Domov » Žurnál+ » Autor: Radovan Vrška

Žurnál+

Humor je v dnešnej dobe veľmi potrebný

Radovan V. » Tvorba / 2022-08-12 17:49:31 /  Pridaj komentár / 15 lajkov

Aké boli moje výtvarne začiatky?

Takou tradičnou a častou odpoveďou maliarov či ilustrátorov je, že začínali v detstve. Tak to sme kreslili a maľovali asi úplne všetci, či už v škôlke výkresy alebo doma po stenách. Zaujímavá príhoda sa však v mojom prípade viaže k jednému takému dopoludniu, kedy sa u nás maľovali steny v izbách a tie boli ešte robené klasicky tak, že maliar s vedrom a štetkou na rebríku chodil po izbe. Ako dieťa ma fascinovalo ako dokázal na tom dvojitom rebríku kráčať. Čo sa mi už menej páčilo bol ten neporiadok, ktorý sa pri maľovaní izieb urobil. A ja som si tak sedel v kuchyni za stolom, kreslil a povedal som - "Keď budem veľký budem maliarom, ale nie takým, čo sa takto ušpiní." Chudák majster, ktorý tak zručne maľoval kuchyňu, čo si asi pomyslel? 

 

Vyzerá to tak, že maľujem už od malička, že?


Nie. Časom maľovanie ustúpilo do pozadia pred hudbou, ktorej som na dlhé roky prepadol. Ku kreslenie som sa vrátil počas pandémie, keď sa nedalo hrávať a ja som premýšľal čo s voľným časom. A spomenul som si, že konečne mám možnosť začať sa naplno venovať maľovaniu a kresleniu. Vytiahol som paletu, štetce a namaľoval niekoľko olejomalieb, väčšinou krajinky. V smutných časoch mi však každodenne zlepšoval náladu humor a tak som skúšal nakresliť svoje prvé kreslené vtipy. Pamätám si, že už ako dieťa som si kupoval humoristický časopis Roháč. Prvé vydarené vtipy som začal posielať do rôznych časopisov a jeden taký, kde roj včiel naháňa cyklistu zaujal šéfredaktora včelárskeho časopisu Dymák.

Aké témy sú mi blízke pri kreslení vtipov?

Začínal som kresliť vtipy o cyklistoch, pridal som tie o včelároch a postupne som zistil, že dobrý vtip sa dá nakreslil na rôzne témy. Minulý rok som sa postúpil na Medzinárodný festival kreslených vtipov v Mariánskych Lázních, kde bola téma história a vystavoval som aj v Galérii kresleného humoru v Novom Meste nad Váhom, na tému výstavy Rozhlas a televízia. Na obe témy sa mi podarilo vymyslieť dobré vtipy. Vtip sa dá nakresliť asi na akúkoľvek tému, ale vymyslieť skutočne dobrý vtip chvíľu trvá.


V minulosti k poriadnemu časopisu či novinám vždy patrili aj kreslené vtipy. Dnes sa ešte občas objavujú, ale je škoda, že dnes sú už kreslené vtipy skôr raritou. No verím tomu, že sa tam vrátia, lebo humor je predsa tak potrebný, práve v dnešných časoch.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Rybárska sezóna - 14780928_Rybárska sezóna by ATELIER-RADOVAN
 Páči sa 16 ľudom
10,- €
 - Káva, fajka a kaviareň - 14780989_Káva, fajka a kaviareň by ATELIER-RADOVAN
 Páči sa 26 ľudom
10,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »