SAShE
SAShE - slovenský handmade design.
SAShE
Domov » Žurnál+ » Žurnál » registračné pokladne a trhy

Žurnál+

Autor

krasakreativna .. | krasakreativna
Postoj chvíľa, si krásna......
Články autora (15) »

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

registračné pokladne a trhy

krasakreativna .. » 2011-05-26 11:22:40 /  77 komentárov / 6 lajkov

Tento žurnál nie je aktívny, vidia ho len návštevníci ktorí majú na neho link!

Po dlhšom pátraní len nahadzujem to, čo som našla ohľadne používania elektron. pokladní. 

Zaujímala som sa na viacerých miestach, či na trhoch používať ERP:  áno alebo nie?

(v súvislosti so šperkovaním a remeseníkovaním). 

Haha, tie odpovede sú riadne zaujímavé. 

Zatiaľ len toľko:

Povinnosť používať ERP

V prípade, ak zahraničná osoba, platiteľ DPH predáva tovar na trhovom mieste v súlade s § 78a zákona o DPH, je povinná používať na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky elektronickú registračnú pokladňu (ďalej len „ERP“) v súlade so zákonom č. 289/2008 Z. z. o používaní ERP v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ERP“) za predpokladu, že sa na ňu vzťahuje táto povinnosť v zmysle § 1 zákona o ERP.

Povinnosť používania ERP v zmysle § 1 ods. 2 zákona o ERP sa vzťahuje aj na podnikateľov s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia SR, ak predávajú tovar, alebo poskytujú službu na území Slovenskej republiky, ktorá je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP. Povinnosť evidovať tržbu v ERP sa nevzťahuje na prípady uvedené v § 3 zákona o ERP

Ako "podnikateľ" sa zrejme berie aj "slobodný umelec", pretože má DIČ a už aj platí odvody.

A vy? Aké máte skúsenosti s pokutami, so zdôvodňovaním prečo ju nemáte?

Veď ERP vám nikto nezaregistruje s rodným číslom, len na DIČ, tak ako ju môžete mať, ak kontinuálne  nepodnikáte, len sa ako remeselník venujete svojmu hobby? 

Spomínaný zákon je zaujímavý v článku I, § 1, a príloha so zoznamom služieb....

Komentáre

drobatko Neviem, či sa vyjadrím zrovna k tomu, čo sa pýtaš, ale ja to chápem s registračnými pokladňami takto a bolo mi to aj takto vysvetlené:

Ak človek často chodí po jarmokoch a predáva vlastné remeselné výrobky, tak si mal založiť živnosť a zadovážiť reg. pokladňu (čo je teraz pre podnikateľov povinné). Pokiaľ nejaká babička napríklad pletie košíky a predáva ich raz - dva krát za rok na jarmoku (remeselnom!), tak sa to berie ako príležitostný predaj, do nejakej sumy (neviem presne). Otázne je ako sa dá skontrolovať a ako sa dá obhájiť, či predáva len príležitostne alebo pravidelne. Tiež asi závisí od typu výrobkov a akú bude mať kontrolór náladu. Zákony sú deravé a každý si to vysvetľuje po svojom. Ja živnosť mám, pokladnicu tiež, nechcem nič riskovať, lebo pokuty bývajú mastné. Viem napríklad, že na trhu ľudových remesiel v Piešťanoch pokladnicu netreba, pokiaľ človek predáva príležitostne. Ak má živnosť, pokladňu mať musí.

2011-05-26 11:39:46

jh ahoj. ja som sa snažila tiež kade tade pozisťovať informácie ohľadom toho či môžem predávať na trhoch, čo k tomu potrebujem atď. najprv na živnostenskom.. potom na daňovom.. no a na daňovom som sa pýtala a povedali mi, že mi to zistia, že mám zavolať o týždeň. ich odpoveď bola že pokial predávam vlastné ručne vyrábané remeselné výrobky pokladňu mať nemusím, musím ale vypisovať pergamony. v prípade kontroly vraj len mám povedať že je to moja ručná práca, ktorou si občas privyrábam. nakoľko sa toho môžem držať si ale niesom istá keďže v našom malom meste pracovníčky úradov nemajú ktovie aké informácie o veciach, ktoré niesú veľmi bežné.. ale zasa keď to zisťovala týždeň. no neviem

2011-05-26 11:40:54

melly Ale ist na nejaky trh predavat predsa JE podnikanie. Nehovorim, ze sa mi paci ako to je, nepaci pretoze je to zabijanie drobneho podnikania a remesiel, ale na druhej strane aspon to ma logicke pozadie na rozdiel od mnohych veci v tomto state.

2011-05-26 11:43:09

jh drobatko - no veď to som sa jej tiež pýtala, že ako im obhájim že je to len príležitostný predaj.. či to vezmú, alebo či bude problém ak na mňa natrafia na treťom jarmoku počas jedného leta.. a na to mi nejako konkrétne nevedela povedať, proste že netreba, že mám povedať že je to príležitostný predaj. u nás v SL na jarmoku je osobitná ulička remesiel, tam vraj tiež netreba pokladňu

2011-05-26 11:44:01

drobatko Jh, s tými paragónmi sa mi to voláko nezdá. Paragón je predsa daňový doklad, na ktorom by mali byť údaje ako IČO,DIČ, daňový kód pokladne, atď.. A keď nemáš živnosť, tak ako ho môžeš vypísať len na meno, to nemá zmysel.. Podľa mňa sa v tomto tety mýlia.

2011-05-26 11:47:55

jh no neviem, možno je to len aby mal zákazník doklad aspoň s menom a v prípade kontroly aby videli že sa vypisujú a podľa nich skontrolujú tržbu za ten deň aby videli že tržba neprekročila tú hranicu? to už neviem :( naozaj škoda že si takto musíme po kúskoch zbierať info a ani od tetušiek z úradu niesu veľmi isté..

2011-05-26 11:51:24

drobatko Veď to, že ako sa to dá obhájiť, že predávaš len príležitostne a len do tej sumy, aby si nemusela platiť daň (kedysi to bolo tuším 20 000 Sk za rok). Tiež tomu nerozumiem.

2011-05-26 11:52:01

melly Ja mám infromáciu, že paragóny sa vypisujú v prípade, že pokladňa je pokazená a máme pečiatku od technika, že je to skutočne tak. Prax je samozrejme rôzna... to je druhá vec :)

2011-05-26 11:53:57

krasakreativna - ako obhájiť, že predávate príležitostne?

- ako vypísať "paragón"? keď nie je IČO, DIČ

Jednoducho mať pri sebe nejaký mail od daňového (napíšte tam), je predsa zákon o poskytovaní informácií a na paragon stačí svoja adresa, tá, ktorou sa na trhoch registrujete (bolo mi povedané)

2011-05-26 12:15:22

krasakreativna máme aj zákon, podľa ktorého pri zárobku do xxxx ani netreba podávať daňové priznanie.

Nebojte sa daňovákov, ja som bola na viacerých miestach. Tému nahadzujem kvôli tomu, že mi podali ROZNE informácie.

2011-05-26 12:17:09

artique jh – ked ti pride na jarmoku kontrola, myslim, ze neobhajis absenciu registracnej pokladne tym, ze na danovom urade ti tak poradili. Ak si komunikovala s tym danovym uradom pisomne a mala by si tu ich radu na papieri, to by mozno pomohlo, ale nie som si ista, ci ti konkretni kontrolori, co budu na trhoch, budu mat ten isty nazor, rada od ich kolegov nie je zakonom. Neber to prosim zle, hovorim len na zaklade vlastnych skusenosti, a urcite skusenosti mnohych z vas, ze co poradi jeden uradnik, u druheho uz to nemusi byt pravda, niekedy ti dokonca ten isty clovek poradi protichodne veci, ak u neho vybavujes viackrat.

Uz len z toho, ze sme zaregistrovani na tomto portali, je jasne, ze sa jedna o sustavnu cinnost, cize by sme mali byt alebo SZCO, alebo by sme mali mat registraciu na danovom ako slobodny umelec (nie ze by sa mi to pacilo). Myslim, ze sa obhajit tym, ze sa jedna len o prilezitostny predaj bude velmi tazke, aj ked v skutocnosti sa nam mozno dari predavat naozaj len prilezitostne.

Neviem si celkom dobre predstavit realizovat na trhoch predaj pomocou prijmovych pokladnicnych dokladov, to sa budeme kazdeho kupujuceho pytat na jeho meno, ktore treba vyplnit do dokladu?

2011-05-26 12:18:58

jh dobré že si nahodila tú tému, aspoň som opäť o niečo múdrejšia :) trocha sa mi uceľujú tie informácie.. určite im teda ešte pošlem mail

2011-05-26 12:22:06

krasakreativna aj na súde je mailová komunikácia dôkazový materiál, artique, preto ma to napadlo

sústavná činnosť je aj chodenie do chladničky, je to v prvom rade hobby. Sústavne- tu by som dala dôraz na to, že to nie je "sústavný", ale "príležitostný" predaj, vzhľadom k tomu, že trhy sú v meste raz za rok.

2011-05-26 12:22:39

krasakreativna používate paragón alebo príjmový doklad?

V rámci marketingu si môžete vyrobiť pečiatku, kľudne aj so svojím logom, ktoré aj tak máte na jarmokoch a trhoch niekde vyvesené :), či ako?

2011-05-26 12:24:19

artique krasakreativna - ked som pisala odpoved, nevsimla som si, ze uz tu medzitym pribudla ta tvoja, mas pravdu s tym mailom

2011-05-26 12:26:05

jh heh, ja ked som pisala, tiez mi este nenaskocil komentar od Artique.. skonci semester a idu sa zbierat info vo velkom. samozrejme ten mail teda urcite poslem

2011-05-26 12:28:19

krasakreativna Vidíte niekde v prílohe k zákonu svoju činnosť?

2011-05-26 12:29:35

melly Je v zakone (hovorili to aj v televiznych novinach), ze uradnici na danovom NEZODPOVEDAJU za informacie ktore vypustia!!! Vzdy je to na nas!!! Takze pozor.

2011-05-26 12:31:43

krasakreativna ale keď to napíšu, melly, tak papier nepustí :)

2011-05-26 12:35:28

melly Ja viem, aj ked napisu. Proste nezodpovedaju! My sme nad tym nadavali cela rodina. Je to uplne chore! Ty mas byt odbornik na vsetko inak pokuty a oni nezodpovedaju za tu jedinu vec co je ich praca.

2011-05-26 12:37:19

krasakreativna psychologický efekt keď vytiahneš mail ... ja som takto raz zabodovala smailom od SOI

2011-05-26 12:39:02

krasakreativna akože nezodpovedá za informáciu... prečo by nemal?

.... a keď máš písomný dôkaz pripravený dopredu?

2011-05-26 12:40:29

artique ale ked ma konkretny kontrolor na trhoch iny nazor, ako jeho kolega, od ktoreho je mail, pokutu mozes dostat aj tak, mail s nazorom od kolegu pre kontrolora nie je zavazny. mozno by sa potom dalo tym mailom hajit, ak by sme chceli podat staznost

2011-05-26 12:46:15

krasakreativna názor, alebo zákon?

kde je v zákone napísané niečo o handmade, neviem

2011-05-26 12:50:26

artique Co sa tyka vyssie polozenej otazky o zakone, v prilohe k zakonu su vymenovane len sluzby, na ktore sa vztahuje povinnost evidencie trzieb v registracnej pokladni. Rucna vyroba sluzbou nie je, my spadame pod paragraf 3, nechce sa mi to tu rozpisovat, tak sa ospravedlnujem, ale skopirujem ho sem:

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou

registračnou pokladnicou

(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po

jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podnikuvpo vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej

tlače,

2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska,5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,

3. poštových cenín na filatelistických burzách,

4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,

5. tovaru na dobierku,

6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,

7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej

dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,

8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,

9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,

10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú

rozvodnú sieť elektrickej energie,

11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím,8)

2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,

3. v rámci praktického vyučovania žiakov,

4. prostredníctvom predajných automatov.

2011-05-26 12:50:26

jh mail uz je predsa pisomne vyjadrenie, pred jeho odpovedou by mali overit co pisu, nemali by si dovolit odpisat nieco cim si niesu isti a co nemaju overene. no co uz s nimi.. clovek pomoz si sam :(

2011-05-26 12:51:24

krasakreativna tu je jasne predsa definované "podnikateľ". Podnikateľ je... :) a má IČO a DIČ

2011-05-26 12:51:56

slnjecko súhlasím s drobátkom - úplne

...a ten paragon - sa dá použiť iba ak sa pokazí tá registrovaná registračná pokladňa...niekde aj doklad žiadajú o tom, že je v servise!

kamarátka dostala pokutu - nepomohlo nič, ani to, že jej na kolenách plakali dve deti, pár rokov do zadu to robilo 50 000Sk - a to si musela aj pokladňu kúpiť a ísť to nahlásiť...

2011-05-26 12:53:38

artique teraz som si uvedomila, ze kazda hovorime asi o niecom inom, ja celu dobu uvazujem o situacii, ked je clovek SZCO, pretoze regsitraciou a predajom na tomto portali sa jedna o sustavnu cinnost. ty asi hovoris o pripade, ked SZCO nie je, ak to dobre chapem.

2011-05-26 12:55:37

artique moja odpoved bola pre krasukreativnu - sorry, zabudla som to do odpovede napisat

2011-05-26 12:56:46

artique este doplnim - ist predavat na trhy a pritom nebyt SZCO, registrovany slobodny umelec, pripadne nemat zalozenu SRO, to si neviem predstavit, potom tam budem predavat ako kto? sukromna osoba?

2011-05-26 12:59:23

krasakreativna áno, hovorím o remeselníkoch bez IČO a DIČ

2011-05-26 12:59:30

krasakreativna Ale aj v prípade podnikateľa, vidíte sa v prílohe k zákonu?

2011-05-26 13:00:15

krasakreativna Áno artique, ako súkromná osoba, remeselná činnosť, hobby, nezdružená v organizácii

2011-05-26 13:01:03

eWELLyne ...myslím, že moja skúsenosť hovorí za všetko => vedúca daňových kontrolórov mi sama nevedela poskytnúť infor.! - bola som šokovaná! ale keby prišla na kontrolu, tak by veľmi dobre vedela, za čo tú pokutu dáva!

2011-05-26 13:02:26

krasakreativna Mám dôvod, prečo som to teraz, v čase trhov, hodila "na pľac". Asi sa vám to veľmi nepáčilo, však? :((

2011-05-26 13:02:55

krasakreativna netreba poznať len "svoje" práva a nepoznať povinnosti- povinnosťou chápem aj povinnosť poznať NAOZAJ svoje práva a nedať sa prevalcovať

2011-05-26 13:05:02

artique v pripade podnikatela je tam napisane, ze podnikatel je povinny evidovat trzbu v reg. pokladni, v tom paragrafe 3 su vymenovane len pripady, v ktorych evidovat nemusi, a my do toho nespadame. Teraz tu vyzeram ako nejaky zanieteny obhajca pouzivania reg. pokladni :), ja len pisem to, co som v poslednom case zistila, pretoze som sa tomu dost venovala.

2011-05-26 13:05:37

artique neviem, ci mam pravdu, ale mne po prestudovani zakona o reg. pokladniach vyplyva, ze ak som SZCO, pri rucnej vyrobe a predaji mojich vyrobkov na trhovom mieste reg. pokladnu musim mat a ked chcem predavat na trhoch iba prilezitostne, mozem ju mat na danovom prihlasenu iba na ambulantny predaj, takze vtedy v pripadoch, ked predavam cez internet, vystavujem iba faktury

2011-05-26 13:13:02

drobatko Ano, artique, ja to tak mam. Pokladnu mam zaregistrovanu na ambulantny predaj a na trhoch ju musim zo zakona nosit so sebou. A cez internet vystavujem faktury.

2011-05-26 13:15:22

slnjecko http://forums.freespaceportal.info/tema/4296-prijem-v-akej-vyske-netreba-zdanit/

BABY - NIEčO SOM NAšLA...KOMU SA CHCE NECH číTA...

2011-05-26 13:26:25

vranka ja som ešte na žiadnom trhu ako kupujúca doklad z reg. pokladne nedostala :-)))

2011-05-26 13:53:201x

krasakreativna Ešte by mohlo ísť o príjmy oslobodené od dane podľa iných ustanovení zákona, asi najskôr podľa §9 ods.1 písm. h) podľa ktorého sú od dane oslobodené príjmy nepresahujúce 5 násobok životného minima (aktuálne sumu 894.60 eur), čo platí v prípade, že ide

o príjmy z prenájmu (za stanovených podmienok)

alebo

o príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí (taktiež za stanovených podmienok; tieto príjmy nesmú spadať napríklad pod príjmy zo závislej činnosti alebo pod príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti)

áno a tá XXXX ciastka je tam tiez.

PRÍJMY z príležitostných činností, to jest: akých?

2011-05-26 13:55:17

krasakreativna Kopírujem z: www.investujeme.sk

Zákon o dani z príjmov pozná mnoho druhov príjmov, ktoré sú pre fyzické osoby oslobodené o dane. Okrem rôznych štátnych dávok a plnení z poistení je tu aj niekoľko skupín ďalších príjmov či situácií, ktoré sa dajú využiť v náš prospech.

Najatraktívnejšími z daňového a odvodového hľadiska sú najmä:

príjmy z príležitostných činností

príjmy z prenájmu

Príjmy z príležitostných činností

Pod pojmom príležitostná činnosť rozumieme jednorazovú, občasnú, resp. nepravidelnú ekonomickú aktivitu a príjem z nej plynúci musí mať rovnako charakter nepravidelnosti. Akékoľvek oslobodenie nemôžeme použiť na čosi pravidelné, či už by to bol príjem z podnikania, zo závislej činnosti, príjem z občiansko-právnych vzťahov či povedzme zisk spoločníka „eseročky“. Naopak, ak ide o príležitostný príjem, oslobodenie je možné použiť bez ohľadu na to, či príležitostný príjem dosiahne podnikateľ alebo nepodnikateľ.

V zmysle zákona o dani z príjmov sem patria v prvom rade príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva. Ide napr. o príjmy za predaj vlastne vypestovaného ovocia, zeleniny, z rybolovu či z výroby medu záhradkárov. Rovnako sem patrí aj príležitostný prenájom hnuteľných vecí, napr. automobilov, strojov, počítačov. Zo znenia zákona navyše vyplýva (najmä zo slovíčka „vrátane“), že oslobodenie môžeme využiť aj na akýkoľvek iný príjem – či už prácu na zmluvu o dielo či poskytnutie akejkoľvek služby – avšak len za splnenia základnej podmienky: musí ísť o príjem príležitostný.

2011-05-26 13:55:51

krasakreativna Takže ak sa jedná o príležitostný príjem, vyplýva mi z toho, aj v prípade podnikateľa aj nepodnikateľa len to jedno jediné...

LEBO ak sa nachádzam na trhu, je to nepravidelná ekonomická aktivita. Ibaže by mi daňovák dokazoval, že remeselný trh je pravidelný : RAZ ZA ROK :)))))

2011-05-26 13:59:23

squirrel :D ja som to tu prečítala skoro celé a mám z toho veľkú hlavu,asi mi praskne :D ponáte ten pocit? :D

2011-05-26 14:09:20

ekodeli naozaj zaujimava tema

2011-05-26 14:14:01

artique Zivnostenske podnikanie je sustavna cinnost prevadzkovana samostane za ucelom dosiahnutia zisku, takze uz z tejto definicie vyplyva, ze cinnost SZCO nemoze byt brana ako prilezitostna cinnost, bez ohladu na to, ci ideme na trhy prilezitostne, jedna sa o cinnost SZCO ako takej. A podla zakona o reg. pokladniciach kazda SZCO musi pouzivat pri priamom predaji reg. pokladnu, okrem tych vynimiek uvedenych v zakone, pod ktore mi ale nespadame s hand-made vyrobou. Ale ja stale hovorim o SZCO, mozno sa da o tom prilezitostnom predaji hovorit v pripade sukromnej osoby.

2011-05-26 14:17:56

artique po celej tejto diskusii sa sa pridavam ku squirrel - ide mi z toho hlava prasknut a este dodam, ze cim viac sa snazim o tom zistit, tym vacsi jelen z toho som :)

2011-05-26 14:19:57

squirrel napodobne,ja už tomu asi ani nerozumiem :D asi si každý môže vybrať,že čo vlastne :D

2011-05-26 14:24:39

squirrel asi je naozaj najlepšie mať živnosť+reg.pokladňu a íísť si svojou cestou,mať všetky papiere (ešte aj nejaké navyše pre istotu:D) v poriadku a nehľadať žiadne výhody,lebo jedna teta na úrade povie to,iná to zase vyvráti a tak stále dookola...

2011-05-26 14:29:38

artique Jedine, k comu som s urcitostou dospela, je to, ze podla zakona z roku 2008, pokial sme uz raz SZCO, pouzivaniu registracnej pokladne pri priamom predaji sa uz jednoducho nevyhneme, mame ju povinnost pouzivat. Ale co sa tyka sukromnych osob, tak to fakt neviem.

2011-05-26 14:33:23

zupamoon ja mám http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/registracna-pokladnica-prilezitostny-predaj-dielok a btw-tiž som nikdy na žiadnom jarmoku nedostala bloček z reg.pokladnice či už od šperkárov,keramikárov,výrobcov tašiek...za týždeň budú staromestské slávnosti-tak sa budem špeciálne venovať obhliadke reg.pokladníc:)

2011-05-26 15:07:55

krasakreativna :))) zupamoon, aj ja to mám, vďaka, mám to aj z iného zdroja takže:

Ak daňovník nevykonáva činnosť na základe živnostenského oprávnenia ale ako príležitostný, náhodný príjem, nie je povinný pri predaji výrobkov používať registračnú pokladnicu. To sa týka aj inzerátu, a mimochodom, ak sa na Sashe predajú 3 výrobky za rok (ale dodajte si čo sa vám pozdáva viac)

SZČO sa registračke nevyhne ... .... naozaj?

A aby vás toľko hlava nebolela, tak už na to nemyslite, hurá, je leto, a ja si tiež s vami budem na trhu užívať, kukať, chutnať, a tak :)))

2011-05-26 15:35:43

melly Lenže napríklad podľa mojej informácie je vystavovanie na Sashe za ucelom predaja sustavna cinnost a teda podnikanie.

2011-05-26 15:48:37

artique suhlas s melly, ako som uz aj pisala vyssie, registracia na tomto portali znamena, ze robime sustavnu cinnost

2011-05-26 15:54:01

krasakreativna no, tu by som sa asi melly pozastavila - lebo vystavovať môžeš, ale predaj za 10eur za rok- to asi nie je sústavná ekonomická aktivita.

mimi... pre mamičky dovtedy nezaujímal daňovákov, kým neprišli na veľké aktivity od botasiek po parfémy počnúc s tovarom ktorý nebol preclený (vieme ako to urobili). vtedy sa začali pýtyť na sprostredkovanie a živnosť, naparili pokuty a penále za neodvedené dane, nie je tak?

Za náušnice? Tie nikoho nezaujímali.

Ale projekt Sashe, to sústavná aktivita je :))

2011-05-26 15:54:02

zupamoon ja som si to tiež zisťovala na daňovom,kamoška ako zástupkyňa riaditeľa to zisťovala u viacerých ľudí - sústavná činnosť ktorá prináša ale aj sústavný príjem-tak je definovaná živnosť...takže keď máš sústavný normálny mesačný príjem...to,že sem vecičku dáš predsa ešte nie je sústavné podnikanie

2011-05-26 16:02:21

artique pokial sa zaregistrujeme kvoli predaju par veci a po ich predaji registraciu zrusime, mohlo by sa mozno hovorit o prilezitostnom predaji. lenze ak sme registrovani cely rok, podla mna sa jedna o sustavnu cinnost bez ohladu na to, kolko sa nam podari predat

2011-05-26 16:03:05

krasakreativna artique, na to slúži to čísielko XXXX pre daňové účely.

2011-05-26 16:05:35

krasakreativna Ak získate nejaké informácie od vašich daňových úradov alebo od priamo riaditeľstva, dodajte ich sem, nech sa nám vyjasní v hlave.

Poliaci to riešia priamo na trhoch inak (a to ich výrobky handmade nepoznajú), my sa bojíme, tak prečo sa báť, aj zákony môžu byť na našej strane. je rozdiel medzi trhovníkmi a remeselníkmi, medzi SZČO, DIČkármi a iba "hobbistami".

A nakoniec: ak má Sashe spĺňať pocit komunity, môže aj v tom, že nájdeme spoločne nejaké rozumné momenty. Pár štrikovaných čapíc alebo paličkované krajky sú "kumštom", remeslom, ktoré normálny človek na živnosť nemôže robiť, lebo čas a náklady mu nezabezpečia ani len peniaze na odvody (prvý rok nemusíte platiť sociálku, je tu však jedno veľké "ALE"!!!

Možno sú aj výnosné remeslá, ale z mojej praxe nepoznám veľa ľudí , ktorí si v dnešnje "preodvodovanej dobe" na takéto riziko trúfnu.

Odporúčam sa ešte informovať aj u prevádzkovateľov trhu.

2011-05-26 16:25:57

artique to je dobry napad, mozno by bolo fajn zalozit forum na tuto temu, kde by sme pridavali informacie, ktore mame z danovych uradov. len sa bojim toho, ze sa nam z vela informacii v hlave nevyjasni, ale prave naopak, pretoze mam pocit, ze co danovy uradnik - to iny nazor na vec :)

2011-05-26 16:38:06

zupamoon artique-ako aj vyššie boli definované zo zákona príležitostné príjmy-vyznačujú sa tým,že sú nepravidelné a pri živnosti sú pravidelné.A tie príležitostné-nepravidelné nepodliehajú do určitej sumy daňovej povinnosti...

2011-05-26 16:41:34

zupamoon a tiež ma baví,že každý daňovák má iný Názor-snáď sa má riadiť znalosťou zákona-:)

2011-05-26 16:45:19

artique zupamoon, urcite mas pravdu, len neviem, ako na trhoch presvedcit kontrolora

2011-05-26 16:48:37

artique sorry, odoslala som to nechtiac skor. chcela som len povedat, ze musime ratat s tym, ze na trhoch budeme musiet presvedcit kontrolora, ze nechodime na trhy pravidelne

2011-05-26 16:51:50

zupamoon asi si treba vytlačiť nejaký papier -napr,na ktorý som dala link

2011-05-26 16:53:08

krasakreativna veď len ten trh kde sme je sám osebe nepravidelný, raz do roka:))

a aj keby, trhy sú nepravidelne, len v "sezóne" a na Vianoce.Nie je to kontinuálny príjem. Hovorímo REMESELNOM kumšte. Bohužiaľ, nie všetky výrobky, aj tu na Sashe, spĺňajú remeselné, nie všetky i handmade kritériá. Na výrobu šperkov je , nakoniec, i kolonka podľa živostenského zákona. (Ale tá je aj na jasnovidectvo, numerológiu, astrológiu a vykladanie kariet).

