Domov » Fórum » Handmade - nezaradené » Oplatí sa začať so živnosťou?

Oplatí sa začať so živnosťou?

Handmade - nezaradené

 
Handmade.Dafi | 2016-02-12 10:49:586x

Krásny deň prajem, obraciam sa predovšetkým na šikovných ľudí, ktorí majú skúsenosti so živnosťou, no predovšetkým čo sa týka výroby šperkov a vecí v podobnej cenovej kategórii. Oplatí sa s tým začať? Nájdu sa aj takí, ktorí sa na to dali a potom s tým prestali? Už dlhšie sa pohrávam s touto myšlienkou, no stále váham a mám obavy. Poteší ma každý názor. Ďakujem :)

monaH.toys | 2016-02-12 14:16:151x

A čo tak začať súbehom zamestnania a živnosti? Budeš môcť oficiálne predávať (trhy, jarmoky, web) a po čase uvidíš, či sa ti to oplatí. Pri súbehu platíš odvody hlavne zo zamestnania, takže zo živnosti nebudeš musieť platiť (aspon mne to tak zatiaľ vyšlo - živnosť mám 2 roky)

rozmarina | 2016-02-12 14:49:191x

Monah, toto by ma veru zaujímalo. Som zamestnaná a rozmýšľala som nad poriešením slobodného umelca, no neviem ako je to s odvodmi a pod. Ak by sa ti chcelo, môžeš mi o tom napísať do vnútornej pošty? Ďakujem :)

DRACO | 2016-02-12 16:18:07

živnostník potrebuje registračnú pokladňu, slobodný umelec nie

Handmade.Dafi | 2016-02-12 17:36:583x

Čítala som tu na sashe fóra ohľadom živnosti, ale priznám sa, som z toho viac popletená ako som bola :) veľa rôznych názorov som našla. Ale o tejto kombinovanej možnosti som ešte nepočula. Znie to zaujímavo :)

monaH.toys | 2016-02-12 17:54:03

Ja registracku nemam, ale idem di požiadať o virtuálnu.

Pere | 2016-02-13 08:14:212x

Aj v súbehu treba platiť odvody - do ZP. Pri malých príjmoch je ale výhodné, že netreba platiť minimálne, ale odvody na základe skutočného príjmu. Odvody do SP zo živnosti pri súbehu je povinnosť platiť až od určitej výšky ročného príjmu.

Biba, jediný rozdiel medzi povinnosťami živnostníka a umelca je pravdepodobne len v tej pokladni.

Pere | 2016-02-13 08:17:324x

A predsa je ešte jeden rozdiel. Ako umelec je tvojou povinnosťou z každého predaného diela odviesť 2% z jeho ceny darmožráčom z umeleckých fondov.

DRACO | 2016-02-13 10:33:211x

ale zase môže žiadať o podporu z týchto umeleckých združení, navyše tie odvedené dve percentá znižujú daňový príjem

Pere | 2016-02-13 12:21:271x

Áno, Draco, žiadať môže... :-)))))

O tých dvoch percentách hovoríš, ako by to nič nestálo.

DRACO | 2016-02-13 13:31:124x

ako keby som to ja vymyslel, treba atakovať kompetentných, nie prispievateľov vo fóre

Pere | 2016-02-13 15:45:061x

Už sa stalo. Bohužiaľ, pán minister, hoci sa dušoval, že 2% výpalného zruší, nakoniec tak neurobil, lebo sa našli aj takí, ktorí s povinnou platbou súhlasili. Ako keby im chcel niekto zakázať do fondov platiť dobrovoľne.

BTW, snáď len nie si v štruktúrach umeleckého fondu, že sa cítiš atakovaný? ;-)

handmadebyZuZu | 2016-02-13 17:17:033x

Pere v tomto prípade ťa musím trochu opraviť mám živnosť aj prácu súbežne a veru od začiatku mám odvody nastavené na nulové, pravdaže prvý rok si môže živnostník nastaviť na nulové a následne sa to už bude odvíjať od daňového priznania :) Handmade.Dafi osobne ti poviem úprimne na rovinu mne to s mojimi vecami veľa neprinieslo celá živnosť len viac povinností ako výhod, ak by som nemala súbežne aj prácu určite by som ju už dávno rušila....hlavne keď vidím koľko je tých predajcov na akciách tam čo nemajú nič, ale zas na druhej strane som pokojnejšia ak ju mám aj hlavne preto ak sa mi sem-tam podarí ísť na nejakú akciu predávať na trhy (ak ma teda vyberú)... mne sa to zdá sa veľký risk ísť niekde verejne predávať na trhy bez ničoho, lebo síce pekné, že niekto nezažil kontrolu 10 rokov svojho pôsobenia ale človek nikdy nevie kedy raz bude

Handmade.Dafi | 2016-02-13 19:07:001x

Ďakujem za názor, nejaké také osobné vyjadrenie som potrebovala.

DRACO | 2016-02-14 09:45:29

Pere, nie som, ja mám úplne iné smerovanie

BezneDievca | 2016-02-14 09:50:293x

mne zivnost otvorila rozne moznosti sebarealizacie a spoluprac. pravdou vsak je, ze nausky som vyrabat prestala, lebo tam bol maly zisk a vela usilia za tym (objednavanie materialov, komunikacia so zakaznikmi, propagacia kazdeho jednotliveho kusu...)

pletana | 2017-08-26 09:36:556x

Myslim že živnosť má zmysel, hlavne sa na predaj a všetko ostatné budeš pozerať inak....ak má človek predaných 20 kusov , čert to ber,ale aj my aj tu svieti cez 300 ks,to už nie je v poriadku....tak isto možnosť predaja na trhoch a jarmokoch.......a v neposlednom rade je cenotvorba ako živnostník začneš aj počítať,nielen cenami podliezť konkurenciu

Froggywear | 2017-11-04 16:23:354x

zivnost sa oplati aj neoplati, ako vsetko ako komu. ale aspon by boli podmienky pre kazdeho rovnake.



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.