyku. Mať vzdelanie v rodnom jazyku pritom patrí medzi práva každého jedinca."

My sa toho nášho jazyka v posledných rokoch tak akosi ľahostajne a dobrovoľne vzdávame v prospech angličtiny, až je z toho človeku smutno. A čo sa preloží do češtiny, to sa už často slovenského prekladu nedočká, lebo veď Slováci nemajú s češtinou problém, tak načo.

Vďaka, že ste si dali tú dlhoročnú námahu a prajem Vám, aby každý slovenský astronóm, nádejný astronóm, milovník vesmíru a ktokoľvek s čo i len malým záujmom o vesmír mal vo svojej knižnici túto Vašu knihu.

2024-02-09 19:28:471x

AdharaDecor Vďaka za obsiahly a povzbudivý komentár. Nuž áno, angličtina nás valcuje. Je mi smutno z toho, že dnešné deti už po slovensky pomaly ani nevedia - základné slovíčka áno, ale u tých zriedkavejších už používajú anglické ekvivalenty. A plno vecí, ktoré predsa máme aj v slovenčine, vstrebávajú radšej v angličtine. Chápem, že výuka cudzieho jazyka je dôležitá, ale nemali by sme nechať našu rodnú reč vymrieť.

A vydávanie tejto knihy, to bol riadny očistec. :-) Ale tak je to s prvotinou (v nejakej oblasti) asi vždy...

2024-02-09 22:35:221x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

AdharaDecor
AdharaDecor
100 predaných ks, 43 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Som plná (zdanlivých) rozporov: biologička pracujúca ako astronómka, racionálna romantička, láskavá mizantropka, zasnená skeptička, spisovateľka sci-fi neveriaca v mimozemšťanov, hubárka neznášajúca huby... a tvorkyňa sezónnych dekorácií.

Informácie

Akcia zelený odber! Pri osobnom odbere dostanete ako bonus živý stromček, pozrite sem: https://www.sashe.sk/AdharaDecor/journal/zeleny-odber-skrasli-si-okolie-dvakrat-a-pomoz-tym-prirode. Odber v Kremnici, prípadne v Žiari nad Hronom.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Súhvezdia od Andromedy po Žirafu - 16344477_Súhvezdia od Andromedy po Žirafu by AdharaDecor
 Páči sa 11 ľudom
37 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »