Domov » Fórum » Úplne mimo misu » Živnosť popri rodičovskej dovolenke

Živnosť popri rodičovskej dovolenke

Úplne mimo misu

 
miriem | 2013-01-18 09:30:222x

Ahojte, nevedeli by ste mi niektora, ktorá ste v rovnakej situácii poradiť? Momentálne som na rodičovskej dovolenke a popri tom robim sperky, zacala som ich tu na SAShe uz aj predavat, ale to, že to robím na čierno, mi nejak nedá spávať. Chcela by som vedieť, ako je to s platením odovodov, keby som si spravila živnosť popri rodičovskej.

Do socialnej poistovne treba zacat prispievat az nasledujuci rok v juni po prihlaseni sa na zivnost- teda rok a pol by som nemusela este platit socialku- spravne?

Do zdravotnej poistovne, kedze som poistenec statu, by som sa prihlasila ale preddavok si nastavila na 0€. Je to mozne ale len počas prvého roku alebo po celý čas, kým budem poistencom štátu?

Mám z toho poriadny zmätok, tak by som bola šťastná, keby mi to niekto po lopate objasnil. Dakujem

vranka | 2013-01-18 09:44:401x

pre SZČO:

http://www.investujeme.sk/odvody-szco-zmeny-od-januara-2013/

ak ide o súbeh poistenec štátu (RD) a SZČO, odvody do SP neplatíš kým trvá RD, do ZP platíš po ročnom vyúčtovaní 14 percent z príjmu zo živnosti (preddavky si môžeš nastaviť nulové)

vranka | 2013-01-18 09:50:481x

teda toto samozrejme platí ak príjem SZČO v predchádzajúcom roku nepresiahol hranicu 12-násobku minimálneho vymeriavacieho základu, čo predpokladám, že neprekročíš, inak sa musíš odhlásiť ako poistenec štátu a odvody by si platila

miriem | 2013-01-18 10:42:13

Ďakujem za odpoveď. Živnosť popri rodičovskej teda aspoň ten prvý rok nevyjde až tak draho.

DRACO | 2013-01-18 11:03:03

nie, ale treba podať daňové priznanie a spracovať účtovníctvo, alebo aspoň zjednodušenú agendu (pri paušáli)

miriem | 2013-01-18 12:24:28

Ved podat danove nie je az tak tazke a viest si zakladne uctovnictvo- je to velmi narocne? Treba mat nejake uct. knihy?

molly | 2013-01-18 15:59:02

neviem miriem ak predávaš iba na sashe, či si na tú živnosť zarobíš, pokiaľ viem do určitého príjmu ročne memusíš mať živnosť, aspon v minulosti to tak bolo. Pokiaľ máte dievčatá iné informácie, rada uvítam. Veľa dievčat predáva nad stovky vecičiek, chodia aj na trhy a živnosť nemajú. Ak predám na tejto stránke niekoľko desiatok vecičiek a mimo robím väčšinou pre známych za symbolickú cenu, takže sa mi vrátia náklady na materiál a nejaké vecičky navyše, tak o živnosti nemôžem uvažovať, pretože by som nemala z čoho zaplatiť poplatky.

david93 | 2013-01-19 10:13:01

pojednáva o tom zákon o účtovníctve, nedá sa odpovedať v skratke

drobatko | 2013-01-19 10:58:421x

Miriem - neviem ako je to s odvodmi, keď si na rod. dovolenke, ale čo sa týka účtovníctva - ak si uplatňuješ paušálne výdavky, stačí viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede (odkladať faktúry plus príjmové doklady - dobierkové ústrižky, výpisy z účtu, bločky z pokladne), o zaplatených odvodoch plus podať daňové priznanie. Jednoduché účtovníctvo máš povinnosť viesť, keď si uplatňuješ reálne výdavky.

miriem | 2013-01-19 19:47:04

Molly, zatial predavam len tu na sashe + kamaratkam, ale dostala som ponuku od zmanej, ktora ma butik, ze by tam moje sperky mohla predavat- len musela by som mat zivnost. tak som rozmyslala, ze by som to aspon na rok skusila, ked by som s tym nemala vysoke fin. naklady na odvody.

neviete niekto ako je to s odvodmi do zdravotnej poistovne? Kedze som poistenec statu, mohla by som si nastavit preddavky o€ ale po tom roku by som musela nieco palatit?

DRACO | 2013-01-19 19:54:15

do zdravotky budeš platiť až po roku 14 percent zo svojho zisku

dagmi | 2013-01-21 23:10:371x

V stručnosti:

1. Zdravotná poistovňa:

súbeh rodičovskej dovolenky ( a teda poistenec štátu) a SZČO - možnosť platenia nulových preddavkov. ZP do 30.9. nasledujúceho roku vykoná na základe podaného daňového priznania a určitých ďalších podmienok ročné zúčtovanie ktorého výsledkom môže byť nedoplatok.. Od roku 2013 nastáva zmena, v prípade súbehu poistenec štátu a SZČO v prípade, ze vymeriavací základ za rok bude vyšší ako 2918,70 Eur bude potrebné doplatiť nie len 14 % zo základu dane ale minimum t.j. 12*55,02

2.Sociálna poisťovňa

Prvý rok podnikania sa odvody do sociálnej poistovne nie je povinnosť platenia odvodov(za maminu na rodičovskej dovolenke, ktorá podala prihlášku v soc. poist. platí dôchodkové poistenie štát) , po prvom roku podnikania dosiahnutí určitej výšky príjmu, vznikne povinnosť platenie odvodov do sociálnej poistovne od 1.7. nasledujúceho roka (suma sa každoročne mení pre rok 2012 t.j. 4716,00 Eur - a pozor ide o príjmy nie o základ dane, následne za maminu na RD neplatí dôchodkové poistenie štát ale platí si ako SZČO)

3. SZČO vedie buď jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu, alebo uplatňuje výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov. (použitie toho ktorého spôsobu a vyčíslenie základu dane je zákone vymedzené pre daný okruh SZČO)

4. Niečo k "40 % výdavkom" SZČO si môže (za istých zákonných podmienok) uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. (platné počnúc zdaňovacím obdobím 2013) Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. (Na zásoby sa často zabúda...:))

miriem | 2013-01-22 00:04:29

dagmi velka vdaka, presne nieco taketo som potrebovala :-)

dagmi | 2013-01-22 00:59:39

:) rado sa stalo...:)

iwusa | 2015-03-02 14:01:15

Dámy, rada by som obnovila tému a spýtala sa na akualizáciu údajov?

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, predtým zamestnaná na dobu neurčitú. Sociálku za mňa platí štát a ak si chcem založiť živnosť do júla budúceho roku by som sociálne dávky neplatila, však? Potom v rámci vyúčtovania ak nepresiahnu všetky moje príjmy 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, tak stále budem mať preddavky na sociálku nadstavené na 0 eur (k 1. 7. 2015 bude táto hranica obratu (za rok 2014) pre povinnú registráciu v Sociálnej poisťovni a platenie odvodov do Sociálnej poisťovne určená sumou 4 944 € (12 x 412 €), uvidíme akú sumu uvedú budúci rok). Čiže polopate, peniaze, kt. mi prídu na účet za všetky predané veci nepresiahnu stanovenú sumu, tak do sociálky preddavky budú stále na 0.

Potom ohľadne zdravotného poistenia. Čítala som v takýchto diskusiách, že ak som na RD, štát za mňa platí zdravotné, takže aj tuna sa dá nadstaviť preddavok na 0. Je to pravda? Nemôžem sa dopátrať info na oficiálnych stránkach, volala som do zravotnej poistovne a čakala na dráte 10 min, operátori boli stále zaneprázdnení... Je aj tu nejaká suma, ktorú si mám strážiť? čiže ak bude zdravotka robiť vyúčtovanie a ja by som ju už prešvihla, že budem musieť platiť preddavky?

DRACO | 2015-03-02 15:04:51

áno, preddavky si môžeš nastaviť prvý rok na 0 Eur, ďalší rok ti zdravotka urobí ročné zúčtovanie a doplatíš 14 percent zo zisku



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.