SAShE
SAShE - slovenský handmade design.

Domov » Fórum » Predaj/Platba/Doručenie » Daňová kontrola na predajných weboch :-(
Vyhľadávanie vo fóre

Daňová kontrola na predajných weboch :-(

Predaj/Platba/Doručenie

katka0210 | 2011-11-22 19:22:40

Dievčatá dnes som sa od spoľahlivej osoby dozvedela dosť dôležité info. daňové riaditeľstvo obdržalo metodický pokyn na kontrolu konkrétnych predajných webov, figuruje tam aj SaShe.sk.

Info je PRIAMO zo zdroja, teda z riaditeľstva DÚ, má sa to spustiť od Januára a netuším akým spôsobom chcú skontrolovať 4000 ľudí.

Možno skúsia aj nakupovať, fakt netuším.

Tu by ma však zaujímalo, či je Sashe.sk povinné poskytnúť naše osobné údaje a do akej miery? Nemajú ako si zistiť mená, jedine cez redakciu.

predpokladám, že z tých 4000 ľudí tuna podniká "legálne" len pár stovák.

Ani zmena z predávajúceho na kupujúceho tu nepomôže, lebo predané veci ostanú v profile, nedá sa skryť ...

Ešte dopíšem, že toto nieje žiadny hoax, presné znenie toho nariadenia skúsim zohnať, možno to bude niekde aj zverejnené, uvidíme ...

majulienka | 2011-11-22 21:16:49

no toto ... hmmm... no veď ale dalo sa to snáď aj čakať , niečo takéto, nie?!

uKvetinky | 2011-11-22 21:20:08

presne tak, to sa dalo cakat!.....ono staci, aby prisli na kontrolu Sashe, skontroluju vystavene Fa, a maju kazdeho.....myslim si.

katka0210 | 2011-11-22 21:34:44

No je to tak, dalo sa to čakať...

Mne osobne tu chýba akési rozlíšenie predajcov ako majú u susedov, že keď si vyplníš IČO alebo DIČ tak dostaneš takú pečať, myslím, že to má svoje opodstatnenie, aspoň by aj daňováci vedeli koho skontrolovať.

Ale pôjdu asi po veľkých rybách tuna, ale tí to majú väčšinou ošetrené, tak uvidíme, čo z toho bude :-/

majulienka | 2011-11-22 21:35:49

presne tak, súhlasím s uKvetinky-ou :) len hlavne by ma zaujímalo ako to bude naozaj prebiehať ! napríklad keď ja som si založila živnosť asi až po 10tej predanej veci ... no uvidíme... už len dúfať, že ma obídu :)

mina | 2011-11-22 22:05:44

čafte, dievčatá - nie že by som chcela vyrývať - ale - celkom by ma zaujímalo, od koho Daňové riaditeľstvo dostalo metodický pokyn /je to ústredný orgán/, od ministerstva financií ?

Majulienka, s tým sa naozaj nemusíš trápiť, jednoducho - tých 10 vecí si ponúkla náhodne, a keď sa to stalo pravidelnosťou, legálne si začala podnikať :).

Daňová kontrola to bude pomerne jednoduchá, veľká časť sa dá uskutočniť "od počítača" príslušného kontrolóra ... a samozrejme, sashe je povinné "poskytnúť súčinnosť"... aj tak si myslím, že štátny rozpočet nespasíme :)

V každom prípade - toto virtuálne predajné miesto napĺňa všetky znaky verejnej obchodnej siete - podľa môjho názoru - skôr by si prišla na svoje obchodná inšpekcia - lebo - napríklad pravidlá na predaj potravín, kozmetiky a drogérie sú prísne /iba také sviečky, aké všelijaké označenia musia mať/. A nie je mi úplne jasné, či pri textilných výrobkoch by vyžadovali presné materiálové zloženie a symboly údržby ... a to všetko pekne prišité na vecičke - ako v kamennom obchode /pri predaji cez internet väčšinou neprišívam, ale písomnú informáciu prikladám ku každej zásielke/.

Pekný večer želám.

majulienka | 2011-11-22 22:15:08

ahaaaa :) no ďakujem za info mina :) ... veď uvidme čo sa bude diať :) ale podľa mňa s nejaká tá kontrola očakávať môže... veď sashe už nie je iba také maličké nejaké sashe :)

-dishy- | 2011-11-23 09:34:23

aojte, ja si myslim, ze ked aj nejaka kontrola bude, 4000predajcov je raz vela skontrolovat a myslim,ze kazdemu vyberu nahodne jeden mesiac a ten skontroluju (teda ak clovek ma ico,dic atd) ti co nemaju s tymi neviem co :-/ a sudim to z toho,ze aj ja mam teraz kontrolu a dosiel papier,ze by chceli skontrolovat august, nie ze vsetko odkedy som zacala podnikat..tym padom dufam,ze na najblizsi rok budem mat pokoj :-)

FeltBet | 2011-11-23 11:01:271x

tak to ja by som asi mala po chlebe keby si ma vybrali, lebo ja ešte len uvažujem o živnosti, len je to proti mojej srsti keďže som zamestnaná a z toho čo robím si ani na odvody nezarobím.....nuž ale hej, dalo sa čakať, že si daňováci zgustnú aj na ľuďoch na sashe...

natalyss | 2011-11-23 11:03:471x

veď faktúry tu zo začiatku ani neboli, môžu sa posielať aj iné doklady, takže myslím, že vystavené faktúry zo sashe nič nedokazujú

mina | 2011-11-23 11:33:061x

Pokiaľ ide o daňovú kontrolu - /zamestnanci DR tiež nie sú na hlavu padnutí/ - keďže nie je verejne známa miestna príslušnosť tu predávajúcich tvorcov /kto na ktorý daňový úrad patrí/ - najpravdepodobnejší by bol takýto postup: DR si v rámci súčinnosti vyžiada od prevádzkovateľa stránky /sashe, s.r.o./ zoznam predajcov, ktorí dosiahli určitý obrat /počíta sa spravidla za kalendárny rok, tak ako zdaňovacie obdobie/, napr. nad 2 000,- eur. Údaje o týchto predávajúcich potom musí rozposlať na daňové úrady podľa miesta bydliska, aby bola zabezpečená zákonom určená miestna príslušnosť - a kontrolóri jednotlivých daňových úradov môžu kontrolovať :) - ale - primárne z hľadiska zdanenia dosahovaných príjmov /podľa mňa - predmetom efektívnej daňovej kontroly by mal byť rok 2010, lebo však ... DP za rok 2011 sa ešte nepodávalo ... a každý si ho môže priznať ako náhodný príjem - finančný efekt by bol rovnaký, ako pri príjme z podnikania /.

Ale - čo s tými, ktorí sem pravidelne pridávajú vecičky za účelom dosiahnutia zisku a nemajú túto činnosť zlegalizovanú ? Prvotne je na takúto kontrolu oprávnený živnostenský úrad - ten môže konať samostatne, alebo na základe informácií, napríklad z tej daňovej kontroly - za tzv. neoprávnené podnikanie v oblasti voľných živnosti /pod ktoré väčšina činnosti tu patrí/ uložiť pokutu do výšky 1659,- eur... živnostenský alebo daňový úrad výsledok kontroly môže postúpiť napríklad aj Sociálnej poisťovni ... ale myslím, že platenie úradníkov, ktorí by zo zistených kontrolných skutočností vypočítavali nejaké dodatočné odvody by bolo vysoko nerentabilné.

No a ešte - čo s tými, ktorí sa cítia ako autori - ak príjmy za rok 2010 priznali, zdanili, akurát že sa neregistrovali na DÚ ... tak možno iba pokuta na nepodanie registračnej prihlášky ... neviem ... či autori majú povinnosť registrovať sa aj inde ... .

mina | 2011-11-23 11:37:11

a natalyss - dievčatá asi nemysleli na tie faktúry, ktoré si môže vystaviť zo systému každý predávajúci - ide o provízne faktúry, ktoré vystavuje sashe - keďže provízny systém je verejne dostupná informácia - každý, dokonca aj daňový kontrolór:) si vie trojčlenkou vypočítať, že keď "xy = 12 % ... 100 % = zx".

JankaMade | 2011-11-23 11:40:13

a keď som študent a za pol roka som tu predala 3 veci?

natalyss | 2011-11-23 11:40:35

jaj, tak som zle pochopila, pardon =)

mina | 2011-11-23 11:41:56

A - dievčatá, dobrá správa je, že tie daňové kontrolórky /aj iné "kontroly"/ sú väčšinou tiež dievčatá - a dosť často s celkom dobrým vkusom:) - takže, myslím, že tu možno očakávať aj zvýšenie obratu:).

mina | 2011-11-23 11:49:00

JankaMade, však som to tam napísala, že aj tí kontrolóri si budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyberať "kontrolované subjekty" podľa dosahovanej výšky obratu :) ... sú to takisto ľudia, väčšinou sú normálni, výroba hand made nie je "spoločensky nebezpečná" tak asi nebude ich záujmom ukladať vysoké pokuty ... a pokiaľ by si na nejakého takého /kontrolóra/ predsa len natrafila, tak to musíš uhrať na "náhodný príjem". Aj keď, pri tej nebezpečnosti by som sa trochu obávala pri potravinách, drogérii, kozmetike a hračkách ... lebo - nie som si istá, či všetci tunajší výrobcovia majú príslušné certifikáty :) ... toto však určite nekontroluje živnostenský úrad, ani daňový úrad

JankaMade | 2011-11-23 11:51:101x

Ďakujem za info :) veď to je náhodný príjem...asi z tých 5-10 eur by som sa neuživila :D ja to robím len ako hobby

U_sikovnych_ruk | 2011-11-23 12:09:17

Janka, aj na to su zakony. Nema kazdy rovnaku vysku "nahodneho prijmu".

mina | 2011-11-23 12:25:02

Áno, v tomto prípade som "náhodný príjem" použila ako "terminus technicus", teda tá činnosť, vďaka ktorej som ten príjem dosiahla, musí mať určité znaky /nemala by to byť pravidelne sa opakujúca činnosť, napríklad/ ... lebo, na jednej strane - robím si pre potešenie a sem-tam občas predám nejaký prebytok v rámci neobmedzených možností internetových predajných miest ... áno, ale ako k tomu príde suseda ktorá si nemôže otvoriť kamenný obchod bez oprávnenia na podnikanie ... iba tak ... že počká, či niečo náhodne nepredá a potom možno začne podnikať :). /Týmto extrémnym prípadom som len chcela deklarovať, že naozaj to s tou definíciou náhodného príjmu z predaja na nete vôbec nie je jednoduché, takže nič osobné :)/.

Ale už radšej končím, lebo tu na fóre nič nezarobím, dokonca ani "lajky" tu nepribúdajú :).

krasakreativna | 2011-11-23 13:12:20

dnes som bola cvičiť a prišla hygiena tam aj kontrola zo ZU. Su tam doteraz..

... pytaju si atesty, faktúry, kontrolujú zloženie a gramáž na olejoch, nápojoch, čo má prevádzka v predaji...nálepky, ceny, adresy na faktúrach, niečo ako trestné komando vo fitku.

Nepríjemné opájanie sa mocou....

majulienka | 2011-11-23 13:22:36

mina ja ti dávam lajk za slovné spojenie - výroba hand made nie je "spoločensky nebezpečná"

..... no a k tej kontrole čo píše krasakreativna.... napr. manželov kolega dostal pokutu 1500Eury za to , že nemal označené zloženie textilu v slovenskom jazyku (kamenný obchod) a že sa tetulky vybúrili na ňom s obrovskou chuťou !!!

katka0210 | 2011-11-23 13:50:05

Je rozdiel medzi náhodným príjmom a ponúkaním svojho tovaru na predaj cez internet, vystavovanie na nete za ucelom predaja sa totiž povazuje za sustavnu cinnost a teda podnikanie a zial nikoho netrapi, ci realne dochadza k prijmu ... atd...

Ide o to, že tu všetci spĺňajú podmienky sústavnej činnosti, lebo tu vystavujú svoje výrobky na predaj, poprípade vyrábahjú na objednávku, čo je tiež sústavná činnosť.

Mne to účtovníčky na úrade vysvetľovali, lebo som sa pýtala konkrétne na predaj cez internet.

Ale určite nebudú lustrovať tých s troma predanými vecami ;-)

andrEe | 2011-11-23 13:52:05

dievčatá, trošku mám z toho mišmaš....ja nie som živnostník, podnikateľ, ani nikde nijako registrovaná, sem - tam tu niečo predám. Faktúry nemám, jediné doklady o zaplatení len ústrižky z dobierok a výpisu z účtu... na čo sa mám tešiť*???

katka0210 | 2011-11-23 14:02:101x

Ako písala Mina vyššie asi sa zamerajú na tie kočky s najvyšším príjmom, aspoň dúfajme, lebo svojim spôsobom každý, kto tu predáva "len tak" porušuje naše "úžasné" zákony, ktoré tak veľmi "podporujú" živnostníkov ;-)

andrEe | 2011-11-23 14:05:57

skvelé, už len nejaká pokuta mi chýba ku šťastiu...ale dobre vedieť, nemala som o tomto ani potuchy...

mina | 2011-11-23 14:10:101x

však hej kk, ale to nie sú daňováci, tí majú pomerne presne určené pravidlá pri kontrole ... a priestor pre "kontrolórsku fantáziu" sa otvára práve tam, kde tie presné pravidlá chýbajú - napríklad taká SOI - pomáhala som kamarátke, ktorá si sama dováža darčekové predmety spoza neďalekých hraníc, s ich označením - len také sviečky - kým sa podarilo vtesnať, presne podľa telefonických pokynov a oficiálnej internetovej stránky SOI asi 8 varovných nápisov na malú čajovú sviečku /kamoška ich predáva aj po kuse/, už to nebola pravda ... "nenechávajte horieť bez dozoru..."

Alebo také materiálové zloženie textilného výrobku - na to si potrpím, lebo si myslím, že zákazník má výsostné právo to vedieť /aj keď občas, pri najlepšej vôli, keď niečo šijem z látky, viem to len približne, stratím lístok , na ktorý si to opisujem v obchode:)/.

Dodnes neviem - ak hand made nemá výnimku /o žiadnej neviem/, potom by všetky textilné výrobky tu predávané mali mať prišitú etiketu s uvedením materiálového zloženia a symbolov údržby ... prišívate, dievčatá ? Lebo - keď občas odnesiem do kamenného obchodu /hlavne detské háčkované bavlnené čiapočky/, tak musím prišívať, inak by sa so mnou ani nebavili, pokuty sú totiž vysoké :)

katka0210 | 2011-11-23 14:33:381x

Ja neprišívam nič, skôr tie etikety nemám moc v láske a zo všetkých vecí ich odstrihávam, lebo niekedy sú to fakt romány :-)

Ale uvažujem nad vytlačením s logom a so všetkým čo k tomu patrí, no neviem ako, keď každá vec je z niečoho iného a s niečim iným :-) ideálne by bolo dopísať tam to správne, no ja by som chcela už také tie tkané látkové :-)

Patak | 2011-11-23 15:02:25

Sledujem túto zaujímavú debatu preto, lebo ja tiež patrím medzi nízko príjmových predajcov ( i keď so ŽL ). Od minulého roku, ako sa začali ráznejšie meniť tie podmienky na podnikanie, rozmýšľam o tom, že to zapichnem. U mňa je to iba prilepšenie k dôchodku - i keď v posledných mesiacoch skôr ide o jeho skracovanie ( platbou odvodov napr. pri nulovom zisku v mesiaci ). Preto rozmýšľam o možnostiach, ktoré by možno pomohli aj iným na Sashe. Vlastniť webovú stránku je celkom legálne. Tam písať o sebe a aj predvádzať svoje hobby taktiež nie je protizákonné. Nebudem tam ponúkať ( čiže predávať ) svoje výtvory iba ukazovať. No a kto by prejavil o ne záujem, napíše mi, prípadne ma vyhľadá. Keď má niekto záujem o niečo, čo je moje, prečo by som to nemohol predať? V tomto prípade už nejde o sústavnú činnosť. Dokonca by ste mohli realizovať nejakú prácu aj na dohodu do výšky 500€ ročne. Prosím o reakciu - najmä tých ktorí do toho vidia lepšie. Ďakujem!

Mandy | 2011-11-23 16:01:11

A to treba živnosť aj keď zarobím najviac 20 eur za mesiac ?

mina | 2011-11-23 16:30:07

Môj posledný príspevok, lebo tak sa mi zdá, že sa dievčatá, pokúšate presvedčiť samé seba, že žiadne živnosti ani autorské registrácie nepotrebujete:

Mandy - opýtam sa - keď si otvorím nejaký kamenný obchod /napríklad aj second hand, alebo svoje vlastné výrobky/ a budem tam pravidelne ponúkať veci na predaj - musím mať oprávnenie na podnikanie, a to aj v prípade, že za celý rok nepredám nič ? Alebo nemusím ? Po dôkladnom zvážení mi vychádza, že musím ... a keď tak nd tým rozmýšľam - tu si tiež každý otvoril vlastný obchod v rámci prenajatej plochy v nákupnom centre :). Ale napríklad - pri remeselných výrobcoch a predaji v rámci remeselných trhov sa to nedá celkom tak posudzovať - sú to príležitostné podujatia ... ale tu je otvorené 24 hodín denne ... .

melly | 2011-11-23 16:37:591x

Ja som ku tomu dostala svojho času presne taký výklad ako Mina hovorí a aj logicky to vychádza. Aj my, čo to máme ako legálne podnikanie, z toho žiadne horibilné čiastky nemáme (hoci sa to tak môže niekomu možno javiť)... no a po odpočítaní daní a odvodov už vôbec nie. Proste taký je zákon :( Mne sa tiež nepáči platiť zo všetkého 20% DPH, 20% daň z príjmu, zdravotku, sociálku a ešte počúvať, že veď niekto iný to má v obchodíku za 3 eurá... :( Všetko by bolo krajšie, keby boli pravidlá voľnejšie, ľahšie by sa nám všetkým dýchalo... no nie sú :(((

U_sikovnych_ruk | 2011-11-23 16:52:17

Keby každý predával na ŽL ani ceny by sa nepodliezali.

Alebo všetci bez neho - čo nieje celkom dobrý nápad.

mina | 2011-11-23 17:00:27

A doplním, že žiadny kontrolný orgán "nepôjde po krku" predávajúcemu, čo tu občas niečo vloží a občas niečo predá ... tak podľa mňa, je tu trochu výhoda oproti kamennému obchodu, že si to každý môže vyskúšať /nepotrebuje priestory, reklamné tabule, registračné pokladnice .../.

A ... poznám aj špecializované kamenné obchody, ktoré predávajú hand made výrobky, väčšinou "na komis" - výrobcovia - dodávatelia sú tam tiež rôzni, dosť často podnikajú podľa autorského zákona, niekedy ponúkajú hand-made ako svoje "nepotrebné " veci ... a veľkú časť zodpovednosti preberá samotný prevádzkovateľ takého obchodu - lenže na sashe to tak nie je.

Pokiaľ ide o internetové obchody, nedávno do našich zákonov zapracovali, že predávajúci by mal zverejniť všetky svoje údaje, /meno, priezvisko, obchodný názov, sídlo ... / presne tak, ako sa to vyžaduje od kamenných obchodov ... nepáči sa mi to, predsa len ... okolo toho kamenného musíš prejsť, keď chceš prečítať, tu stačí kliknúť :), napríklad aj z Ameriky ...

katka0210 | 2011-11-23 17:04:51

No tie pravidlá sú stavané tak, aby nemohol predávať úplne každý, len ten, čo si to zaplatí :-/ Keby tu predajci predávali na ŽL, tak by ste tu háčkovanú čiapku za 4Eurá veru nenašli, faktom je, že takýto predaj tu doslova rujnuje živnostíkov... Zákazníkom to možno vyhovuje, no myslím, že živnostníkov to zničí!

katka0210 | 2011-11-23 17:08:261x

Mina u nás je kamenný s handmade, keď som sa pýtala, akú maržu si nahadzujú, tak ma ovalilo, že 100 laebo 150% :-D a pritom tam držia také ležiaky, že prídem po polroku a nič nové :-/ ja keby som mala taký obchod, tak ležiaky si tam rozhodne nedržííím! Už tam ani nechodím :-/

mina | 2011-11-23 17:14:23

Katka, u nás tiež jeden bol, maržu mal iba 30 % a asi preto už aj skončil :) ... hej, ani mne sa to nepáči, ale ak platí taký nájom za priestory ako u nás, k tomu poplatky za energie ... tak sa už ani nečudujem. Však aj tú súčasnú inflačnú špirálu roztočili tí, ktorí nič nevyrábajú ... :)

Slavuska | 2011-11-23 23:54:121x

Je veľká pravda, že odvody sú vysoké, ale netreba všetko zvaľovať na nespravodlivý systém štátu, to je len jedna strana mince. Našu ekonomiku a Vašu predajnosť v skutočnosti ničia hlavne tí, ktorí zarobia mzdu tu a idú na nákupy do susedných štátov, ako je Rakúsko, Poľsko, Maďarsko a pod. Peniaze zarobené tým pádom investujú do iných systémov, porovnala by som to k nevernému manželovi, ktorý má doma navarené, opraté a vyžehlené a chodí za milenkou, ktorej kupuje drahé dary a na manželku zvysoka veď viete čo. Najradšej mám tých, čo si kúpia lacné "nič" (rozhodla som sa, že nebudem škaredo rozprávať) z Made in China a potom horekujú, že im nič nefunguje. Ja si dokážem vážiť niekoho prácu a kreativitu a pokiaľ sa to dá, tak čo najviac podporujem práve slovenských výrobcov kúpou ich produktov. Buďme k sebe úprimní a uznajme si, že za to, ako to tu vyzerá si môžeme len my sami a to, že niekto zarába bez ŽL je zas chyba štátu, že si to za jedno nevie ustrážiť a za druhé, že nedokáže vytvoriť vhodné podmienky. Takže chyba je na oboch stranách :)

Patak | 2011-11-24 07:54:59

S tou manželkou to bolo dobré...tu doma máme všetko ( nevyhovujúcu prácu, mizerný plat a aké - také živobytie... ale keď ponuka zvonka je lepšia?

Slavuska | 2011-11-24 09:28:55

Patak, súhlas, na priemernú životnú úroveň v Európe sme na tom naozaj biedne (hlavne v porovnaní s Rakúskom, Nemeckom, Švédskom). Lenže.. dá sa porovnávať so systémami, ktoré sa budovali roky rokúce a naozaj sa na nich makalo? Oni majú aj inú morálku, niekedy, keď idem mimo SR sa cítim ako Alenka, čo zdúchne z Ríše divov...

Tak schválne.. prečo je ponuka zvonka lepšia, trápi to vôbec niekoho? Musím sa priznať, že mňa "osvietilo", až keď som sa dozvedela o tej aférke spoločnosti pri Trenčíne (prevalili sa fyzické tresty a ženy, ktoré majú "svoje dni" musia nosiť ponižujúcu pásku). Oni totiž svojich zamestnancov doslova zdierajú a chopili sa príležitosti, pričom očakávali, že sa im to podarí aj u nás-za almužnu vysoký výkon.. nikto tam nevydrží viac ako tri mesiace. Nedávno som zachytila info, že EÚ žiadala Čínu o pomoc, avšak padlo to, pretože sa zistilo, že kúpna sila priemerného Číňana je nižšia ako priemerného Gréka...

Nevravím, že u nás doma sa peniazmi plytvá, dobre si rozmyslíme, na čo pôjde každé Euro. Lenže to našu ekonomiku treba posilniť, nie tú zahraničnú. Vrátim sa k už spomínanému nevernému manželovi.. akonáhle podvádzaná žena zistí, čo sa deje, prestane mu variť, prať, žehliť, čo sa vlastne dalo čakať, že? A presne takto to funguje aj tu.. ak peniaze pôjdu do iných ekonomík a bude dochádzať k odlevu finančného kapitálu a čiernej práci.. kde vezme systém peniaze na dávky pre ľudí, ktorí to naozaj potrebujú?

Slavuska | 2011-11-24 09:33:161x

Mimochodom, tí, ktorí pracujú "na čierno" v akejkoľvek forme, škodia hlavne sami sebe. Pretože táto práca sa im nezaráta do dôchodku. Naozaj tu nikto nemyslí dlhodobo?

Hádam som priveľmi neodbočila od hlavnej témy :)

david93 | 2011-11-24 09:49:481x

do akého dôchodku? myslíte, že štát bude vyplácať dôchodky aj o 30 rokov tak ako je tomu teraz? počet dôchodcov narastá, musí nastúpiť šetriaci systém - každý si šetrí na svoj účet

a čo sa týka odlevu peňazí, súhlasím, že zarobené peniaze by sa mali minúť doma, ale majitelia obchodných reťazcov nie sú slovenské firmy... tak by tu zostala v podstate len DPH, ktorá ide európskej únii :-) a ostanú nám akurát tak spotrebné dane

Patak | 2011-11-24 10:29:44

Aby sme nakupovali doma a naše slovenské výrobky, malo by sa viac starať o ich zviditeľnenie, nebáť sa nalepiť trikolóru či štátny znak ako to robia napríklad Maďari. U nich sa už konajú aj trhy, jarmoky, kde môžu predávať výlučne iba maďarské výrobky.... u nás sa o to nikto nestará.

mina | 2011-11-24 11:08:57

Slavuska, škoda že mám k dispozícii iba 24 hodín :) ... ale ... dočerta, o čom to hovoríš ? Kedysi som iné ako slovenské ani nekupovala, dnes nemám čo, tržby zhrabnú nadnárodné monopoly /a 20 % "štát", aby som nezabudla/ - čia je to chyba ... hádam nie radového občana ... však kto to všetko predal ... kto odsúhlasil veľkorysé "stimuly" pre "zahraničné subjekty" ? Keď minister pôdohospodárstva /mimochodom, slovenský občan maďarskej národnosti/ hovorí o podpore pri predaji "z dvora" všetky naše médiá ho vysmejú ... že vraj dôchodcovia budú chodiť na trh predávať mrkvičku ... . Nevšimla si si, že už vyše 20 rokov si tu pár ľudí uzurpuje patent na jediné správne riadenie štátu /v mene vlastného blahobytu, samozrejme/ ? A že tie nadnárodné monopoly dávajú na slovenský trh tie isté značky ako na rakúsky a nemecký, ale s nižšou kvalitou obsahu ... to sa nemusí "prevaliť" na to človek príde aj sám.

A mimochodom - odvodové zaťaženie máme jedno z najvyšších v Európe ... a 70 % ľudí si akosi zatiaľ nestíha vyčerpať svoj dôchodok ... atď.

Jeden príklad za všetky - keď "štát" konečne schválil vstup tretieho telefónneho operátora na náš trh, podstatne nám zlacnelo telefonovanie :) ... otázka znie, prečo to neurobil už skôr... .

Slavuska | 2011-11-24 11:30:48

nie nie, v žiadnom prípade som to nechcela hodiť na radového občana, len som chcela poukázať na to, štát nespolupracuje s občanom a občan nespolupracuje so štátom. Nastala pasivita, z ktorej mám husiu kožu a vstávajú mi vlasy dupkom. Dôkazom tejto pasivity je napríklad posledné referendum, ktoré skončilo totálnym fiaskom, čo je škoda, lebo v prípade dostatočnej účasti by bolo úspešné. Pripadá mi to ako vzdávanie sa, z čoho mi je smutno.

Nie dávno bola v televíznych novinách reportáž, ako si europoslanci sťažujú, že sa im nezvyšujú platy, z čoho sa mi chcelo blinkať. Priznám sa, že politika je pre mňa španielska dedina, rozumiem jej naozaj len okrajovo... ale kto ich zvolil? My predsa... ale zas na druhej strane, ani nebolo z čoho vyberať. Uvidíme, aká bode nová vláda, naozaj veľmi dúfam, že sa to tu konečne rozhýbe a zlepšia sa podmienky aj na podnikanie.. zatiaľ som ešte optimista :)

Patak, jarmoky zbožňujem, škoda len, že sa poniektoré konajú len raz do roka a aj to nie sú len naše slovenské výrobky.

ololo_galant | 2011-11-24 11:41:101x

Ja som najviac zvedavá, ktorá strana sa prvá vytasí so sloganom "Znížime odvodové zaťaženie" :)))) Úprimne obdivujem všetkých, ktorí sa ešte dostavia k urnám na najbližšie voľby.

bazu | 2011-11-24 13:28:04

hmm, sa to tu zvrtlo na politickú debatu? nežartujte :)

mina | 2011-11-24 21:21:38

Tak, dievčatká a chlapci, trochu ma začína mrzieť, čo som tu napísala, zdá sa mi , že na základe prečítaného ktosi už chce rušiť svoj príjemný obchodík :). Faktom je, že ak sem niekto pridáva veci pravidelne, zosobnenému zákonu asi nevysvetlí, že tak robí hlavne preto, lebo má neskutočnú radosť z toho, že sa jeho veci ľuďom páčia ... . Výhodou internetu je, že tvorca môže svoju tvorbu predstaviť pomerne veľkému počtu ľudí, no zároveň je to aj obrovská nevýhoda, že je takto viac "na očiach" ... lebo predaj medzi kamarátkami, známymi známych ... /často za cenu materiálu/ - o tom vie len úzky okruh zainteresovaných.

Ale - nemyslím si, že by sa našiel nejaký "kontrolný orgán", ktorý by chcel ukladať vysoké pokuty za predaj 10 vecí za rok v hodnote 30,- eur ... a ak by sa aj niekomu stala taká krivda, je to síce dosť komplikované, ale ešte vždy môže rozhodnúť súd :).

Aj keď, na druhej strane, vlastniť oprávnenie na podnikanie tiež nie je také strašné - pokiaľ hrubý ročný príjem neprekročí 12-násobok minimálnej mzdy, do sociálnej poisťovne nič odvádzať netreba, pri zdravotnom poistení platí, že ak je človek už zdravotne poistený z iného dôvodu /študent, osoba v klasickom pracovno-právnom vzťahu .../ tiež priebežne nič neodvádza, iba na konci roka 14 % zo skutočného čistého ročného príjmu, aj to iba vtedy, ak tých 14 % dosiahne určitú výšku. Daň z príjmu je 19 % /počítaná z čistého príjmu/, ale keďže máme aj "nezdaniteľné minimum" tak je to rôzne - spravidla tí, čo sú zamestnaní v klasickom pracovnoprávnom vzťahu nejakú tu daň zaplatia vždy /nezdaniteľné minimum im uplatňuje zamestnávateľ zo mzdy/, študenti skoro nikdy :).

Samozrejme, nie je to také jednoduché v prípade, ak je človek oficiálne "nezamestnaný", alebo na rodičovskom príspevku /tipujem, že dosť predávajúcich tu spadá do týchto kategórií/ ... tu sa už musí každý rozhodnúť sám, či ho hand-made uživí :).

Pekný večer želám

dzankaZVERY | 2011-11-24 21:30:27

sledujem tuto debatu uz dlhsie, posielam spravy vsetkym okolo, ci presne nevedia ako to je v mojom pripade, nakolko kazdy je velmi specificky, ale pozeram, ze mozno ako student mam predsalen sancu, ze nemusim platit zdravotne odvody v pripade vlastneho podnikania, tak ma to celkom potesilo, este pockam na potvrdenie od zdravotnej a ak je to naozaj tak tak hura zakladat vlastny biznis :)

majulienka | 2011-11-24 21:38:57

:) ja som napriklad na rodičovskom a tiež neplatím žiadne odvody do sociálnej ani zdravotnej... a dane podľa toho koľko zarobím.

mina | 2011-11-24 21:49:44

Áno, majulienka, možnosti v tejto "kategórii" sa zlepšili oproti tomu, čo platilo minulý rok :) ... napísala som preto, že je to trochu ťažšie rozhodovanie, lebo "zákonodarca" v tejto oblasti v nedávnej dobe dosť zmätkoval ... ale zasa, však keď by zasa "zazmätkoval" , to oprávnenie sa dá aj zrušiť, alebo ... dovtedy možno aj skončí "rodičovská" :)

majulienka | 2011-11-24 21:57:00

no skončí dobrovolne teraz v januáry :) a ako bude uvidíme :) ... držím sa hesla "nejako bolo, nejako bude" :D budem riešiť potom :)

krasakreativna | 2011-11-24 23:35:13

Patak za www stránku :))) david, máš pravdu :) Mina,je to tak :)))

páska za svoje dni, to je sen...to takto sa dáme ponižovať...

...a svet sa točí! nie sme v uliciach, tak škoda energie....

Slavuska | 2011-11-28 13:16:49

mňa by celkom zaujímalo, či má Katka nejaké nové informácie

LoveDag | 2011-11-29 19:34:59

Prajem dobry večer.Stala by na zamyslenie otazka:či aj samotny prevadzkovatelia webu SASHE neporušuju zakon s tym ze podporuju predajcou bez ZL,co by sa eliminovalo tym ze pri samotnej registracii by vyžadovali ZL.Podla mna by sa organy tohto statu mali viac zapodievat skutocnými problémami a nie tym ako potrestat mamičku na materskej co si mesačne prilepši nejake to euro co jej oni sami nedaju nato aby sa mohla dostojne postarat o svoje deti...to je cele...myslite ze niekto ide po krku Janovi co ma pod palcom cele mesto a jazdi na terenaku s SPZ XX-666XX...takych si nikto nevsima...drzim palce vsetkym co sa ich tato kontrola dotkne viac ci menej...

charis | 2011-11-29 21:09:17

ale predsa nikde nie je napísané, že keď vyrobíš raz za čas niečo a občas predáš, tak musíš mať ŽL. Keď sa jedná o pravidelnú činnosť tak ano.

dzankaZVERY | 2011-11-30 23:08:45

charis: tym, ze to mas stale na stranke, kde to ponukas, je to sustavna cinnost

Ponio | 2011-12-01 09:22:191x

suhlasim s charis. to vsetko ostatne je len slovo proti slovu, neviem si predstavit ako by to nejaka kontrola dokazovala, ked ma niekto napriklad len jeden naramok ale nikto ho nekupi tak ho sustavne ponuka po dobu jedneho roka za 1 euro - aj to je tiez sustavna cinnost? to je nezmysel... hlavnym kriteriom je podla mna pre kontrolu vyska obratu, inak sa to objektivne urobit neda. keby aj poslali 5 uradnikov iba na sashe a kazdy skontroloval 1 cloveka na den, aj tak by stihli za rok max. stvrtinu tvorcov.....

krasakreativna | 2011-12-01 09:26:04

tu priamo si môžeme prečítať ako to je v reáli a ako to vidí úradník- je to priamo odtiaľto:

SAShE.sk určite nie je obyčajný eshop. Zadanie bolo jasné - online tržnica pre slovenských dizajnérov aj remeselníkov, návrhárov aj krajčírov

kľúčové slová sú: eshop a tržnica...

krasakreativna | 2011-12-01 09:28:46

a je pravda, že na mimibazár sa vrhli doslova preto, lebo signály daňových únikov boli doočí bijúce ... takže úradník vie, čo hľadá, daňový únik väčšinou... jemu tiež nestojí zato strácať čas drobnými.

Ale na pokutách si zgustnú aj tu.

katka0210 | 2011-12-01 09:39:541x

Ono v podstate by sa malo podávať daňové priznanie aj za 5Eur, aj keď sa daň z tej sumy neodvádza, lenže to nerobí tak sa zdá nik...

Na MMB sa robil záťah hlavne na tie vrecové "obchodníčky" to znamená, že nakúpi za vrece NEXTu z USA a tu rozpredáva o 200% drahšie. Neviem, či lustrovali aj handmade výrobcov, lebo aj takí sú tam.

Neviem, či ste si všimli, aj SaShe má na MMB reklamu, videla som tam šatku u Kvetinky a všeličo zo SaShe sa tam strieda :-)

krasakreativna | 2011-12-01 09:50:31

nie, Katka, Mina to tu niekoľkokrát písala, kedy si podávať priznanie, a vie to veľmi dobre, lebo sa tým zaoberá- viď staršie príspevky. Handmade tam nelustrovali. Aj na blesk.cz má reklamu, ako sa to tam niekedy strieda a stýka s prsaticami to býva zaujímavé :)

jajanka | 2011-12-01 10:16:471x

KK, podla mna sa teraz mylis ty, kazdy prijem je danitelny a treba ho priznat.. je pravda, ze realne ho danis az od urcitej vysky (tj odvadzas dan).. ale PRIZNAT by sa mal kazdy prijem.. dla mojich informacii.

SAShE.sk  REDAKCIA  | 2011-12-01 11:16:26

Uvedomujeme si, nakoľko je táto téma pre vás vážna. My sami ju považujeme za kľúčovú záležitosť napriek tomu, že ide o výhradnú zodpovednosť vás, predajcov. V podnikaní sme všetci na jednej lodi a nie je rozdiel medzi tým, či SAShE prevádzkuje eshop alebo vy predávate svoje výrobky. Všetci vykonávame činnosť s cieľom zisku a bohužiaľ tento štát nikomu z nás bez výnimky (dnes už aj vrátane slobodných povolaní) neodpustí ani cent na dani, či odvodoch. SAShE.sk ako transparentná spoločnosť pod drobnohľadom sa pokúša mať svoju činnosť dôsledne zákonom ošetrenú.

SAShE je priestor, ktorý vám bol za poplatok poskytnútý na prezentovanie svojej tvorby - teda zárobkovej činnosti. Vieme, že mnohí z vás by zodpovednosť radi preniesli na SAShE, ale nie je to tak. Je to plne a výhradne vaša vlastná zodpovednosť, či máte alebo nemáte ošetrené svoje aktivity.

Uvedomujeme si, že ak štát žiada niečo podobné od každého jedného z vás bez rozdielu, je to nesmierne neférové. Bohužiaľ je to fakt. SAShE sa pokúša riešiť túto problematiku v mnohých diskusiách, keďže okolo kreatívneho biznisu na Slovensku a jeho podpory, resp. nepodpory zo strany vlády sa dnes už našťastie začína víriť voda. Aktuálne sme prizvaní do pracovnej skupiny, ktorá má svojimi názormi a skúsenosťami sformovať inštitúcia, ktorá bude mať voči vláde hlas a držať stranu autorom, dizajnérom a výrobcom na Slovensku. Zároveň bude mať organizácia za cieľ prinášať informácie a poradenstvo pre malých výrobcov a podnikateľov, ktoré vás zaujíma, teda z oblasti účtovníctva, legislatívy, marketingu... Držíme si palce a vieme, že je to beh na dlhé trate. O vývoji projektu budeme informovať aj na SAShE.

Sami však musíme okolo tejto problematiky chodiť po špičkách, keďže situácia na SAShE je taká, aká je, t.j. väčšina z vás svoje podnikanie ošetrené nemá. Vieme, chápeme a dobre si uvedomujeme o akú trápenie v praxi ide a ako nesmierne finančne zaťažujúce to je (sami sme prešli obdobím, živnosti, zamestnania a paralelnej živnosti a dnes sa trápime s s.r.o, dph a odvodmi za zamestnanca). Fakt však zostáva taký, že zatiaľ tento štát neposkytuje inú možnosť a tým pádom vašej činnosti ani žiadnu podporu. Pre nás je to, že mnohí z vás do legalizovania svojho podnikania nejdú absolútne pochopiteľné, bohužiaľ pre úrady nie. Tu uvádzame naše stanovisko a návrh k prístupu k tejto často kladenej otázke: http://www.sashe.sk/info/mudre-vety/faq-casto-kladene-otazky

Na druhej strane nás samých občas prekvapia dlhodobo fungujúce značky, ktoré stále nemajú svoju činnosť ošetrenú a tým pádom my nemôžme s nimi spolupracovať pri oficiánych aktivitách ako je Art Picnic, polica v Martinuse alebo dokonca aj billboardy.

Na odľahčenie na záver, KK a katka0210, spomínané reklamy na SAShE nebežia primárne na MMB a na blesk.cz, ale je to platená kampaň prostredníctvom Google, ktorý nasadzuje naše bannery na rôzne stránky, veľmi efektívna záležitosť, ale za to s čím sú tam naše reklamy prestriedavané už naozaj neručíme :)

krasakreativna | 2011-12-01 12:07:35

mne sa to páči, že reklama na Sashe beží v rôznorodom prostredí :)))

Tak si ju všimne aj nejaký chlap, keď mu oči vypichne ženská a nad ňou darčeky pre ženy zo sashe super je to... alebo iné varianty ... nové, efektívne, beriem

krasakreativna | 2011-12-01 12:11:16

jajanka, ako organizácia sme nepodali daňové tento rok, lebo medveď, nám povedali, že netreba, lebo medveď, ono treba vedieť, čo kde ako začo prečo - ale máš pravdu do istej výšky, možno, ja mám na to človeka, čo to ovláda.

vranka | 2011-12-01 12:37:181x

záleží na daňovom úrade, my máme napr. občianske združenie bez daňových príjmov a aj tak musíme podávať daňové priznanie (samé nuly), kamarát má rovnaké občianske združenie v inej mestskej časti a jeho daňový úrad to od neho nepožaduje... no fraška

zákon hovorí, že aj keď daňový subjekt nie je povinný podávať daňové priznanie, na vyžiadanie daňového úradu tak urobiť musí

krasakreativna | 2011-12-01 12:41:02

vranka, presne tak, dožadovali sme sa podania, ešte na mňa aj vyskočila teta, že či to viem lepšie, ako ona, no tak, budeme bez za bohumilnú činnosť :)

mina | 2011-12-03 18:48:28

jajanka, nie, kk má pravdu /opýtaj sa svokry účtovníčky, ak mi pamäť neklame/. Teda "priznať" môžeš ... v kaviarni, v krčme, na ulici :). Ale zákon presne určuje výšku /náhodného, príležitostného/ príjmu ktorý nemusíš priznať v daňovom priznaní ... ale však ... dovolím si sprostú poznámku: radšej tu už budem "za blbú", ako sa celkom zbytočne a zadarmo:) takto virtuálne hádať s niekym, kto sa, aspoň tak sa mi zdá, vyzná vo všetkom.

mina | 2011-12-03 18:54:12

Teda, aby ma niekto nechytal za slovo:) / do určitej výšky príjmu nemusíš podávať daňové priznanie ... keď ho už však podáš /z rozličných dôvodov je to pre teba výhodnejšie/, musíš tam uviesť všetky svoje príjmy, aj ten 5-eurový:)

jajanka | 2011-12-03 20:20:25

..mina .. posli prosim kontakt na toho, co sa vyzna vo vsetkom;-) diky, pa

mina | 2011-12-03 21:22:23

Jajanka, vážne ? Tu je:

http://www.sashe.sk/jajanka

:)

majulienka | 2011-12-03 21:33:55

:) haha :) dobréééé mina :D

mikaela | 2011-12-04 10:42:55

Janka a Mima, neviem ci som dobre vase vyjadrenia pochopila, ale podla mna tvrdite obe rovnaku vec :)

jajanka | 2011-12-04 13:03:351x

miska.. nuz ale podla mininej reakcie to vyzera tak, ze k otazke dani sa mozu vyjadrovat len sucasne a byvale zamestnankyne DU.. (eventualne nimi povereni;-)..inak tu mame hned zranene ego.. ci ako inak sa dala ta reakcia pochopit?

stacilo napisat (ak sa mylim), ze sa mylim, ja som nikdy netvrdila ze sa mi to nemoze stat..

Slavuska | 2011-12-05 16:05:16

Milé dámy, veci sa majú tak, že v skutočnosti sme všetci sprostí, pretože využívame asi 3 až 5 % mozgu, samotný Albert Einsten využíval údajne "až" 10 %

Všetkým prajem príjemný zvyšok dňa a veľa tvorenia :)

pero | 2011-12-05 18:23:44

Teraz som sa ani neviem ako dostala ku tejto rozdebatovanej téme,mám z toho dosť zmiešané pocity,už nechodím na tieto stránky často,zdá sa mi ,že to už v mnohých prípadoch nie je o prebytkoch,neviem čo sú to za prebytky keď niekto ponúka napr.také množstvo komponentov na výrobu šperkov ,že musí mať doma poriadny sklad,alebo ak niekto predá aj 500 rôznych produktov.Možno sa práve pre týchto rôznych špekulantov začal aj daňový úrad zaujímať o to zaujímať.Smutné na tom je ,že vždy na špekulantov najviac doplatia poctivci.

FeltBet | 2011-12-06 11:18:54

aké prebytky????

mina | 2011-12-06 12:45:28

Slavuska, vraj pomáha cvik z jógy - stojka na hlave :)

U_sikovnych_ruk | 2011-12-06 17:40:40

"Ťi péro" - som to nepochopila.

Každý si je strojcom svojho šťastia....

Neznalosť zákonov neospravedlňuje.

Potiaľ sa chodí s džbánom po vodu .....

Lež, máš krátke nohy.

mina | 2011-12-10 17:25:33

áno, len dosť neaktuálne hraničné hodnoty sú tam uvedené :) v tom článočku - píšem preto, že ak som niektorým v pošte napísala, že DP nemusia vôbec podávať, ak výška ich príjmu v r. 2011 nepresiahne 1779,65 eur, to platí :). Ale pozor, všetky zdaniteľné príjmy sa spočítavajú a ďalšie ustanovenia zákona dosť obmedzujú okruh ľudí, ktorí to daňové priznanie do výšky príjmu 1779,65 eur nemusia podať - sú to prakticky len študenti, dôchodcovia, osoby poberajúce rodičovský príspevok ... a musí to byť ich príležitostný príjem ... lebo napr. ak mám živnosť, alebo ak prenajímam byt, daňové priznanie podať musím, aj keď by môj príjem neprekročil sumu 5 eur ... no a ak príležitostný príjem prekročí hranicu 1779,65 eur, potom si môžem uplatniť to oslobodenie, o ktorom sa píše v linku uvedenom vyššie ... len potom otázka znie, či je to ešte príležitostný príjem - všetko tu totiž stojí a padá na tomto pojme :)

RedCatBlueCat | 2011-12-12 07:43:42

Reagujem na to co sa tu pise.

mina to v celku pise celkom presne.

A doplnujem.

To nariadenie prislo z ministerstva hospodarstva ale nieje to ich vymysel je to akysi metodicky pokyn z hospodarskej rady EU, a cudujem sa ze nasi uradnici zaspali, je to vec stara cca 2 roky. Od minuleho roku prebiehaju kontroly v Rakusku, Cesku a Nemecku. Boli specialne vybrane portaly Ebay a Aukro, Amazon. O inych neviem ale viem celkom urcite ze bolo v CR dost dusno vyblaznili sa tam celkom slusne aj danovy uradnici a aj colnici. kontroly prebehli u takych predajcov co predavali vela rovnakych veci alebo mali velke obraty, zrejme aplikovali akesi filtre ktore im vybrali pacientov na kontroly.

No ale povecsinou to dali ludom dodanit a pokutovali iba tych vykukov co si internet pomylili z velkoobchodom a s predajom dovezenych komodit zo statov mimo EU.

krasakreativna | 2011-12-12 09:22:56

aj u nás....a doplatili na m.. portáli nato niektoré mamičky, nestíhali sa čudovať, dusno dodnes... slzy neplatia.. platí sa na drevo aj s pokutami

lidka06 | 2012-01-07 23:15:35

Takze tymto svoju galeriu zo Sashe stahujem. ZL ? Tak to je cista samovrazda. Viacmenej som bola rada ze mozem vystavit moje prace aspon takto. Ale kedze podmienky su take ake su bohuzial musim odist. Nase zakony zabili moju tvorbu nadobro. Nejde mi tu o predaj ale hlavne o svoju prezentaciu, takze priatelia, je to tu super ale musim odist, hoci sa mi to tu velmi paci, :(

lidka06 | 2012-01-07 23:22:09

AAAAAA este jedna vec baby, ktora budete odchadzat so Slovenska posledna nezabudnite za sebou zhasnut !!!!! :DD

Orsonka | 2012-01-09 22:17:19

Som z toho smutna...zaujimalo by ma, ci je tu aj viac ludi co odchadzaju...tiez mi asi ine neostane, aj ked som za rok predala dokopy styri veci, ako mozem mat istotu ze si nenajdu prave mna?... v tomto state uz naozaj neostala moznost ako si legalne prilepsit, vsetky cesty su zahatane...ako keby sme tu vsetci zili na vysokej nohe a v blahobyte, ze nam treba zobrat vsetko "nadbytocne"...nemam uz slov

ella1 | 2012-01-10 09:01:28

tiez tu len zacinam,napadov kopa a pocit z toho cudny.Tiez si myslim ze pri registracii by mali byt jasne poziadavky,myslela som si ze ked zaplatim proviziu prevadzkovatel ma na starosti ostatne,teraz tu citam ako to naozaj je.Orsonka ja zatial radikalne zmeny nerobim,galeriu si ponechavam a uvidim co z toho vsetkeho bude.Zatial obraty nemam a ak by sa mi obchod rozbehol ze budu aj objednavky potom by som riesila ostatne.

ololo | 2012-01-10 09:26:15

Pozerám, že "Múdre vety" by sa mali premenovať na "Podmienky a okolnostie predaja", lebo sú zrejme považované za sentencie slávnych a prehliadané :)) V Múdrych vetách predsa všetko je, každá takáto stránka má niekde spísané za akých okolností prebieha predaj a za čo nesie zodpovednosť prevádzkovateľ a za čo predajca.

rusalka.shop | 2012-01-10 09:32:05

Províziu platíš zato, že Sashe prezentuje Tvoje výrobky na svojej stránke. Nakoľko nemáš vlasný web, je super, že existuje miesto, kde si ľudia môžu pozrieť Tvoje výrobky, ale Sashe si platí dane z provízii, nakoľko to je ich príjem a Ty by si mala zo svojích predaných, nakoľko to je Tvoj príjem. Všetky stránky či už Sashe, alebo iné podobné, len umožnujú malovýrobcom prezentáciu a miesto na skle. Za toto im patrí tá provízia, lebo pokia+ si niečo objednajú od Teba zákazníci cez Sashe, tak len vďaka tomu, že objavili Tvoje výrobku u nich. Je jasné, že väčšina z nás ŽL nemá a bola by to zčasti samovražda, nakoľko sa len rozbiehame a snažíme získať miesto na trhu, ale je to tak, že či to miesto už máme, alebo nie je to Tvoja zárobková činnosť a živnosť je namieste.. Takže si len držme palce aby na nás nedošli, pretože v práve sú..

JaneStream | 2012-01-10 09:45:30

Ahoj:) Babenky ja som si len predvcerom vsimla tuto temu, potom som celu noc nespala no a vcera som obvolala co sa dalo...:) najskor mi to dvihli v socialnej poistovni- kde mi bolo povedane, ze ANO musim mat zivnost a musim mat - toto pocuvajte- registracnu pokladnu!!! Na UPSVR mi povedali, ze zivnost ano, ale registracka je cista blbost- ze ved predavam cez net... no a nakoniec som sa dovolala na danovy urad, kde sa mi najprv zasmiali a opytali sa ma preco si komplikujem zivot vymyslami...pretoze v takychto pripadoch plati AUTORSKY ZAKON č. 618 z roku 2003, paragraf 5, odsek 3 a p. 7, ods.1- DIELO UZITKOVEHO UMENIA- a na taketo vyrobky sa podla nich ziadne zdanenie nevztahuje ani nie je treba nijaku zivnost- len ak by ste presiahli cisty rocny zisk- nieco cez 4000€!!! a to mne nehrozi:D no takze si kazda vyberte- asi komu co vyhovuje:)

ella1 | 2012-01-10 09:59:18

Okolo-asi som bola nadsena ked som prehliadla...ano to je moja sangvinicka povaha,priznavam.

rusalka.shop | 2012-01-10 10:16:47

Okolo Suče vodenka téče :D

Djobatenko | 2012-01-10 10:31:54

rusalko,rusalko :D

JaneStream | 2012-01-10 11:27:06

mina - ako vidis z mojho predchadzajuceho komentu, ja sa do tohto absolutne nerozumiem a na uradoch ma len viac domotali... som mamicka na materskej, dokopy som tu predala tri veci - musim alebo nemusim mat zivnost a musim alebo nie podavat danove???? dik!

Levandulka | 2012-01-10 12:27:17

JaneStream- s autorským zákonom síce nemám skúsenosti ale ak predávaš na nete živnosť mať musíš a registračku iba vtedy ak by si príjmala platby v hotovosti alebo plánovala ísť predávať na trhy

a prikladám čo mi odpísali na DR

ak podnikateľ prevádzkujúci internetový obchod dosahuje tržby IBA ako úhrady pohľadávok (úhrada faktúr) na ÚČET V BANKE alebo ako ÚHRADY DOBIERKY , potom mu nevzniká povinnosť evidovania tržieb na pokladnici v zmysle zákona č. 289/2008 Z.z..

Zákon č. 289/2008 Z.z. neustanovujú žiadne výnimky, resp. odlišný postup pre podnikateľov, ktorí by v rámci oprávnenia na podnikanie začali predávať tovar aj na jarmokoch, ktoré by sa konali len pár dní v roku, pričom by za takto predaný tovar prijímali

tržby v hotovosti. To znamená, že ak dôjde k predaju tovaru v hotovosti čo len v jednom prípade v roku, podnikateľskému subjektu už vzniká povinnosť evidencie tržby v pokladnici.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak začnete príležitostne na jarmokoch predávať tovar (vlastne vyrobené výrobky), na evidenciu tržieb prijatých v hotovosti z predaja tohto tovaru Vám vznikne povinnosť používať pokladnicu certifikovanú podľa zákona č. 289/2008 Z.z..

Predaj na Sashe je podľa mňa ako keby si mala vlastný inter. obchod

livart | 2012-01-10 14:14:25

Zaujímavá debata.. Mňa by baby však skôr zaujímalo to, ako je to s uverejnením mena, názvu firmy, IČA, DIČ a sídla firmy tu na Sashe. Podľa zákona by sme to mali zverejňovať pokiaľ máme eshop. Tu máme byť inkognito. Tak ako teda?

JaneStream | 2012-01-10 15:07:33

Levandulka- to vazne?! no tak to dakujem pekne:/ cize to mozem zabalit... a to nie len tu!!! no dik:)

gabikab11 | 2012-01-10 15:52:04

Livart..ak máš živnosť a si na nete ...podľa zákona si povinná uverejniť to všetko čo si napísala a je toho viac...pozri napríklad stránky SOI.

katka0210 | 2012-01-10 15:58:54

Dievčatá volala som priamo do ŠOIky ohľadom RP. Všetko to vyzerá tak, že slobodný umelec nemusí mať RP, údajne sú smerodatné infošky z DÚ.

Dostala som klapku na pani, ktorá mi bude vedieť dopodrobna povedať, čo sa odomňa očakáva, keď predávam jednorázovo na trhu, len dnes už som ju tam nezastihla.

Jediné originály, ktoré sú predmetom predaja dokonca nemusia obsahovať zloženie materiálu a iné náležitosti ako sériové výrobky, či z dovozu.

Zajtra budem volať a popýtam sa na všetko ostatné aj ohľadom paragónov.

Ona sama hovorila, že si priamo na mieste overujú vyjadrenie DÚ ohľadom pokladne.

Zajtra budem múdrejšia.

livart | 2012-01-10 16:41:10

Áno, gabika11, ja viem čo všetko treba zverejniť.. Len ako mám s touto informáciou naložiť? Nezverejním - porušujem zákon.. Zverejním - porušujem sashe pravidlá.. :( Babo raď!

Dadyart | 2012-01-10 16:47:29

Katka, dakujeme vopred, dúfam, ze nieco pomôžeš :-)

gabikab11 | 2012-01-10 16:56:34

vlastne to máš pravdu....to ma nenapadlo, že tu sa nezverejňujú kontakty..hmm

Levandulka | 2012-01-10 16:59:03

livart som zvedavá čo ti povedia , ja som písala ohľadom slobodného umelca na stránku DRSR a tak čakám odpoveď uvidíme či sa zhodnú ☺

gabikab11 | 2012-01-10 17:01:19

podľa mňa je dôležité, aby ste mali papiere v poriadku a majiteľ stránky musí mať všetky náležitosti splnené! Ak posielate , ako predajcovia kupujúcim doklady a vediete si správne účtovníctvo ..tak nie je o čom..

A majiteľ tejto stránky by mal mať uvedené všetky náležitosti...meno, sídlo..atď...ak to v podmienkach neumožňuje Vám...

livart | 2012-01-10 17:08:14

Noo, gabika 11, nemyslím, že je to tak. ;) Predávajúci je povinní mať zverejnené tieto údaje. A MY sme tu predávajúci. Sashe je len sprostredkovateľ. (A veľmi dobrý.. :))) Mne to tak ako to je neprekáža.. Ale keby prišlo na to.. Upsss :)

livart | 2012-01-10 17:09:47

Ale opravte ma, ak sa mýlim.. :)

gabikab11 | 2012-01-10 17:12:50

livart - a preto si to treba zistiť na tej SOI-ke

gabikab11 | 2012-01-10 17:12:55

livart - a preto si to treba zistiť na tej SOI-ke

ella1 | 2012-01-10 17:13:13

Ja som tiež nemala na mysli napádanie tejto stránky,len mám stále pocit že je niekde diéééééra...

ella1 | 2012-01-10 17:17:07

baby dokončievam vyšívaný obrázok,ale s takým čudným pocitom...nejak mi to zobralo nadšenie,dúfam že nie na dlho

livart | 2012-01-10 17:29:19

Ja by som to nebrala tak tragicky. ;) Verím, že to bude nejako ošetrené.

ella1 | 2012-01-10 17:35:40

tak,tak nejako bolo nejako bude :)

mina | 2012-01-10 20:41:10

Hej, tiež by ma to zaujímalo, povinné zverejňovanie údajov, vrátane sídla firmy v rámci e-shopov je dosť čerstvá legislatívna úprava - kdesi som ju nedávno zhliadla - tak sa mi zdá, že v živnostenskom zákona a myslím, že aj v Obchodnom zákonníku:)

livart | 2012-01-10 20:52:38

Je to zákon č. 108/2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji: http://www.bezpecnynakup.sk/files/Zakon_108_2000_o_zasielkovom_predaji.pdf

pozri paragraf 10, dosť zaujímavé..

Začala som to študovať, lebo si chcem otvoriť sama eshop. A od toho času mi to vŕta hlavou.. :( Aj keď sa mi tu veľmi páči, aj tak ako to tu je.. že je to tu také.. súkromné.. Ale fakt nič nepotrebujem viac, ako dostať pokutu za nejakú somarinu.. :( A ono je dobre, kým je dobre, ale radšej o tom všetkom otvorene hovoriť a zisťovať, ako byť potom prekvapený a zarmútený.. :((

ZelenaPani | 2012-01-10 21:17:22

Livart, posledna legislativna uprava toho zakon co si poslala je v roku 2009. Odvtedy uprava toho zakona nebola. Ale mne sa tiez zda, ze som niekde nieco o tom videla, idem tiez hladat.... byvam v kraji kde miestni Soi-kari su extra prisni, neviem ako je to v inych krajoch, ale u nas je Ochrana spotrebitela veru nimi poriadne strazena...

mina | 2012-01-10 21:39:49

To o tom označení sídla na webe je v poslednej novele obchodného zákonníka /k 30.6.2011/:

§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

(3) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj na svojom webovom sídle, ak ho ma zriadené.

ZelenaPani | 2012-01-10 21:49:071x

Mina, ale paragraf 3a je novelizacia Obchodneho zakonnika, kde je jasne napisane bod (3)..... povinny udavat aj na svojom webovom sidle, ak ho ma zriadene... a toto nie je nase webove sidlo. Toto je sidlo Sashe s.r.o.. My poskytujeme informaciu o tovare, ktory mame pre Sashe s.r.o. a Sashe sa podla mna riadi zakonom co spominala Livart. K tomu zakonu je este zakon zákon č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode... hovori SOI...:)

jajanka | 2012-01-10 21:58:41

..to som sa aj ja chcela opytat, resp. podotknut.. ze sashe zrejme cisto legislativne nie je NASE webove sidlo.

kto ma svoj predajny web, mal by mat dane udaje zverejnene tam. my ostatni podla mna vo fakture.. tak to chapem ja. (mina kludne sa zas do mna obuj)

k tomuto by som sa este chcela opytat kohokolvek kto vie, ci staci, ked fakturu vystavim v elektronickej forme, alebo musi byt vytlacena a pribalena k zasielke. dakujem

mina | 2012-01-10 21:59:25

Však ja sa nehádam, v predchádzajúcom som napísala, že by ma zaujímalo, ako to naozaj je :) a v súvislosti s tým som spomenula, že som v nejakej novele zákona čosi o tom čítala, tak som to teraz pohľadala a skopírovala sem.

Aj keď - je to vec výkladu zákona /neviem o tom, že by tu niekto predával "pre sashe", každý predáva v svojom mene :)/ ... tak ak sa ti chce, skús kdesi pohľadať definíciu pojmu "webové sídlo" - je celkom možné, že za také sa považuje aj www.sashe.sk/mina ??? :)

mina | 2012-01-10 22:01:13

/Môj predošlý príspevok je reakcia na príspevok ZelenaPani/:)

ololo | 2012-01-10 22:06:34

Logika veci by pod "mojím webom" skôr rozumela niečo, na čoho vznik, chod, zánik, funkcionalitu má človek nejaký dosah :) Ale neviem, či sa zákony riadia logikou, alebo schopnosťou zákonodarcov dať svoj zámer hneď na prvý šup "na papier" :))

ZelenaPani | 2012-01-10 22:06:54

Ved sa nikto nehada, len hladame pre nas riesenie, aby sme tu splet zakonov pochopili. Ja to vidim v rychlosti tak, ze my nepredavame pre Sashe, my pre Sashe poskytujeme informacie o tovare, ktory mame. Sashe je pre nas sprostredkovatel predaja. Sashe ma svoje webove sidlo. Udaje co mu vyplyvaju zo zakona ma uvedene. Kedze je nas sprostredkovatel predaja, dodrziavame jeho pravidla, ktore sme podpisali a suhlasili s nimi. Ked mu informaciu o ziadnom mojom tovare nedam, tak moj tovar nemoze predsa ponuknut. V prvom pripade je to podla mna zakon o Elektronickom obchode a v druhom o Zasielkovom a podomovom predaji. Ked predas nieco na Aukre, tiez nemozes uviest svoje udaje.... konzultujme dievcata, konzultujme v mieri:))

mina | 2012-01-10 22:12:01

Nevie, zložité sa mi to zdá - lebo napríklad ak som používateľom registrovanej domény, ktorú pre mňa registroval niekto iný ? Alebo - množstvo e-shopov na"stránočkach zadarmo", alebo za "malý poplatok" - častokrát sú to tiež poddomény /?/. V každom prípade, treba kdesi "vyhrabať" tú definíciu webového sídla :)

ZelenaPani | 2012-01-10 22:15:59

Definiciu weboveho sidla by pre nas mohol vyhrabat JKLMN, lebo mne uz z tych slovnych hraciek zakonov sibe, ale o tom su zakony o slovnych spojeniach... JKLMN, Ty to mas urcite v malicku...:)) Sprav to pre nas:))

mina | 2012-01-10 22:17:37

Legislatíva sa zrejme snaží prvotne riešiť ochranu spotrebiteľa - lebo však - aktuálne teraz, po Vianociach znovu pribudlo tých, ktorí prišli o peniaze pri e-objednávaní /elektroniky/ a preddavkovom platení ... akurát že tu ani zverejnené sídlo nepomohlo - "schránková" s.r.o. ... atď.

ZelenaPani | 2012-01-10 22:30:35

No ved prave o to ide. Najskor pojdu po nas SOI-kari, pretoze je tu Ochrana spotrebitela. Na ich strankach v radach pre podnikatelov maju nejake info o internetovom predaji. A tam sa uvadza zakon 22/2004 Z.z., o Elektronickom obchode, ktory ked si 20- ty krat precitas tak v cl.1 najdes §2, bod d) info o komercnej komunikacii informacie o tovare. Ja si to este raz pre seba verejne zhrniem.:) Nebite ma. Ja poskytujem informaciu o tovare co mam pre Sashe s.r.o.. Sashe svojimi sikovnymi rukami spravi cary - mary a najde cez internetovu siet svojou prezentaciou cloveka, co ma o tovar zaujem. To znamena, ze mi sprostredkoval predaj tovaru o ktorom som informovala. Mna sa v tomto pripade tyka teda tento zakon. Zakon co napisala Livart je zakon, ktory by mal hlavne dodrzat Sashe s.r.o., lebo oni maju internetovy obchod. Ked ja budem mat vlastnu stranku...:) tak som zodpovedna za oba zakony a udaje tam musim mat, aby som neporusila zakon. Kedze nie som prevadzkovatel Sashe, mam tu len nejaky priestor kde informujem, platim za to proviziu a musim dodrzat pomdienky majitela stranky. Uf, idem si asi nieco hrknut:)) (vodu samozrejme), to je cele sialene v tomto state. A to sme este nerozobrali Obchodny zakonnik a Danovy urad, ktory pride na kontrolu po SOI:)))

ZelenaPani | 2012-01-10 22:49:47

Jajanka, tlac fakturiek sa riesila tu http://www.sashe.sk/forum/2/1311. Zaver si musi spravit kazdy sam.:)

jajanka | 2012-01-10 22:52:29

ja sa celkom a uplne stotoznujem s nazorom ZelenejPani, zda sa mi to najlogickejsie a teda pre mna najpochopitelnejsie a najpravdepodobnejsie. (ale ako spravne podotkla ololo, je VELMI otazne, ci sa vobec nejaky zakon logikou riadi).

mohol/vedel by mi niekto prosim odpovedat, ako je to s tou fakturou?

jajanka | 2012-01-10 22:55:20

ZP dakujem moc, este ked som odosielala otazku, tvoj prispevok som nevidela :-)

livart | 2012-01-10 23:35:45

baby, ste fakt sikovne.. dole klobukom ;))) ako sa snazite, ste sikulky :) tiez by som vsak bola rada, keby sa nam k tomu vyjadrila redakcia. mne sa zda, ze jklmn uz o tom niekde vo fore pisal, ale zostalo to take otvorene. napiste nam, prosim, ako to ma byt, ci je to v poriadku. aby clovek nezil v strachu, hm? dakujem pekne, ak sa podari :)

U_sikovnych_ruk | 2012-01-10 23:50:31

Mina a ostatne kocky,

ked mate e-shop (Web stranka ni je vzdy aj e-shopom) cize predavate cez internet produkty musite mat aj sidlo e-shopu (to je asi to webove sidlo). Sidlo si predstavme ako oficialnu kancelariu. Tato kancelaria musi splnat urcite kriteria podal zakona (nestaci mat stol a pocitac v obyvacke). Je to kvoli tomu aby vas zakaznik mohol najst a ak mate zamestnancov tak aj kvoli inym veciam. Nezanamena to vsak, ze bude chodit zakaznik osobne po tovar -proste musite existovat a nielen virtualne. Ked sme obehavali urady kvoli nasej vyrobni dostali sme tuto informaciu na hygiene. Preto sme v dispozicnom rieseni prevadzky spravili aj vyhradeny priestor s nazvom kancelaria.

Je tu xz% ludi co predava "len tak". Tych sa nejake sidlo netyka. Oni este nemaju vyriesene podnikanie ako take. Pre nas ostatnych by bolo fajn vediet ako to vlastne je s uvadzanim nazvu firmy, adresy a ICO-a v nasich profiloch na Sashe ci je to potrebne alebo nie. Ale to uz je v inej diskusii.

Je to tenky lad. No Obchodne podmienky hovoria jasnou recou.

Jajanka, myslim, ze faktura poslana elektronicky je platna az ked je podpisana. Na peciatke nezalezi. Na podpise ano. Opravte ma ak sa mylim.

Ja osobne prikladam vytlacenu fakturu s podpisom do kazdej zasielky.

mina | 2012-01-11 00:30:46

K elektronicky posielaným faktúram - ZelenaPani sem vyššie dala link na predchádzajúce fórum /vložila som tam o.i. "voľný citát" zo zákona o účtovníctve, ktorý jediný všeobecne definuje pojem "účtovný doklad"/ - aj stanovisko daňového úradu /našla som na nete/sa opiera práve o tento zákon:

"Podľa § 10 zákona o účtovníctve je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti citované v predmetnom ustanovení. Medzi povinné náležitosti patrí aj podpisový záznam osoby /§32 ods.3/ zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme.

Z uvedeného vyplýva, že účtovný doklad podpisuje v každej účtovnej jednotke osoba, ktorá je zodpovedná za overenie tzv. vecnej správnosti účtovného prípadu Spôsob vyhotovovania účtovných dokladov technickou formou zákon o účtovníctve nerieši. Účtovné doklady vyhotovené elektronicky a v súlade s inými právnymi predpismi upravujúcimi túto problematiku možno považovať za účtovné doklady spľňajúce náležitosti zákona o účtovníctve.

Z uvedených skutočností vyplýva, že v zákone o účtovníctve je vymedzený priestor na akceptáciu účtovných dokladov vyhotovovaných elektronickou formou, pokiaľ spľňajú podmienku preukáznosti a sú chránené proti zneužitiu. "

A -U sikovnych ruk - tiež tlačím a posielam faktúry - ale som presvedčená, že nemusím, stačí elektronicky /sashe, telekomunikační operátori, poskytovatelia internetu ... /

katka0210 | 2012-01-11 08:12:17

Nezabudnite si zmeniť trvalé príkazy, odvody do ZP a SP išli hore http://www.podnikam.webnoviny.sk/odvody-do-zp/tabulka-odvodov-szco-zdravotnej-poistovne-2012/25203

údajne aj za tých chýbajúcich 5Eur môžete byť vedený na ich webe ako dlžník ;-)

Patak | 2012-01-11 08:40:46

A ešte nezabudnite! Išli hore aj provízie....

mina | 2012-01-11 08:44:33

Dievčatá, k tomu všetkému, čo sa tu popísalo, len toľko:

Dávnejšie nejaký vysoký úradník ministerstva hospodárstva zverejnil výklad zákona /išlo o jeden druh nepriamych daní/ na dvojstrane v novinách s celoštátnou pôsobnosťou - výklad bol nesprávny, podniky /veľké/, ktoré podľa neho postupovali, si "zarobili" na vysoké pokuty. Úradník aj ministerstvo zaujali nasledujúce stanovisko: "... v novinách nebol zverejnený oficiálny výklad zákona od autora, iba výklad súkromnej osoby, preto nie je právne záväzný ...".

Takže - treba sa riadiť výlučne legislatívnou úpravou a nie podľa "... písali v novinách ... a povedali na úrade ...".:)

A ak niečo nie je jasné, treba požiadať o oficiálny /písomný/ výklad autora zákona /resp. príslušné ministerstvo, pod ktoré zákon patrí/.

Pekný deň želám.

Djobatenko | 2012-01-11 08:55:03

keby mi to s predajom islo ovela lepsie,tak by som urcite so zivnostou nieco poriesila...takto sa mi to neoplati :(

lenze ked ma niekto "chyti" tak mam veelmi smolu....je to na prd

Djobatenko | 2012-01-11 08:55:23

teda velku som chcela napisat

andrEe | 2012-01-11 09:05:33

djobatenko, presne nad tým aj ja rozmýšľam....som na materskej a sem - tam tu predám nejakú vec.....začínať so živnosťou sa mi neoplatí..už pár dní uvažujem, či tu budem pokračovať "načierno", kým ma nik nechytí, alebo všetko z galérie stiahnem a doma mi to bude zapadať prachom....fakt neviem...

ella1 | 2012-01-11 09:10:35

Tiez uz nedockavo cakam na vyjadrenie redakcie-prevadzkovatela,viem ze si tiez musia najskor pozistovat,ale takto postupne poodchadzame ( od strachu :) ),niekto si zalozi svoj eschop,niekto stiahne galeriu...ako pises Djobatenko mne sa tiez neoplati robit nejake zasadne zmeny v ,,podnikani,, takto mi to-ako aj viacerim -vyhovovalo.Bolo by asi treba jasne zadat ci tu treba mat zivnost alebo nejake DIC a potom by sme sa rozhodli,kto to nemame ci zostavame a osetrime,alebo odideme,asi by sa to tu riadne preriedilo..

andrEe | 2012-01-11 09:15:53

veď ja som to pri registrácia pozerala, teda, nie presne živnosť, jednoducho som hľadala, či nepotrebujem mať nejaký oficiálny papier....Hej, aj ja si myslím, že sa to tu preriedi...za pokuty to nestojí nikomu...

gabikab11 | 2012-01-11 09:48:27

premýšľala som nad tým vašim problémom s názvom , sídlom,...atď... možno toto všetko zastrešuje majiteľ celého obchodu SASHE..lebo ináč by to bolo protizákonné to čo je v pravidlách nezverejnovanie osobných údajov..

....všetci vieme z akého je to dôvodu, ale podľa zákona to nie je asi správne..a neznalosť zákona neospravedlňuje?!.. či?

...a to by mal zistiť podľa mňa majiteľ webu...a nie každý predajca osobitne..

čo si myslíte?

JaneStream | 2012-01-11 09:48:42

andrEe- ja som tak isto na materskej, navyse na sashe som len nieco vyse mesiaca a predala som "az" 3vecicky:) ale ako hovoris- za pokuty mi to nestoji!! vecer co vecer rozmyslam, ze uz to odtialto stiahnem:( skoda - pacilo sa mi tu!!! no budu sa asi musiet zmierit s hromadnym odchodom:(

katka0210 | 2012-01-11 09:57:151x

Takže dnes som o niečo múdrejšia, volala som s naozaj milou a ochotnou pani zo ŠOIky. Informovala som sa na slobodné povolanie a RP-registračnú pokladňu. Ja niesom živnostník, predávam na trhu ojedinele, nie sústavne, RP nemusím mať! Pokiaľ vydám paragón, na ktorom bude dátum, názov predanej veci, cena, kontakt na mňa, poprípade pečiatka s názvom a kontaktom na web, im toto úplne stačí! Ide o to, aby zákazník dostal do ruky niečo, s čím môže podať reklamáciu.

Ďalej smerodatné informácie ohľadom RP podáva miestny DÚ, takže ŠOIka v žiadnom prípade nenaparí pokutu, pokiaľ RP nemáte! To je práca DÚ.

Ako som písala, pokiaľ nemáte RP ani živnosť a idete predávať len tak, rozdájte aspoň paragóny, vyhnete sa pri kontrole nepríjemnostiam.

Ďalej som sa pýtala, že prečo na klasickej tržnici nedostanem nič, poprípade len paragón. No pani odpovedala, že živnostník a sro má povinnosť vydať blok, že toto je dlhodobý problém, že sa budú pre nich pravidlá sprísňovať :-) celkovo že je trh zaplavený nekvalitným tovarom, že netreba u takých nakupovať :-)

Takže treba si obvolať radšej, popýtať sa na Vašu situáciu, pokiaľ ste živnostník, tak už pokladňa je nevyhnutnosťou, takže pozor, ten kto má ŽL, jeho činnosť sa považuje za pravidelnú sústavnú s cieľom zisku.

Tak keď pôjdete na trhy a nemáte ŽL minimálne tie paragóny so všetkými náležitosťami rozdávajte, možno bude k Vám kontrola zhovievavejšia :-)

katka0210 | 2012-01-11 10:09:251x

Ozaj z každého takého paragónu je nutné si uchovať kópiu.

Čo sa týka zverejnenia tých údajov, taký fler funguje už omnoho dlhšie a zverejnené údaje predajci nemajú, ja si zase myslím, že oni už takéto veci majú vychytané, vedeli by o tom... Zase si myslím, že toto nebol predsa výmysel SaShE, ale je to prenesené z iných takto bežne fungujúcich projektov, takže je to bežná prax pri takýchto projektoch. Sú určite aj na takéto predajné weby kritériá. Veď potom ako by mohlo SaShE fungovať, keby tu mal každý link na svoj web, adresu, však by to tu potom nemalo žiadny význam a verím, že z logického hľadiska toto zverejňovanie je fakt nereálne.

Majitelia stránky sú sprostredkovatelia, toto nieje dobročinná činnosť :-)

livart | 2012-01-11 10:19:56

Tiez si myslim, že by to nebolo dobre- to zverejnovanie pri kazdom ucte. Cele by to bolo take rozbite. Uz by to nebolo stare Sashe. O to mi teda vobec nejde! :( Len by som potrebovala nejake vyjadrenie od redakcie, ze je to v poriadku. Ze to maju podchytene nejako. Lebo zatial, co som si pozerala, je vsetka zodpovednost, co sa tyka predaja na nas. a tiez si nemyslim, ze by bolo spravne, aby som ja volala do SOI-ky a pytala sa, ze ci tento web funguje spravne, ci sa neporusuje zakon.. To mi nepride spravne.. Prosim redakciu, aby ak nieco o tom vie, aby nam dala vediet. Dakujeme!

SAShE.sk  REDAKCIA  | 2012-01-11 11:01:08

Čo sa týka živnosti a registračnej pokladne, veľmi radi by sme vám k tomu dali jednoznačné stanovisko, ale keďže legislatíva je značne nejasná, poradenstvo v tejto obasti je komplikované. Myslíme si, že vždy záleží až na vyjadrení konkrétneho kontrolóra, či prišlo k porušeniu zákona alebo nie, podľa čoho to bude posudzovať sa nám nepodarilo vypátrať. My samozrejme odporúčame živnosť mať, potom je to bez prípadných problémov.

Čo sa týka zverejňovania kontaktných údajov, to sme na váš podnet preverili a vyzerá to tak, že je to naozaj nutné, čiže pre istotu - kontaktné údaje predajcu ktorý má vyplnené ičo alebo dič sa dajú zobraziť v poslednom kroku objednávky.

ZelenaPani | 2012-01-11 11:16:54

Katka, ale Fler je stranka, ktora frci v zahranici. Susedia maju ine zakony, u nich doteraz nie je povinna ani registracna pokladna. Tak aj podmienky internetoveho predaja su ine.

livart | 2012-01-11 11:27:22

Takze predsa len! no pekne..

ZelenaPani | 2012-01-11 11:28:36

Co sa tyka SOI a DU, to je podla mna stale velka neznama. Na stranke SOI bolo zverejnene pravoplatne rozhodnutie z vykonanej kontroly kde na jarmoku vykonali danovemu subjektu kontrolu a nemal na RP udane registracne udaje spravne. Dostal od SOI pokutu. Ked sa danovy subjekt odvolal, ze od danoveho uradu ma ine informacie ohladom ambulantneho predaja, SOI mu ich neuznala a dostal tak ci tak pokutu. Podla mna je dolezite sa opierat o zakony. Aj na Danovych uradoch pracuju len ludia nie stroje, mozu sa v pripade poradenstva zmylit, pripadne podat spravnu informaciu, ale my ju mozeme inak pochopit. Preto pre mna su dolezite zakony o ktore sa mozes vzdy opriet. Mina sa napriklad vzdy opiera o zakony a jej informacie su doveryhodne. Aj Soikari i danovnici, su len ludia a nemaju to tiez jednoduche.... Je fajn, ze RP nemusis mat, vypytaj si od pani, ktora ti to poradila, este zakon kde to je, aby si v pripade inej kontroly, nemusela hovorit, ze ti to niekto v telefone poradil.... bude sa ti lepsie na jarmokoch dychat...

ZelenaPani | 2012-01-11 11:34:00

Sashe dakujeme za odpoved, ak to teda tak je bude dobre aby tie kontaktne udaje niekde zapracovane boli, trebars i tak ako ste napisali v poslednom kroku objednavky, aby sme nedostali pokuty.

Petula | 2012-01-11 11:34:19

katka, skutočne verím, že to nie je hoax, a dalo sa to čakať

v tejto krajine je dovolené kradnúť a neplatiť dane len miliardárom a politikom, kasa sa plní poplatkami nás malých

a my malí sme najjednuduchiše postihnuteľní, lebo nemáme vplyvných mecenášov, ktorí nás ochránia

inak kontrola vás môže osobne kontaktovať E-mailom, správou a pod. a požiadať vás osobne o predloženie podkladov

ak toto odmietnene, myslím, že Sashe síce nemusí predložiť vaše kontaktné údaje

ale ak to neurobí, v podstate sa stáva vašim "komplicom" a bude postihnuté samo Sashe tým, že umožňuje predaj vecí na čierno ... hm ... takže ak kontorlný úrad požaida o vaše údaje

je v záujmu Sashe

ich poskytnúť

čo sa týka vášho predaja kdekoľvek, je to vec len vaša

Sashe si účtuje len províziu a náklady spojené so správou a propagačnými akciami, a inými vecmai súvisiacimi s chodom tohto servera, tj. so sovjím podnikaním ... tí majú svoje podnikanie iné!)

toto je podľa zákona skutočne seriozny obchod a platia naň zákony, ako na každý iný kamenný obchod ... už závisí len od jedinca, ako si to musí riadiť

či ako samoživiteľ

živnostník

či príležitostný predajca ...

a bacha nieeln daniarov môžu zaujímať vaše príjmy

sociálna a zdravotná poisťovňa sú schopné žiadať od vás vydokladovanie príjmov a príspevkov na sociálku a zdravotné i po 15ti rokoch ...

navyše - berme to ako teoriu, aký dôchodok vám raz vyrátajú, ak si odvody nebudete platiť

čo sa stane, až rpídete do špitálu a zistia, že si nepaltíte zdravotné

jasné - mamičky, študenti to majú od štátu, ten zvyšok však t nejak platiť musí ... podľa našich zákonov je to halt povinné

gabikab11 | 2012-01-11 12:06:07

obávam sa , že v poslednom kroku to nebude stačiť...kontaktné údaje sa uvádzajú z dôvodu ochrany práv spostrebiteľa a dôvodu prípadnej kontroly štátnych oránov...a takto by to asi nebolo možné - Tá kontrola by určite neprešla!

ella1 | 2012-01-11 13:05:36

mne prave teraz na živnostenskom urade poradili aby som si vytlacila zmluvu so S

ella1 | 2012-01-11 13:06:56

dokoncenei :) zmluvu so Sashe a isla sa poradit na Danovy urad ci podlieham danovej kontrole.

livart | 2012-01-11 13:13:53

No to Ti teda "poradili".. Zmluva so Sashe s tym nema nic, tam je napisane jasne, ze my sme predavjuci a vztah predavajuci a kupujuci je medzi tebou a tym, co od teba kupuje.. A kazdy kto predava, si to musi osetrit sam.. bez ohladu na to, kto mu to sprostredkoval..

ella1 | 2012-01-11 13:18:57

no ved...ja fakt neviem ako toto domotame...ci ako sa z toho vymotame...

ella1 | 2012-01-11 13:21:06

pozorujem ze uz dost ludi tu ma 0 veci v galerii...je toto riesenie?hromadne odchody?

livart | 2012-01-11 13:23:22

Keď sa predsa len chces ist poradit na ten danovy urad, tak chod s tym, ze predas xy veci, mas to vystavene na nemenovanej internetovej stranke spolu s cenou. Povedz ake mas zaradenie, ci pracujes a tak (teda ake potom z toho idu odvody a komu) aopytaj sa, ci teda mas povinnost odvadzat dan, komu a kolko.. :) predpokladam, ze ta poslu na zivnostensky urad, aby si si zriadila zivnost

gabikab11 | 2012-01-11 13:28:58

vôbec si tam nemusela ísť....lebo zmluva so SASHE je doklad .. na základe , ktorého platíš províziu z predaja svojich výrobkov majiteľovi web-stránky za to, že tu máš zriadenú svojú predajnú galériu... čiže daň musíš z toho odviesť - jasná vec!

A na koľko úradníkov natrafíš - toľko výkladov zákonov a nariadení budeš počuť..

livart | 2012-01-11 13:34:42

este raz pisem, sashe a ich zmluva s nami s tym nema nic. Ta sluzi pre sashe a zdokladovanie ich prijmov. nase prijmy su tie, co nam pridu na ucet alebo dobierkou. to su nase prijmy, ktore budu danovakov zaujimat.

ella1 | 2012-01-11 13:35:19

tak ako mi teda poradia tu jedine spravnu vec?

livart | 2012-01-11 13:45:39

a faktura za proviziu je jedine doklad o tom, ze si zaplatila niekomu sluzbu sprostredkovatela, tvoje výdavky. výdavok ako kazdy iny, ako ked nakupis material.

v zmluve su spisane podmienky spoluprace pri sprostredkovani- jasne je tam pisane ze si si za vlastne predavanie (podnikanie za ucelom zisku) zodpovedna sama. Sashe ponuka priesto- ty predavas.. na vlastne triko. ako ked by mala otvoreny obchodik.

livart | 2012-01-11 13:48:44

o formach predavania (podnikania) pisala mina

mina | 2012-01-11 13:50:46

Zopakujem - pre tie dievčatá /a chlapcov/, ktorí oficiálne nepodnikajú /nie sú registrovaní podľa živnostenského zákona, autorského zákona .../:

Všetko to stojí a padá na definícii pojmu "príležitostný príjem". Podotýkam, že ten /príležitostný príjem/ tiež podlieha zdaneniu - podľa presných pravidiel - úplne iná suma dane z neho vychádza osobe poberajúcej rodičovský príspevok /tá napr. do určitej výšky nemusí ani podať daňové priznanie/, iná suma dane z toho istého príležitostného príjmu vychádza osobe, ktorá je napr. zamestnaná /má príjem zo závislej činnosti/.

Prípad od prípadu, asi by som to dočasne na začiatku riskla s tým príležitostným príjmom ... :)

katka0210 | 2012-01-11 13:51:21

ella1 ide tu o to, že každý jeden, ktorý tu má vystavené svoje veci na predaj, praktizuje sústavnú činnosť za účelom zisku. To je už jedna splnená podmienka pre založenie živnosti, taktiež "vyrobím na objednávku" pod to spadá, lebo ponúkaš službu.

Pozor, nepleťte tu podanie daňového priznania s platením dane. Do určitej výšky je možné podať nulové daňové z príležitostného príjmu, čiže daň neplatíš do určitej výšky, len podáš priznanie.

Ale toto všetko písala už Mina vyššie, treba čítať všetko.

Každý jeden jedinec tu má individuálne podmienky, najideálnejšie je si to obvolať samostatne a DÚ.

Neexistuje medzistupeň, ktorý sa nazýva privirobenie si.

Buď ideš do toho naplno a zaplatíš si to odvodmi, alebo predávaš ako ostatných 3000 autorov "len tak".

Myslím, že kontrola ako taká pôjde práve po tých, čo majú úspešne rozbehnutý predaj a príjmy a dodnes si tú živnosť nezaložili.

vranka | 2012-01-11 14:32:52

keďže daňové úniky sú trestným činom, fakt to neberte na ľahkú váhu...

ololo_galant | 2012-01-11 14:46:58

Dievčatá, raz mali v SRo daňováka na pokec a čašník poslal otázku, či by mal odvádzať daň z tringeltov. Aká bola odpoveď? Jasné, že mal, je to jeho príjem, daňovák bol normálny, tak to nejak bral, že nerátajú s takou krutou čestnosťou, plus nie je to zdokladovateľné. Prečo by z niečoho čo tu zdokladovať vedia daň nechceli? Z humanity? :)

Katu-Hula | 2012-01-11 14:56:25

A mňa by zaujímala ešte jedna otázočka, ja som slobodný umelec a nepridelili mi Ičo, vediem len knihu evidencie príjmov, predávam len cez sashe, teda ako doklad je výpis z účtu. Uplatňujem si 40% ... Ako umelec nemôžem posielať faktúru(nemám Ičo), teda ako mám informovať kupujúceho o možnosti vrátenia šperku, či zloženia materiálu. Ako to robíte?

gabikab11 | 2012-01-11 15:04:37

mala by si vypísať príjmový - výdavkový doklad /paragon/...už to tu Katka spomínala a samozrejme aj kópia sa zakladá

ajsha | 2012-01-11 15:08:41

Takže keď to zhrnieme, možme predajcov zaradiť do 4 skupín.

1. Tí predajcovia, čo fungujú na živnosti, resp. s.r.o. - tí majú vyriešené dane, odvody, všetko

2. Mamičky na MD, študenti - ak ich príjem je do cca 1800E nemusia podávať DP - ale vzhľadom na to, že nikto nevie presne určiť, či tento predaj je príležitostným príjmom, neviem, čo na to ŽÚ, sociálka a pod.

3. Tí predajcovia, ktorí uvažujú o zlegalizovaní chcú to robiť ako hlavný príjem- aby mohli mať založenú živnosť, treba predať veci za 200E. Z tých 200E zaplatíte províziu, sociálku, zdravotnú . Nemali ste žiadne náklady na materiál, Váš čistý zisk je 0. Inak mám pocit / ak sa nemýlim / od nového roku odvody nie sú odpočítateľnou položkou z dane - ak sa mýlim, tak ma nekameňujte. Tie odvody zaplatíte, či ste niečo predali alebo nie.

4 Tí predajcovia, čo to chcú mať príjem popri riadnom zamestnaní - daňové si robíte sami, doplácate daň z príjmu, ale zase je otázka, čo na to živnostnenský a sociálka. Náklady na materiál si nemôžte odrátať.

Takže môj záver - snažme sa čosi robiť, tento štát nám určite pomôže a podporí nás.

ella1 | 2012-01-11 15:28:48

čítam všetko do radu a snažím sa porozumieť.Ale ked si tú živnosť otvorím a predám 6 vecí za dva mesiace ako do teraz...V poriadku by som obchod chcela mať to je jasné,tiež obvolávam úrady,tak snád to nejak vyriešim.

rasinn | 2012-01-11 15:46:08

ajsha, myslím, že nei je pravda v bode 4/ "...náklady na materiál si nemôžete odrátať... "

Pokiaľ viam, náklady si môžete uplatniť. To s tým, že ste aj zamestnaní, nemá nič spoločné... Náklady si uplatňuje každý...

ella1 | 2012-01-11 15:47:18

napadlo ma-a ako je to potom pri predaji na Ba--ši....podmienky viem-predavaju sa prebytky,pouzite veci,nesmie sa ponukat zakazkova cinnost-ale ked tam niekto predava,ved ani on neplati dan zo zisku.Ako to teda je,ja uz mam toho plne zuby...

dzankaZVERY | 2012-01-11 15:57:20

ajsha - s tou zivnostou nemas celkom pravdu, pokial mas mesacne prijem 20e zo sashe a si dajme tomu student, alebo zamestnanecc ( teda si zdravotne platis tak ci tak, alebo ho za teba plati stat), tak z toho okrem provizie nic nezaplatis, je tam ale hranica za rok od ktorej sa platia dane - okolo 2000e neviem presne, ale to uz vacsina vie, ci sa aspon trocha blizi k hranici, rovnako je nejaka hranica pre socialku a zdravotnu. ako zivnostnik si navyse mozes odpocitat naklady na material, mobil atd. Vsetky tieto odvody a dane sa pocitaju az zo zisku = prijem - vydaje a az vtedy ak prekrocis hranice tak platis iste percenta...

POZOR: toto plati len ak si odvody platis z ineho titulu (student, zamestnanec), inak musis platit povinne minimalne, ZP - okolo 50e, SP - okolo 120e (tieto sa prvy rok neplatia a potom podla danoveho za predch rok.)

melly | 2012-01-11 16:07:36

Katka, pred par dnami som bola u danovej poradkyne - citovala mi zo zakona a vravela aj z vlastnych skusenosti, ze slobodny umelec ma mat ico (aj ked ine vraj) aj dic a udajne bez problemov dava fakturu! Toto je ciste kocurkovo... :(

No ako rovnako mi citovala zo zakona (predo mnou to nasla a citala!) ze kazdy je povinny mat RP pri predaji v hotovosti a to bez vynimky aj pri prilezitostnom predaji. Som z tohto celeho uz seriozne chora, cim dalej tym je to horsie a neprehladnejsie a dusivejsie pre tych, co sa snazia si na seba zarobit :(

ajsha | 2012-01-11 16:11:23

dzankaZvery - student je v bode 2, ak si zamestnanec, tak by si mala pri zdravotnom vyúčtovaní doplatiť ZP podľa príjmu

A ked si založíš živnosť ZP platíš hneď, SP až druhý rok - nemožeš neplatiť ZP. Ja hlavne píšem to, že ak máš živnosť ako hlavný príjem , platíš základné odvody bez ohľadu na to, či predáš alebo nie...

zupamoon | 2012-01-11 16:45:25

http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/registracna-pokladnica-prilezitostny-predaj-dielok kuknite tu-vyjadrenie z daňového riaditeľstva

vranka | 2012-01-11 16:45:35

gabika11 - ak príde platba na účet, ako doklad o zaplatení slúži výpis z účtu

príjmový doklad slúži len na potvrdenie príjmu v hotovosti, výdavkový zase na potvrdenie výdavku v hotovsti z tvojej pokladne (pokladňa nemusí byť hneď registračná pokladňa, myslí sa tým proste uloženie hotovosti)

podľa mňa aj slobodný umelec môže vystaviť faktúru, len na ňu neuvedie IČO ak ho nemá pridelené

o elektronických Registračných pokladniach sa tu už v inom fóre popísalo veľa, ale ak nemáte zriadené predajné miesto - prevádzku alebo predajný stánok, kde chodia ľudia, nemusíte ju mať

môžete predávať na dobierku v hotovosti napríklad aj bez reg. pokladne

vranka | 2012-01-11 16:47:53

ella1 - predaj vlastných prebytkov a starých vecí nie je podnikateľský činnosť, príjem sa považuje za príležitostný predaj, ten je oslobodený do výšky 500 Eur za rok na osobu

vranka | 2012-01-11 16:50:48

katka - inak paragon je náhradný doklad ERP, keď z nejakého dôvodu nemôžete použiť registračnú pokladňu (je pokazená, došla páska...), takže kto ju nemá zaregistrovanú, nemôže vystavovať paragony

v takom prípade môžete vystaviť niečo ako dodací list s popisom

gabikab11 | 2012-01-11 16:53:29

vranka..pri prípadnej reklamácii nebude nikto predkladať svoj výpis z účtu - prípadne jeho kópiu ..

vranka | 2012-01-11 16:55:38

pri reklamácii predložím faktúru alebo dodací list, ak som platila na účet predávajúci predsa ten príjem má zaevidovaný na svojom účte

gabikab11 | 2012-01-11 16:56:43

keď som nič nedostala? tak čo mám predložiť????

vranka | 2012-01-11 17:04:54

celkom nerozumiem?

gabikab11 | 2012-01-11 17:11:53

keby som teoreticky chcela niečo reklamovať..čo som objednala..a nedostala som k tomu nijaký doklad

vranka | 2012-01-11 17:15:38

ak je to objednávané z internetového obchodu, máš predsa históriu svojich objednávok, objednávku potvrdenú a potvrdené aj jej odoslanie, to by malo stačiť

seriózny predajca priloží aj daňový doklad, alebo privyrábajúci si priloží aspoň dodací list

ja som písala, že sa nemôže miešať bezhotovostný príjem (platba na účet) s hotovostným (vystavenie príjmového dokladu), podnikateľ si tieto príjmy eviduje oddelene a do účtovníctva zakladá aj všetky výpisy z podnikateľského účtu

gabikab11 | 2012-01-11 17:22:39

vranka - pekne píšeš...to si myslím aj ja ...a ja dúfam, že nikdy reklamovať nikdy nič nebudem

a seriózny predajca ak nemôže zaslať doklad tak napíše , že nemôže..a je to OK

mina | 2012-01-11 18:36:00

No neviem, Katka, s tým vystavovaním faktúr - to kto povedal, že ten kto nemá živnosť ich vystavovať nesmie ?

Už som písala - s pojmom "faktúra" narába iba zákon o dani z pridanej hodnoty, účtovníctvo všeobecne pozná iba pojem "účtovný doklad" /náležitosti účtovného dokladu tu už tiež kdesi sú popísané/. A "účtovný doklad" naozaj nie je výsadou tých, ktorí podnikajú podľa živnostenského zákona /lekári, advokáti, tvorcovia softvéru .../.

Myslím, že účtovný doklad /môžeme ho nazvať "faktúra"/ môže-musí vystaviť každý, kto má oprávnenie na akékoľvek podnikanie ... že niekoho "systém nepustí" kým nezadá IČO, je podľa mňa chyba softvéru:)

A - tak sa mi zdá, že IČO by "autorom v slobodnom povolaní" mohol prideliť Štatistický úrad na základe ich žiadosti - zistím presne - dám vedieť:)

mina | 2012-01-11 18:46:56

Pre slobodných umelcov - IČO:

- postup je pekne rozpísaný na stránkach Štatistického úradu:

"6. Identifikačné číslo prideľuje:

a.)

právnickým osobám zapísaným do obchodného registra - súd,

b.)

neinvestičným fondom, záujmovým združeniam právnických osôb a neziskovým organizáciám poskytujúcim verejnoprospešné služby - obvodný úrad,

c.)

zahraničným osobám, rozpočtovým organizáciám a príspevkovým organizáciám, nadáciám, pozemkovým a iným účelovým spoločenstvám, politickým stranám a politickým hnutiam, cirkevným organizáciám a náboženským spoločnostiam a ostatným právnickým osobám, ktoré sa nezapisujú do obchodného registra - úrad,

d.)

podnikateľom podnikajúcim na základe živnostenského oprávnenia - obvodný úrad,

e.)

podnikateľom podnikajúcim na základe iného než živnostenského oprávnenia - úrad."

V tom bode "e/" je napísané len "úrad" - ale keďže je to citované zo stránky ŠÚ SR, pod pojmom "úrad" sa myslí ŠÚ SR. A - na stránke majú aj formuláre ... a poplatok za vydanie je 3 eurá :)

Katu-Hula | 2012-01-11 18:47:32

Mina budem rada ak budem mať Ičo ak sa ti to podarí, všetko sa mi zlepší. Mne ho nechcú dať. V Prešove.

Katu-Hula | 2012-01-11 18:49:44

Nie štatistický úrad v Prešove ti povie, že tam nepatríš a že oni ti nepridelia Ičo, že ho vlastne nemáš mať. Toť ich vyjadrenie.

mina | 2012-01-11 18:53:12

Dobre vedieť, zajtra tam zavolám, prípadne by sa zišlo "obetovať" 3 eurá a poslať im kolkovanú žiadosť /doslova/ :) - lebo potom by museli písomne zdôvodniť, na základe čoho Ti to IČO nechcú vydať.

vranka | 2012-01-11 19:55:31

zaujímavý článok o slobodných umelcoch, o tých 2 % umeleckým fondom som ani nevedela, priznávam sa

http://www.ambasadorka.sk/index.php?mact=Otazky,cntnt01,frontend_detail,0&cntnt01qui=49&cntnt01returnid=37&hl=sk

vranka | 2012-01-11 19:58:37

a na každý výrobok vyhotoviť zmluvu o dielo... hm, tento systém je jedna obrovská byrokracia, myslela som, že živnostník to má zložité, ale slobodný umelec o nič jeenoduchšie

Levandulka | 2012-01-11 20:08:21

Katu Hula a prečo chceš mať ako slobodný umelec IČO?

mina | 2012-01-11 20:20:29

Tak - autorky, nemusela som ani telefonovať a zistila som nasledovné :):

1. živiť sa predajom svojho duševného vlastníctva sa u nás nepovažuje za "podnikanie" - zrejme preto ŠÚ SR to IČO zrejme nevydá :)

2. autor pri predaji svojho duševného vlastníctva má právo /lepšie povedané povinnosť:)/ vystaviť doklad - faktúru, na ktorej IČO, samozrejme nie je uvedené, len v tom doklade kdesi musí byť uvedené, že dodávateľ faktúruje odberateľovi na základe zákona č. 618/2003 Z.z. /autorský zákon/ - ale to tu už niekto písal.

A celkom logický podporný argument:):

autori dosť často prekročia hranicu príjmov pre povinnú registráciu platiteľa DPH /speváci, tvorcovia softvéru .../ - a platiteľ DPH faktúry vystavovať musí, vzťahuje sa naňho zákon o DPH, nevystačí so zmluvami.

Nasledujúca právna úprava náležitostí faktúry je z par. 71 zákona 222/2004 v platnom znení /zákon o dani z pridanej hodnoty/ a týka sa, samozrejme, platiteľov DPH - vidí tu niekto niekde napísané, že subjekt vystavujúci faktúru musí v nej uviesť IČO ? :) /uvedené identifikačné číslo pre daň nie je IČO, ale tzv. IČ DPH, ktoré prideľuje daňový úrad/

"2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,

b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

c) poradové číslo faktúry,

d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,

e) dátum vyhotovenia faktúry,

f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,

g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,

h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,

i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť."

mina | 2012-01-11 21:09:37

A ešte k tým "zamotaným pojmom - podniká - nepodniká" - vystaviť faktúru nie je výsadným právom "podnikaúcich" osôb - vystavujú ju predsa aj osoby nezriadené na podnikanie - videla som faktúry vystavené ústredným orgánom štátnej správy, faktúry vystavené registrovanou spoločenskou organizáciou /napr. za príležitostný prenájom priestorov, ktoré má vo vlastníctve, za odpredaj prebytočného majetku.../, takže mi z toho vychádza, že "nefakturanti" sú iba "ostatní občania":)

Petula | 2012-01-11 21:29:57

no dobre ale platiteľom DPH musí byť povinne podnikateľ, ktorý dosiahne obratu eee ... miolón korun to kedysi bolo za rok?

koľko je to fčul?

(toto zrejem smerujú na trebars spevákov ... ktorí skasujú 10,000 é za koncert a ... vystavia fakturu .. za typ rachy, proč by ne, že?:)

ale Katu,a le ktokolvek tu to dosiahne?

hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm?

Petula | 2012-01-11 21:30:32

decka tie zákony sa menia takým tempom, že nestíhám zírat

JaneStream | 2012-01-11 21:38:14

mina- ten autorský zákon som spomínala ja... Konkrétne mi to poradili na DÚ v BB, len akurát podľa tej milej pani- netuším kde to vzala- nepotrebujem byť ani živnostník ani slobodný umelec ani nemusím mať pokladňu...a, že teda- ako aj ty píšeš- živiť sa predajom svojho duševného vlastníctva sa u nás nepovažuje za "podnikanie" a teda si to v podstate môžem predávať mirnix dirnix... no ked som sa jej spýtala, či sa na toto jej vyjadrenie môžem odvolať- povedala, že samozrejme NIE!!! :D takze sa s vami ľudkovia lúčim- a odchádzam so sashe:( majte sa tu krasne:D

U_sikovnych_ruk | 2012-01-11 21:42:10

Otazka znie - je handmade vyrobok dusevne vlastnictvo?

mina | 2012-01-11 21:55:04

Ako ktoré ... hand made - v extrémnom prípade - ak upletiem sveter podľa návodu v časopise - je to moje "handmade" a duševné vlastníctvo autorky návodu :), ktorá ho predáva prostredníctvom toho časopisu ... pojem "výroba bižutérie" je obsiahnutý v živnostenskom zákone, tvorba autorských šperkov už patrí pod pojem výtvarné umenie ... krajčírka - módna návrhárka ... atď. Podľa mňa - často sa to jednoznačne nedá určiť, pretože sa to akosi vzájomne prelína ... s tým by zrejme mali problém aj súdni znalci :)

vranka | 2012-01-11 21:56:30

áno, podľa mňa slobodný umelec vytvára jedinečné umelecké dielo - či už obraz, šperk alebo sochu, nie je to len remeselný výrobok a vzťahuje sa naň autorský zákon a nikto ho nesmie kopírovať

"Čo je duševné vlastníctvo

Z právneho hľadiska je „duševné vlastníctvo“ zastrešujúci pojem pre rôzne formy nárokov, ktoré sa upínajú k rôznym nápadom, myšlienkam alebo iným nehmotným statkom a právam. Nositeľ takého právneho nároku je všeobecne oprávnený na výkon rôznych výlučných práv, v súvislosti s predmetom duševného vlastníctva. Pojem „duševné vlastníctvo“ reflektuje na to, že predmetom duševného vlastníctva je výsledok tvorivej, alebo intelektuálnej činnosti a ten by mal byť rovnako právne chránený, ako iné formy vlastníctva, resp. majetku.

Právo duševného vlastníctva je upravené rôzne, v závislosti od jurisdikcie toho ktorého štátu. V poslednom období však dochádza k harmonizácii právnych poriadkov jednotlivých štátov aj v tejto oblasti. K harmonizácii dochádza nielen na pôde Európskej únie ale aj prostredníctvom medzinárodných organizácií ako je napr. tzv. World Trade Organization. (napr. Zmluva z roku 1994 o obchodných aspektoch práva duševného vlastníctva.)"

vznikol aj web, kto má chuť a čas sa tým prehrýzať môže :-) www.dusevnevlastnictvo.gov.sk

Mima_Mrvuska | 2012-01-11 22:06:12

samozrejme že je :-)

lidka06 | 2012-01-12 15:43:24

Toto som nasla ja dievcata :)

ZDANITEĽNÁ OSOBA

osoba (fyzická alebo právnická), ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť alebo podnikanie. Ekonomickou činnosťou sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dá dosiahnuť príjem, vrátane činnosti obchodníkov, výrobcov, poľnohospodárska činnosť, činnosť slobodných povolení, tvorivá alebo duševná činnosť a tiež prenájom

OBRAT NA DPH

každá zdaniteľná osoba si musí sledovať svoj obrat. Ak prekročí výšku 49 790 Eur za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí tohto obratu.

lidka06 | 2012-01-12 15:48:07

Tak ako teda, bolo to vsak platne od 1.1.2011 takze neviem ci je tam nejaka zmena. Bolo to na Dan z pridanej hodnoty MSP. Ak sa to nezmenilo atk ako faaaajn nie ? hihi zeby som este nezhasla ? Inak ja mam z toho fest gulaaaaasisko no ale tak furt sprtam :D

mina | 2012-01-12 15:58:14

Dievčatá, /lidka 06/

ale ja som vôbec nechcela hovoriť o DPH - hovorilo sa tu /okrem iného/ o vystavovaní faktúr - zákonom o DPH som si pomohla iba preto, lebo ten upravuje náležitosti faktúry, v žiadnom inom relevantnom zákone sa o faktúre nehovorí, používa sa pojem "účtovný doklad" :).

Téma DPH je pre väčšinu z nás zatiaľ nezaujímavá :)

lidka06 | 2012-01-12 16:12:25

A toto k roku 2012

Aktívne a pasívne príjmy fyzických osôb od roku 2012

Po novelizácii ZDP sú teda v § 6 ods. 2 písm. a) ZDP uvedené príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva (aktívne príjmy) a v § 6 ods. 4 ZDP (ako pasívne príjmy) sú uvedené príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu vyplácané podľa § 40, § 71 ods. 1 a § 81 ods. 1 písm. j) autorského zákona, ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a) ZDP.

Po novelizácii ZDP nadpis § 6 po zohľadnení tohto rozčlenenia príjmov znie: „Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu“.

Podľa tretej vety § 6 ods. 6 ZDP, ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na tento rozdiel sa neprihliada. Zároveň v zmysle § 52o ods. 3 sa ustanovenie § 6 ods. 6 tretej vety v znení účinnom od 1. januára 2012 použije na daňovú stratu vykázanú po 31. decembri 2011, teda za rok 2012 a roky nasledujúce.

ovsem kto mi prelozi toto - kto sa tomu rozumie ? ?

V tejto súvislosti dodajme, že opatrením MPSVaR SR č. 194/2011 Z. z. bola suma životného minima zvýšená zo 185,38 eura na 189,83 eura. Ak teda základ dane za rok 2012 nepresiahne 18 983 eur, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje 3 644,736 eura, po zaokrúhlení 3 644,74 eura.

DRACO | 2012-01-12 16:28:54

lidka, to sú paragrafy potrebné pre vypracovanie daňového priznania, ak niekto nie je SZČO, ale slobodný umelec

dievčatá, ale vy chcete komplexné vypracovanie odpovedí ako od daňových poradcov :-)))

lidka06 | 2012-01-12 17:26:24

takze nic :(

maramanufaktura | 2012-01-13 15:35:27

ak môžem aj ja prispejem a dúfam ,že nie uplne od veci ....podľa mňa ako náhle sa niekomu,či niečomu začne dariť je to podozrivé a okamžite ,či na podnet -závistlivca-jednotlivca ,či na podnet samotného úradu ,sa to preveruje ,teda po rokoch útlmu v remeselnej slovenskej tvorbe ,kedy bola skôr hanba niečo ručne tvoriť -prišlo obdobie kedy ľudia ,čo niečo dokážu ,vyliezli a začali sa prezentovať začali si všemožne svojpomocne vlastnoručne finančne samovypomáhať -čo je úplne prirodzené -začali sa zapĺňať remeselné jarmoky ,trhy a začali vznikať i netové obchody a podobne ...a ľudom sa to páči ,kupujú !!...tak ,že začalo sa dariť -ide sa to stopnúť !!! To je tento problém!!! kontrola ,daňe a registračky !!!!! v konečnom dôsledku je to likvidačná politika na drobného výrobcu-živnostníčka ,ktorý okrem menežovania predaja svojej tvorby a nákupu polotovarov na ňu ,okrem komunikácie ,reklamy a hlavne samotnej dlhohodinovej ručnej tvorby ,musí ešte sledovať každodenné ,len tak mimochodom novelizované zákony,akoby úplne naschvál podávané neludskou rečou ,ktorej aj samotní zákonodarcovia ,často nerozumejú ....a tak je úplne normálne ,že nevieme a nemáme čas sledovať a korčulovať medzi zákonmy a možno uplne nevedomky robíme účtovné chyby ,ak samozrejme si nedokážeme zaplatiť šikovnú ekonomku ....no a samozrejme ,že pri prvej kontrole a pokute sa zložíme !!!!

Kto nakúpi výrobok tam a predá inde ,či opačne ...má možno viac času na papierovanie okolo napríklad registr.pokladne ,ako výrobca kt. nakúpi polotovar ,vyrába a až potom predá inde /myslím všeobecne -nie sashe!!!/ a zrazu musí aj on riešiť registr.pokladňu ...

Môj záver je,že treba presadiť podporu drobných výrobcov ,tak ,aby všetci ,mali živnosť a riadne si odvádzali dane ,ale mali dôstojné ,benevolentnejšie , ekonomické podmienky a podporu od štátu !!!

lidka06 | 2012-01-13 17:59:23

Mne sa neoplati ŽL lebo nezarobim ani na mesacne povinne zakladne odvody. Maramanufaktura suhlasim s tebou.

MoniG | 2012-01-13 20:41:14

Je to tu na Slovensku celé nanič... Ja by som si rada urobila na moje hobby živnosť, lebo ma to neskutočne baví a chcela by som to robiť nie "načierno", aby som sa nemusela báť. Ale nakoľko som zamestnaná v štátnej správe zákon o štátnej službe mi to vyslovene zakazuje. :-((( Len je troška rozdiel štátna služba a štátna služba, my na tom najnižšom stupni nemáme také platy, aké sú často prezentované v médiách. Aj tak tí, čo si popri štátnej službe najviac zarobia sú napr. znalci alebo tlmočníci a pod., tých sa to netýka a "ušili" si ten zákon na seba. Lebo ja vážne brutálne zbohatnem z pár vecičiek, ktoré háčkujem po večeroch pri telke. Tak neviem, čo mám urobiť, či sa na to vykašľať, alebo riskovať. Je to smutné.... :-(((

ZinaK | 2012-01-16 09:41:26

suhlasim s maramanafakturou...som totalne znechutena...zivnost sice mam,ale vyzit sa z toho teda neda..ked poplatim vsetky povinne poplatky,tak len tak tak mi zostane na material..a stale dookola...ano,niektory mesiac je to lepsie,ale niektory je to bieda...tiez uvazujem ,ze to zapichnem..sledovat stale tie zakony a bat sa,ci nieco zle neurobis...nechapem,je silna nezamestanost,ludia sa snazia o seba postarat ako najlepsie vedia,a napriek tomu ich tento stat obera o vsetky iluzie,tvorivost ,samostatnost,zivobytie...a dava polena pod nohy...Pokial sa nepodporia drobni zivnostnici a nebudu lepsie podmienky,podla mna,vzdy bude cierna praca a vasia nezamestnanost...

Co sa tyka tej RP,tak mne bolo povedane,ze ju musim mat za kazdu cenu,ak predavam v hotovosti niekde na trhu..aj ked len raz za rok...tak si dajte na to pozor...

mina | 2012-01-16 11:44:53

No, dievčatá /hlavne "autorky"/ - idem sa s vami podeliť o svoj "výskum" v oblasti používanie elektronickej registračnej pokladnice /ERP/ na predajných trchoch a jarmokoch - k nasledujúcemu ma inšpirovala Katka /Katu Hula/, presnejšie, jej informácia o tom, že štatistický úrad "autorovi" nevydá IČO, lebo "nemá podľa čoho".

Tak - ako som zistila - tvorba podľa autorského zákona u nás nie je podnikaním /ani podľa "živnosti", ani podľa "osobitných predpisov"/ - podľa paragrafov v Obchodnom zákonníku, aj podľa paragrafov v Živnostenskom zákone - všetko nasvedčuje tomu, že je to naozaj tak :).

A keďže základnou podmienkou pre vznik povinnosti registrovať tržby prostredníctvom ERP je skutočnosť, že povinná osoba "PODNIKÁ" - jednoznačne mi z toho vyplýva, že registrovaný "AUTOR" NEMUSÍ v rámci trhov a jarmokov /kde predáva svoje duševné vlastníctvo:)/, evidovať tržby prostredníctvom ERP.

Zostáva už len overiť - skúsim - úradnosprávne lehoty sú od 30 dní vyššie :).

charis | 2012-01-16 12:14:09

ahoj mina, presne toto mi na moju otázku odpovedala pani z daň. riaditeľstva v BB, ktorá to má na starosti , že nemusím mať, takže je to asi pravda

JaneStream | 2012-01-16 12:46:08

mina - ved mne v BB na DR povedali to iste:) ze si komplikujem zivot sama sebe!!! Vraj zivnost ani ERP vobec nepotrebujem... som sa na to pytala aj na ŽÚ v NZ a tam mi zas povedali, ze aj zivnost a samozrejme aj pokladnu potrebujem:( ja sa do tychto veci vobec nerozumiem a sama neviem co robit??? !!! Musim ci nemusim byt zivnostnik a musim ci nemusim mat ERP- ak predavam cez sashe a raz do roka na trhu moje vlastne vyrobky??? Cakam na zbytok tvojho vyskumu a trochu opatrne sa zacinam tesit na dobre spravy:D

mina | 2012-01-16 14:34:37

No, zásadnou informáciou je, že autorská tvorba sa podľa našej legislatívy nepovažuje za "podnikanie" /čo som ja, priznávam bez mučenia:) donedávna netušila/ - všetko ostatné v súvislosti s ERP sa odvíja od tejto legislatívnej úpravy - lebo evidovať tržby prostredníctvom ERP má "... fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá má oprávnenie na podnikanie ..." ... a registrácia daňovníka /na daňovom úrade/ podľa autorského zákona podľa všetkého nie je "oprávnením na podnikanie" ... čo ale samozrejme neznamená, že autor nemôže svoje diela predávať ... :)

vranka | 2012-01-16 14:56:31

áno, ale registrovaných slobodných umelcov je tu minimum, veľká časť sú živnostníci alebo nikde neregistrovaní predajcovia

Katu-Hula | 2012-01-16 14:58:36

Mina a potom je aj pravda, že ako autor nemôžem, teda nemusím evidovať a posielať faktúry? Ale čo potom?

mina | 2012-01-16 15:04:50

Katka - podľa informácií, čo som doposiaľ "nazbierala" vystavovať faktúry /minimálne/ môžeš, zatiaľ nehovorím, že musíš :), IČO na vystavenie účtovného dokladu nepotrebuješ ... presne to zrejme bude kdesi "zašité" v zákone o účtovníctve ... kto môže /musí/ vystavovať účtovné doklady.

Tak, do konca týždňa sa k tomu /zákonu o účtovníctve/ dúfam, dostanem.

Katu-Hula | 2012-01-16 15:10:07

Tak ty si poklad. Som zvedavá, že čo sa dozvieš, lebo na daňovom iné informácie ti dajú, ako účtovníčka. A čo Soika, to už ani nehovorím.

Ak pracujem v ateliéry a vytváram dielo, vraj netreba ani sídlo firmy, ani od hygieny potvrdenie. Ale ja predsa pracujem s chemikáliami, tak ani toto mi nie je jasné.

mina | 2012-01-16 15:24:42

Však áno, vranka, hľadáme najlepšie riešenie ... jasné, že keď má niekto kamenný obchod /ten asi nemôže mať podľa autorského zákona - lebo - chodia tam "živí ľudia" ... atď/ tak si tú ERP zaobstará ... ale čo s tými, ktorí čosi vyrobia a pár krát do roka si chcú vyskúšať predaj vlastných výrobkov na jarmoku ?:)

JaneStream | 2012-01-16 15:31:28

Mina- opytam sa to hlupo ale priamo:) - nie som zivnostnik, ani slobodny umelec som len mamicka na materskej- mozem predavat svoje vyrobky na sashe??? - lebo ja som to tu pisala uz pred tyzdnom, ze som proste ten autorsky zakon pochopila takto a pani na DR v BB mi to potvrdila:))) mozes mi dat prosim priamu odpoved /tvoje vlastne pochopenie toho autorskeho zakona/- ked aj cez IP! dakujem moc:)

lidka06 | 2012-01-17 08:18:59

Mina ja som tiez len FO chcela by som prosim vediet tvoju odpoved tvoj nazor ako JaneStream. Tvoje pochopenie toho zakona, ja som z toho stale blbec, neviem co teda.

Mima_Mrvuska | 2012-01-17 20:32:26

tu len k tej registračnej pokladnici ak by čosi http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-pouzivani-elektronickej-registracnej-pokladnice/

Supolky | 2012-07-12 11:20:15

Dobry den a ako je to ked je konatel s.r.o.cky majitel ZTP preukazu? Pocula som ze nemusi mat pokladnu? Je to pravda? A staci ked je konatel, alebo to musi byt priamo zamestnanec co predava? Som z toho jelen ;(

dagmi | 2012-07-22 22:00:23

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf

odpoved najdete v prilozenom linku - otazky a odpovede k erp na stranke financnej spravy konkrétne otazka a odpoved c. 21

21. Otázka:

Podnikateľ je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Má predajňu, v ktorej zamestnáva dvoch zamestnancov. Musí pri predaji tovaru používať ERP ?

Odpoveď:

Ak občan, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, predáva tovar, alebo poskytuje služby v rozsahu vymedzenom v prílohe č. 1 zákona o ERP, nie je povinný používať ERP. Táto výnimka sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP, preto ak takýto podnikateľ má viacero prevádzok, s viacerými predajnými miestami, nie je povinný vo svojich prevádzkach používať ERP.

Uvedenú výnimku nie je možné aplikovať v prípade, ak držiteľom preukazu ŤZP je zamestnanec. Ak by podnikateľ, ktorý nie je držiteľom preukazu ŤZP, zamestnával zamestnancov ŤZP, je povinný pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby používať ERP.

Orsonka | 2012-07-25 21:12:482x

Predlha diskusia...ale tak ma napadlo, bola tu uz nejaka danova kontola alebo nie? stalo sa niekomu z predajcov na sashe, ze ho naozaj preverili danovaci? to by ma vazne zaujimalo, ci to bol iba plany poplach, alebo...?

Bibkalenka | 2012-10-04 13:25:56

Dievčatá, ja som sa tu prihlásila nedávno, ešte som nič nepredala, živnosť nemám...predala som zopár čiapočiek cez FB...hrozí mi niečo? Mám sa so Sashe radšej vymazať? Vďaka...

katka0210 | 2012-10-04 15:12:451x

Bibkalenka keďže vystavuješ svoje výrobky na predaj v online shope, považuje sa to za sústavnú činnosť, jedine že by si to na nejaké mesiace prerušila, vložila nejaké hotové výrobky na predaj, no výroba na objednávku je podnikateľská činnosť. Tetuša mi to vysvetľovala na ÚPSVR neja takto. Záleží aj či si na materskej, rodičovskej, či nemáš ZŤP, alebo nepoberáš opatrovateľský, v tom prípade by si bola v súbehu a nemusela platiť do zdravotky. Alebo mať živnosť popri práci a tam by do zdravotky putovala čiastka podľa dosiahnutého prímu, čo je také najschodnejšie, aby si to mala legálne. Poprípade ak máš muža, či niekoho z rodiny živnostníka, môžeš sa k nemu "zapísať".

-dishy- | 2012-11-21 17:41:48

a zase ja som minule aj pocula, ale neviem co je na tom pravdy, ze pokial ma clovek nejake handmade hobby a predava tzv prebytky, ze ho proste bavi tvorit veci a nevie kam s nimy, tak ich moze len tak predat,ale bolo to ohranicene sumou a taktiez to nebola sustavna cinnost, ze clovek vyrobi sem tam preda a tak..takze ak by si predavala len par mesiacov v roku mohlo by to mozno ist,ak som spravne pochopila,co pisem ovsem :-)

ajushenka | 2013-04-04 09:05:31

chcela by som sa opytat ci je nutne mat zivnost alebo staci pridelene DIC,dakujem

mina | 2013-04-04 09:29:55

no, DIČ sa prideľuje aj tým, čo majú príjmy z prenájmu bytu :) ... okrem iného ... takže dosť záleží na tom, z akého dôvodu Ti to DIČ bolo pridelené

ajushenka | 2013-04-04 09:52:58

cize ak chcem na sashe nieco predat tak musim mat zivnost?

mina | 2013-04-04 10:05:45

Nie nemusíš - okrem živnosti jestvujú aj iné kategórie podnikania, napr. aj tzv. "podnikanie podľa osobitných predpisov" .... a umelecká činnosť určite nie je živnosťou, ani podnikaním, napríklad ... ale o tom sa tu už toho popísalo ... :)

ajushenka | 2013-04-04 10:22:23

popisalo sa vela to je pravda ale podla mna sa velmi nedoslo k nejakemu zaveru co treba ak chceme na sashe predavat

mina | 2013-04-04 10:28:09

Hej :) ... len sa popísalo aj dosť o tom, prečo sme sa k jednoznačnému záveru nedopracovali :). V skratke - okrem nejednoznačného výkladu niektorých legislatívnych pojmov je dosť dôležitá aj konkrétna situácia konkrétneho predávajúceho :)

Karolina44 | 2013-04-04 10:40:47

Treba si pozriet zivnostensky zakon, ak sa tam cinnost, ktoru vykonavate nachadza, treba ist na zivnostensky urad sa zaregistrovat ak tam cinnost nie je, tak sa treba registrovat na danovom urade, na tychto uradoch vam aj poradia, kam vasa cinnost spada a co k tomu potrebujete, ked zakonu nerozumiete a potrebujete vyklad ustanovenia, na ministerstve prislusnom vam vyklad poskytnu ku konkretnemu ust. zakona.

mina | 2013-04-04 10:51:02

Ahoj, Karolina :), máš pravdu, ale s tými ministerstvami by som nebola až taký optimista :) ... nejako sa neponáhľajú s odpoveďami :) ... na jednom nemenovanom ministerstve majú dokonca preplnenú e-schránku, ktorú zriadili presne na takéto účely :) ... ostáva využiť len klasickú poštu :)... ale aj tak - podací lístok je jediný výsledok, čo Ti zostane ... nadlho :)

Karolina44 | 2013-04-04 10:58:42

Ahoj:-), mne vzdy odpovedali, ved niekedy staci len telefonicky a zapisem si meno, datum a cas, vela informacii vedia poskytnut aj na nizsich uradoch, ked ma niekto pochybnosti, tak toto je potom riesenie.

gabcamo | 2013-07-22 19:15:20

Ahoj, pozerám túto disusiu a je toho veľa. Mina, vyzeráte, že máte prehľad. Vyššie ste spomínali umeleckú činnosť. Ja kreslím portréty a chcela by som to rozbehnúť aj na internete a využiť aj nejakú reklamu. Musím si otvoriť živnosť? Je to potrebné, lebo príjem z toho nepredpokladám až taký vysoký. Viete mi niekto poradiť ohľadne tohto??? Ďakujem.

charis | 2013-07-22 22:03:151x

gabcamo, ja by som ti poradila, zaregistruj sa na daňovom urade ako umelec autor,keďže nebudeš vyrábať vo veľkom výrobky, ale iba občasne predávať umelecké dielka. Treba si začať platiť zdravotné poistenie, daňové budeš podávať iba keď prekročíš urč,hranicu, ku každému predaju treba posielať faktúru a aspoň budeš spokojnejšie spávať , že tu nie si na čierno...

lebo vyššie spomenuté kontroly prebiehajú, ja som mala minulý týždeň , takže je lepšie si to ošetriť

maramanufaktura | 2013-07-30 01:56:451x

Dvor-Morgov | 2013-12-12 12:08:56

Od januára 2014, sa situácia pre nelegálnych predajcov zásadne zmení. Ministerstvo financií zaviedlo novinku a postrah pre všetkých, nelegálnych

výrobcov. Jedná sa o kontrolný výkaz. Tým pádom bude daňový úrad vedieť

o predaji všetko.

katka0210 | 2013-12-12 12:54:211x

Momentálne sa rieši aj zmena zákona, keď mamičky na materskej a rodičovskom si budú môcť takto privyrábať aj bez živnosti či iných náležitostí, takže týmto sa situácia tiež zásadne zmení.

krasakreativna | 2013-12-12 12:58:391x

katka2010 to nebude

DRACO | 2013-12-12 13:23:121x

kontrolný výkaz sa týka DPH, nie?

VikiP | 2013-12-12 13:35:20

Týka sa DPH a Sashe je platcom DPH, takže prostredníctvom ich vystavených faktúr budú vadie kto, a koľko predal :)

Podľa definície živnosti by tu mali mať takmer všetci priradené IČO ( možno tak na výnimky predávajúce 5 vecí do roka )

mina | 2013-12-12 13:57:59

Hej, aj keď Ti v krčme predajú pivo, aj to budú vedieť ? Prostredníctvom kontrolného výkazu ... :) no, áno, trochu sa to líši :) pivo je tovar a sprostredkovanie (predaja na sashe) je služba :) :) :)

DRACO | 2013-12-12 14:04:572x

ja napr. nie som platcom DPH tu na sashe, takže mňa do žiadneho výkazu neuvedú (nemám IČ DPH), napriek tomu všetko robím riadne a všetko dávam do účtovníctva

mina | 2013-12-12 14:09:22

Tuto:

http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1096/category/dan-z-pridanej-hodnoty/article/vzor-kontrolny-vykaz-dph.xhtml

kto chce nech si rozklikne vzor (kontrolného výkazu) a nech sa pozrie - myslím, že takmer všetky faktúry, ktoré vystaví sashe za sprostredkovanie, budú jednou sumou v kontrolnom výkaze v časti "D" :) :) :) ... takže ako doteraz :), konkrétne sumy pre konkrétnych platiteľov sa týkajú len obchodov medzi platcami DPH :) ... a takto sa to dalo kontrolovať aj doteraz - nie cez kontrolný výkaz, ale priamo na mieste sa dá zistiť obrat každého predávajúceho :) (možno sa mýlim :), viac hláv, viac rozumu :) ... tak ma prosím, opravte, ak niekto vie viac, výkaz som zatiaľ "študovala" len pol minútky :) )

VikiP | 2013-12-12 14:17:061x

Ani ja nie som platca DPH. tu ide o to, že portál každomesačne uvedie, komu bola vystavená faktúra za sprostredkovanie ( a dph tam máme vyčíslenú všetci ) primárne to má samozrejme slúžiť na krížovú kontrolu DPH , na kontrolu odpočtov, ale keď sú údaje raz v systéme, dá sa využiť aj na daň z príjmov.

Samozrejme za čistotu podnikania si zodpovdá každý sám.

mina | 2013-12-12 14:17:491x

DRACO, uvedú :) :) :) - ale jednou sumou spolu so mnou a s ostatnými predávajúcimi :) :) :) ... s výnimkou tých (predávajúcich), ktorí sú platiteľmi DPH :)

mina | 2013-12-12 14:19:541x

VikiP, ale však tie faktúry vystavovali aj doteraz - kontrolór z daňového (aj iného) úradu má možnosť zistiť si, kto tu má aký obrat. Prosím, kým začneš "strašiť" :), daj si aspoň tú námahu a rozklikni ten vzor kontrolného výkazu - píšem o tom vyššie :) :) :)

mina | 2013-12-12 14:23:00

... a mimochodom - VikiP - ten kontrolný výkaz má primárne slúžiť na zamedzenie fiktívnych nadmerných odpočtov medzi platiteľmi DPH (t.j. keď jeden deklaruje dodanie tovaru alebbo služby, ktoré nedodal a na druhej strane si platiteľ DPH uplatňuje vrátenie DPH zo štátneho rozpočtu :), tam unikajú milióny)

DRACO | 2013-12-12 14:30:242x

veď to píšem, že moje "meno" tam nebude, len budem súčasťou nejakého čísla a presne tak, aj doteraz mohli kontrolovať ke´d chceli

VikiP | 2013-12-12 14:30:311x

Veľmi dobre viem na čo má slúžiť kontrolný výkaz a aj som to tam napísala.

Strašiť nikoho nemienim, každý nech si funguje so svojim obchodom, ako uzná za vhodné.

mina | 2013-12-12 14:36:471x

Prepáč VikuP, nechcela som Ťa uraziť ... len sa mi zdá, že nevieš, o čom píšeš :). DPH v rámci EÚ je dosť zložitá problematika ... ale zjednodušene povedané - ak by mal platiteľ DPH uviesť konkrétne každého, komu vystavuje faktúru (resp. anonymný zjednodušený doklad z registračnej pokladne) - to by Ťa fakt aj v krčme na pive (aj v supermarkete) museli pýtať aspoň občiansky preukaz, ak už nie IČ DPH :).

mina | 2013-12-12 14:38:441x

No, faux pas :), ešte som Ti skomolila ja nick (VikiP), nechtiac, takže ešte raz sa ospravedlňujem :)

charis | 2013-12-12 18:12:531x

daňováci majú o každom z nás, koľko sme tu zarobili, a kontrolujú, či sme to aj zdanili

jklmn  REDAKCIA  | 2013-12-12 20:27:477x

my sme mali zatial za kazdy rok fungovania danovu kontrolu, cize presne vedia kto platil ake provizie, nepotrebuju ziadny kontrolny vykaz.

ale zabudate na jeden fakt, faktura za provizie absolutne nic nedokazuje, kazdy predajca si ju moze dat vystavit na lubovolne neexistujuce meno ci adresu, ci meno alebo dokonca zivnost niekoho ineho, kto o tom ani nemusi vediet.

mina | 2013-12-12 20:31:40

jklmn - extrém :) ... ale celkom pravdivý :) :) :)

ololo | 2013-12-12 21:21:561x

A majú veľký problém zistiť kto a ako ju uhradil? Napríklad poštovou poukážkou som niečo také nerobila ani nepamätám, ale ak je to anonymné, bez potreby preukázať totožnosť, tak je to diera a návod v jednom :)

Karolina44 | 2013-12-12 21:59:21

.... v zakone je konkretne ulozena zodpovednost za udaje uvedene vo fakture.....

jklmn  REDAKCIA  | 2013-12-12 22:16:094x

a kto ma tu zodpovednost? my skoro urcite vystavujeme nejake faktury na vymyslene mena,

ale o to nejde, ideo o to ze to nie je dokaz nezdaneneho prijmu, ani ked tu fakturu uhradite. dokaz je napr. prijata platba na bankovom ucte, ktora nie je obsiahnuta nasledujuci rok v danovom priznani.

ololo | 2013-12-12 22:42:361x

Dôkaz to nie je, ale indícia určite. Čo iné ako nezdaňovať príjem by ma motivovalo uhrádzať inkognito provízie. Ale potom by trebalo aj balíky posielať s fiktívnou adresou odosielateľa pre prípad kontrolného nákupu od úradov.

Sagarmatha | 2013-12-17 21:10:05

čítam to tu už vyše hodiny a som z toho stále väčší jeleň...som invalidná dôchodkyňa s preukazom ZŤP-S a som rada, že predám pár ponožiek za rok, a to si akože teraz mám založiť živnosť?

Sagarmatha | 2013-12-17 21:11:12

to radšej zruším galériu

lyllufabrics | 2014-01-16 16:25:502x

No, je to na polemiku, ľudom ktorí podnikajú na SVK sa tu veľmi ťažko žije. Osobne by som nemala odvahu čosi nepriznať, alebo nevystaviť faktúru. Sashe je obrovský portál, známy portál a navyše veľmi úspešný portál, ktorý musí byť trňom v oku veľa neprajným ľudom. Je teda jasné, že sashe má podľa mňa zaručene každý rok daňovú kontrolu…teda sa daňováci dostávajú k xy informácii, ktoré si myslím môžu aj vyžiadať. Zároveň je tu na mieste xy ľudí pokope, ktorí vykonávajú predaj a vieme, že nie všetci to robia čisto…Neviem, možno sa mýlim a sú to len moje dohady. Viem, že aj z tých pár peňazí ktoré si človek doslova odmaká ak má platiť dane, je to veľmi ťažké. Ale ak chceme mať v živote kľud, žiadné pokuty, strachy z kontrol či horšie problémy, na to je len jedna rada - robiť veci tak, ako sa robiť majú. Verte tomu, tiež mi krváca srdce pri vystavovaní faktúr a to som navyše plátcom DPH…ale za ten kľud mi to určite stojí.

Pripísať komentár

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.