Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Plauchová

Žurnál+

Pár tipov pre snehové sochárčenie

Jana P. » Fotopostupy a Návody / 2021-02-13 11:39:14 /  1 komentár / 4 lajky

Napadnuté je, tak poďme na to...

Základom úspechu snehovej socháriny je vhodný materiál. Keďže si ho asi nenavyberáme, musíme striehnuť na vhodné počasie. Ideálny je odmäk od nula po tri stupne, alebo aj ľahký mráz, pokiaľ budujeme na mieste osvetlenom slnkom (to nataví povrchovú vrstvu snehu aj pri teplotách do mínus piatich stupňov). Dobré je sledovať vývoj počasia a zvoliť si deň, kedy je odmäk, ale večer príde mráz, ideálne dlhotrvajúci – pokiaľ chceme stavbu uchovať čo najdlhšie.

Kedy začneme budovať, závisí samozrejme aj od počasia. Ideálne je neodkladať to príliš k večeru. Myslite na to, že v zime sa stmieva skoro a okrem slabého svetla býva večerným nepriateľom staviteľa často aj mráz. Ideálne je začať dopoludnia a to aj vtedy, ak ešte nie je odmäk (no teplota stúpa) – snehovú kopu možno navŕšiť aj s predstihom, dokonca niekoľkodňovým.

Vhodný objekt

Veľmi dôležitý je správny výber objektu, ktorý ideme zobraziť. Ten sčasti závisí aj od počasia: pri vyšších teplotách možno voliť aj komplikovanšjšie a náročnejšie veci, pri nižších je sneh sypkejší a viac sa podobá piesku, takže je vhodnejší skôr na prízemnejšie stavby. Vo všeobecnosti ale volíme telesá, ktoré nie sú oveľa vyššie než širšie, nestoja na tenkých podstavcoch a nemajú tenké výčnelky, či aspoň nie do strán.

Zvieratá

•Vyberáme radšej druhy zavalitejšie, huňatejšie a celkovo mohutnejšie (ryby, medvede, dinosaury…). Aj tie musia stáť na súvislom podstavci, nedá sa rátať s tým, že ich unesú vlastné končatiny a pod nimi bude prázdny priestor. Vyhnúť sa podstavcu alebo trúfnuť si na štíhlejšie zvieratá môžeme, ak sú vo vhodných polohách (sediace, ležiace, so klonenou či naopak kolmo zdvihnutou hlavou) alebo zvolíme kompozíciu viacerých zvierat, ktoré sa vzájomne podopierajú.
•Najväčší problém často predstavuje hlava a čnejúci čumák, pretože je ťažký a prečnieva do priestoru. Ďalším problémom sú uši, chvosty, prípadne rohy či parohy, pokiaľ sú dlhé. Všetky tieto časti majú tendenciu opadávať. Tieto čnejúce časti možno postaviť stabilne, ak sú orientované kolmo nadol či kolmo nahor, pritisnuté k telu, ktoré ich podopiera, alebo im vybudovať podstavec.

Chvost mačky podopretý podstavcom

Neživé objekty

•Platia podobné pravidlá ako pri zvieratách. Tvar treba zvoliť jednoduchší alebo ho zoštylizovať, tenké nohy by mali byť vypodložené snehom a tenké výbežky smerovať najlepšie nahor alebo nadol, len s miernymi sklonmi alebo presahmi oproti podstavcu.

Výbežky parohou jeleňa sú orientované kolmo nahor, hlava zase nadol a podopiera ju telo (jeleň na obrázku má už dva týždne a je čiastočne roztopený, čo mu trochu zdeformovalo proporcie)

Vo všetkých prípadoch je úplne ideálne budovať podľa sošky – modelu či hračky. Ak sošku nášho cieľového objektu nemáme, ako predloha je potrebná aspoň kvalitná fotografia z čo najviac strán. Česť tým, čo to zvládnu iba z hlavy.

Soška, ktorá bola predlohou stegosaurovi


Dobré rukavice sú základ. Vľavo moje rukavice používané na jemné práce s detailmi, vpravo rukavice na hrubé práce.

Budovanie samotné


•Najprv navŕšime hromadu snehu so zhruba takou podstavou, ako je tvar objektu (kruhovou alebo elipsoidnou). Sneh popritláčame a to tým lepšie, čím suchší a sypkejší je.

Kopa snehu, z ktorej stegosaurus vznikol

•Na objekte najprv zo všetkých smerov naznačíme hrubé rysy a až postupne prechádzame k detailom. V tejto fáze dávame pozor na správne proporcie. Nemá cenu vyformovať nejaký detail už na začiatku, lebo jednak ho prekryje sneh sypúci sa z iných častí a jednak nemusí do celku sedieť ani proporčne.
•Objekt zámerne formujeme mierne natiahnutý oproti reálu vo zvislom smere, hoci gravitácia vás bude tlačiť naopak k natiahnutiu vo vodorovnom smere. Aj po dokončení a dokonca aj počas teplôt pod nulou však objekt bude neustále klesať pod vplyvom sadania snehu, sublimácie a pomalého topenia. Ak ho nechcete mať rýchlo proporčne zdeformovaný, je dobré s tým počítať a spraviť ho radšej vyšší.
•Pri formovaní posledných detailov postupujeme odhora nadol, aby padajúci sneh z výšok nezakryl to, čo je nižšie.

Tento pristávací modul kozmickej lode Apollo muel byť značne zjednodušený oproti skutočnosti.

•Detaily možno formovať pridávaním snehu (najmä čnejúce časti), alebo jeho uberaním a dlabaním. Väčšinou stačia ruky v rukaviciach s prstami, ďalšie nástroje sú samozrejme plus.
•Nezabudnite, že objekt nie je k zemi prirastený. Postupným opadávaním snehu pri práci sa stráca deliaca čiara medzi zemou a objektom. Tiež máme tendenciu časti stavby, ktoré mali byť kolmé, dvíhať zo zeme pod miernym uhlom. Myslite na to pri stavbe.
•Aj keď nie je odmäk, hotový objekt treba aspoň každý druhý deň udržiavať, aby nestrácal tvar – oprašovať či pritľapkávať novonapadnutý sneh, pridávať nahor materiál, ktorý vysublimoval, obnovovať detaily a hrany, ktoré sa topením strácajú ako prvé, a podobne.

Stegosaurus po dokončení

Komentáre

Gumickovo nádherné umenie :-)

2021-02-13 12:39:431x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

AdharaDecor
AdharaDecor
36 predaných ks, 18 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Som plná (zdanlivých) rozporov: biologička pracujúca ako astronómka, racionálna romantička, láskavá mizantropka, zasnená skeptička, spisovateľka sci-fi neveriaca v mimozemšťanov, hubárka neznášajúca huby... a tvorkyňa sezónnych dekorácií.

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »