Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Bošková

Žurnál+

Tutorial : Krištáľová živica pre začiatočníkov

Veronika B. » Fotopostupy a Návody / 2014-08-30 14:12:10 /  17 komentárov / 82 lajkov

Krištáľová živica si v posledných rokoch drží na Slovensku status jednej z najobľúbenejších techník, s akými sa dá pracovať. Nie je finančne veľmi náročná a jej možnosti sú nekonečné. Od zalievania pestrofarebných papierikov až po veľké šperkárske projekty.

Prírodná živica je surovina, ktorá sa získava z kôry stromov a má nespočetné využitie. V minulosti sa používala napríklad na konzervovanie vzoriek hmyzu. Možno ju poznáte pod názvom jantár. Ten je v podstate len vytuhnutou formou prírodnej živice.

Jantár má však jednu veľkú nevýhodu - nie je priesvitný, ale žltý. A navyše v ňom veľmi často plávajú rôzne prírodné zvyšky ako kúsky kôry či zvyšky hnyzu.  A tak múdri chemici vymysleli jeho syntetickú náhradu.

Krištáľová živica je chemikália, ktorá po správnom namiešaní vytvrdne a vyzerá ako imitácia skla. Jestvujú rôzne druhy - od najlacnejšej, technickej živice, ktorou sa vylievajú veľké plochy - podlahy a pod. až po kvalitnú, priamo určenú na výrobu šperkov. Pri výbere si teda dajte dobrý pozor, po akom druhu siahnete. Technická je síce lacnejšia, no môžu v nej plávať čiastočky prachu, či iných nečistôt, horšie sa pri nej určuje správny pomer na namiešanie a môže silno zapáchať. Šperkárska živica je vyvinutá a prispôsobená priamo na výrobu šperkov - je dokonale číra a cítiť ju len veľmi jemne.                                                                                                                                                                                                                                                                        

Osobne odporúčam značku Pebeo - Gédéo Resin. Dobre sa pri nej určuje pomer, skoro ju necítiť a pekne vytuhne. Každá živica má v balení dve rôzne zložky - Samotnú živicu (resin) a tvrdidlo (hardener) . 

Pripravte si rovnú plochu - ideálne stôl, ktorý prekryte starým obrusom, či igelitom. Nebudete s ním však môcť najbližších 24 hodín manipulovať, takže na kuchynskom stole zalievať neodporúčam. Budete potrebovať latexové rukavice, ochranné rúško (je to predsa len chemikália) , prípadne ak máte citlivé oči, tak aj okuliare. So živicou pracujte vždy v dobre vetranej miestnosti, aby vám výpary neuškodili. Je potrebná izbová teplota, teda 22 - 25 stupňov, nikdy nie menej.  

Vždy si poriadne prečítajte návod, v akom pomere sa zložky miešajú. Pri tejto konkrétnej (značka Pebeo) je to vždy 1:2, teda jeden diel tvrdidla na dva diely živice. Do plastovej odmerky (väčšinou býva súčasťou balenia) si nalejte najskôr živicu a potom opatrne dolejte tvrdidlo. Ak by sa náhodou stalo, že nalejete príliš veľa jednej zložky, nič sa nedeje. Vyrátajte si, o koľko viac potrebujete ešte doliať druhej zložky a problém je vyriešený. Ak sa to nedá úplne presne odhadnúť, tak je vždy lepšie mať radšej o niečo viac tvrdidla, ako by malo chýbať. Na presné odmeranie sa dajú použiť aj injekčné striekačky, časom už získate prax aj voľnou rukou. Drevenou paličkou začnite obe zložky pomaly premiešavať. Je možné, že sa na povrchu začnú objavovať mikroskopické bublinky, je to normálne. Nastal chemický proces a živica s tvrdidlom na seba reagujú. Zmes získa akoby biely perleťový nádych, aj to je normálne a po zmiešaní sa stratí. Živicu miešajte pekných pár minút, pomaličky a nechajte ju dýchať. Ak začnete cítiť, že začína akoby hutnieť, teda získavať hustejšiu konzistenciu, je pripravená na nalievanie. Niekedy sa stane, že sa živica nepremieša dôkladne, teda na stenách odmerky ostane len živica, ktorú keby ste naliali do lôžka, nevytvrdne. Takže odporúčam živicu ešte preliať do druhej odmerky a zvyšky, ktoré ostanú na stenách, nepoužiť. Živicu si môžete nechať odležať - tak hodinku, a zalievať ňou až potom. Výhodou bude, že naberie na hustote a bude sa lepšie nalievať a tiež zmizne väčšina bubliniek v nej.

 Vyberte si, čo budete zalievať. Ak so živicou len začínate, odporúčam kúpiť si lôžka na živicu, s ktorými sa veľmi dobre pracuje. Existujú rôzne tvary, veľkosti aj druhy.

Do lôžka si môžete zaliať takmer čokoľvek - kreatívny papier, babičkinu fotku, či obľúbené kvietky. Dôležité je vždy si najskôr odskúšať, ako sa daná vec, ktorú ideme zalievať, bude správať po čase.

Napríklad rôzne scrapbookové a iné kreatívne papiere, či fotky - ak je papier príliš jemný, živica ho môže rozožrať. Výrazné farby sa môžu zmeniť na nevýrazné a fotka sa môže celá rozpiť. Vždy si treba vopred vyskúšať, ako bude daný papier reagovať po zaliatí. Jeden z tipov je prelakovať papier po vložení do lôžka bezfarebným lakom, prípadne lepidlom, ktoré spriesvitnie. Ale je tu riziko, že aj lak, či lepidlo so živicou zreagujú. Možno nie hneď, ale časom. Preto je veľmi dobré motívy si naskenovať do počítača a dať si ich vytlačiť vo fotolabe na fotografický papier - laserovou, nie atramentovou tlačou (atrament živica spoľahlivo rozleptá)!


Ak sa rozhodnete zalievať prírodniny - kvietky, trávu, či nebodaj chrobáčikov, najskôr ich musíte zbaviť vody, tj. úplne vysušiť. Inak by sa stalo, že zalievaná vec časom zhnije - nedostane sa k nej vzduch a voda sa nebude mať kam odpariť. Čo sa kvietkov týka, niektoré druhy sú na zalievanie vhodné, iné nie. Sušená levanduľa bude aj po roku vyzerať rovnako krásne, no napríklad margarétka sa môže rozpadnúť. Aj tu platí, že si treba všetko vopred vyskúšať na malej vzorke.

Keď už máte pripravené lôžko aj to, čo idete zalievať, vezmite si odmerku a plastovou (nikdy nie kovovou) lyžičkou opatrne nalejte živicu do lôžka (dá sa použiť aj injekčná striekačka bez ihly). 

    

Živicu nalievajte pomaly a radšej po malých dávkach, aby sa lôžko neprelialo. Chvíľu trvá, kým odhadnete správne množstvo - živica je rozpínavá a dá sa s jej pomocou vytvoriť krásny oblúčik na lôžku, no treba na to cvik - tak aby lôžko bolo plné a aj s pekným vypuklým okrajom, ale aby nebolo preliate, teda živica nevytiekla von. 

Živica tuhne približne 24 hodín. Lôžka teda na noc prikryte nejakou nádobou s vysokým dnom, aby sa na ne počas sušenia nedostali žiadne prachové čiastočky ani hmyz. Je dobré lôžka v prvých fázach kontrolovať, môžu sa v nich začať tvoriť malé bublinky. Tie popraskajte obyčajným dreveným špáradlom, alebo prejdite tesne nad povrchom lôžka zapaľovačom a oni prasknú samé. Ak ich neodstránite v procese tvrdnutia, tak už ostanú v šperku navždy.

Po 24 hodinách živica vytuhne úplne a šperky sú hotové. Opakovanie je matkou múdrosti a tak to chce už len  už len cvik a pevnú ruku :) A samozrejme, živicu a nejaké tie lôžka. 

Nabudúce vám ukážem, čo všetko sa so živicou dá robiť - zalievať, dolievať, farbiť... Prípadne ak máte akékoľvek otázky, týkajúce sa živice, sem s nimi. Ak budem vedieť, rada odpoviem. 

Foto : jantár , lôžka (Sun and Moon Craft), archív nikkita

Komentáre

Dr.Katka jooooj super žurnál, výborne zhrnuté a pre mňa ideálne, lebo si to chcem tiež skúsiť :) takže sa teším :) ďakujeeeem, len ja to potom budem využívať na fimo..tak to bude ešte vzrúšo :D

2014-08-30 16:11:061x

zanazuk perfektný žurnál!!! :) odhodlávam sa už nejaký čas na túto techniku, hľadám, googlim a tu je to na jednom mieste :) ďakujem :)

2014-08-30 22:35:25

sacharinova Perfektný žurnál, vďaka!!

2014-08-30 23:13:42

nikkita super,, som rada že sa páči ;)

2014-08-31 09:48:01

M.e.e Dobré rady,vďaka...existuje aj cesta ako zalievať živé rastlinky s odchýlkou od farebnosti podľa množstva vody v rastlinke a to použitím studenej glazúry,ktorú už ťažšie dostať-vyrábal ju Rayher a teraz Efkoart má Efkoxor,neobsahuje narozdiel od Gedea také množstvo vody,aby začala rastlinka plesnivieť a od vzduchu ju dokonale izoluje...mám viac než rok a pol staré kúsky a žiadna viditeľná zmena...

2014-09-01 22:36:43

nikkita super super M.e.e , to som ešte veru nepočula, poobzerám sa, ďakujem !