A nakoniec: neznalosť zákona neospravedlňuje. ...znalosť zákona a nesprávna komunikácia môže všeličo pokaziť. Aj kontrolór sa však musí preukázať, legitimovať, dá sa všeličo...aj vydiskutovať, vyargumentovať. Každému svoje.

2011-05-26 16:57:36

zupamoon jasné,trh nemôže byť pravidelná činnosť,aj keby si bola 5 krát za rok na trhu-je to občasná vec....jedine ako u nás babky na tržnici ,čo každý deň predávajú to,čo les dal- sú tam sústavne a pravidelne :)

2011-05-26 17:04:40

squirrel áno,presne a pochybujem,že majú živnosť :D

2011-05-26 17:13:19

squirrel a pokladňu samozrejme....a čo sa týka toho fóra,tak si myslím,že by to bol ozaj dobrý nápad..

2011-05-26 17:28:15

melly Krasa ja nechapem preco sa proti nam obhajujes a co sa snazis dosiahnut tym obhajovanim. Ja hovorim iba to ake informacie mam. Nesuhlasim s nimi, nepacia sa mi, sama s tym bojujem. V SOI a danovych uradoch logiku ci porozumenie nehladaj. Nenachadzaju sa tam. To ako funguje prax je jedna vec (ze mnohi na to kaslu, risknu, SOI na nich nepride, ze na remeslnikov casto kasle atd.), to kde su pravidla je druha vec.

Sme na jednej strane, len ja uz som po skusenostiach so SOI pesimista.

2011-05-26 17:36:18

artique melly, hovoris mi z duse, ja som sa v tejto diskusii tiez snazila podat zistene informacie a tiez som po negativnych skusenostiach velky pesimista. po tejto diskusii si pripadam ako zanieteny obhajca registracnych pokladni, co vobec nebolo mojim umyslom

2011-05-26 17:59:16

krasakreativna obhajujem sa?

ale melly, ja mám v rukách stanoviská úradov, ja sa obhajovať nepotrebujem. píšeš si čo chceš a ja tiež, takže to ber ako argumentáciu faktami, a nie emóciami, s tými veru nepochodíš ani u SOI aj keby si mala dve plačúce deti na kolenách ako tá pani.

BTW SOI s tým nemá nič, mám aj ich stanovisko.

To vieš, my, zberatelia.

2011-05-26 19:11:48

krasakreativna skopírujte si čo potrebujete, žurnál zatváram

2011-05-26 19:14:40

Bastet No ja som uz z toho cely jelen... Tiez o tejto problematike hladam nejake konecne informacie a vobec to nie je jednoduche. Moje posledne info je take, ze ak rocny zisk z predaja nepresiahne 500E, nie je potrebna zivnost. A teda ani pokladna.

2011-05-26 19:25:36

melly Krasa, uz to uvidis len ty, ale aj tak... Mala som kontrolu SOI na stanku, jedna cast ich tazenia bolo, ci som im dala blok z pokladne (nastastie dala). Druha vec bola ci mam priamo na mieste opravnenie podnikat, otvaracie hodiny atd. (mala som). Nasledne sa pustili do hlbkovej kontroly konverznej tabulky, ktora visela v stanku. Kedze tam boli nahodne sumy, nejake dve sumy co som mala na tovare tam neboli. Skoro mi za to dali 300 eur pokutu. Nakoniec, po vymene nazorov cez telefon medzi SOI a otcom (on je majitel firmy) som to tam musela "len" dopisovat rucne, pricom mi SOI skupinka pozerala cez plece a nechavala ma to dvakrat prepisovat!

Nehovorim, ze tvoje zistenia a podklady by nemohli pomoct pri argumentacii, ale aj nemuseli. Ti ludia si robia co chcu. Manzelovi rodicia dostali pokutu z danoveho za neskore dodanie, napriek tomu, ze mali uchovane podacie listky, ktore jasne dokazovali dodanie vcas!!! Dokonca aj vyssi urad ich staznost zamietol!

Tolko k nasim uradom :(

2011-05-26 19:45:20
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.