Domov » Fórum » Predaj/Platba/Doručenie » tlac fakturiek

tlac fakturiek

Predaj/Platba/Doručenie

 
dzankaZVERY | 2012-01-04 15:02:48

Mám živnosť a tak by som potrebovala tlačiť faktúry, ale kedže s tým nemám skúsenosti a na Sashe je možnosť rovno vytlačenia faktúry, zaujímalo by ma, kedy by som to mala učiniť? Teda po potvrdení objednávky, aby zákazník vedel kam má poslať peniažky? Mám mu ju poslať internou poštou a potom tlačenú verziu, podpísanú v obálke?

Ďakujem za rady.

majulienka | 2012-01-04 15:10:33

ja ju vytlačím vždy keď potvrdím objednávku 2x jednu si nechám pre seba a druhú posielam s tovarom v obálke... dátumy aj dobu splatnosti si tam môžeš upraviť podľa seba ...

ZelenaPani | 2012-01-04 15:27:57

DzankaZVERY, faktury na Sashe su bajecna vec. Takmer vsetko bez roboty... Ja tlacim fakturu len jeden krat, ked mi pridu peniazky na ucet, vtedy viem, ze si to zakaznicka nerozmyslela a nebude zbytocne storno. Fakturu davam do uctovnictva. Druhu fakturu uz netlacim, koli setreniu zivotneho prostredia (lesov nam nejak ubuda), kupujuca ak ju potrebuje ma ju komplet v systeme, tak ako ju tam vystavis.... moze si ju sama vytlacit.

majulienka | 2012-01-04 15:32:44

a to som ja nevedela, že si ju môže kupujúca vytlačiť aj sama... no od teraz budem tlačiť aj ja iba 1x... díky za info ZelenaPani :)

charis | 2012-01-04 16:08:35

ale to by si asi kupujúcu musela upozorniť na to že si ju môže vytlačiť sama ak chce, inak si myslím, že ja som povinná poslať túfaktúru s tovarom, či nie?

majulienka | 2012-01-04 16:13:00

šak to! tak som aj ja počula , že s tovarom má prísť faktúra po správnosti , ale mne napríklad ešte nikdy faktúra neprišla :) iba ak som si požiadala , aby som si do účtovníctva mohla dať ...

gabikab11 | 2012-01-04 16:13:41

ak vám môžem do toho skočiť...tak ja som dostala elektronickú faktúru tu na SASHE iba od jediného predajcu...to si musíte asi nejako nastaviť?! či? No a papierovú...tak tú som dostala tiež od málokoho...hmm

majulienka | 2012-01-04 16:17:14

no nastaviť ... v podstate áno nastaviť :D tam klikneš jedno políčko a faktúra je vystavená a potom ešte jedno a máš ju aj vytlačenú :) ... ja keď som nemala živnosť tak som faktúry nevystavovala ,až teraz keď už živnosť mám .... tak ale ja si myslím, tiež že tá faktúra by mala ísť s tovarom...hmmm , no ktohovie ako to naozaj je

gabikab11 | 2012-01-04 16:21:51

možno nejako pripnúť tá faktúra či sa nedá kupujúcemu...lebo fakt..iba od jednej som ju dostala .. normálne v PDF-ku

majulienka | 2012-01-04 16:27:22

keď si klikneš na svoje objednávky a rozklikneš si nejakú objednávku , tak tam dole v pravom rohu pod tvojim hodnotením je faktúra , ktorú si môžeš ty ako kupujúca vytlačiť. Ale iba v prípade, že ju predajca vystavil ... Teraz som na to prišla :D

ZelenaPani | 2012-01-04 16:27:57

...ano samozrejme, treba kupujucu upozornit, ze ak ju potrebuje treba si ju vytlacit. Aj Sashe Vam posiela elektronicku fakturu za proviziu. Kto ju potrebuje si ju vytlaci a kto nie, len spravi uhradu a netlaci. Treba setrit lesy dievcata.:))) ... az mame cisty vzduch!

gabikab11 | 2012-01-04 16:30:52

díky Majka..tak od tej predávajúcej som dostala aj elektronickú aj normálnu faktúru už to chápem! A ZelenaPani..čistý vzduch? .. kupujúci..tiež niekedy potrebuje nejaký doklad..či?

NajVecicky | 2012-01-04 16:37:54

gabika ono nie každý má živnosť, aby mohol rozdávať faktúrky, lebo bez diča a iča je to v podstate len mrhanie papierom ...

Treba si pýtať, pokiaľ má predávajúci svoju činnosť "ošetrenú" nemá problém faktúru poslať, pokiaľ si vyrába len tak pre potešenie, nemá ju predsa ako vystaviť ...

majulienka | 2012-01-04 16:39:54

no veď aj to som písala ... faktúru by mal vystavovať len ten kto má živnosť... a to sa tu už tiež niekde riešilo

ZelenaPani | 2012-01-04 16:43:00

Ano Gabikab11, kupujuci potrebuje doklad, a je to od nas predavajucich nutnost a povinnost fakturu vystavit. Ja ju vystavujem kazdemu a tym si splnam povinnost voci Danovemu uradu, SOI-ke a inym fesakom a fesandam:)... Este raz, priklad faktury so Sashe od redakcie. Tiez kazdemu predajcovi vystavia fakturu, ale nie kazdy si ju vytlaci. Keby Sashe posielalo kazdemu papierovu fakturu a maju tu 4000 predajcov, tak musia mat hotovy byrokraticky aparat len na uctovnictvo. Aj preto vznikli elektronicke faktury... Samozrejme voci uradom kazdu musite mat pekne vytlacenu ako udava zakon o fakturacii.

gabikab11 | 2012-01-04 16:43:10

katka ja konkrétne nepotrebujem ani tak faktúru - ale aspoň niečo , že som si to u niekoho kúpila..keby som s tou vecou mala problém..samozrejme , že sa to netýka vecičiek za pár EUR .. to môžem aj vyhodiť trebárs

gabikab11 | 2012-01-04 16:44:33

katka doteraz som dostala jednu faktúru a nežiadala som ju

ZelenaPani | 2012-01-04 16:47:56

A este nieco, ked si zistujete rozne info, ktore potrebujete vediet napr.na Danovom urade, atd.... nezabudnite na SOI, pretoze ti su na jarmokoch ako na koni a neparaju sa teda vobec s nikym. Mozem napisat o tom romany. Vdaka dobremu pravnikovi som vyhrala s nimi spor, kde som tvrdila, ze nemaju pravdu. Ked Vam danovy urad povie nepotrebujete registracnu pokladnu, budte si iste, ze s tym na SOI nepochodite i keby ste to mali cierne na bielom z Danoveho uradu. Tak ako Mina niekolko krat pisala, pokial predavate v hotovosti a na jarmokoch, ste povinne mat registracnu pokladnu.... pozrite si stranku www.soi.sk...

ala | 2012-01-04 16:53:34

dotaz : ak som živnostník a na Sashe nakúpim materiál a faktúru si chcem dať do nákladov, tak asi budem potrebovať faktúru podpísanú a opečiatkovanú predajcom (samozrejme ak má živnosť), nie len elektronickú ?

majulienka | 2012-01-04 16:55:37

ja si myslím že áno ... aj Sashe nám predsa dáva faktúru aj s podpisom a razítkom aj keď teda v ekektronickej forme

ZelenaPani | 2012-01-04 16:57:15

Ala, podla zakona o uctovnictve nie je povinne mat na fakture peciatku. Okrem toho existuju elektronicke podpisy.... jo mame dobu napredování:)))

majulienka | 2012-01-04 16:59:00

no to teda máme dobu :) :) len či ozaj napredování :D hmmm, asi začnem študovať tie zákony všetky ... až mi hlava praskne :)

vranka | 2012-01-04 17:00:03

faktúra musí byť podpísaná, môže byť aj elektronický podpis, pečiatka ako povinnosť nie je podchytená v žiadnom zákone

luceba | 2012-01-04 17:55:26

hmm, ja posielam aj faktúrku s podpisom za materiál.... predpokladám, že pôjde do účtovníctva. A elektronický podpis nemám, takže....... prepáčte mi stromy...... na jar zase nejaký zasadím ako zadosťučinenie....:-) alebo radšej dva :D

mina | 2012-01-04 18:27:00

Termín "faktúra" je v našej legislatíve používaný iba v zákone o DPH - tam sa presne určuje, aké má mať náležitosti - koľkí z nás sú tu platiteľmi DPH ? /Aj keď, v prípade nejakého vážneho zákonného konfliktu - je pravdepodobné, že by sa pri posudzovaní náležitostí faktúry postupovalo analogicky, podľa spomínaného zákona o DPH/. Dokonca - ani zákon o účtovníctve nehovorí priamo o "faktúre", ale o účtovnom doklade.

Pokiaľ viem, po VZÁJOMNEJ DOHODE zúčastnených strán sa dá faktúra posielať aj elektronicky, aj bez tzv. zaručeného elektronického podpisu, musím pozrieť, ako to upravujú naše zákony, ale však napríklad faktúry za telefóny a za internet sú už bežne posielané elektronicky /ak s tým súhlasíte/ a zatiaľ nevznikol žiadny problém :)

mina | 2012-01-04 18:41:04

dzankaZVERY, pokiaľ ide o faktúry za predaj na Sashe:

1. alebo prijímaš platbu dopredu a potom posielaš tovar - v tomto prípade by "najčistejšie" bolo v tej faktúre celú platbu, vrátane zaplateného poštovného uviesť do faktúry ako "preddavok" /teda, ak si to nechceš ešte viac komplikovať s tzv. "predfaktúrou :)/. Dátum fakturácie je spravidla zhodný s dátumom splatnosti a s dátumom odoslania faktúry.

Neviem, idem pozrieť, či faktúry v systéme sashe také niečo ponúkajú, nepoužívam ich, väčšina fakturačných softvérov má túto možnosť.

2. alebo posielaš tovar na dobierku - faktúru znovu zhodne s dátumom odoslania tovaru, splatnosť dáš spravidla +18 dní od vystavenia faktúry/úschovná doba na pošte/ a v okienku "spôsob platby" by si mala uviesť "dobierkou" - túto možnosť tiež /predvolene/ ponúka väčšina fakturačných softvérov, idem pozrieť, či aj ten na sashe :).

mina | 2012-01-04 18:44:38

A - "zaručený elektronický podpis" je v našich podmienkach dosť drahá a komplikovaná záležitosť aj pre firmy, nieto pre "handmade" tvoriacich a predávajúcich ... :)

majulienka | 2012-01-04 18:44:45

HA!!! mina :)

mina | 2012-01-04 18:53:18

Tak som pozrela tie sashe faktúry - voliteľný spôsob úhrady tam je, dátumy sa dajú upraviť, akurát ten "preddavok" tam chýba - v tom prípade by najčistejším riešením bolo ako dátum vystavenia a dátum splatnosti uviesť dátum prijatia platby

ZelenaPani | 2012-01-04 18:55:51

Vyborne Luceba a ked budes sadit stromy precitaj si knihu od Jean Giono, Muž, ktorý sadil stromy, bude sa Ti lepšie kopať jama:))) Aj ja som kedysi tlacila a posielala faktury ako diva. Ked som zistila ako lykozrut zozral polovicu stromov z Tatier:)) a na takmer vsetkych poliach v okoli su uz zastavane budovy a firmy, v obchodoch zemiaky z Polska a maso z Chile, clovek by sa nad prirodou mal zamysliet... Drzme si palce az to vsetko co doba prinasa v zdravi a v stasti prezijeme:)) Mina nam este nieco poradi z odborneho sudka a potom si tu moze rovno otvorit poradensky servis.. :))) Budu sa o chvilu odovzdavat danove priznania, drz sa Mina, bude napor:)

mina | 2012-01-04 19:03:54

Ale nie, len som si včera schválne bola pozrieť v zákone o účtovníctve, či tam niečo nie je o "faktúrach", dokonca ani zákon o DPH tento termín pred poslednou veľkou novelou nepoužíval, volalo sa to "daňový doklad" :) - pri DPH sú tie dátumy veľmi dôležité, DPH je jedným z najväčších príjmov štátneho rozpočtu, tak si štát stráži čo a kedy ... :).

A - dzankaZVERY - pri platbe prevodom na účet - dátum vystavenia faktúry môže byť aj skorší - pred dňom prijatia platby, /najneskôr však deň prijatia platby, neskôr nie/.

gabikab11 | 2012-01-04 19:05:06

ináč daňové priznanie sa dá poslať aj elektronicky či nie ?

gabikab11 | 2012-01-04 19:05:40

lebo do zdravotnej poisťovne posielam elektronicky

mina | 2012-01-04 19:32:56

No áno, DP sa dá poslať elektronicky - ale musíš mať s s daňovým úradom vopred /osobne/ uzatvorenú dohodu o elektronickej komunikácii, musíš si dať /to už elektronicky/ vystaviť certifikát a do piatich dní musíš potvrdiť /osobne, alebo poštou/ tzv. krycím listom, že si to priznanie naozaj podala Ty :) ... ale príslušné kompetentné inštitúcie majú úprimnú snahu to zjednodušiť - vraj v r. 2013 ... zatiaľ iba zrušili daňové úrady a urobili z nich "pracoviská daňových úradov" ... vraj ušetria na platoch, o čom teda dosť pochybujem, len ich /tie platy/ presunú inam ... a tak rozmýšľam, že by sme im to uľahčili a presťahovali sa všetci do krajských miest, prípadne do hlavného :).

PS: nie som zamestnancom štátnej správy ... len vidím :)

dzankaZVERY | 2012-01-05 08:50:20

ďakujem, už to snaď chápem :)

AMO | 2012-02-23 12:21:08

aHOJ, DAKUJEM VAM ZA TIETO DISKUSIE:), CHCELA BY SOM SA SPYTAT AKO JE TO Z ELEKTRON. PODPISOM, MAM ZIVNOST CHCEM VYUZIVAT SASHE FAKTURY, TERAZ MAM VYSTAVENU JEDNU A AKO TAM MAM HODIT SVOJ PODPIS AKO PREDAJCA?, NEMAM JU VYTLACIT PRESKENOVAT A DAT DO pc, AL. SOM UPLNE MIMO? DAKUJEM

ololo | 2012-02-23 12:27:13

Keď už bude vytlačená a podpísaná prečo ju nevložiť do balíčka a neposlať? :)

mina | 2012-02-23 13:37:59

Dopĺňam informáciu o elektronickej komunikácii s daňovými úradmi - podľa nového zákona nebude potrebné nosiť na daňový úrad tzv. "krycí list" - platí to aj pre daňovníkov, ktorí nepoužívajú zaručený elektronický podpis ... len treba uzatvoriť novú dohodu s príslušným daňovým úradom.

dagmi | 2012-02-23 19:57:55

Od 1.1.2012 je elektronicka komunikicia s daňvým úradom možná:

1. prostrednictvom zaručeného elektronického podpisu ZEP

2. na základe Dohody o spôsobe doručovania písomností elektronickými prostriedkami (potrebné nosiť krycie listy do 5 dní)

3. bezplatnou formou elektronickej komunikácie (EK) plne v súlade s novelizovaným zákonom 563/2009 (novinka od 1.1.2012 netreba nosiť krycie listy)

info a zároveň vypísanie žiadosti o vydanie identifikatora a dohody možte nájsť na nasledujúcej stranke

https://esluzby.drsr.sk/

dagmi | 2012-02-23 20:07:06

Ešte dodatok:

Daňové tlačivá k dani z príjmov ešte v elektronickej podateľni nie sú dostupné... a to je už koniec februára..

Problémy daňovej správy preberané aj v médiach...

ak by však niekto chcel vypĺňať tlačivá (nie ručne na papieri) je možné nájsť editovateľné tlačivo (tlačivo však neobsahuje zautomatizované súčtové riadky...)

www.drsr.sk -> elektronicka komunikacia (horná lišta) -> PDF a FDF podklady (vľav o) -> podklady na vytváranie FDF súborot -> následne si nájsť príslušné tlačivo stiahnuť



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.