Domov » Fórum » Handmade - nezaradené » Dobrý foták

Dobrý foták

Handmade - nezaradené

 
Tanaja | 2013-04-03 09:29:502x

Ahojte,

neviem,kam presne som mala zaradit moju otazku...tak tu mi to sedelo najlepsie .)

Konecnce nadisiel ten cas zakupit si kvalitny fotak...resp.digitalnu zrdkadlovku...moja otazka znie: Zalezi na cene, znacke...na co vlasne...podla coho si mam vybrat,ci Nikon alebo Canon...?? Kupim nieco kvalitne aj za cca 500,-?

dikes, budem rada za kazdu dobru radu .)

tana

BezneDievca | 2013-04-03 10:03:281x

no aj podla toho, čo chceš fotiť :) a či máš aj vyššie ambície... Viem poradiť v Nikonoch... a či Canon alebo Nikon je podla mna jedno pre človeka s prvou zrkadlovkou :)

Tanaja | 2013-04-03 10:39:51

Diky, v prvom rade moje nausky a samozrejme mam vyssie ambicie,len ma brzdia financie...chystam sa fotit aj rodinu a v exterieri...takze takto...

BezneDievca | 2013-04-03 10:51:491x

tak prvá rada znie: foťák kupuj bez objektivu, lebo tie, čo ti k tomu dajú sú hrozné...

druhá rada: objektívy bez zoomu, tzv. pevné sú kvalitnejšie ako zoomy...

tu je moj tip:

Nikon D5100 + objektív 50 mm so svetelnostou 1,8 vychádza na 600 euri... to je taka najlepšia volba si myslim, keby si ochotná ešte priplatiť....

50mm objektív je vhodný na portréty a je hovorí sa mu aj základný a má ho vo výbave každý riadny fotograf... iba ze nie takýto 1,8 ale vačšínou lepši 1,4, tie však idú od 350 eur vyššie...

Tanaja | 2013-04-03 11:08:58

Super,dakujem...uz som niekde o nom pocula .) vies mi este poradit kde najlepsie nakupim...aj na splatky ??

Bez objektivu je na nic? ci...??

ketlin | 2013-04-03 11:21:371x

jej, ja sa tiež v blízkej dobe chystám na Nikon D5100 - predáva sa aj v kite s objektívom 18-105, čiže tú 50 objektív navyše ani nebudeš potrebovať (dá sa to príp. dokúpiť aj neskôr)

-GINA- | 2013-04-03 11:22:44

foťák bez objektívu ti nebude predsa fotiť.....a ceny si musíš nájsť sama,prelustrovať stránky predajcov....niektorí ponúkajú aj na splátky....

Ja by som už do zrkadlovky nešla,na "domáce" fotenie stačí aj dobrý kompakt....Si predstav,že budeš mať ten 50mm portrétny objektív,s ním makro neodfotíš,budeš potrebovať aj makroobjektív....a bude sa ti chcieť ťahať ťažkú výbavu niekam na výlet alebo dovolenku? niekam na túru?

Tanaja | 2013-04-03 11:26:13

Cau Ketlin,aj teba som sa uz daaavno pytala,ze?? vidis,aka som suchtava...ale konecne som daco nasetrila,tak chcem nieco naozaj dobre .)) a nie az tak moc drahe...

Co je Kit?? :) objektiv 18-105 je naco dobry?? to je akoze vyssi rad..ci?

no,ja chcem aj makro fotit...to mi potom naozaj bude na prd ten 50mm objektiv? .(

Tanaja | 2013-04-03 11:27:15

Gina,ty mas aky kompakt? a napis mi jeho plusy..diky

-GINA- | 2013-04-03 11:28:031x

Kit=súprava telo+objektív

-GINA- | 2013-04-03 11:28:24

Tanaja,ja mám zrkadlo

Tanaja | 2013-04-03 11:31:58

tak ale to asi nespada do mojej kategorie...hlavne cenovo,vsak?

ketlin | 2013-04-03 11:34:291x

áno Tanaja, som zbadala tvoju otázku, tak ma potešilo, že BezneDievca poradila to isté (beriem ju, že sa vyzná :) 18-105mm je rozsah fotenia, odfotíš s tým naozaj všetko (aj makro). Skúšala som náušky fotiť s tým 50mm - ale ten je naozaj dobrý hlavne na portréty. Na bežné fotenie rodiny a tak ho nepotrebuješ. Aj keby si si kúpila tú D5100 v bežnej výbave, na fotenie náušníc, prírody, rodiny úplne postačuje. A je skvelý, mám ho oskúšaný.

Tanaja | 2013-04-03 11:34:48

Ketlin,napis mi prosim,v com je taky dobry ten Nikon...cim fotis svoje nausky?? diky moc

-GINA- | 2013-04-03 11:37:071x

http://www.najnakup.sk/Porovnaj_digitalne-zrkadlovky_CANON-EOS-7D-telo_384709.html kúpila som od fotografa používaný

http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobjektivy_CANON-EF-50mm-f-1-8-II_75403.html ten bol relatívne lacný,stál stovku

http://objektivy.heureka.sk/canon-60mm-f-2_8-usm-macro/ polovičku sumy som dostala od príbuzného a využila som cash back od canonu

http://objektivy.heureka.sk/canon-28mm-f-1_8-usm/ a tento som kúpila od fotografa asi za 150

-GINA- | 2013-04-03 11:38:41

Tanaja,to,čo ti radí bežné dievča,je zrkadlo

BezneDievca | 2013-04-03 12:23:482x

henten 18-105 na Nikon je dost slaby, pozrite si svetelnosť 3,5-5,6, osobne som ho mala v ruke s fotkaom D3100 a bola som doslova sklamana...

BezneDievca | 2013-04-03 12:24:30

a lepšie sa naučíš fotiť (krajšie kompozície) s pevným sklom

Tanaja | 2013-04-03 12:24:52

Gina,a kde natrafim na dobreho fotografa,co mi preda pouzivany a za lacno a v dobrom stave?? :D zatial ten Nikon vyhrava...Baby,doverujem vam .))

BezneDievca | 2013-04-03 12:26:49

a ešte záleží aj na velkosti snímača, to znamená to, že pri tom Nikone D5100 napríklad budes mať ten 50mm objektív vlastne 75mm... pritom zaostrovacia vzdialenosť sa nezmení, čiže na fotke bude výrez.

BezneDievca | 2013-04-03 12:27:41

Ten Nikon D5100 je dobrý v tom, že má snímač ako vyššia rada D7000, preto som si ho kúpila aj ja :)

BezneDievca | 2013-04-03 12:30:12

Skús sa pozrieť v Prolaika.sk, tam je aj bazar, kde foťáky kontrolujú odborníci.. majú ale aj vyššie ceny za ojazdené, ale asi by si musela prist osobne do BA to čeknúť.

ketlin | 2013-04-03 12:43:59

tanaja, ja mam nausnice odfotene z polky Nikonom a spolky 8 rocnym poloautomat. Olympusom. Na aktualnej 1. stranke vsetko napr. tym starym obycajnym, cize da sa. So zrkadlovkou krasne odfotis take "naladovky" s rozmazanym pozadim. Napr. tato titulna fotka je s Nikonom, a ostatne 3 su s olympusom http://www.sashe.sk/ketlin/detail/oranzovo-hnede. Alebo aj toto je nikonom http://www.sashe.sk/ketlin/detail/riflovky a toto http://www.sashe.sk/ketlin/detail/nebo-a-voda-ii.-sada - toto bolo dokonca fotene v tieni pod stromami - kompakt by uz pustal blesk ale dobry objektiv zvlada hocico.

BezneDievca, diky za pripomienku ohladom toho 18-105, este si to rozmyslim. Aj za ostatne rady. Na D5100 som rozhodnuta, este ten objektiv omrknem

BezneDievca | 2013-04-03 12:57:01

.... So zrkadlovkou krasne odfotis take "náladovky" s rozmazanym pozadim. .... tak presnie takéto je problematické odfotiť so svetleľnosťou od 3,5, ako má ten 18-105.. alebo napr. také bokeh-ovské ako napr. táto: http://www.flickr.com/photos/60659167 title="@N05" target="_blank" href="/N05">@N05/6903226170/, tak to sa s tym 18-105 nedá.

Tiež je pravda, že 50mm je na makro nevhzodná, ale lepšia voľba by boli makrokrúžky dokúpiť...

mina | 2013-04-03 13:42:105x

Dievčatá, dúfam, že si nemyslíte, že foťák za 600 (a viac) eur fotí celkom sám:) a že touto investíciou porastie váš obrat skokom :) (?)

(To mi len tak napadlo, nedávno som "upratovala" v počítači a našla som nádherne fotografie môjho syna - fotil ich ešte ako žiak ZŠ a "obyčajným kompaktom", už vtedy vedel veľa, napr. o svetle a tieňoch ... tak som rozmýšľala, že by si zaslúžil lepší ... foťák, musím začať šetriť :) ).

Inak, teraz toho v galérii nemám veľa, ale skôr som si všimla, že veci, čo fotil on, majú akosi viac "klikov" a "páčivosti" :).

Dôležité je dobre si premyslieť obvyklý účel použitia, ak už kupujete nový fotoaparát, ale to platí o každej technike, dokonca aj o autách :).

Tanaja | 2013-04-03 15:25:06

Mila mina, tu o obrate nebola ani rec,bavime sa dobrom fotaku...ako to tu cita zeny,ja som teda uplny amater...chcem len naucit fotit,fotit pekne veci a aby to aj pekne vyzeralo...v prvom rade,moje nausnice...cize by mal ten fotak isto fotit dobre makro .) a v druhom rade by mal fotit dobre aj ludi,moju rodinu a tak....prirodu,nebudem ho pouzivat len doma .)

Takze,ak si teda kupim ten Nikon D5100...moja otazka nie,aky objektiv??? diky este raz

ketlin | 2013-04-03 16:00:443x

mina, si ma pobavila :-) Jasné, že si nejdem kupovať foťák kvôli tomu aby mi zarábal. Ja napr. veľmi dobre viem, na aký účel ho chcem, aj o fotení viem celkom dosť - a áno, aj môj starý foťák fotí dobre a okrem toho, ja som presne ten typ, čo si veľmi dobre rozmyslí, či kúpi niečo nové, keď to staré funguje ešte dobre. A chápem, že si to z našej debaty nevyčítala, ale práve preto takéto podpichovačné komentáre ja osobne nemám rada. Nepoznáš človeka, nevieš čo vie on...neodsudzuj.

Tanaja | 2013-04-03 16:48:29

Ketlin, pisem mi z duse .)) presne,ja si tiez 100x rozmyslim,co si kupit...ak vobec volaco...mame doma krpca,ja na rodicaku...takze,neni z ceho :)) uz setrim rok na fotak,po ktorom tuzim neskutocne dlho ...

Este ten spravny objektiv... teda ... zacnem sa tomu viacej venovat,hadam nieco najdem aj na nete...dakujem baby za cenne rady .)

BezneDievca | 2013-04-03 16:55:13

a ešte otázka na Tanaju: aký máš foťák teraz?

Ide teda hlavne o cenu, lebo kvalita stúpa úmerne s cenou, čo sa týka objektívov a foťákov... Za tých 500e veru moc na výber nemáš...

mina | 2013-04-03 16:58:44

ketlin, ja zasa nemám rada, ak niekto niečo označí za "podpichovačný komentár" :), napriek tomu, že ... nepozná človeka, nevie čo vie on a ... odsudzuje :). Neviem, či si taká pohotovo uštipačná vždy, alebo len dnes nemáš (či máš :) ?) svoj deň. Dokonca som aj zdôvodnila, prečo som to napísala.

Čo už ... v internetových diskusiách sa naozaj nedá dopredu zaradiť v rámci nejakej "spoločnej vlny" (alebo úrovne) ... a práve preto :).

(Tiež o tom viem dosť :) ... dáme preteky ?:) )

Tanaja | 2013-04-03 17:12:58

BezneDievca,ja viem,ze za to moc toho nekupim...ale niekde zacat musim...ja nemam naozaj ziadnu skusenost so zrkadlovkou,a vzdy objektiv mozno dokupit...aspon mozem setrit .) ja mam Sony Cybershot 7,2 mpx, a ma hadam 8r. .)) hii

Tanaja | 2013-04-03 17:14:151x

Mina,ja som tvoj komentar tiez vnimala rovnako ako ketlin...a to sa vobec nepozname .)

mina | 2013-04-03 17:37:331x

Verím, Tanaja :) ... len to už je o vzájomnom ovplyvňovaní v rámci komentárov ... a dokazovať si cez internet "vnímanie" v tej istej chvíli a bez ovplyvnenia ... je myslím neúčelne ... a podľa mňa aj smiešne :).

A - Tanaja - aj tak - nie som celkom presvedčená o tom, či robíš dobre, keď zbieraš info cez stránku úplne iného zamerania ... aj keď ... predpokladám, že si necháš poradiť aj inde :) - potom vyhodnotíš a rozhodneš sa ... :)

ketlin | 2013-04-03 17:44:501x

mina, ak si to predtým myslela v dobrom alebo zo srandy, beriem späť a ospravedlňujem sa, ak si mala pocit, že som na teba útočila. Písala som to tak neutrálne, ako som to myslela. Nebol to útok na teba. Už sa nebudem zapájať. Dúfam, že debata bude pokračovať na tému, na ktorú má. A myslím to v dobrom.

Tanaja | 2013-04-03 17:47:39

Potrebujem sa niekde odpichnut, fotakov je milionpat ... takze, myslim,ze robim dobre..chcem fotit aj svoje vyrobky a dobre...a fotak k tomu asi patri,nemyslis? .) Ketlin mi raz davno poradila, paci sa mi ako foti...a mna nezaujima tvoj nazor,pokial sa nevyjadrujes k danej teme,prepac...

mina | 2013-04-03 18:03:042x

No, neviem, či sa taký príspevok, ako som napísala, dá brať vážne ... a ešte aj smajlíkovské emotikony vkladám odušu :(.

Ale k veci ... naozaj je ťažké sa zorientovať ... a nie vždy platí, že najlepšie zábery urobíš s drahou profesionálnou technikou ... to som chcela povedať. totiž, už som videla aj fotky z fotoateliéru, ktoré bolo treba reklamovať ... a keď "fotograf" s profesionálnou technikou postaví deti v škole priamo pred okno :) ...

BezneDievca | 2013-04-03 18:13:391x

Skúsim to teda zhrnúť nejako :)

1. ak ti ide iba o pekne odfotené vecičky + nejaké fotky s rodinou ,ale ďalej sa vo fotení nechceš vyvíjať, stačí ti aj toto, robí to pekné fotky a má svetelnosť, ktorá niekedy na malých kompaktoch nebola, čize veľký pokrok čo sa týka kvality aj snímača a tej svetelnosti

http://www.alza.sk/nikon-coolpix-p310-white-d298054.htm

2. ak ťa fotenie baví a chceš sa vyvíjať, kúp si ten D5100 (o tom niet pochyb) a k tomu ten 18-105. časom ale prídeš na to, že ten objektív je síce všeobecný na všetko, ale budeš si aj tak kupovať iný, lepší, lebo fotky budeš mať zašednuté už pri najmenšou poklese svetla (18-105 ale ťažko predáš, lebo sa ho zbavujú skoro všetci- prípadne si ho kúp na inzerát).

3. ak ťa fotenie baví a budeš sa chceť vyvíjať, tak budeš musieť aj investovať - fotografický koníček je drahý jak fras, ale co uz :) našla som aj jeden 35mm so svetelnosťou 1,8 (nie je ani drahý a dá sa kúpiť aj ojazdený, ponuky bývajú), ak teda chceš byť bližšie k objektu fotenia - 33cm (pri tom 18-105 budeš od objektu 45cm, čo si asi ani nevedela :) )

http://www.alza.sk/nikkor-35mm-f1-8-af-s-dx-d214175.htm

A poradie, s akým môžeš spraviť lepšiu fotku je podľa môjho názoru:

1. Nikkor 50mm alebo 35 mm

2. ten Nikon kompakt z bodu 1

3. 18-105 s otrasnou svetelnosťou

BezneDievca | 2013-04-03 18:16:221x

Len tak pre zaujimavosť , ja mám makroobjektív za 330e, ktorý som zohnala rok starý(inak stojí 450e), takže až od takejto ceny idú makrobjektívy, také čo už stoja za to..

Tanaja | 2013-04-03 19:20:011x

Co povies na Canon 600D s objektivom canon lens ef 50 mm 1:1.8 II?? tiez som pocula,ze je dobry ...

Kde kupujes tie pouzite objektivy??mas nejaky zaruceni zdroj?

BezneDievca | 2013-04-03 19:51:031x

tu je taká porovnávacia stránka: http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Nikon-D5100

jasny vitaz je D5100 :)

BezneDievca | 2013-04-03 19:51:52

a ten objektiv ku Canonu 50mm, to je taky isty ako majú aj na Nikon, len má iný závit... Ale ten ste tu vyhodnotili ako nevhodny :))

ketlin | 2013-04-03 19:55:112x

Ďakujem, BezneDievca za rady, ktoré sa týkajú aj mňa, keďže sa chystám kupovať foťák. Ja patrím do skupinky 2. Naštudujem si výhody/nevýhody tej 18-105ky. A čo by teda bolo vhodnejšie ak nechcem 50 mm? Ty si už vo fajnšmekerskom leveli 3 :-), ja chcem niečo aj na bežné situácie, ľudí v pohybe, prírodu (nemyslím teraz širokouhlé).

BezneDievca | 2013-04-03 20:24:081x

No ketlin, das len za objektiv 350 eur? kvalitnejšie ZOOMy idu az od tejto cenovej kategorie... ale to už je pre takých, ktorí z toho majú pasiu a baví ich to aj mimo robenia galérie na Sashe.... Ja by som vám tu navyberala také krásne objektívy, ale ja napr. fotím každý deň a neviem si už bez fotáka predstaviť aké by to bolo... Takže ak ste aj vy na tom tak ako ja, tak si nasetrite a kúpte poriadne,ale inak teda ten 18-105 a k tomu vám stačí aj D90ka, ktorá je lacnejšia ako D5100... Takže nepoznám vás, neviem :)

Tanaja | 2013-04-03 20:38:24

Ketlin ma omnoho viacej skusennosti ako ja...ja nemam ziadne .)

no ten objektiv 18-105 je zatial najlepsia alternativa aj pre mna...viem,ze tych objektivov je more,tazko si vybrat taky cenovo dostupny,hlavne pre zaciatocnika ako ja...ja takisto potrebujem aby dobre fotil ako makro tak aj ludi,deti...mojho syna v pohybe...krajinu...resp.obstojne, ja nemam s cim porovnavat,tak vam plne doverujem...nasla som recenziu na objektiv 18-105 tak idem citat...a aj ine...

Tanaja | 2013-04-03 20:39:44

ten objektiv 18-105 je po cca 200,- a pouzity hadam aj za polovicu...zatial som nenasla

BezneDievca | 2013-04-03 20:47:562x

ešte by som poznamenala dôležitú skutočnosť, že ten 18-105 odfotí vec, ktorá je vzdialená od vás niminálne 45 cm, takže to ja nepovažujem za nejaké makro :) lebo toto je asi tiež dôležité, tá vzdialenosť... preto by som doporučovala prečítať si aj tento:

http://www.alza.sk/nikkor-35mm-f1-8-af-s-dx-d214175.htm

- minimalna vzdialenost je tam len 33 cm, co je ovela lepšie, je rýchly, takže dobrý na pohyb, a hlavne ta svetelnosť, to je najdôležitejšie pozerať

a ked chcete robiť fotky ako je napr táto: http://www.sashe.sk/ArtStore/detail/letna

tak to jedine so svetelnosťou 1,8 alebo menej... takže 18-105 bude stať v kúte, lebo on také nevie :)

Tanaja | 2013-04-03 20:58:06

neviem ci to chapem spravne, ze tento nikkor 35mm je dobry ked je malo svetla...a ked budeme vonku v lete,vsade slnko...ako bude fotit? nebudu fotky prepalene??

BezneDievca | 2013-04-03 21:13:451x

Musíš si to nastaviť tak, aby neboli :) napríklad zrýchlením času alebo zvýšením clonového čísla. a ISO necháš na 100 :) pozri do mojich žurnálov :))

Tanaja | 2013-04-03 21:17:51

takze sa to bude dat upravit este pred fotenim...super...vyzera byt lepsi teda...och,sama som zvedava pri ktorom nakoniec ostaneme :))

-GINA- | 2013-04-04 00:25:48

Tanaja,ja sa foteniu venujem už dlhšie,a väčšina mojich Fb kontaktov sú fotografi...dávala som fotky na rôzne fotoportály,takže aj odtiaľ mám známosti,na FB sú rôzne skupiny,čo sa fotenia týka....a keď niekto niečo predáva,tak to najprv hodí na FB do statusu....ja mám spolu 4 objektívy a z obchodu funglovku mám len jeden. nemáš vo svojom okolí niekoho,kto sa foteniu venuje trochu vážnejšie? alebo nie je u vás fotoklub?

https://www.google.sk/search?q=ako+si+vybra%C5%A5+fotoapar%C3%A1t&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a

drobatko | 2013-04-04 00:40:2911x

Baby, nechcem tu nikomu samozrejme fušovať do remesla, nie som žiadny expert - len môj názor. Ja používam Nikon D5000 s objektívom Nikkor 18-105 a trúfam si povedať, že nevyužívam ani 10 % z toho, čo spolu dokážu. Žiaden kvalitný foťák a drahý kvalitný objektív nebudú predsa robiť krásne fotky samy od seba.. Ako Tanaja sama tvrdí, že je absolútny amatér, aj podľa jej posledných príspevkov si myslím, že zbytočne bude kupovať nejaký drahší objektív (alebo rovno dva), keď so zrkadlovkou nemá žiadne skúsenosti a doteraz fotila jednoduchým kompaktom.

Pekné fotky výrobkov som bez problémov kedysi vedela nafotiť aj s "obyčajným" bridge foťákom Sony DSC H5 (na krajinky ale už nestačil), napr. túto:

http://www.sashe.sk/drobatko/detail/lavender

Postupne som sa s ním učila, ako sa dajú aspoň niektoré základné parametre ponastavovať a čo to urobí s výslednou fotkou. Neviem, či je dobré, keď niekto prejde z obyčajného kompaktu na drahé "delo", to naozaj nebude robiť pekné fotky samé od seba (to som samozrejme najlepšie zistila na sebe - ako ináč).

Čo sa týka makra - všetky veci fotím s 18-105kou a ozaj nemám pocit, že by mi makroobjektív chýbal (kto by objektívy jednak zaplatil a potom stále vymieňal - plus riziko, že sa dostane dnu prach):

http://www.sashe.sk/drobatko/detail/prebudzanie-i

Z fotky sa predsa dá spraviť výrez a trasúce ruky bez problémov zachráni malý statív. Tanaja predáva výrobky, nie fotky výrobkov vytlačené na A3ku (ani fotky z oslavy či výletu asi nebudeš tlačiť na väčší formát). S objektívom 18-105 odfotíš aj výrobky, aj krajinku, aj portréty (dokonca aj zoom je v tomto prípade viac než dostatočný). Podľa mňa je teda objektív 18-105 absolútne postačujúci. A pre začiatočníka sú 2 objektívy úplná zbytočnosť.

BezneDievca, Ty si už ostrieľaný fotograf, takže je normálne, že sa na túto techniku pozeráš už troška ináč ako my amatéri – s objektívom, ktorý by Tebe na fotenie zďaleka nestačil a bola by si z neho sklamaná, by bol možno niekto iný nesmierne spokojný.

Môj mužík hovorí jednu vec, čo sa v obchode naučil – treba zistiť potreby zákazníka a ponúknuť mu presne to, čo potrebuje. Nič viac ani nič menej, vtedy bude spokojný a ono to tak naozaj funguje.Všetko myslím v dobrom samozrejme, nechcem sa tu hrať na múdru - je super, že na sashe sa vždy nájde niekto kto je ochotný poradiť :o)

Katu-Hula | 2013-04-04 07:17:594x

Treba vedieť fotiť zábery a nie kupovať premrštene drahú techniku. Toto Vám odkazuje profesionálny fotograf. Ja fotím kompaktom.

Petula | 2013-04-04 07:23:054x

osobne som sa nechcela so tejto debaty miešať, keď som videla, čo sa tu rozpútalo, ale ak si chceš fotiť výrobky a svoju rodinu a nechceš sa tomu venovať profesionálne, nevidím dôvod, prečo ísť silou mocou do zrkadla, kde aby si mohla fotiť všetko,č o chceš, musíš dokúpiť objektívov a príslušenstva, za mnoho sto EUR navyše (k základu) - smaozrejme ak o to stojíš, nie je o čom ...

Osobne si myslím, že slušný kompat - "superzoom" so slušnou optikou a veľkým rozlíšením nasnímaných obrázkov by to mohol v pohode vyhovovať a dá sa sním urobiť veľa muziky, pričom nepotrebuejš nič špeciálne na makro, portréty nai snímanie prírody ...

Katu Hula má v tomto pravdu ... prístrojom sa umenie nerobí ... )

AtelierVelsicz | 2013-04-04 07:32:197x

tak ako profesionalny fotoatelier stale pouzivame fotoaparaty znacky Konica Minolta, ktore sa uz ani nevyrabaju (Sony to prevzalo a predava pod oznacenim Alfa). Najpodstatnejsie je, ze fotí fotograf, fotoaparat je len nastroj. Ani s najdrahsimi a najlepsimi stetcami by som nenamalovala ziaden obraz, lebo nemam talent. Dnes si myslim, ze ide len o isty druh manie, podobne ako u ajfonov a inych vymozenosti. Prakticky to amater nevyuzije ani na 50 percent.

NajVecicky | 2013-04-04 08:25:142x

Tu sme sa tiež o foťákoch bavili http://www.sashe.sk/forum/12/3083 ja osobne som spokojná s omnoho lacnejším bridge alebo aj superzoom, fakt nie každý má na to dokupovať také drahé objektívy a ešte k tomu more času skúšať a naučiť sa pracovať so zrkadlovkou.

Radšej som investovala do overlocku a potrebného vybavenia čo sa týka tvorby.

Pere | 2013-04-04 08:36:018x

Myslím, že v tvojom prípade, Tanaja, bude kúpa nového fotoaparátu v súčasnosti vyhodením peňazí do luftu. Fotoaparát je len nástroj, a tak ako iné nástroje, nie sú zárukou dobrého výsledku, ale len prostriedkom k jeho dosiahnutiu. To, že má tvoj fotoaoarát osem rokov, nie je žiadna chyba. Vzhľadom na to, že sa tu pýtaš na fundamentálne veci si myslím, že o fotení a fotoaparátoch toho veľa nevieš. Moja rada znie: Foť zatiaľ starým fotoaparátom (fotky v tvojej galérii nie sú najhoršie), ukladaj si peniaze do prasiatka ďalej a medzitým šprtaj techniku fotografovania, aby si si vytvorila základný prehľad o tom, čo ktorá funkcia fotoaparátu umožňuje a či výmenu fotoaparátu vôbec potrebuješ. Možno sa neskôr budeš rozhodovať o kúpe podľa vlastného úsudku a nie naslepo, podľa toho, čo ti kto poradí. A možno zistíš, že tvoj starý foťák ti ešte nejaký rok vydrží, a nasporené peniaze využiješ na niečo iné.

BezneDievca | 2013-04-04 08:44:413x

Takze radíte Tanaju do skupiny 1, čiže ten, kto si kupi foták a ďalej sa nebude vyvíjať. Pre túto kategóriu som vybrala tento Nikon. Treba sa asi len spravne zaradit :)

http://www.alza.sk/nikon-coolpix-p310-white-d298054.htm

Veru, foťák krásne fotky nespravi len tak od ruky, mne napr. fotí najkrajšie stará Praktica a Mamyia :)

Pere | 2013-04-04 08:51:083x

BD, to zrejme nikto netvrdí, že sa Tanaja nebude vyvíjať. Ale mala by sa najprv teoreticky "podkuť". Sú na to dva dôvody - aby sa dokázala sama rozhodnúť čo je pre ňu najvhodnejšie, a druhý - aby vedela využiť pridanú hodnotu sofistikovanejšieho fotoaparátu. Na rozdiel od iných, ktorí sa rozhodujú čo kúpiť, má jednu veľmi veľkú výhodu. S kúpou nemusí ponáhľať, pretože zatiaľ má s čím fotiť.

Petula | 2013-04-04 08:59:512x

nemyslím si, že tu niekto tvrdí, že sa Tanaja nebude vyvíjať ďalej

len si osobne myslím, že práve investícia do drahej výbavy

bez uváženia

môže mať nakoniec úplne opačný efekt

rovný znehcuteniu zo zložitého prestavovania a zostavovania všemožných objektívov

na každú funkciu zvlášť

BezneDievca | 2013-04-04 09:43:582x

Mojou snahou bolo presvedcit Tanaju o tom, že 18-105 je horšia volba ako 35mm (na účely, ktoré ona potrebuje), pričom oba by ju s D5100 vyšli na rovnako :)

Tanaja chcela poradiť zrkadlovku za 500e, v čom som sa jej snažila poradiť, či už na to stačia jej vedomosti alebo nie, to si musí zvážiť sama.

D5100 som jej poradila preto, že lepšie kúpiť kvalitnejšie ako nejakú D3100, ktorá je oveľa horšia a tak by Tanaja, hneď ako sa fotiť ako tak naučí, musela meniť zase foťák.... A hneď v druhom prisopevku spomenula, že vyššie ambície má :)

drobatko | 2013-04-04 10:17:073x

Dobre, ale Ty jej radíš kupovať objektív s pevným ohniskom. Ok, horšie svetelné podmienky zvládne lepšie, ale to automaticky predpokladá kúpu ďalších objektívov, čo je v prípade úplného začiatočníka totálna zbytočnosť. Myslím, že za také vyhodené peniaze by v tomto prípade bola Tanaja hodne sklamaná, keby si nemohla aspoň minimálne zazoomovať na detail (svetelnosť by ju už vôbec nezaujímala). Aj tak by minimálne prvého pol roka fotila zatiaľ na automatiku, kým by sa so zrkadlovkou naučila trošku pracovať.

ketlin | 2013-04-04 10:24:462x

súhlas s drobatkom, 35/50 mm sú super na portréty a náušnice, ale zase ich nevyužije na iné "bežné situácie", krajinu a pod. Takže aj tak mi stále zostáva tá 18-105ka, cenovo prístupná. Ok, horšia svetelnosť a vzdialenosť, na akú bude fotiť náušnice, ale statív a výrezy z fotiek to spravia.

Tanaja | 2013-04-04 10:27:594x

Haaaa haaa.. sa tu zabavam kolko krat tu bolo spomenute moje meno a ze nemam ambicie pokracovat...no,tak pekne vam to vysvetlim...:)

Samozrejme,ze mam vyssie ambicie a velmi velmi dlho nad tym rozmyslam,ze chcem kupit novy fotak...verte tomu,ze ma to bude bavit a vytazim z neho vsetko co sa bude dat...praveze sa bojim,ze s nim budem aj spavat :D hii..mna ked nieco chyti,tak poriadne a toto je jedna z mala veci,co ma bude bavit vzdy...vela chodime na vylety,vela tvorim.,maly mi tu beha po byte...takze,isto NIkon 5100 nezapadne prachom a budem sa mu venovat.

To,ze som amater je pravda a uplny zaciatocnik ale to vobec nevadi...nemyslite? mne nic nehovoria tie poucky na nete ohladom fotenia...ja to potrebujem vidiet,vyskusat a zazit ake to je...potom vam objektivne poviem o foteni viac...urcite sa budem chciet pochvalit ako mi to ide .)... keby sa stalo,ze nie..vzdy sa da predat..

z mojim fotakom uz toho vela nenarobim,verte mi...skusala som vsetko..precitala som si aj zurnaly ohladom fotenia...len my mame tmavy byt, sever juh...slnko len rano, momentalne ziadne uz dlhu domu .D, na balkon mi slnko svieti v lete a to len minimalne...som doma sama, nikto po ruke,co na kom by som fotila sperky..a von sa mi veru nechce ist, niekde do parku traposit a fotit si sperky na strome :DD hii..

Takze vybrane mam, uz len naozaj silny argument by ma mohol presvedcit o opaku.../vzdy sa nieco moze vyskytnut...najcastejsie necakane vydavky/ .)

Je len otazka casu,kedy si ho pojdem kupit...verim tomu,ze do mesiaca ho budem mat...

dakujem vam za ctene rady .))

-GINA- | 2013-04-04 11:22:201x

máš tmavý byt bez slnka a myslíš si,že k zrkadlovke nepotrebuješ svetlo?

Petula | 2013-04-04 11:32:081x

tanaja, ak si dobre prečítaš vyššie menované

nik ťa nedegraduje z toho, že máš vyššie ambície

len sa prevracia jedna karta viacejkrát

aby si si mohla sama vybrať

a nebola po ca 1000 EUR vysokej investícii sklamaná :)

(ale tie tvoje argumenty o tvojom tmavom byte mi s ambíciami veľmi nem pasujú ... fotografovanie je i vytvorení si okamžitého vzťahu medzi tebou a objektom medzi dvomi subjektmai, ktoré spája aparát ... a pocit trapošenia v parku je zaujímavý ... ja osm koľkokrát fotila blbinky a ležmo v tráve .... a čo?)

BezneDievca | 2013-04-04 11:35:31

a k 18-105 potrebujes toho svetla teda hodne :)

AtelierVelsicz | 2013-04-04 11:39:241x

Ak chceš fotografie tvoriť, nielen bezhlavo stláčať gombík a si ochotná si naštudovať fyziku (to sú tie ničnehovoriace články o fotení) aj umeleckú stránku fotografického umenia, tak ti radím investovať. V opačnom prípade si kúp kompakt, alebo lacnú zrkadlovku s kit objektívmi, nakúp si literatúru, nauč sa a potom sa rozhodneš, ako a kam si techniku ďalej rozšíriš. Nekúpim si lietadlo, aby som sa spýtal suseda, ako sa riadi. Videl som už pár "fotografov" s Canon D MarkII fotiť na automatike, ktorí nevedeli ani nastaviť vyváženie bielej. Takže tak. - Laco -

-GINA- | 2013-04-04 11:40:542x

keď si kúpiš zrkadlovku,stávaš sa iba majiteľom zrkadlovky,nie fotografom.....to musíš mať v srdci.....ak nezvládneš základné veci s kompaktom,zrkadlo ti nepomôže.A k tomu trapošeniu,ehm...ver,že hlavne makristi,trapošia teda riadne.

drobatko | 2013-04-04 12:31:291x

BezneDievca - možno pri 18-105 potrebuješ viac svetla ako pri objektíve, čo jej radíš Ty, ale to nie je jediný parameter, ktorý treba zohľadniť pri nákupe. Ťažiskom fotiek Tanaji asi nebudú koncerty alebo svadobné hostiny, kde sa práve takéto objektívy používajú najčastejšie. Proste si nemyslím, že jej radíš dobre, keď jej ponúkaš objektív s pevným ohniskom, Tanaja potrebuje niečo univerzálne, s čím odfotí aj výrobky, aj rodinku na výlete, aj výhľad do krajiny plus toto všetko za prijateľnú sumu. A vôbec - prečo si nepočkať pri fotení výrobkov na lepšie svetlo? Keď vidím, že je vonku zatiahnutá obloha, tak si radšej počkám na lepšie počasie a teda krajšie fotky. A keby aj bolo málo svetla, tak stačí sa pár minút pohrať s fotkou vo fotoeditore a je to.

BezneDievca | 2013-04-04 12:55:472x

dobre teda, nech si kúpi teda 18-105(sú ho plné inzeráty, lebo ho predáva väčšina tých, čo ich fotenie chytilo za srdce), počká si na dostatok svela a pri fotení vecičiek a zabudne na peknú hĺbku ostrosti, kde jedna naušnica v popredí bude ostrá a druhá, kúsok posunutá za ňou sa bude strácať v neostrosti ..

A ešte taká poznámka k zoomovaniu - človek sa naučí krajšie robiť kompozície, ak nezoomuje, ale prikročí k objektu, núti ho to rozmýšľať a vytvárať si vlastné pole zobrazenia... keď máš zoom, proste si nazoomuješ, orámuješ si objekt podľa okrajov hľadáčika a cvakneš, častokrát podvedome :)

Niekedy zoomy neboli a možno to bolo aj k dobru kreativnej fotografie :)

Takže 18-105 - je na všetko, ale na nič poriadne

35mm alebo 50mm je na určité veci poskytuje kvalitnejší a lepší výsledok, ale nie na všetko (na tie vyhlady do dialky nebude, ale keď si nazoomujes s 18-105 do dialky, zistis ze svetelnost je uz 5,6, takže ak nebude svetit slniečko, fotka bude dosť o ničom)

drobatko | 2013-04-04 13:18:494x

Ale samozrejme, veď ja Ti Tvoje poznatky neberiem, vieš o čom hovoríš - ale Ty si k tomuto poznaniu dospela po niekoľkých rokoch intenzívneho fotenia, študovania, objavovania, skúšania a sama si postupne zistila čo je dobré, čo Ti stačí a čo nie. Lenže Tanaja nemôže celú túto fázu zrazu preskočiť, nakúpiť si to, čo je dobré pre Teba a teraz bude robiť bombastické fotky. Uvedom si, že so zrkadlovkou ešte nerobila a nechce sa tomu venovať profesionálne. Ja mám 18-105, ťaháme ho všade so sebou na výlety, fotím výrobky (ktoré sa vďaka tomu celkom predávajú) a som naozaj spokojná. Ja nikoho nenútim kúpiť si ho, ale nesúhlasím s jeho zatracovaním, napr. mne naozaj stačí a to som ani zďaleka neobjavila všetko, čo môj foťák dokáže. A keď sú plné inzeráty objektívov 18-105, tak ešte lepšie, lebo si ho Tanaja môže kúpiť za výhodnejšiu cenu.

Ja by som to prirovnala ku kúpe auta- nikdy neoceníš aké je porsche úžasné auto, kým sa predtým nenaučíš poriadne jazdiť na škodovke (berte to ako metaforu, v živote som v porsche nesedela, okrem toho môj chlap miluje škodovky ;o)

BezneDievca | 2013-04-04 13:44:561x

ok, snažila som sa vysvetliť všeobecné princípy a vybrať najlepšie vlastnosti objektívu... Sama takého objektívy nemám, ale mala osm ich v rukách, tak viem o čom hovorím... Takže som nepresadzovala to, čo je dobré pre mňa..

A to autové porovnanie... veď oba objektívy stoja rovnako :))) ..

Tanaja | 2013-04-04 13:51:13

Drobatko,ja som v porsche sedela...ale nic.moc reku .))

Hmm...rozhodnuta som,tazke ziadne silne argumenty ste mi neposkytli :)) hii ale nie vazne..to ze mame tmavy byt som myslela hlavne v zime a tejto zime bez slnka..hadam coskoro bude jar a leto..a svetla bude habadej...budem skusat a ja nevravim,ze o pol roka nebudem chciet novy objektiv...aj to sa moze stat .) len objektiv 18-105 je na vsetko,mozno nie na vsetko najlepsi ale musim si urobit ako taky obraz co chcem,co sa mi bude pacit...jasne,ze budem studovat fotografie,skusat a hrozne sa na to tesim..ked sme uz pri tom soferovani a aute..tak ma napadlo,ze darmo vies teoriu,ked si to nevyskusas :))

Tanaja | 2013-04-04 13:53:022x

Beznedievca ja som ti vdacna za rady,naozaj...len z toho cosom zatial nastudovala a co mi poradili mi vyslo ze 18-105 pre zaciatok staci...

Tanaja | 2013-04-04 13:58:311x

To traposenie este zvazim..myslela som traposit sama a fotit...:DDtraposit s niekym by ma asi bavilo..

Pere | 2013-04-04 15:12:195x

"mne nic nehovoria tie poucky na nete ohladom fotenia..."

Tak to je potom naozaj zbytočné investovať do zrkadlovky.

Ak máš tmavý byt, nepomôže ti žiadna zrkadlovka. Radšej tie peniažky investuj do svetelného stanu a dvoch svetiel, čo je investícia tak 50-100 euro, ak sa uskromníš. A predídeš sklamaniu, že veď ani tá zázračná zrkadlovka nestačí na nedostatočné svetlo.

AtelierVelsicz | 2013-04-04 15:35:544x

V maďarčine sa fotografovanie tak pekne povie, že "fénykép" - maľovanie svetlom - ku kvalitnej fotografii potrebujeme kvalitné svetlo, buď si naňho počkáme, alebo si ho vytvoríme umelo. Ešte by som ťa chcel upozorniť, že ak nemáš dobré svetlo, objektív s väčšou clonou ( 1,4 či 1,8) Ti nepomôže, fotka bude tak či tak plochá, pomôže to len v tom, že sa Ti nerozmaže obraz. Bokeh si urobíš aj tak - vzdialenosť objektu, dľžka objetívu a clona robia bokeh - napr. si ho urobíš aj 200-vkou na clone 4. Je pravda, že fixné objektívy krajšie kreslia, ale aj dnešné zoom objektívy majú obstojnú kresbu a určite ich lepšie využiješ. Ďalej, fixnou 50kou napr. neodporúčam amatérom fotiť portréty vôbec, lebo ľahko dôjde k deformácií objektu. Som profesionálny fotograf, ver mi. :) -Laco-

Tanaja | 2013-04-04 21:04:541x

mne nic nehovoria tie poucky na nete ohladom fotenia..." ak sa mam opat citovat..znamena v mojej reci to,ze mi to nic nehovori,ked to citam...potrebujem mat ten fotak v ruke a skusat a testovat,aby som to pochopila....neviem to uz lepsie napisat,prepacte .(

Ten svetelny stan je dobry napad,ten vyuzijem v zime...ak sa bude opakovat ako tento rok .) a ja nechcem fotit len moje vyrobky doma pri tme...

AtelierVelsicz,..no...budeme sa bavit neskor...ok:D momentalne nemam sajnu o com hovoris ...

Tanaja | 2013-04-04 21:06:371x

Zabudnite uz na moj tmavy byt....pokial mi bude Nikon fotit perfektne vonku a ja budem natesena,ze to viem....zmenim svoj nazor o vonkajsom traposeni s fotakom a budem sperky fotit vonku :))

AtelierVelsicz | 2013-04-04 21:10:523x

Tanaja, základ je, že fotiť budeš Ty a nie foťák :D môžme sa baviť neskôr, v pohode sa ozvi až budeš chcieť, poradím Ti rád

-Laco-

Tanaja | 2013-04-04 21:19:231x

Jasne a ja bude a chcem sa naucit vsetko :)...som rada,ze budem mat takehoto profi kamosa :DD

bublinArt | 2013-06-10 14:54:50

PS: na to makro nepotrebujes hned drahy objektiv, ja fotim s makrokruzkami a je to parada, len je tam horsie svetlo. Najlepsie fotky mi robi stary Zenit A Praktica:)

bublinArt | 2013-06-10 14:56:34

a preco vsetci vyberaju iba medzi Nikonom a Canonom? Niektore Pentaxy su tiez vyborne;)

Topeje | 2013-06-10 14:59:25

Pentaxy sú skvelé , mal som jednu zrkadlovku požičanú :)

DRACO | 2015-09-01 10:26:351x

hľadám fotografa z Košíc, ktorý by mi nafotil veci na sashe stránku, za rozumnú ľudskú cenu, ja nestíham, vďaka vopred!

DRACO | 2015-09-02 16:52:49

nikto nemá čas?

rozmarina | 2015-09-03 10:31:39

Škoda, že som zo stredného Slovenska :(

DRACO | 2015-09-03 10:57:00

najlepšie z Košíc, aby som nemusel posielať veci hore dole



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.