Domov » Žurnál+ » Autor: Agi Gonda

Žurnál+

3d tlač - pomocník pri (akomkoľvek?) tvorení

Agi G. » Rady a info / 2019-02-26 19:36:34 /  1 komentár / 9 lajkov

Veľmi rád si pri tvorení uľahčujem a zjednodušujem výrobné postupy rôznymi spôsobmi. A vidím to tak, že v tom nie som sám.

Minulý rok som sa začal viac zaujímať o možnosti, ako priniesť do tvorenia s drevom viac automatizácie za pomoci počítačom riadených strojov. Prešiel som cez rôzne modely laserových rezačiek a gravírovačiek k rozmerovo menším, či väčším, priemyselným, či hobby CNC frézam a zastavil som sa pri... 3d tlačiarni.

Nie je to zariadenie, ktoré je primárne a výlučne určené na prácu s drevom, stále viac však zisťujem, akým dôležitým medzičlánkom začína byť v zhmotňovaní mojich myšlienok do drevnej hmoty. Najviac si ňou pomáham pri výrobe rôznych šablón a prípravkov, ktoré majú oproti ich ručne vyrábaným verziám jednu obrovskú výhodu - sú na desatinu milimetra presné.

Ako to funguje? Keď viem, čo chcem z dreva vyrobiť, namodelujem si v počítačovom programe 3d model pomôcky, "preženiem" ho ďalším programom, ktorý tento model prevedie do číselných súradníc a potom tento výsledný súbor zadám tlačiarni na tlačenie. A to je všetko :-)

 

Prípravok na vytváranie presných častí jedného z komponentov spoja

Veľa rovnakých kusov s rovnakými parametrami a navyše s požiadavkou vysokej presnosti je pre ručné opracovanie materiálu veľkou výzvou. Chvíľa predstavenia si výsledného komponentu... a 3d tlačiareň mi pomohla k vytvoreniu prípravku, s ktorého pomocou je príprava komponentov rýchlejšia a oveľa jednoduchšia.

V tomto prípade išlo o upravenie šírky jedného konca dreveného hranolčeku frézou s plynulých nábehom na obidvoch stranách.

 

Šablóna komponentu - prekreslenie tvaru, prenesenie presných rozmerov pílenia

Ďalšia z možností uľahčenia výroby prišla po vytlačení šablóny, s ktorou si môžem veľmi rýchlo a zakaždým veľmi presne nastaviť na jednoduchšej stolovej píle potrebné rozmery. Teší ma, že ich už nemusím zakaždým merať a nastavovať metrom :-)

Pri samotnom prekresľovaní komponentu na materiál viem, že bude zakaždým rovnaký. Keďže je materiál šablóny vo forme plastu, nedochádza pri používaní k jej znehodnoteniu ako sa to niekedy stane pri papierových šablónach.

 

Cable Comb - prípravok na ukladanie káblov do zväzkov

Tento prípravok ma zatiaľ teší najviac. Písal mi známy - elektrikár, že sa u nás v žiadnych obchodoch nevie dostať k takémuto prípravku, ktorým si pri "káblovačke" veľmi pomôže a navyše ním zvýši estetické hodnotu výsledných káblových zväzkov. Niekoľko chvíľ hľadania najlepšieho riešenia a o niekoľko hodín už veselo ukladal káble tak ako ukazuje aj na videu nižšie.

 

 

Myslím, že keď napíšem, že 3d tlačiareň je prístrojom a pomocníkom naozaj využiteľným pri akomkoľvek tvorení, nebudem ďaleko od pravdy. Zatiaľ sa mi to pri mnohých príležitostiach potvrdzuje a teší ma, že sa mi cez ňu podarilo dostať k získaniu tejto skúsenosti. Ak sa mýlim, opravte ma prosím :-)

Agi

foto: @matuldino, Miki; video: Miki

Komentáre

charis super a obdivujem všetkých, čo majú na takéto nápady rozum :-)

2019-02-28 10:50:23

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ARKaI
ARKaI
55 predaných ks, 27 hodnotení

Vitajte, moje meno je Agi a v tejto galérii vám chcem priblížiť výrobky z mojej dielne. Vyrábané sú predovšetkým z dreva - technikou "lupienkovania" (scroll saw) - a cínu.

Ak máte vymyslenú špeciálnu požiadavku na výrobu, pred tým ako potvrdíte objednávku, kontaktujte ma prosím správou, aby som neskôr nemusel objednávky stornovať. Určite sa dohodneme a vyjdem Vám v ústrety :-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »