Žurnál+

Krása trávy

AdharaDecor95 predaných ks, 43 hodnotení

Jana P. » Tvorba / 2023-06-16 17:00:02 /  6 komentárov / 30 lajkov / 344x zobrazený

Som iná ako ostatní. Nevidím klady tam, kde ich vidia druhí, ale ich vidím v niečom, v čom druhí nie. Aktuálne vo vysokej tráve. Vlastne nie aktuálne, už celé roky, minimálne odkedy mi v hlave skrsol nápad na trávičkové svietničky. No túto kosebnú sezónu sa tráva stala témou viac než inokedy.

U starkej som sa nedávno prechádzala v tráve vysokej po pás. Obdivovala som typické májové kvety, iskerník, margaréty, štiav, kukučky, ale aj kvety tráv. Psiarka, kostrava, lipnica… Každé súkvetie je také iné, také jedinečné. Sledovala som ich tvary, snažila som si ich vryť do pamäte, lebo som uprostred tvorby ďalšej várky obľúbených svietnikov so siluetami tráv.

 

 

V nasledujúci deň som náhodne zahliadla v televízii, že vysoká tráva – zďaleka nie taká vysoká ako tá „moja“ – bola komusi natoľko tŕňom v oku, že sa na ňu verejne sťažoval! Na ďalší deň, hoci bez súvislosti s týmto, „moja“ lúčka ľahla pod kosačkou. A na ďalší deň som počula, že nedostatočná rýchlosť kosenia trávy je predmetom sťažností aj v meste, v ktorom pracujem.

Prečo ľudia tak neznášajú vysokú trávu? Iste, je nepraktická – zle sa cez ňu chodí, reže na nohách, ukrýva kliešte a inú háveď, ktorú nechceme mať na tele, a alergici s ňou majú vlastné trápenie. Ale ako vidím, ľuďom stačí na pocity odporu aj to, že sa na ňu musia len pozerať. Chápem, raz sa pokosiť musí, inak ľahne, zadusí všetko okrem kriakov, ktoré bylinný porast rýchlo nahradia a z trávy po rokoch neostane takmer nič. Ale prečo sa tak musí stať čím skôr? Prečo muži stále frflú, ako už musia kosiť a pritom nemusia, vôbec nemusia ešte nejaký mesiac? Človek v túto časť roka nemá možnosť poriadne si vychutnať ani lúku, ani ticho. Nemôže si v pokoji posedieť von so šálkou obľúbeného nápoja. Či si ide sadnúť von v meste, na vidieku alebo na lazoch, z väčšej či menšej diaľky sa ozýva mnou tak nenávidené vrrr, VRRRRR! Znie to ako otravné sršne a tento zvuk je o to horší, čo znamená – roztínanie tiel niekoľkých živých tvorov každú sekundu. Viem, väčšina tých tvorov sa z toho časom spamätá. Ale aj tak.

 

 

Nejde len o to, že tráva je pekná. Vysoká tráva je potrebná aj pre zachovanie biodiverzity. Neustále kosené, na krátko držané trávičky sú zelené púšte. Takmer nič okrem trávy neznesie takéto zaobchádzanie. Vzniká monokultúra a monokultúry nikde nie sú dobré. Možno je monotónny trávový koberec svojím spôsobom tiež pekný, dobre sa po ňom chodí i na ňom sedí (uznávam, že strnisko po skosení metrovej trávy nie je nič moc), no trpia ním aj živočíchy. Nežije v ňom hmyz. Dobre, asi si vravíte, že viac hmyzu je to posledné, čo potrebujeme, ale skrátka a jasne, biologická rovnováha udržiava náš svet v chode, aj keď človeku sa možno viac páči niečo iné.

 

 

Ale prečo sa mu vlastne páči niečo iné? Kvitnúce trávy majú tiež svoje čaro, nemysliteľne k tomuto ročnému obdobiu patria. A tak vám znova predstavujem moje svietničky - vázičky, kde trávy buď hrajú prvé husle, alebo aspoň druhé. Jeden z nich, svietnik obsahujúci výlučne trávy, je dokonca pri zapálení sviečky aj farebne zladený s trávou. Vydáva jemne zelenkavé svetlo, čo je spôsobené iným druhom skla, než majú ostatné svietničky.

 

 

 

 

Ale všetko zlé je na niečo dobré. Aj to nešťastné kosenie. Umožňuje mi aspoň bez výčitiek svedomia „obrať“ lúku o všetky pekné kvety. Lebo predsa len nemám dobrý pocit z tnutia do živého – hoci rastliny bolesť necítia, spôsobuje im to stres a určite im je to nejakým spôsobom nepríjemné. No v prípade zberu kvetov z lúky pred kosbou sa necítim vinná. Veď aj tak by o chvíľu padli. A vo váze sú krásne. Najmä kvety z mierne zamokrených lúk, ako sú iskerníky, margaréty, kukučky či zvončeky, vydržia vo váze s vodou krásne aj celý týždeň. Dokonca aj keď vám zvädnú, kým ich tam stihnete dať, vo vode sa znova vzchopia. Tu ma vidíte, ako tesne pred kosením rýchlo zachraňujem to najkrajšie z najkrajšieho, aby som to mohla obdivovať ešte ďalší týždeň.

 

 

 

A sem-tam k pridávam k zbieraným kvetom aj nejaké súkvetie trávy, hoci nemá ani pestré farby, ani pompézne kvety. Lenže patrí k tomu. K tým kvetom, k tej lúke, k tomuto obdobiu.

Ale aj tak prosím aspoň o kúsok zatiaľ nekosených lúk. Príroda ich potrebuje. A moja inšpirácia tiež. 

Komentáre

SalixAlba Krasne napisane, plne s Vami suhlasim, tiez si v zahrade nechavam miesta, kde davam sancu travam a inym "burinkam" prejavit svoju krasu... A veruze maju co ukazat:)... A svietniky su krasne a dokonale:)

2023-06-14 16:20:442x

huki tiež súhlasím a teším sa, že sú ľudia, ktorí vidia a cítia aj niečo iné ako seba:-)

2023-06-14 20:36:581x

soul_candels Nádherný žurnál, súhlasím so všetkým

2023-06-14 21:25:501x

eSPeHa Presne toto som robila i ja tesne predtým, než dedo pokosil trávu ;-) pozbierať rýchlo všetky kvetiny.

Ale taku nádhernú kyticu, ako je vo vedre, sa mi nikdy nepodarilo.

A svietniky sú krásne, romantické. Pekná práca!

2023-06-15 08:40:051x

FMdesign Velmi krásná práce, ze které dýchá láska a pokora k přírodě. ❤️ Přeji hodně štěstí a ať se daří ve Vaší kouzelné tvorbě. :-)

2023-06-15 16:33:541x

zivadesign Zaujímavý nápad

2023-06-27 08:15:421x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Svietnik "lúka pred prvou kosbou" - 15685999_Svietnik "lúka pred prvou kosbou" by AdharaDecor
 Páči sa 11 ľudom
15 €
 - Svietnik s kvetmi tráv - 15699021_Svietnik s kvetmi tráv by AdharaDecor
 Páči sa 15 ľudom
13 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »