Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Leibiczerová

Žurnál+

Pravý hodváb vs umelý...

Zuzana L. » Osobné Blogy / 2022-05-12 21:38:46 /  Pridaj komentár / 18 lajkov

Ako som robila test pravosti hodvábu.

Na svojej stránke predávam vlastnoručne maľované hodvábne šatky a šáliky. Či ide o pravý, alebo nepravý hodváb, dokáže na prvý pohľad určiť iba profesionál. Nikdy by ma nenapadlo ponúkať svojim zákazníkom umelý/syntetický materiál, ktorý by som vydávala za hodváb. Ale keďže sa ma občas nejaký zákazník opýta na pravosť hodvábu a niektorý ma zasa presviedča o jeho nepravosti, rozhodla som sa urobiť tento test.

Skúška horenia je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako určiť prirodzenosť/pravosť materiálu.

 

Za obeť padla jedna hodvábna šatka a kus umelej bielej látky, ktorý sa mi zvýšil z večerných šiat. Prírodnú šatku i syntetický kus látky som priložila k plameňu zapaľovača.

 

Hodvábna šatka horela iba vtedy, keď k nej bol priložený plameň zapaľovača. Akonáhle som odstránila zdroj ohňa, prestala horieť. Pri horení hodvábu bolo cítiť zápach opálených vlasov. Po obvode dier, ktoré na šatke ostali vznikli zúhoľnatené drobné guličky, ktoré boli krehké a krúšili sa. 

14379444-6E8C-4DDC-BE60-7B0845447175.jpeg

Keď som zapálila umelú/syntetickú látku, skrútila sa a v mieste horenia sa roztopila na plast, ktorý okamžite stvrdol. Smrdela ako horiaci plast.

32B6D343-F23F-46EC-8492-7B1A89118911.jpeg

S hodvábom sa môže zameniť tiež viskóza. Základnou surovinou pre jej výrobu býva najčastejšie drevo, bavlna, prípadne iná surovina s väčším obsahom celulózy. Viskóza veľmi dobre horí, aj po odstránení zdroja ohňa. Látku z viskózy som však na test k dispozícii nemala. (Ak som teda nechcela zničiť moju novú viskóznu blúzku.)

 

Hoci existuje ešte veľa testov, ktoré vám pomôžu určiť, či sa jedná o skutočný, alebo umelý hodváb, ja som sa rozhodla pre tento extrémny. Pravý hodváb po odstránení zdroja ohňa prestal horieť, syntetický materiál sa roztopil a zmenil na plast a viskóza aj po odstránení zdroja ohňa horí ako drevo. Samozrejme tento test funguje iba na čistý, nenamaľovaný hodváb. Farba totiž obsahuje pigmenty a iné prísady, ktoré môžu test ovplyvniť.

 

Maľbe na hodváb sa venujem už dlhé roky a do svojej tvorby dávam celé svoje srdce. Som veľmi rada, že mi táto skúška potvrdila kvalitu používaného hodvábu.


IMG-7744.jpgIMG-7824.jpgIMG-4941.jpg

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Adalei
Adalei
1937 predaných ks, 1009 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

❤️ MAĽOVANÁ HODVÁBNA ŠATKA, AKO ORIGINÁLNY DARČEK PRE VAŠU MAMU, SESTRU, KAMARÁRKU, ČI KOLEGYŇU ❤️

Maľovaná Hodvábna šatka je originálnym darčekom pre každú ženu. Na želanie Vám na ňu doplním iniciály a zabalím do elegantného darčekového balenia, spolu s návodom na ošetrenie. Z jej hodvábnej jemnosti sa budete tešiť celé roky.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »