Domov » Žurnál+ » Autor: Anna Dratvová

Žurnál+

Ručne vyrobené... z angl. „handmade“

Anna D. » Osobné Blogy / 2018-09-11 21:53:04 /  4 komentáre / 17 lajkov

Ručná práca má pre každého človeka inú hodnotu. Na jednej strane sú ľudia, ktorých handmade výrobky zaujmú na prvý pohľad a na druhej strane sú ľudia, ktorí sa o ručnú prácu nezaujímajú vôbec, dokonca ju považujú za bezcennú. Prečo je to tak? Prečo niektorí ľudia ručné práce milujú a pre ďalších tie isté činnosti nemajú ani význam ani hodnotu?

Asi by sme mali začať pátrať v minulosti, keď ľudia žili trochu iným životom. V časoch, keď možnosť získať alebo vyrobiť niečo pekné bolo zložitejšie ako dnes... alebo nie?

Naši predkovia si doma bežne vyrábali a používali praktické veci dennej spotreby, ale aj rôzne dekorácie či ozdoby, ktoré slúžili pre zútulnenie domova alebo len tak pre potešenie. Bol to nielen spôsob ako ušetriť finančné prostriedky, ale často to bol aj spôsob obživy. O našich predkoch sa hovorí, že boli manuálne zruční, vynaliezaví a šikovní. Ručná práca nebola len doménou chudobných, ktorí potrebovali uživiť svoje rodiny. Ručným prácam sa venovali aj zástupcovia bohatých rodín, najmä ženy. Išlo často o prestíž, tradíciu, umelecké sklony alebo len krátenie dlhej chvíle. Dámy z bohatých rodín si často vlastnoručne šili šaty, vyšívali, plietli, háčkovali, maľovali a vyrábali rôzne dekorácie. Vlastnoručne vyšívaná výbava bola symbolom šikovnosti každej nevesty, či už bola z chudobnej alebo z bohatej rodiny. A tradície sa prenášali z generácie na generáciu... Dnes sa tradície pomaly vytrácajú z nášho života. Komerčné prostredie bohužiaľ ručnú výrobu nepodporuje. Strojová výroba je oveľa rýchlejšia a hlavne lacnejšia.

Získať vzťah k ručnej práci je v dnešnej dobe ťažké. Aby človek tento vzťah získal, musí sa s ručnou výrobou predovšetkým stretnúť, musí ho zaujať a vzbudiť jeho zvedavosť. Vo vhodnom prostredí, vlastnou snahou a čo si veľa ľudí ani neuvedomuje, často úplne zadarmo si môže vypestovať lásku k ručnej práci na celý život. Takýto človek vie oceniť ručnú výrobu iného človeka aj svoju vlastnú a s vďakou spomína na tých, ktorí mu zručnosti pomohli získať.

Ručná výroba je originálna, jedinečná, často až umelecká práca. Aby človek dokázal vytvoriť skutočne kvalitný výrobok, ručná práca musí byť robená s láskou. Človeka ženie túžba vytvoriť niečo pekné, netradičné, iné... to, čo v obchode nekúpi. Ak sa handmade výrobok vydarí, urobí radosť, prinesie dobrý pocit a posunie človeka ďalej. Za kvalitnou ručnou prácou je však potrebné vidieť v prvom rade človeka, ktorý do výrobku vložil okrem svojej duše aj množstvo času, ktorý mu nikto nezaplatí...

Komentáre

Hela503 Veľmi pekne napísané :-)

2018-09-11 23:06:50

ADwade Ďakujem.. :)

2018-09-11 23:32:08

Lesiavelin najviac sa mi páči tá časť o ženách ktoré si vlastnoručne vyšívali a šili, ja sa s dnešnou dobou moc nestotožňujem, všetko mi príde príliš rýchle, mám rada svoj svet v ktorom spomalím, stresuje ma táto moderná doba, kedysi bolo viac kľudu ale aj viac ručnej práce, teraz je tej ručnej práce menej ale za akú cenu?je viac stresu, ľudí nahrádzaju stroje, no neviem kam to povedie.....krásny článok má to dušu ♥

2018-09-12 00:04:40

ADwade Ďakujem. Aj pre mňa je toho stresu akosi priveľa. Pri ručných prácach dokážem vypnúť, ale nie vždy...

2018-09-12 00:17:25

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

ADwade
ADwade
165 predaných ks, 66 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Volám sa Anka a ako vidíte, momentálne je moja tunajšia galéria prázdna. Ak by ste niečo potrebovali, môžete mi napísať a ja sa Vám ozvem.

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »