SAShE
SAShE - slovenský handmade design.

Domov » Fórum » Úplne mimo misu » Slobodný umelec?
Vyhľadávanie vo fóre

Slobodný umelec?

Úplne mimo misu

squirrel | 2011-05-25 14:31:252x

Baby,chcela by som sa spýtať,či niektorá z vás nemá skúsenosti,resp.nie je náhodou "slobodným umelcom".Ja mám v pláne ponúknuť svoje výrobky aj do kamenných obchodov...ale teraz neviem,či musím mať živnosť,alebo stačí ak budem registrovaná ako"slobodný umelec",alebo ako vlastne?Samozrejme by som chcela mať aj vlastný e-shop a podobne.Najlepšie by bolo,ak by mi poradil niekto,kto sa naozaj vyzná,resp.ponúka svoje výrobky do kamenných obchodov,poprípade má vlastný e-shop a čo-to o tom vie:) Môžete mi napísať aj poštu,to je jedno,len v tom chcem mať jasno :)ďakujeeeem

LucyHudec | 2011-05-25 15:01:341x

Slobodné povolanie sa akoby stalo od nového roka SZČO (platia pre nás tie isté pravidlá)...pretože si musíme platiť odovody a teraz neviem,či chceš "zlegálniť"svoju tvorbu a riadne odvádzať poplatky tomuto nechutne anitkreatívnemu štátu...netuším,či to nejaký kamenný shop bude od teba vyžadovať - ja s kamennými obchodmi skúsenosti nemám)...ak nie,potom neviem,či sa ti to oplatí...:/ toť otázka ...z mojich skúseností je to na kočku ale zatiaľ nemám dosť veľké gule robiť to "načierno" :/

LucyHudec | 2011-05-25 15:03:092x

ale sú tu kočky,čo vedia viac než ja určite ti poradia ...pre mňa je to jeden nepochopiteľný hlavolam bez konca...

squirrel | 2011-05-25 15:10:56

pre mňa taktiež :( a stále sa to dookola rozoberá..ja mám pocit,že sa z toho nikdy nevymotám...noo..chcela by som normálne,legálne predávať do kamenných obchodov..ak nie,tak aspoň ten e-shop na začiatok...jednoducho...nechcem predávať len takto na Sashe,chcela by som sa postaviť na vlastné..je to risk(a hlavne na Slovensku),ale chcela by som to skúsiť...niekto hovorí,že sa to oplatí,iný zase,že nie,ja som už z toho debil(pardon za slovo,ale fakt! :D )

Katu-Hula | 2011-05-25 15:31:522x

Ahoj aj ja som slobodný umelec, ja nepredávam v kamenných obchodoch, ale vždy sa oplatí byť slobodný umelec viac ako živnostník, už len kôli tomu, že nie je nás veľa a ani sami kontrolóri nevedia o nás veľa. Platíš zdravotné a sociálne až ak presiahneš sumu 4 000eur...

squirrel | 2011-05-25 15:43:28

A môže mať slobodný umelec napr.vlastný e-shop?A čo sa týka predávania na verejnosti(napr.jarmoky) má na to právo?Samozrejme,že ak má reg.pokladňu.Alebo takto predávať môže len živnostník?

LucyHudec | 2011-05-25 16:22:401x

o sume 4000€ neviem...mne povedala teta na zdravotke,že zahlásiť sa musím aj tak..a to za mňa odvádza všetko aj zamestnávateľ...

Ale je pravda,môžem sa mýliť a čo teta to iný "názor"...takže bude lepšie ak si zavoláš na doma na potrebné úrady,verím,že ti povedia viac (alebo tajne dúfam)

squirrel | 2011-05-25 16:32:05

hmm..u nás sú na úradoch tie tety také "milé",až sa mi plakať chce...ale asi to bude najlepšie...ale naďalej prijímam rady,pretože skúsenosti,sú skúsenosti :)

Katu-Hula | 2011-05-25 17:18:551x

Platíš zdravotné stále, ale sociálne až po presiahnutí tej sumy čo som napísala.

Ešte raz píšem, aby to bolo zrozumiteľné. A tie trhy to ti neporadím, lebo takto neriešim predaj.

katka0210 | 2011-05-25 19:19:45

Dievčatá ja prikladám k tejto téme mail, ktorý mi dnes prišiel, možno prišiel viacerým:

"Dobry den.Mate dic na vykonavanie tejto cinnosti? Partia mladych ludi

Vykonava zoznam umelcov ktory predavaju svoje vyrobky na cierno ,ktory

bude odovzdany danovemu uradu.Hrozia vysoke pokuty.Vas mail.meno,mobil

ktory mate pri inzerate.Tento mail je oznam..Peter Mrozny"

BeKa | 2011-05-25 19:20:00

Ak by si chcela predávať do kamenných obchodov, tak väčšinou chcú za partnerov platcov DPH. Toť moja skúsenosť, ale to som si len tak robila vlastný prieskum. Nemám s tým ešte praktické skúsenosti. Len plánujem hodiť sa do týchto vôd :DDD, ale ako živnostník. Už teraz počúvam, že som samovrah... :) Bohužiaľ, alebo chvalabohu (to ukáže budúcnosť) ,život ma dokopal...

katka0210 | 2011-05-25 19:24:241x

Dnes som si zisťovala ako je to somnou, keďže som na RP čiže rodičovskom príspevku. Som v súbehu, čo znamená, že za mňa odvádza štát a mám teda povinnosť sa iba nahlásiť do zdravotky a stanoviť si symbolické zdrav. poistenie, jedno, alebo tri Eur mesačne... Poviem Vám som si aj vydýchla, no platiť vyše 40, keď toľko mesačne niekedy ani nezarobím, by ma poriadne odradilo!

Slobodný Umelec už nieje Slobodný Umelec... Tento štát z nás umelcov chce urobiť žobrákov... Celkom sa im to darí, určite týmto klepli po prstoch viacerím...

Dazzler | 2011-05-25 19:25:36

Katka nebude to len nejaký ďalší hoax? :)

majam | 2011-05-25 19:43:28

no tych 4000 eur...to myslite toto

Kedy SZČO neplatí odvody do Sociálnej poisťovne:

Od 1. júla 2011 do 30. júna 2012 nemusia platiť odvody do Sociálnej poisťovne sazmostatne zárobkovo činné osoby (živnostníci), ktoré:

nedosiahli za predošlý rok (2010) príjem (hrubý príjem bez výdavkov) aspoň 3948,72 €,

ktoré začali podnikať v roku 2011.

Až na základe daňového priznania za rok 2011 bude možné zistiť, či dosiahli v roku 2011 príjem (hrubý príjem bez odpočítania výdavkov) pre platenie odvodov vo výške 12-násobku minimálneho vymeriavacieho základu.

odkaz http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/odvody-szco-zivnostnikov-2011.xhtml

teda, neviem ci to je to iste, ale pre zivnostnikov to znamena:

prvy rok zdravotne poistenie 46,06 eur kazdy mesiac do Zdrav. poistovne

do Socialnej nemusi - moze dobrovolne - tam si vyberie ktore chce, nechce, a v akej vyske (ak si budete platit nemocenske 9 mesiacov - t.j. 270 dni mozete potom ist na PN a dostane PN, alebo na matersku a dostanete ju - ja som si platila minuly rok 30 eur mesacne len toto nemocenske a kebyze nastupim na PN alebo na matersku tak mi mesacne vyjde nieco cca okolo 500 euri)

v dalsom roku podnikania platite stale tych 46,06 ak sa nic nezmeni do zdravotky a do socialnej nic...az do 1.7. - vtedy totizto Socialna poistovna zuctovava prijem z predchadzajuceho roka a ak presiahol vyssie stanovenu sumu (ta sa tiez meni z roka na rok) ale tak cca tych 4000 euri POZOR PRIJEM nie zisk, ale vlastne vas obrat - t.j. faktury a registracna pokladna - kolko ste si nauctovali dokopy... no a ak ich nepresiahnete tak neplatite ani dalsi rok...ak ano, tak vam vyratavaju podla tych prijmov a platite bud minimum - ta tabulka to pekne rozpisuje alebo potom uz podla percenta kolko vam urcia...

no a neviem ako slobodny umelec ma DIC? v obchodoch som este nenukala, ale je fakt, ze obchody su vacsinou platci DPH, ale treba skusit :)))

squirrel | 2011-05-25 20:42:44

som z toho všetkého už smutná :(

krasakreativna | 2011-05-25 21:12:57

dá sa to aj inak, založiť si Občianske združenie a symbolicky sa zamestnať na % úväzok, z neho platiť odvody a výrobky predávať cez združenie. Ísť do toho môžu len normálni ľudia ktorí vedia čo očakávajú a čo a ako si podelia Výhodou je že náklady dajú na združenie a zisk si vyplatia na dohody z čoho pôjdu pre ne tiež samozrejme dane a odvody.

Bohužiaľ NEPOZNÁM TAKÉ PRIATEĽSTVÁ a dlhodobú spoluprácu. Tam, kde sú / alebo naopak, nie sú peniaze, sa končia priateľstvá.

Ľudia si závidia a úspešnejším vadia menej úspešní- a tak je koniec každej spolupráce: príkladov sú stovky. Nuž :)))) takí sme :)))

squirrel | 2011-05-25 21:33:27

Myslím,že ja by som preto neukončila priateľstvo..ale tak ľudia sú rôzni.Raz to musí uspieť :))Okeeej,kto si chce somnou založiť občianske združenie?Poprosím východ Slovenska,najlepšie od Michaloviec cez Košice a taaak...:)) Hláste sa :)

majam | 2011-05-25 21:41:42

hehe neverila by si - som Sečovce :) ale uz som zivnostnicka .... :/

squirrel | 2011-05-25 21:47:19

to faaaakt?Len cca 7 km si odo mňa vzdialenááá :) aaa teraz môžeš hádať odkiaľ som :P....aaaale,och,tak tebe sa to oplatí..mať živnosť :) mne by to nešlo,ako som práve zistila:D ach :D

krasakreativna | 2011-05-25 23:14:50

no, zdieľam virtuálne priateľské nadšenie.

Realita má iné dimenzie. Na založenie OZ treba takisto peniaze a veľa, veľa iných vecí. Veľa zdaru. Viem si tu predstaviť len jeden dvoj-trojčlenný tandem, ktorý by to zvládol.

squirrel | 2011-05-25 23:27:04

áno,ja viem :) nič nejde len tak ľahko... ďakujem :)

mina | 2011-05-26 07:16:54

1. Do Sociálnej poisťovne nemusíš platiť nič, pokým Tvoj hrubý obrat z daňového priznania za predchádzajúci rok nepresiahne určitú sumu /aktuálne cca 4000,- eur/

2. Pri platbách do zdravotnej poisťovne dosť závisí od toho, či tam už niečo odvádzaš z iného dôvodu /napríklad zo mzdy, ak si zamestnaná/ - ak si už zúčastnená na zdravotnom poistení z iného dôvodu, ako slobodný umelec, alebo ako živnostník sa tam prihlásiť musíš, ale prvý rok nemusíš platiť nič, ďalšie roky platíš to, čo Ti vychádza z ročného zúčtovania /vychádza sa pritom z daňového priznania/.

Teda - ak máš v ZP tzv. súbeh platieb, ako slobodný umelec nemusíš platiť určenú minimálnu sumu /aktuálne cca 46,- eur mesačne/, ale len to, čo Ti skutočne vyjde z príjmov po odpočítaní výdavkov. Ak ten súbeh nemáš, musíš platiť minimálne tých cca 46,-

majam | 2011-05-26 08:14:40

tak 7 kilakov...to je nieco ako Dargov....Vojcice.....Ozorovce....Teplica???na nieco som zabudla :) ale uz prezrad a kam chodis do skoly?

krasakreativna | 2011-05-26 08:34:02

POZOR! ak neplatíte do sociálky, ak pôjdete na materskú - nemáte nárok..... To isté v prípade úrazu, ak budete dlhodobobo doma, niet nároku ..... Ak si neplatíte poistenie v nezamestnanosti povinný počet dní, niet nároku na ... atď.

Treba si to premyslieť. Hmotná núdza dnes a teraz alebo "sociálka" bude vyzerať pravdepodobne veľmi inak, ak vás to nedajbože postihne.

Je to ako surfing medzi vlnami zákonov, a záchrana potom -nikde. Len žraloci!

dreadka | 2011-05-26 10:05:48

Kreatívna kráska: to sa ale týka asi iba ľudí, čo nemajú iné povolanie nie? lebo veľa ludí tu pracuje v bežnom zamestnaní, ktoré za nich sociálku platí. Každý hovorí inak, ja som hovorila s troma tetami na daňovom a každá povedala niečo iné :) Jedna plietla niečo o štatistickom úrade. To som do teraz nepochopila.

squirrel | 2011-05-26 10:16:25

majam,trochu iný smer(na Michalovce):P nesmiem však len tak prezradiť svoju identiu,čo ak ma nájdu? :D

Ach jaaaj,najlepšie je asi skúsiť a človek potom na všetko príde,lebo takto budeme surfovať medzi vlnami zákonov(ako píše krasakreativna) donekonečna :D

mina | 2011-05-26 11:00:24

áno dreadka, to čo napísala krasakreativna platí len v prípade, že nie si zúčastnená na nemocenskom poistení z iného dôvodu /napr. zo zamestnania/. Ak si zamestnaná, máš nárok aj na nemocenské dávky /"materská dovolenka" je tiež prvých 6 mesiacov platená z nemocenského poistenia/.

majam | 2011-05-26 13:37:21

takze Ho...ce? hehe...moja pravidelna trasa do skoly viedla tadialto...

no a tie odvody, ano ked si neplatite nedostanete na rozdiel od podaktorych na ktorych platite vzdy :(((

squirrel | 2011-05-26 13:54:47

áno,presne si sa trafila :P bola by sranda,keby sme sa nakoniec aj poznali :D ale myslím,že nie...(asi:))... ach,ja už mám normálne nervy na všetky zááákony,nikdy sa v nich nebudem vyznať :(

krasakreativna | 2011-05-26 15:46:51

Mina to dobre doplnila: ak nie ste zamestnané.

Veľa ľudí čo tu sú sú v evidencii, potom dobrovoľne nezamestnané, študentky (kto platí za vás sociálku, viete? platíte si?) a málo zamestnaných, skôr tipujem materská dovolenka, no a + SZČO.

Ak ste zamestnané, dávky dostanete, ak tam nie ej iný zádrheľ.

Ale ak si založíte teraz živnosť, rok fakticky neplatíte odvody. Lenže ani nie ste poistené v sociálke. Môžete platiť dobrovoľne (ak by ste v blízkej budúcnosti rátali s materskou, ošetrite si to)

dagmi | 2011-05-27 01:23:28

len by som doplnila, že síce je pravda že súbeh zamestnania a szčo alebo napr slobodný umelec umožňuje stanoviť preddavky na zdravotné vo výške nula, lenže do 31.3. nasledujúceho roka sa robí ročné zúčtovanie zdravotného poistenia /v roku 2012 by mali opakujem by mali ročné zúčtovanie robiť zdravotné poisťovne z údajov z daňového priznania , doteraz to bolo naša povinnosť/ kde na základe príjmov dosiahnutých zo szčo a zamestnania a odvedeného zdravotného zo zamestnania /to čo strháva zamestnavatel zo mzdy a odvádza každý mesiac/ a zaplatených preddavok /ci už nulových/ výjde buď preplatok alebo nedoplatok. preto by som len rada upozornila, že súbeh zamestnania a szčo neznamená žiaden odvod do zdravotnej poisťovne ale len nevzniká povinnosť platenie preddavkov... až na základe dosiahnutých príjmov a ten výpočet je značne zložitý ... sa vyráta či už preplatok alebo nedoplatok...tan je splatný do 30.6. nasledujúceho roka... ak samozrejme nevzniknu zmeny v legislatíve tak tomu bolo tento rok...

doplnila by som ešte spominanú sumu minimálny preddavok szčo /nie v súbehu zamestnania/ je 46,06 Eur splatný do 8 dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárom mesiaci za ktorý sa odvádza....

zároveň už dopredu upozorňujem , že minimálna výška preddavku sa vždy k 1.1. daného roka mení a preto nie je vyššie spomínané pravdou že od 1.1.2012 sa platí 46,06 ale sumu 47,58 Eur, táto suma sa mení podľa vývoja priemernej mzdy v hospodárstve zverejňovanej štatistickým úradom..nová suma bude teda prvýkrát splatná za január 2012 do 8.2.2012 ...

a k DPH by som len doplnila, že nerozumiem prečo by kamenné obchody DPHckari, nechceli obchodovať s neDPHčkarmi... problém vidím totiž len v opačnom prípade čiže neDPHčkar chce nakupovať materiál od DPHčkara, v tomto prípade by som hľadala najskôr možnosť nákupu od neDPhčkara ...

a áno mina písala len približnú sumu od ktorej sa naplatí sociálka ... keďže tie všemožné čísla nie sú peknými čislami :D rozumej 100, 1500 ale zlé každe iné a s desatinnými miestami...:DDD

ale som sa rozpísala...:DDDD

krasakreativna | 2011-05-27 10:15:11

ono, ak si to neošetríme, vzniká občas kuriózna situácia: chcete ísť na liečenie, ale sociálka vám to zatrhne, dlžíte nejakých 5 euro..

...čo? 5 evráčov?kde, kedy?

Oplatí sa sledovať si, či v zdravotke alebo sociálke je všetko v poriadku.

Aby sme neboli nemilo prekvapení, keď chceme ísť na materskú, lebo už musíme, a tu sa dozvieme nejaké hrozné skutočnosti, keď je človek nedajbože chorý...

Nielen SZČO môže zistiť, že má problém,ak ochorie, stáva sa nezamestnaným...

vranka | 2011-05-27 11:39:301x

no s tými odvodmi - keď chcem čerpať, musím aj prispievať, aspoň ja to tak vidím

chcem PN musím si platiť nemocenské

chcem dôchodok, musím si platiť dôchodkové

chcem ošetrenie u lekára, musím si platiť zdravotné...

kto sa mi má na to skladať?

krasakreativna | 2011-05-27 14:41:36

to čerpanie, ak neplatíš, funguje, veď všetci vieme svoje, ale nie u nás čo platíme

:(((

vranka | 2011-05-27 14:59:03

ja platím od skončenia VŠ (s prerušením na rodičovskú) vkuse, čím viac ľudí bude hľadať úniky tým viac budeme platiť my "poctivci"

dagmi | 2011-05-27 16:20:41

suhlasim nie je zle raz za rok skocit do zdravotnej a socialne prezistit ci je v poriadku.. moze sa stat napr preklep pri nastavovani trvalych prikazov a podobne...

EvaLiptakova | 2011-05-29 22:18:45

Kde sa treba registrovať ako umelec? Že vraj na štatistickom úrade?

david93 | 2011-05-29 22:35:21

je to síce rok starý článok, takže info o zdravotnej poisťovni si treba naštudovať akruálne, ale skús http://www.podnikam.webnoviny.sk/formy-podnikania/ako-podnikat-bez-zivnosti-slobodne-povolania/11904

katka0210 | 2011-05-29 22:46:00

"Príslušník slobodného povolania sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu (ďalej len SZČO), preto sa neregistruje na Živnostenskom úrade, ale na Štatistickom úrade do štatistického registra."

No čo k tomu dodať, čo sa pred rokom slobodný umelec nepovažoval za SZČO tak už zrazu SZČO je, teda musí byť... Nezdá sa mi to fér, platiť daň štátu z môjho talentu ;-)

Skôr to človeka odradí od tvorby, lebo "musí" aby zarobil na odvody...

Vzali nám aj ten posledný kúsok slobody...

Oberú nás úplne o všetky ideály...

Oberú nás o radosť z tvorby :-(

david93 | 2011-05-29 23:54:06

mňa prekvapili tie slobodné povolania ako notár, daňový poradca, audítor... tí asi nezarábajú málo a do spoločnej kasy neprispievali

LucyHudec | 2011-05-30 06:01:03

Podľa mojich info nie je nutné registrovať sa na štatistickom úrade,nie som ani notár ani audítor...to platí pre iné povolanie,nie pre "umelcov" ja som volala na štatistický úrad mám to od nich...ale dodatočne si to môžete overiť...:)

Katu-Hula | 2011-05-30 07:56:03

Lucy má pravdu nie sme štatisti. :-) Teda IČO nám neprideľujú a ani sa netreba registrovať na štaistickom úrade.

vranka | 2011-05-30 10:04:27

nie ste slobodné povolania? pýtam sa len kvôli kamoške, lebo nechce zakladať živnosť... treba nejakú umeleckú školu?

Katu-Hula | 2011-05-30 11:11:04

Sme slobodné povolania, len visíme v §. A školu, podľa toho na koho natrafíš na úrade. Aj áno aj nie. Ako všetko u nás. Treba skúsiť.

LucyHudec | 2011-05-30 22:41:541x

no o škole neviem...nik sa ma na ňu nepýtal,ale ja mám výtvarku skončenú,takže aj keby sa niekto pýtal,šmarím ten zdrap papier diplomový do očú. Ale v zákone som to nečítala ako podmienku. Je tam definované čo spadá do druhov slobodných povalaní (kresba,maľba,grafika,socha,úžitkové umenie-je na vás ako si to vyložíte) ..je podľa mňa dôležité do akej mieri ten daný výrobok bude originál...limitovaná séria,pár kusov z danej veci...napr.u mňa je to extra špecifické,lebo je to výtvarné dielo ale dá sa reprodukovať do nekonečna...takže po dlhých úvahach,budú len limitované série...ale takéto prkotiny,vám tety na úrade nevysvetlia...najlepšie je robiť origináone kúsky,jedinečné...čo sa týka náušníc a takých tých komponentových vecičiek- to veru netuším kam zaradiť...závisí od daňováka,ktorý príde na kontrolu...ale tých bude zaujímať aj tak to či máte evidované príjmy a výdaje a či odvádzate dane aaaaa proste hlava v smútku :)

tak zisťujte čo sa dá a hlavne si k tomu nájdite dobrú účtovníčku,ja som musela tiež,pretože ja tomu prd rozumiem.

Držím palec

krasakreativna | 2011-05-31 08:04:02

,,, tiež, nedať si zalepiť oči tým, že rok nemusíte platiť odvody. Nemusíte... ale následky môžu byť.

Môžete mi však prosím niekto povedať, či je tvorba a predaj výsledkov duševnej činnosti práca za účelom zisku alebo príležitostný predaj?

Mne sa totiž zdá, že , ako pozerám na ten úžasný predaj, ľudia viac dajú na náklady.

A že to nie je kontinuálna činnosť.

NEEXISTUJE tvorca, ktorý by mal kontinuálne nápady a tvoril neustále. Snáď tak Dalí, ktorý si nato najímal ľudí.

Ja chápem, že ako prekladateľ, znalec, ... viacmenej pracujem kontinuálne.

Ale nechápem, ktorý umelec má vyššie zisky ako náklady, ak si poctivo určí cenu za normohodinu práce.

Koľko stojí normohodina vašej práce? Viete to? Viete, aké náklady vnášate do tvorby? Viete, koľko majú iní za normohodinu?

Naozaj je duševná činnosť tvorivá - činnosťou z ktorej plynie zisk?

Nech mi dokáže daňovák že je... :)

... a ja mu dám literatúru, v ktorej zistí, že to tak nie je.

krasakreativna | 2011-05-31 08:44:122x

Chcete zistiť , či na to máte, aby ste svojim hobby zarobili?

Viem si predstaviť založenie si zošita na jeden rok s kolonkami:

nákup materiálu, práca- od-do hodín,cena za normohodinu práce (koľko si dáte: 20 centov na hodinu? Euro? 100 eur?

predaj výrobku.... predali ste? Zaznamenajte si dátum a nalepte si potvrdenku z pošty - zloženku, potvrdenie o zaplatení dobierky, bločik vydaný na trhoch.

veďte si takýto zošit poctivo celý rok (aj rozmýšľanie o výrobku je činnosť duševná, čiže rozmýšľanie o tom, ako to urobíte, tiež rátajte do práce).

Po roku zistíte, že ste stratoví. (Náplň do tonera, benzín, telefón, ak máte poctivo zaznamenané náklady už viete, že nezarobíte ani na slanú vodu, nieto na odvody).

Ak chcete podnikať, táto informácia je pre vás kľúčová či už pre cenotvorbu vášho výrobku (a predá sa za tú cenu?), alebo iné veci.

Daňová povinnosť vzniká od PRÍJMU (neočisteného od nákladov) XXXX eur na rok. (Tento príjem je bez očistenia príjmu od výdavkov, nákladov, neskúma sa zisk). V zošite si odmyslite kolonku náklady na materiál aj náklady na prácu a po roku evidencie zistíte, či dosahujete číslo XXXX. Ak ste zarobili (príjem), podajte daňové priznanie a POTOM porozmýšľajte o tom, či nemáte nákladov viac, ako príjmov (zisk). Ak máte naozaj zisk a to dobrý tak uvažujte nad kontinuálnou činnosťou - IČO.

Ak nie, je to len krásne hobby a PRÍLEŽITOSTNÝ predaj (a príjem).

IČO - to je kontinuálna činnosť za účelom ZISKU. Ktorý tvorca je ziskový? Ten, ktorý naozaj na tom pracuje a ktorého produkty sú žiadané. A teda má vyššie príjmy ako náklady (hore som sa pomýlila) a teda má zisk.

Mať IČO a DIČ je dôležité, ak chcete predávať niekde inde, ako kamarátkam.

Ale ako som zistila aj na SOI a aj na Daňovom, napríklad predaj na remeselných trhoch ako remeselník nevyžaduje dokonca ani registračnú pokladňu (je to príležitostný predaj) , ovšem, podľa SOI tam musia byť splnené iné náležitosti (bločik, označenie predajcu, označenie výrobku s cenou, ošetrovanie výrobkov, je dobré viesť si záznam o predaji- koľko a za čo).

Ak chcete predávať v kamenných obchodoch, galériách, tam od vás vyžadujú IČO, DIČ, teda živnosť alebo "slobodný umelec". A vtedy, ak sa rozhodnete, si do tajného zošita poznamenajte, že budete musieť zarobiť aj na odvody.

Pokiaľ máte iné zamestnanie alebo sponzora, ktorý vám pokryje náklady na život a naozaj chcete mať IČO (podnikateľ) alebo DIČ (slobodný umelec), hurá do toho. Dane a zdvojené odvody číhajú za rohom.

krasakreativna | 2011-05-31 08:59:251x

a ešte pozor: príjmy z rôznych činností sa zrátajú. Vždy sa oplatí poradiť sa dopredu s človekom, ktorý sa tomu rozumie. Príjem zo Sashe 200 eur za rok, ak nemáte iný príjem - je na zváženie, či chcete byť slobodný umelec, nedajbože IČO.

anjelik1972 | 2011-05-31 10:02:50

Ja sa snažím nejako z tohoto všetkého "vysomáriť" už asi rok, ale ako to robiť legálne a zarobiť aspoň na odvody, tak na to som neprišla. Zatiaľ som prišla akurát na toto :

Squirrel - pozrela som si Tvoju galériu. Neviem, či pracuješ aj inými technikami, ale to, čo máš tu na sashe sú veci z hotových komponentov - je to vlastne skladanie výrobkov z niečoho, čo vyrobil niekto iný (to neber ako nejaké znevažovanie, aj moje veci sú z tejto kategórie). Neviem, čo musí slobodný umelec spĺňať, ale bojím sa, že tvoja tvorba to nenapĺňa.

Vlastný e-shop a predávanie do kamenných obchodov sa bez živnosti nedá. V obchode musia mať doklad, odkiaľ tovar nadobudli a vlastný e-shop je predávanie vecí - to je živnosť ako vyšitá. S tým už súvisia aj dane a odvody. Dane platíš, ak niečo zarobíš, odvody vždy (nevyznám sa v tých rôznych výnimkách, ale trvalé neplatenie odvodov neexistuje).

Registračnú pokladňu potrebuješ, ak predávaš priamo. Čo ja viem, ak niekomu dáš tovar do ruky, musíš mu dať aj blok z pokladne. Keď tovar zasielaš poštou, tak pripájaš faktúru a pokladňu nepotrebuješ.

Ja som videla jedinú záchranu v tom, že to celé nejako "našijem" na príležitostný predaj, ale ... Príležitostný predaj sa nechápe tak, že raz za čas niečo predáš, ale že príležitostne vykonávaš činnosť, ktorá, keby si ju robila pravidelne, potrebovala by si živnosť.

A pri tej príležitosti som zistila,že : "Z aplikačnej praxe živnostenských úradov vyplýva, že pre zachovanie požiadavky sústavnosti je potrebné opakovanie predmetnej činnosti minimálne jedenkrát v kalendárnom roku". JEDENKRÁT ZA ROK! ....

No nech na to pozerám akokoľvek, ale dať si do galérie na sashe napr. 20 vecičiek a sem tam nejakú predať je potom nelegálne podnikanie. Či na tom zarobíš 2€ alebo aj prerobíš, to nikoho nezaujíma, to je už riziko podnikania. Aj keď si otvoríš reštauráciu a nikto ti tam nepríde, nemôžeš povedať, že nepodnikáš a že to máš iba ako hobby. Pretože podnikanie nemá nič po právnej stránke so zarábaním (ziskom).

A ešte som zistila, že keď ti niečo povie nejaký úradník, že tak to má byť, to neznamená, že o mesiac Ti nemôže prísť list, z ktorého vyplýva, že to malo byť úplne ináč a tebe teraz hrozí mastná pokuta...

Tak toto som zistila ja ....samozrejme bez záruky, pretože ani zdroje mojich info žiadne záruky nedávajú ;)

krasakreativna | 2011-05-31 11:02:34

anjelik1972

toto jedenkrát za rok: Podmienku sústavnosti je potrebné posudzovať VŽDY individuálne.

Áno, navliekanie šperkov pozná živnostenský zákon.

Treba sa poradiť MAILOM na viacerých miestach. Skúste. Musia vám odpovedať, je na to tiež zákon.

Ja som sa pokúsila hore napísať: oplatí sa to? Ak nezarobíte NIČ,odvody idú. Neplatíte odvody- exekútor. Ich deti nezaujímajú, ani to, že nemáte čo do úst.

krasakreativna | 2011-05-31 11:09:49

mala som otvorenú diskusiu v žurnáli, ale sa to začalo zvrhávať na útoky na mňa, takže z nej vyťahujem ohľadne registračiek: od zupamoon http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/registracna-pokladnica-prilezitostny-predaj-dielok

mne z daň. aj soi odpísali, že na jarmoky ako REMESELNÍK pokladňu nemusím

anjelik1972 | 2011-05-31 11:50:38

No veď to, že sa to posudzuje individuálne :)... Ale kto to posudzuje? A čo keď príde ďalší a ten povie, že to tak nie je. Ak sa nemýlim, všetko spojené s podnikaním je na zodpovednosť živnostníka a o argument, že " to mi tak povedala nejaká pani na úrade..." sa nikto zaujímať nebude :/. A aj keď mi odpíšu písomne (čo už sa ja stalo) - hoci som sa pýtala úplne konkrétne, tak mi odpovedali , že v zákone je to tak a tak... a už nech si s tou info robím, čo chcem.

krasakreativna | 2011-05-31 12:00:36

to máš pravdu. A zase je tu čísielko XXXX od ktorého sa môže odvíjať argumentácia, nie?

anjelik1972 | 2011-05-31 12:04:29

To "čísielko XXXX" je ako myslené ... nerozumiem

krasakreativna | 2011-05-31 12:05:42

Ak si vediem evidenciu príjmov a na mieste ukážem kópie bločkov ktoré vydávam s tým, že kontrole poviem, že takto to uvediem aj do daňového priznania- je to hobby a nie predaj budovy alebo prenájom developerskej stavby. Ja mám maily, sú tam mená, vypýtam si meno kontrolóra a argumentujem, neobhajujem sa, prečo aj, týka sa to teraz trhov, napríklad.

krasakreativna | 2011-05-31 12:06:45

no to je čísielko odkedy ti vzniká daňová povinnosť, stále sa mení. Ak nemáš iný príjem, len túto činnosť, však.

vranka | 2011-05-31 18:55:43

ja tomu stále nerozumiem :-))) takže slobodný umelec nemôže mať registračku, lebo nemá IČO? ale na trhoch ju mať musí??? som z toho jeleň, fakt

krasakreativna | 2011-05-31 21:34:22

registračka sa registruje na Daňovom úrade, živnostník i umelec DIČ majú a teda musia nejako vydávať doklady- asi na trhoch oni povinne.

Ale reč šla aj o príležitostných predajcoch na remeselných trhoch (sú tam stánky pre remeslá, kde sú aj-aj, treba si hľadať dievčatá niekoho, kto vás oboznámi vo vašom okolí s tým, čo treba)

EvaLiptakova | 2011-05-31 21:44:59

Vranka nič si z toho nerob, ja som z toho už úplný blbec, dnes som písala na Štatist. úrad a odpoveď len, že sa mám obrátiť na miestne príslušnú pobočku :-DDD Konkrétna odpoveď žiadna!!!!!

vranka | 2011-05-31 22:06:46

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=734 tu je bod 11.:

Podnikateľovi vykonávajúcemu podnikateľskú činnosť, ktorá nie je živnosťou, pridelí identifikačné číslo úrad na základe údajov získaných od právnických osôb, obcí alebo orgánov štátnej správy, ktoré podľa osobitných predpisov vydávajú doklady o oprávnení na takúto činnosť.

stále mi nie je jasné, prečo by slobodný umelec nemal mať IČO keď má DIČ a platí dane?

krasakreativna | 2011-05-31 23:17:04

lebo KOCÚRKOVO :))))

ale keď nezaplatíme odvody, tak nonono!!! viď dnešné www.sme.sk

krasakreativna | 2011-05-31 23:24:26

vranka, ešte sú tu aj občianske združenia (IČO) a iné subjekty.

No mňa zaujímali konkrétne údaje o remeselných trhoch a registračných pokladniach či iných náležitostiach pre príležitostný predaj. Porovnávam s podnikaním v susedných krajinách (nech sa na mňa štát nehnevá, ale to čo sa deje u nás vážne nemá inde obdobu. V Maďarsku napríklad môžete prevádzkovať penzión a variť do 20 osobám a nikoho nezaujíma registračná pokladňa). Rakúske dedinské predaje "zo dvora" v sezóne, zabíjačky a klobáskovačky - to je udalosť dedín, regiónov, tradície. Naši úradníci tohto roku SPOĽAHLIVO ZABILI remeslá, ako to už Lucy písala.

Tento rok by som nazvala "ROKOM VRAŽDY REMESLA A TVORIVOSTI" namiesto Rokom dobrovoľníctva.

Alebo sa rozvoj kreativity chápe tak, že budeme tomuto štátu platiť dane a odvody ešte aj za to, že máme nápady a vieme ich realizovať?

vranka | 2011-05-31 23:30:10

priznávam, že ja som od uja Mihála čakala zlepšenie, ale som nemilo prekvapená čo zavádza do praxe

ololo_galant | 2011-06-01 10:22:34

Ja som vždy myslela, že všetky tie blbiny úradnícke sú kvôli EU, že majú to oni, tak musíme aj u nás, Krása mi berieš ilúzie... posledné :)

mina | 2011-06-01 12:35:52

A to ja mám zasa pocit, že nás chcú všetkých vysťahovať /potom sem zrejme prisťahujú nejaký iný národ, aby mali komu vládnuť/.

Stačí pozrieť do susedného Rakúska - ročné nezdaniteľné minimum 11 000 eur, u nás cca 4 000,- eur, úplne iné podmienky pre príležitostné, jednorazové činnosti ..., úplne iná finančná podpora rodín s deťmi, zdravotne postihnutých ... aj keď ... ťažko povedať, či sa ten systém "tlačenia peňazí" nezrúti, zdá sa, že sa to práve deje /nemyslím si, že v AT majú 10 x vyššiu produktivitu práce/

vranka | 2011-06-01 15:25:55

nemusia sem nikoho sťahovať, nové generácie "národa" už rastú a zvyšok utečie

krasakreativna | 2011-06-01 18:05:58

kto má nápady, ruky a hlavu, ten sa uplatní všade, len sa netreba báť, doma si vychutnáme možno dovolenku. Hlavne sa nebáť ísť do neznáma. Čo s takým domovom, ktorý robí všetko preto, aby sme boli na hranici biedy?

ololo_galant | 2011-06-01 19:48:43

Krása, to nerobí nejaký abstraktný domov, ale konkrétna slovenská mentalita... Pohundrať si potíšku doma a na najbližšie voľby zas s nádejou naklusať opití rožkom ,)

krasakreativna | 2011-06-01 20:16:33

aj tak je život o tom, že každý ide sám za seba, v rozhodujúcom okamihu. Každé uzavretie cesty otvára cestu novú, možno s mačetou na ňu treba, ale aspoň bude vzrúšo a spomienky. Čo tam voľby- to sa len zmenia persóny. A holubičí národ pošomral a šiel svojou cestou.

lidka06 | 2011-06-02 14:36:39

Katka 0210 presne ten isty mail prisiel aj mne !!! Je tu este niekto komu to doslo ? Ako neviem vazne co to ma byt. Normalne som to vzala ako vyhrazku.

Slavuska | 2011-11-22 18:31:16

http://www.hoax.cz/cze/ lidka, skús sa pozrieť do databáze..

treba si pozrieť, kto ten mail odoslal...

katka0210 | 2011-11-22 19:26:01

Júj Slavuška, kiež by to bol hoax, no nieje ... Založila som novú tému vo fóre s ďalšími informáciami...

Lilo | 2011-11-23 16:54:33

Keď už je táto téma skoro opäť otvorená, napíšem svoju situáciu.

Nepracujem, za rok predám... netrúfnem si tipnúť, zatiaľ 2 moje výrobky + 10 mojich nevýrobkov :) V blízkej budúcnosti sa nechystám mať deti. Nič hore spomínané neplatím... Takže to robím na čierno? Alebo ako? Treba niečo platiť? Sme podnikatelia. Niekoľko náušnic mám aj tam... Vadí to? Keby prišla kontrola boli by sme pokutovaní? Moja teta aranžuje. Tiež to má v našom obchode. Za týždeň predá možno 3 dekoračky, pričom jedna stojí v priemere cca 15€... Aj toto je nelegálne?

JaneStream | 2012-01-17 20:03:58

Ahoj:) prosim poradte mi niekto... som mamina na materskej- a este 2roky budem:) uz som na sashe asi tyzden predavala, no potom som sa na fore docitala o tych danovych kontrolach... zivnost mi je nejako proti srsti, ale v poslednej dobe uvazujem nad "slobodnym povolanim" - rada by som sa na sashe znovu vratila, ale nechcem to robit nelegalne:/ ako sa ma vlastne postupovat, co vlastne potrebujem na statistickom urade predlozit a co dalej ked uz budem slob. pov.??? kde a kolko sa plati??? kde sa este musim "registrovat"???

poprosim napiste mi to ako uplnemu hlupacikovi :D lebo to uz z tych vsetkych info, co som na nete nasla, som:))) dakujem!

JaneStream | 2012-01-17 22:02:46

pekne prosim poradte...

EvaLiptakova | 2012-01-17 23:38:511x

No: volala som na štatist. úrad, že čo si mám priniesť, keď sa chcem zaregistr. ako slob. umelec a pani bola milá a hneď ma zrušila, že ani nemusím chodiť, nakoľko na Št. úrade sa smú registrovať LEN slobodné povolania, ktoré majú od vyštudovania aj potvrdenie (veterinár, právnik, vyštudovaný akad. maliar...) a my, ktorí sme neštudovali, ale máme dar od Boha-napr. maľujeme obrazy ako samoukovia, tak sa máme registrovať IBA na Daňovom úrade, kde nám bude pridelené DIČ a s týmto DIČ budeme fungovať všade kde treba. Živnosť na slobodného umelca nevystavia, lebo umelec podniká na základe autorského, nie živnostenského zákona. Čiže umelec nemá nič spoločné so živnosťou

vranka | 2012-01-17 23:46:46

a ešte sa treba registrovať v nejakých umeleckých agentúrach, ktoré si berú 2 percentá z príjmov, potom povinne v zdravotnej poisťovni, jedine Sociálna poisťovňa dala slobodným umelcom "odklad" do júla 2013 čo sa týka odvodov

EvaLiptakova | 2012-01-17 23:51:20

...len s Daňovým ú.

Lenže dnes si mnohé baby myslia, že aj obyčajné skladanie korálok si dajú ako slobodné povolanie a vyhnú sa tak povinnosti založiť si živnosť na výrobu bižutérie. Treba zase rozlišovať, že čo je duševná tvorba, lebo ja keď budem kálať drevo, tak áno-musím pri tom aj rozmýšľať, že ako uložiť klát, aby som si neodsekla ruku, ale také rozmýšľanie asi ťažko obhájim pred úradmi. Nechcem nikoho prácu podhodnocovať ani znevažovať, najlepšie je si prečítať dva tri krát autorský zákon a bude v tom jasno.

EvaLiptakova | 2012-01-17 23:52:48

...a ako píše vranka, zaregistrovať sa do poisťovní a pravidelne odvádzať poplatky nie malé. A o umeleckej agentúre počujem prvýkrát, tak si to idem zistiť.

vranka | 2012-01-17 23:56:48

myslím, že pre maminy na materskej alebo študentov tento štát nemá žiadnu legálnu možnosť ako si privyrábať týmto spôsobom (sashe.sk - pravidelný príjem, výroba na zákazku), buď živnosť alebo slobodné povolanie

EvaLiptakova | 2012-01-18 00:04:42

Jedine ako predaj prebytkov. Že robíš niečo zo záľuby, máš toho prebytok a tak to príležitostne predáš. To mi povedala priamo na daňovom, že to by aj babky na trhu čo predávajú prebytky mrkvy zo svojej záhrady potom mali mať živnosť, ak by sa to doslovne bralo. A ak sa niečo robí zo záľuby a ako hobby, tak ani živnosť netreba zriadiť. To mám zase od kontrolórky zo živnostenského. Že závisí od rozsahu výtvorov. Ak je to málo, je to záľuba-tak žiadna živnosť. Len ten daňový úrad a DIČ.

EvaLiptakova | 2012-01-18 00:08:39

Našla som o platbách do umeleckých fondov http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/platit-do-umeleckych-fondov-sa-musi.html

vranka | 2012-01-18 00:18:47

na prebytky z úrody je v zákone o dani z príjmu par. 8 myslím, (ostatné príjmy - príležitostné), ten je oslobodený do 500 Eur, tam by sa dal zaradiť aj ten predaj prebytkov ako píšeš, ale výroba na objednávku asi ťažko... ide o to, kto to bude kedy kontrolovať :-)

EvaLiptakova | 2012-01-18 00:23:56

Asi tiež záleží, aká veľká tá objednávka bude. A či bude pravidelná. Ak si raz za pol roka niekto u mňa objedná 4 torty, tak si myslím podľa toho, čo vraveli tety na úradoch, že niet čo riešiť. No a s tou kontrolou to je pravda, myslím,že majú na starosti ,,iné ryby" :-D

JaneStream | 2012-01-18 07:42:24

Baby moooc dakujem za rady:) no co sa toho umeleckeho vzdelania tyka mam akurat ZUS- som sa chystala aj na zlatnictvo do kremnici- ale nejak ma vtedy zabrzdilo, ked mi este na dni otvorenych dveri pan riaditel oznamil ze ak so sebou na skusky neprinesiem "dobrovolny sponzorsky dar" - aspon 100000sk- tak sa ani unuvat nemusim:( no tak fungujem ako kazdy iny clovek, akurat ze po veceroch si nemozem ist normalne lahnut, kym si aspon trochu nezadrotikujem:D nehovorim, ze je to umenie, ale rozhodne to nie je len tak navliekanie par koralok za ucelom prilepsenia si!!! proste ked musim, tak musim /drotikovat:)/!!!

Maleva | 2012-01-18 14:52:05

a ak sa môžem opýtať , vranka píšeš , že Sociálna poisťovňa dala slobodným umelcom "odklad" do júla 2013 čo sa týka odvodov a po tomto termíne to bude ako? :-)

JaneStream | 2012-01-18 15:08:21

no baby- a je po mojom slobodnom povolani... vraj ak to nemam vystudovane, ziadny slobodny umelec byt nemozem!!! ale predpoklad pre zivnost tiez nesplnam... takze akurat zabalit to mozem...:(

vranka | 2012-01-18 16:27:11

Maleva - nikto nevie, záleží od toho, kto bude pri moci a ako sa pomenia zákony o sociálnom poistení, ak by to zostalo tak ako je teraz, tak po tomto termíne (od 1.7.2013) by aj slobodní umelci platili povinné odvody do Sociálnej poiťovne rvnako ako živnostníci v súčastnosti... viac tu http://www.socpoist.sk/aktuality-platenie-poistneho-od-1-1-2012---umelci-a-autori/48411s50320c

Maleva | 2012-01-18 16:41:41

ďakujem vranka za link, úprimne obdivujem tvoju zbehlosť a šikovnosť :-)

mina | 2012-01-18 18:11:02

A to som zasa zvedavá, podľa akej vyštudovanej školy zatriedia tvorcu softvéru - lebo to je tiež slobodné povolanie :).

Nie je to náhodou tak, že na daňovom úrade ťa zaregistrujú ako "inú samostatnú zárobkovú činnosť ... podľa autorského zákona" ... akurát s tým IĆO-m je problém ?

mina | 2012-01-18 18:13:41

a o tých platbách do "autorských" fondov - mohol by sem niekto niečo "hodiť", ten vyššie uvedený link je z r. 2002 :)

Katu-Hula | 2012-01-18 18:30:11

Mina ono to rušia posledná veta v článku.

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/11/07/autori-umelci-a-socialne-poistenie/

vranka | 2012-01-18 18:49:33

pokiaľ viem, tak len chceli zrušiť, ale zatiaľ to funguje

EvaLiptakova | 2012-01-18 19:16:50

Jane! nečítala si pozorne môj príspevok. Písala som, že ak niekto robí niečo, čo nemá vyštudované, tak nemá chodiť na štatis. úrad, ale len na daňový sa zaregistrovať. Veď Ti nikto nemôže zakázať niečo vyrábať, keď Ťa to baví, aj keď to nemáš vyštudované. Ty si to len pekne vyrábaj, ale si to zlegalizuj a to tak, že pôjdeš na daňový, aby Ti pridelili DIČ. Ja som tiež samouk a zo štatistického by ma vykopli. Ale mi poradili, že takéto prípady sa robia tak, že sa ideš zaregistrovať na daňový.

JaneStream | 2012-01-18 19:33:04

EvaLiptakova- ano ano, ospravedlnujem sa!!! Som citala s drobcom na rukach a malou vrieskajucou za chrbrom:))) Ok- pojdem na danovy- daju mi DIC a co potom pre mna vlastne plynie- ake povinnosti??? Dakujeeem:)

Maleva | 2012-01-18 19:40:02

v článku, čo pridala link Katu-Hula sa píše, že aj umelci a autori sa prijatím novely zákona o sociálnom poistení stanú SZČO, čo okrem iného pre nich znamená prihlásiť sa do SP a zároveň sa tam píše, že- prihlásiť sa zároveň musia len vtedy, ak majú registráciu na daňovom úrade ako SZČO (majú pridelené DIČ).

Doteraz som bola v tom, že na DU mi pridelia dič automaticky. ? Čo mi tam uniká?

mina | 2012-01-18 19:51:24

Nechcem byť protivná, ale občas mi "nedá" - Maleva - a ako na tom daňovom úrade vedia, že akurát Ty sa chceš registrovať ?

Automaticky prideľujú DIČ iba tým "samostatne zárobkovo činným osobám", ktoré majú povinnosť predtým registrovať sa inde - napr. - živnostníci, tak sa mi zdá, že aj lekári, ktorí majú majú povolenie na prevádzkovanie ambulancie ... atď.

Ale - podľa autorského zákona sa registruješ LEN na daňovom úrade, takže - treba tam vypísať tú registračnú prihlášku.

Ťažko takto na diaľku, dievčatá.

Ale na

www.justice.gov.sk

sú absolútne všetky zákony od r. 1945 aj v aktuálnom znení, tak ak chcete, pozrite, akurát, že zo začiatku je softvér trochu ťažkopádny na ovládanie a treba tam ísť cez explorer, inak vyhľadávanie nefunguje korektne.

charis | 2012-01-18 20:06:51

Tak ja som zaregistrovaná ako umelec - autor. Teda išla som na daňový úrad , podala som žiadosť o pridelenie DIČ: Nebol žiadny problém, nič odo mňa nechceli.Iba som vyplnila nejakú žiadosť a dostala so DIČ. Potom som sa prihlásila do ZP na platenie zdravotného poistenia. Keď som dávala veci do niektorých galérií , tak mi z predaja automaticky strhli poplatok do fondu výtvarného umenia(tak nejak sa to volalo) myslím že 2%, ale v niektorých galériách nie. Robím si normálne daňové priznanie. Na remeselných trhoch som nemusela mať pokladňu, lebo nie som živnostník- to mám z daňového riaditeľstva. Neviem, či robím niečo zle, ale myslím si , že keď sa stále budem báť nejakej kontroly, tak určite príde a preto ju neočakávam :o))

Maleva | 2012-01-18 20:08:57

hm, jednoznačne musím skočiť k nám na DÚ a myslím si, že tam zistím jasne o čo ide, takto je to veľa rôznych informácii a kým si ich utriedim tak sa v nich trochu ťažko orientuje...ale ďakujem mina:-)

EvaLiptakova | 2012-01-19 11:11:03

Potom sa opýtaj, či Ti treba kasu, lebo mne na daňovom teta povedala, že ak sa ide len raz za rok na jarmok, tak kasu netreba, že to by ju museli mať aj babky, čo predajú raz za rok na trhu mrkvu. A všetko radšej nech Ti dajú písomne, aby si to mala v rukách. Je ale možné, že teta na DÚ povie, že treba mať kasu, lebo tu baby na Sashe sme si všimli, že na každom DÚ môžu povedať inak. Preto je najlepšie si preštudovať jednotlivé zákony-ohľadom kasy je to myslím zákon o elektronickej registračnej pokladnici.

Ak chceš predávať výlučne cez Sashe a celkovo len cez net, tak kasu nepotrebuješ, vydávaš len faktúry. A ako píše charis asi má tiež písomne, že nie je živnostník, tak nemusí mať kasu.

EvaLiptakova | 2012-01-19 11:12:27

...no a potom predávaš a na začiatku roka podáš na DÚ daňové priznanie, ktoré ak si netrúfaš, tak účtovníčka zvládne ľavou zadnou:-)))

EvaLiptakova | 2012-01-19 11:17:09

A ešte som raz našla takúto krásnu potešujúcu odpoveď z DÚ: http://www.artmama.sk/vsetko-ostatne/registracna-pokladnica-prilezitostny-predaj-dielok

JaneStream | 2012-01-19 16:38:44

Evi- mozem sa spytat- co si im povedala na DU, ked si si vybavovala DIC- ja som si dnes volala do NZ a tam mi nejaka pani Racekova povedala, ze ziadne DIC nedostanem, ze nemam na zaklade coho?! ja uz som uplne v koncoch... ste tu niekto z okolia NZ- ak ano prosim ako riesite "legalizaciu" predaja cez sashe???- ved mna vsade stopli...

vranka | 2012-01-19 17:02:17

https://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw29gZJQjkmwfqRUKapBUzcES6GotY4ACEeiCyOMMM4BFncFdkcX4_83FT9IH1v_QD9gtxQIIgod3RUVAQAPgYLSA!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFTM0c!

chceš podnikať, vypíšeš žiadosť a pridelia ti DIČ, akože na základe čoho... chceš platiť dane z príjmu, lebo predávaš cez internet, ale nie si živnostník

vranka | 2012-01-19 17:04:04

nejako mi tá linka neprešla, ale na http://www.drsr.sk hore klikni na Daňové informácie a potom vľavo v menu Registrácia, registrácia dane z príjmov

JaneStream | 2012-01-19 17:26:19

vranka- dakujem moc!!! mna uz z toho ide klepnut... statisti ma poslali do kelu- ze namam skolu, ZU- zas ze to neni podnikanie, no a ten DU ma dnes uplne dorazil... tak ako na slovensku podnika na cierno x ludi a ked to chce niekto robit legalne, tak mu este budu polena pod nohy hadzat...:/

EvaLiptakova | 2012-01-19 21:46:13

Tá pani tam je čo???Tá tam asi nemá čo hľadať. Nechcem Ťa mýliť, ale ja mám živnosť na služby 16 rokov a vtedy mi pridelili Ičo aj dič. Ale mienim so službami prestať a tak som sa bola naDU pýtať, že či môžem mať to pôvodné dič pridelené aj naďalej ako umelec, keď raz seknem so živnosťou. A úradníčka povedala, že jasné, že moje dič čo som raz dostala so mnou ide furt, či som živnostník, alebo aj keď živnosť zruším a ostanem umelcom, tak furt mi to pôvodné dič ostane. Takže nechápem, čo za trubku to tam máte na úrade:-((

EvaLiptakova | 2012-01-19 21:54:17

Ja byť Tebou, tak tam idem s informáciou, že o čom je DIČ a že nech dotyčná to dá na papier, že Ti ho odmietla vydať a bude mať pekný prúser. Alebo by som písala na daňové riaditeľstvo, že ja sa CHCEM zaregistrovať ako budúci platca dane a že chcem mať všetko v poriadku, len teta z úradu sa robí moc dôležitá a nechce mi ho prideliť. Taký poprask bude mať, že sa z toho nepreberie. Normálne nechápem, čo sú toto za úradníci, keď chceš si dať veci do poriadku a niekto z vlastnej hlúposti Ti to znemožňuje. Pýtaj si od nej stanovisko na papier, možno zmení názor, lebo už keď je niečo na papieri, tak sa tým môžeš obhájiť. A keď Ti hádžu polená, treba s nimi zakúriť. Len sa netreba nechať odbiť a všetko si pýtať písomne.

EvaLiptakova | 2012-01-19 21:55:341x

Každý kto predáva, MUSÍ odvádzať dane, tak aké že na základe čoho???????? Normálne som vytočená z nej! Idem zajtra za ňou:-DDD

ololo_galant | 2012-01-20 07:27:49

No DIČ dostáva živnostník, podnikateľ. Pani tým zrejme myslela, že sa musí dodržať nejaká postupnosť krokov, že nemôžu dať DIČ "obyčajnému smrteľníkovi" bez živnostnenského oprávnenia.

JaneStream | 2012-01-20 08:42:25

Evi- mi hovor! vies jak mna vytocila... ale mamina ma kamaratku na DU v BA uz jej volala, ze to vybavi... nerada ale pouzivam taketo cesticky, ale co uz:/ na cierno predavt nechcem!:)

EvaLiptakova | 2012-01-20 09:01:141x

Ololo, DIČ dostáva aj obyčajná osoba, ktorá nepodniká, ale chce zlegalizovať svoje príjmy. To by potom každý mohol robiť načierno, len aby nemusel dostať DIČ a nepriznávať príjmy. Samé pracovníčky na daňovom (asi okrem tej jednej) toto potvrdia, že KAŽDÝ, kto nejakým spôsobom zarába a nie je živnostník tak sa musí registrovať na DÚ, aby dostal DIČ.

EvaLiptakova | 2012-01-20 09:09:12

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/01/13/socialne-poistenie-od-r-2011-szco/ čítaj odsek pod červenými odrážkami

Levandulka | 2012-01-20 11:44:28

keď som sa prvý krát bpla registrovať na ŽU a DU pridelili mi IČO a DIČ potom som podnikanie kôli materskej zrušila a po 4r znovu teraz obnovila a pridelili mi znovu to iste IČO a DIČ.

Teraz ale zvažujem ako by to bolo ak by som ostala SZČO a zároven sa šla zaregistrovať na DU ako slobodný umelec či by to vôbec šlo /živnosť zrušiť nemôžem kôli UP/

EvaLiptakova | 2012-01-20 11:56:54

Jasné, že sa dá, živnosť zrušíš, ale na DÚ povieš, že chceš naďalej aby Ti ostalo DIČ, pretože ostávaš ako umelec a oni Ti ho VEĽMI RADI ponechajú:-))

vranka | 2012-01-20 13:54:45

Levandulka - nerozumiem, načo duplicitne? nestačí SZČO?

Levandulka | 2012-01-20 15:51:01

Vranka SZČO musí ak chce predávať svoje výrobky aj na trhoch alebo všade tam kde sa príjma hotovosť mať ERP ak slobodný umelec nemusí mať povinnosť ERP tak je pre mňa výhodnejšie predávať svoje patchwork. výrobky ako SU a otatné ako SZČO možno príliš špekulujem ale registračka je momentálne pre mňa pridrahá a ponuky na predaj sú dosť lákavé

charis | 2012-01-20 18:31:12

DIČ pridelia hocikomu, napr. keď chceš prenajať byť, alebo niečo, ideš na DU a bez problemov ho vydaju

vranka | 2012-01-20 20:59:40

Levandulka - myslím, že to takto nepôjde skombinovať, ale skús sa opýtať priamo na DÚ

dominika.vavrekova | 2012-02-18 10:25:58

Damy odkial ste tu nabrali pojem idem sa "registrovat ako slobodny umelec?". Tusim dalsia tema na zurnal...

Ditta | 2012-11-10 21:27:03

Kto teda vlastne môže byť registrovaný ako slobodný umelec? Ten, kto má na to vzdelanie? Tvorí niečo neobyčajné?...

123 | 2012-11-12 20:25:17

v kategórii šperkov určite áno http://www.sashe.sk/Maya-Honey.....

JaneStream | 2014-01-20 09:20:251x

Ahojky:) baby prosim radte... jedneho casu som tu uz predavala ale nechcela som to robit "na cierno"... galerku som stiahla, spravila som si vyucny list- som vyucena zlatnicka-klenotnicka :) ale co dalej??? uvazujem nad slobodnym umelcom- ale netusim ako to prebieha- ako sa to vybavuje, ake povinnosti/platby z toho pre mna plynu??? co to vlastne obnasa???

Toho casu som na materskej... takze za mna vsetko odvadza stat... ak budem slobodny umelec, musim si platit sama??? VDAKA!!!

Karolina44 | 2014-01-20 11:29:52

...ak budes umelec, ktory nema umelecke vzdelanie, ale talent, tak sa registrujes na danovom urade, ale ak chces vyrabat sperky, tak to je zivnost, ak bizuteriu, tak to je tiez zivnost, ak nie si umelec s umeleckym vzdelanim, tak budes potrebovat prax aby si mohla mat zivnost na vyrobu sperkov a tiez musis byt registrovana na Puncovom urade .

JaneStream | 2014-01-22 16:28:511x

Dakujem za odpoved, ale aj tak som z toho jelen:) ja vzdelanie mam- mam vyucny list zlatnicky, vyrabam koralkovu a drotenu bizu, trochu hackujem... nic velke a chcem predavat len tu na sashe... musim mat zivnost???

Penxi | 2014-03-14 15:58:463x

celú diskusiu som prečítala, a úplne nadobúdam pocit, že niekto by mal založiť nejaký portál slobodnyumelec.sk alebo také niečo a tam by vždy boli konkrétne informácie a novinky o poistení a daniach a vysvetlivky že ako je to s registračkami, faktúrami, evidenciou, zmluvách o dielo, daňovými priznaniami, či tie veci treba či netreba, kedy treba, že čo všetko môže byť slobodný umelec a čo iné už spadá do živnosti, atď... nechce sa na to niekto dať? :D

aj ja som síce slobodný umelec, ale nie veľmi dlho, a keď sa zabehám, okukám a vyskúmam všetko, tak namôjdušu takú stránku založím :D

nemôžem uveriť, že v tom nikto nemá totálne jasno, človek netuší kam sa má obrátiť keď niečo potrebuje, jedno povedia tam, druhé inam, dokonca skúsenosti ľudí sú odlišné. ako pre boha živého môže byť na úrade teta, ktorá sama nemá vo veciach jasno (a očividne je celé slovensko plné úradov s takými tetami), ale že úplná hanba. aj na internete je toho tak strašne málo, človek musí dobre že nie hodiny presedieť a prekutrať všetky možné stránky aby vôbec našiel to čo hľadá, lebo tie úžasné úrady mu nevedia povedať ako čo má vlastne byť....

CoJ | 2014-03-14 17:51:512x

mila penxi, na jednotlivom urade ovladaju vzdy iba svoju problematiku, teda mali by, a ak mas nejake pochybnosti, ktore nebudu vysvetlene na styku s verejnostou na danovom urade, mala by si asi pouvazovat nad nejakou ucetni. tato problematika je totiz velmi obsirna :)

DRACO | 2014-03-14 18:38:104x

prečo by to mal niekto urobiť zadarmo a zavesiť na web? veď je to kopec štúdia a znalostí... z toho žijú účtovníci a daňoví poradcovia

Penxi | 2014-03-14 19:33:12

samozrejme, taký dobrák sa nenájde :)) písala som to viac-menej so žartom, ale nápad bol :))

olinaba | 2014-03-14 19:49:205x

ach jaj, DRACO, suhlasim s postom, ale treba mat na pamati, ze na slovensku to funguje tak, ze uctovnictvo a danove poradenstvo su chapane ako trivialne veci, ze je to kuk do jedneho zakona, ze to nie su roky studovania nielen danovej problematiky. to si ale laik nevie predstavit... ale ocenujem na otazke Penxi, ze vobec ma zaujem riesit tieto veci, ze je registrovana na DU, pretoze tu na Sashe je neskutocne vela sukromnych osob, ktore su neustale propagovane ci uz v teplych rozkoch alebo vo vykladoch, a pritom sa jedna u tych kvazi predajcov o neopravnene podnikanie (§ 63 - 64 zakona o zivnostenskom podnikani) a dopustaju sa aj trestnej cinnosti (§ 251 trestneho zakona)... redakcia sashe najlepsie vie, kto je podnikatel a kto nie, najma pri vyplnani kontrolneho vykazu k DPH od 1.1.2014 :)

CoJ | 2014-03-14 19:54:033x

mila Penxi, to nie je o dobrakovi, pretoze za dlhe roky praxe viem, ze cim je clovek ustretovejsi, tym je to horsie. (aktivny blbec horsi ako triedny nepriatel) ale na druhej strane, padol moj navrh, aby si skusila styk s verejnostou na danovom urade :)

suzina | 2014-06-16 11:21:34

no a ja som sa stratila... skuste poradit, vyroba bizuterie tj. skladanie komponentov (tj. co mam v galerke) som si zistila sama ze zivnost -je to tam medzi volnymi zivnostami napisane "vyroba bizuterie" teta na urad mi o tom nic nepovedala hlavne ze ma zaregistrovala na dic tj. ako umelca (neviem ci existuje moznost ze to neprejde alebo zas budem musiet utekat na zivnostensky) ALE co v pripade recyklovanych veci tj. prerabanie napr. zo secondhandov, alebo starych veci kam to mam zaradit??? Hladam hladam ale nic som nejak nenasla, tak ako ma byt potom clovek oficialny? napr. mam stare tricka prerobim ich na "bizuteriu" a este nejake ozdoby a pod. je to teda zivnost ci slobodne podnikanie, ak mi to nevie teta na urade (ani jednom) zaradit tak co potom? Som uz na nervy z toho, poradte prosim.

-GINA- | 2014-06-16 12:57:031x

nemôžeš byť umelec,kompletovanie bižutérie rozhodne nie je umenie..........

suzina | 2014-06-16 14:49:51

no to som zistila, avsak pani za priehradkou nic nevysvetlila dala mi vyplnit tlacivo a tym to haslo.... takze som zvedava co bude dalej... ale ide mi hlavne o to recyklovanie pretoze to nie je mozne najst ani na zivnost ako mam tuto tvorbu teda zlegalizovat? Po dnesnej skusenosti na DU verim tomu ze aj na ZU budu na mna cumiet co vlastne chcem z akymi recyklovanymi vecami? :) pretoze ja to oblecenie nesije ale prerabam, pripadne "odpad" pretvorim do nejakeho sperku/ozdoby

Preciouss | 2014-06-18 07:37:331x

http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/zivnostenske_podnikanie_zuborova/2010%20%20VOLNE%20ZIVNOSTI.pdf keď som si išla vybavovať živnosť,prelúskala som voľné živnosti,vypísala som si a na živnostenskom úrade sme s pani úradníčkou už len doladili a upresnili,na ktoré presne si vyberiem živnosť.

suzina | 2014-06-18 07:59:08

Preciouss to mi je jasne aj som si zoznam pozerala ale podla tohto recyklacia nikam nepatri, lebo oblecenie nesijem len prerabam uz hotovy vyrobok, to iste aj obuv a pod. Preto som sa aj tu spytala, lebo bud som naozaj slepa alebo nic z toho nesedi na moju tvorbu. Skladanie bizuternych komponentov som uz pochopila, ze je zivnost :) na margo toho ze sa ma mila uradnicka na DU spytala ci nahodov neviem ci to tam patri alebo nie pravdaze som nevedela. Evidentne ani ona sama nevedela a moja otazka na recyklaciu bola doslova odignorovana.

Preciouss | 2014-06-18 08:46:43

Suzina vôbec si nad tým nelámte hlavu.Na živnostenskom Vám budú vedieť poradiť .Vezmite si so sebou aj nejaký svoj výrobok.Tam sú veľmi milé a šikovné ženy.

suzina | 2014-06-30 14:36:37

tak trochu pre zamyslenie: ako som pisala vyssie bola som si zistit (zaroven sa pokusit zaregitrovat), kam patrim ak skladam sperky z komponentov a zaroven robim tzv. recyklovane vyrobky.... skoncila som na danovom tak ze mi tetula dala nech tam napisem vyrobu bizuterie a tym to haslo, bolo to hlasenie na slobodne povolanie, pravdaze ja nekompetna som si po jej otazke hlada dostatocne info a ako pisala GINA ako slobodny umelec by som pri cisto vyrobe bizuterie ani nemala byt ako SU :) dnes som sa dozvedela ze mi domov dosla karticka s DIC tj. ze som uz evidovana ako slobodny umelec :) no chapete to??? podla toho co som tam mala mat pisane to nemalo ani prejst druha vec je kam bude spadat ta recyklacia na ktoru som zatial mailom nedostala odpoved ani z jedneho uradu, takze sa vo velkom "tesim" ako sa potrepem cca 160km aby som vobec zistila ci to je takto spravne alebo nie :( neviem si veru predstavit co chudaci ludia co o tomto vsetko vedia este menej ako ja a nechcu to robit nacierno, taky bordel v tychto pravidlach a zakonoch som este nezazila...clovek je z toho len znechuteny

BibaDesign | 2014-06-30 16:02:20

Veru, treba sa len popýtať osobne. Ja sa tiež chcem registrovať ako slobodný umelec. Ale mám šťastie, že kamarátka je šikovná účtovníčka a tá mi s tým ide pomáhať. Pozisťovala mi všetko kolo toho, už si len nájsť čas a sadnúť si s ňou k tomu.

Pere | 2014-06-30 17:29:032x

A to viete, že ak máte štatút slobodného umelca, ste povinné odvádzať 2% do Fondu výtvarných umení z každého predaného diela?

suzina | 2014-07-08 18:26:10

Pere predstav si ze o nicom takom na danovom urade nepoculi aspon nie na nasom :) znama sa pred davnymi rokmi tiez stala SU a tak isto nic take neplati.... tak neviem..... inak na moju otazku ako to ze som evidovana aj ked nemam byt nik nevedel odpovedat, s tym ze jedine co vam napisu ked sa takto registrujete a je uplne sumafuk co tam napisete je ze vykonavate umelecku cinnost aku to je uz na vas ako si to obhajite ak by nahodov prisla kontrola :D a celkom ma "pobavili" kdeze som sa spytala ze ked teda budem ako SU aj ked asi nemam byt, tak ci mi pri kontrole hrozi pokuta alebo nie tak len mykli plecami a bolo....takze v preklade niektorych uradnicok na danovom, "SU moze byt "hocikto" kto si da ziadost ze nieco tvori ale nesie za seba zodpovednost" ak Vam pride kontrola a ta povie ze toto takto nie :) tak neviemco zmozete, proste strach a hroza.... Ja osobne som to s celym slobodny podnikanim vzdala a neriskovala, radsej som si spravila zivnost nejak sme vyhutali co by som asi tak mohla mat ked ani jedno z toho na mna 100%tne nesedi a uvidime co bude dalej... ale kazdemu kto sa chce stat slobodnym umelcom prajem hlavne pevne nervy a stastie na sikovne uradnicky na danovom :)

Pere | 2014-07-08 19:51:521x

Na daňovom úrade nepočuli o kope vecí, Suzina. Tuto to rieši zákon o umeleckých fondoch:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-13#f5324340

suzina | 2014-07-09 09:10:56

to mi je jasne len nechapem tu logiku jeden platit musi druhy nie? pokial nanho nepridu a co ked ten chudak ani len nevie ze nieco take musi... naozaj je to tu cele postavene na hlavu

SunnyDorotka | 2014-07-12 10:04:51

Medzi SU patria ale aj spisovatelia a novinári a silne pochybujem že tí platia 2℅ do fondu VÝTVARNÝCH umeni...

Erinka | 2014-07-12 10:21:01

oni prispievajú do literárneho fondu ~

SunnyDorotka | 2014-07-12 10:25:51

Tak potom si suzina musí zriadiť bižutérny fond :D

SunnyDorotka | 2014-07-12 13:06:20

"pri niektorých povolaniach aj členstvo v komore " to je milé, tak načo si robiť vrasky ;) ja ked som si bola vybaviť tú kartičku tak mi aj na daňovom aj na živnostenskom povedali, aby som to robila radšej na čierno, normálne na rovinu, na živnostenskom ma ešte aj presviedčali že keď to nechcem robiť na čierno tak nech si vybavím nejakú fiktívnu živnosť buď na ZŤP alebo nejakého dôchodcu...

entee | 2014-07-29 10:36:26

...no precitala som si celu diskusiu co sa nazberala za 3 roky, prave pred sebou mam ziadost o registraciu na danovom urade a tot.. v skratke moje poznatky:

predavanie prebytkov (ako to bolo vyssie spominane na nas vraj neplati)

cca pred hodinou mi to povedal danovak z BJ. prebytok je ked sa babke urodi viac paradajok ako zje... ja vyrabam nausnice napr ale mam len jeden par usi ale vyrabam dalej to uz je z cielom predat ich ...

a 2% do umeleckeho fondu neplatite - lebo nieste akademicky maliary a podobne ...vy si len date ziadost o pridelenie DIČ na danovom urade ( na zlegalizovanie prijmu - tak ako ked niekto prenajima byt)

na statistickom urade sa registruju tie povolania kt. potrebuju diplom a prax ....

takze vlastne neide vobec o slobodneho umelca ako sa vsade spomina

co si zase niesom ista a velmi by ma potesiala info ci FO s pridelenym DIČ potrebujem na predaj v hotovosti ( trh) aj pokladnu ...lebo tie zakony sa naozaj daju vylozit aby to pasovalo ako komu vyhovuje ....co ma zaraza ze ked napisete mail na danove riaditelstvo alebo inde vzdy vam odpovedia len na polovicu otazky aby sa to dalo vylozit aj inak

o tu pokladnu mi mozte napisat aj do spravy ak by sa niekto nasiel :)

SunnyDorotka | 2014-07-29 20:29:00

Ak si slobodný umelec, registračnú pokladňu nepotrebuješ, len zošit kde si budeš viesť kolko a čoho si predala, a samozrejme musíš dávať potvrdenia (paragony) a keď si budeš dávať daňové priznanie, tak si to tam v dokladuješ a môžeš si odrátať aj nejaké náklady, podobne ako živnostníci....

Výroba bižutérie však podľa daňového spadá pod živnosť, v žiadnom prípade nie pod slobodných umelcov..aj keby si predala len jedni náušnice za rok z čoho je jasné že sa teda uživiť tým nedokážeš nie to už platiť nemalé odvody, vysvetliť si to nedajú prste je to živnosť a hotovo, treba si nájst nejaké vseobecne pomenovanie, pod ktorým nikto presne nebude vediet co predavaš a pri kontrole si to len vediet obhájiť :))

suzina | 2014-07-30 20:38:42

Sunny len problem je ten ze na danovom ti povedia ze ako "slobodny umelec" s pridelenym DIC pokladnicu musis mat ci chces ci nie... na margo toho mi tato zistovali od znameno co ma ma zivnost, ze jemu napr. pri kontrole povedali ze pri trhoch uplne staci paragon pokial nepredava za rok vela co je vela je otazne... co sa tyka toho obhajovania tiez otazne ziadost na DIC mi bolo dane na vyrobu bizuterie jediny popis evidovany v ich systeme to slobodny povalim tj. DIC bol umelecka cinnost, ci tuto umelecku cinnost potom obhajite pri kontrole mi nik nevedel povedat (vyzera to tak ze to zavisi od dobrej nalady kontroly)

a co sa tyka odvodov - pokial mate popritom TPP prvy rok ich mozete mat tym padom nulove....potom to uz zavisi od danoveho priznania

Pripísať komentár

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.