2014-09-02 08:22:40

dm1 super clanok ale som prekvapena s tou laserovou tlaciarnou :o. Uz mam vela zivicovych nausiek za sebou a praveze moja skusenost je opacna ked som vytlacila na ten isty papeir ako pouzivam na laserovke farba mi zisla dolu stacilo aby som presla ihlou po spodu obrazka ked som riesila bublinky a bralo to aj farbu normalne som po ziati zivice obrazok zotrela z papiera... Naopak s atramentovou mam len tie najlepsie skusenosti vsetko v pohode farby zostavaju a nemenia sa

2014-09-02 12:00:56

nikkita dm1 a obrázok niečím prelakuješ? lebo skúšala som niekoľko atramentiek a živica všetky spoľahlivo rezleptala.

2014-09-02 12:05:31

Vigan ja som si to akurat tento tyzden zacala skusat a mne sa ten povrch nezda byt taky pekny je matny - viem ze je lak na zivicu ale mna by zaujimalo cim sa da ten povrch brusit? mna napadol achat lebo nic take jemne nepoznam ale neskusala som. velmi rada primem nejaku radu alebo napad :)

2014-09-02 14:47:00

M.e.e Matný povrch vzniká pri zlom pomere miešania živice tvrdidlom alebo ak sa nachytajú nečistoty, prípadne pri zalievaní do silikónovej formy na fimo...ja živicu s chybičkami zvyčajne prelakujem klasickým lakom na nechty-priesvitným a drží to...prípadné zakalenie môžu spôsobovať aj nečistoty vo forme alebo lôžku,preto ho treba prečistiť a formu vytrieť napr.olivovým olejom miesto separátu...

2014-09-02 16:17:24

M.e.e Inak boli aj balenia Gedeo živice,ktorý mali v slovenskom návode chybu a pomer miešania živice s tvrdidlom bol uvedený opačne,preto živica neschla-na obale na piktograme a v anglickom návode to už bolo uvedené správne...a aj niektoré no name studené glazúry majú žltkastý odtieň,preto radšej dám na overenú...

2014-09-02 16:19:38

bupilla ja tiež zalievam atramentové printy a mám s nimi lepšiu skúsenosť ako s laserovými, ale najlepšie sú samozrejme vyvolané fotky... inak pri atramente to podľa mojich skúseností veľmi záleží do papiera, na ktorý sa tlačí :)

2014-09-02 22:41:58

dm1 nikkita nie nejakujem uz nicim a nemam vobec problem pri tej atramentovej. Ale je pravda ze skusala som rozne atramentove tlaciarne a medzi nimi vidno rozdiel ale nie v trvacnosti pod zivicou ale skor v kvalite tlace ako takej - sytost farby a tak

2014-09-03 12:13:30

Lablonde Mozte mi poradit,ako spravne namiesat pomer,ked chcem mensie mnozstvo,ako sa pise na krabicke?

2014-10-21 16:08:36

nikkita Lablonde - ak sa má miešať v pomere 2:1, tak vždy v tomto pomere trebe miešať, tj :

2 ml živice + 1 ml tvrdidla, 4 ml živice + 2 ml tvrdidla, 6 ml živice + 3 ml tvrdidla atď :)

2014-10-22 11:50:40

myshelle Prosím o radu. So živicou robím už nejaký čas, niektoré vyrobené veci som aj darovala a potom som sa cítila trapne, lebo po nejakom čase živica zožltla, alebo sa pooškodil povrch. Kúpila som si od gedeou ochranný lak, lebo som si myslela, že tomu pomožem, ale vždy to so živicou čudne zreaguje a živica sa akokeby zrazí. Ten lak je špeciálne na živicu, takže tomu moc nerozumiem. Stalo sa vám to už niekedy? máte nejakú radu čo robiť, aby to zostalo pekné nejaký čas a nebudem sa musieť hanbiť šperk darovať? ďakujem

2016-04-15 16:46:26

Tinnnna Ahoj .. chcela by poprosiť o radu,ako šperky zo živice vybrúsiť, s čím ... niekde som čítala, že s tým najjemnejším šmirglom, ale šperky potom zostali ako keby zahmlené .. skúšala som s ním na sucho aj namočené vo vode, ale vždy sa šperk iba poškodil ... potrebovali by som tie šperky nejak zabrúsiť vyhladiť, aby boli pekné

a po druhé by som sa ešte chcela spýtať, či vazelína (špeciálna na vymazávanie foriem pre živicu) nemôže spôsobovať , že na šperkoch zo spodnej strany sú ani nie bublinky ale také akoby zaschnuté väčšie oká ..

ďakujem veeeľmi pekne za odpoveď :)

2017-10-26 18:38:32

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
nikkita
nikkita
2701 predaných ks, 1321 hodnotení

Ahojte, volám sa Veronika, som dušou kreatívec, povolaním marketér a srdcom tvorca, Značka nikkita vznikla v roku 2009 a odvtedy sa naplno venujem handmade tvorbe.

V predvianočnom období trvá odoslanie zásielky 2-3 pracovné dni. Ak potrebujete niečo ako darček ku konkrétnemu dátumu, dajte mi o tom prosím vedieť.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »