Domov » Fórum » Handmade - nezaradené » ATEST na výrobky pre deti do 3 r

ATEST na výrobky pre deti do 3 r

Handmade - nezaradené

 
Levandulka | 2012-02-13 13:10:131x

Ajojte , poprosím Vás o info ako to je pri šití výrobkov pre deti do 3 rokov

nemá náhodou niekto s tým skúsenosti hlavne tie ktoré šijete oficiálne na živnosť?

Bolo mi povedané, že ak vyrábam veci pre deti do 3r musím mať atest takmer na všetko - látku , nite, zipsy .... proste všetko ak to chcem ponúkať do obchodov ale ako to je keď šijem iba na zákazku ?Vie mi niekto prosím poradiť?,??

ZelenaPani | 2012-02-13 13:46:41

Ja neviem v tomto poradiť Levandulka, ale všimla som si, že väčšina hračiek v obchodoch pre deti sú označované vhodné pre deti od 3 rokov, i keď sú podľa mňa vhodné aj pre menšie deti a to bude ten fígeľ, že takto sa obchádzajú podmienky a zákony.... Aby nemuseli mať výrobcovia atesty, tak napíšu vhodné od 3 rokov... Tak isto to je aj s výrobou iných vecí. Videla som napr. krhlu, aby nemusel mať výrobca kadejaké povolenia, tak mala označenie dekoratívny predmet... Odvtedy som pod pojmom dekoratívny predmet našla v obchodoch skoro 60% tovaru:))))) aj takto sa dajú obísť zákony:)))).... zaujímavé.

NajVecicky | 2012-02-13 13:52:12

Levandulka proste to predávaj ako dekoráciu, s atestom sú asi dosť veľké poťahovačky :-/

Levandulka | 2012-02-13 13:56:141x

atestované látky si pozháňať viem hoci výber nieje veľký ale je smutné že ak niekto chce ísť legálnou cestou tak natrafí na toľko prekážok že nakoniec to musí vzdať

Mydlaren | 2012-02-13 14:05:551x

Levandulka, odlis sa od ostatnych tym, ze to budes mat legalne. Je to sice viac prace, no ak to chces robit seriozne a dlhodobo je to pre teba velka konkurencna vyhoda. Ja som to tak spravila s vyrobou mydla a kozmetiky (stalo ma to niekolko mesiacov zivota a pribudlo par sedivych vlasov no nelutujem). Nemozem sice bojovat s cenou no dufam, ze si ludia uvedomia, ze kupuju kvalitu, ze je to certifikovane a hygienicke. Da ti to moznost ist s tym aj do predajnej siete. V CR sa tak par vyrobcov s textilnymi hrackami uchytilo a je o ich vyrobky velky zaujem.

almamater | 2012-02-13 14:06:44

Jasne, su s tym potahovacky. Kaslat na to, zacneme vsetko predavat ako dekoraciu: chlieb, vajicka, prsne a zubne implantaty, pocitace, auta. Usetrime kopec potahovaciek a casu.

ZelenaPani | 2012-02-13 14:17:45

Presne tak almamater, ako dekoráciu som našla toľko vecí, že som žasla.... Ja mám kamaráta, ktorý vyrába drevené hračky a tiež sa pasoval niekoľko mesiacov s atestami. Má ich a je spokojný a vyváža dokonca hračky aj do Nemecka.

almamater | 2012-02-13 14:22:25

to: Zelenapani - Palec hore pre teba aj tvojho kamarata :) Clovek niekedy zasne nad tymito "radami"

NajVecicky | 2012-02-13 14:30:14

Neviem si predstaviť, čo vôbec ten atest obnáša a ako to funguje v praxi, čo ak nechcem robiť stále také isté hračky? Čo ak robím každú inú?

Nevzťahuje sa to viacmenej na "pásovú" výrobu?

Čo ak Levandulka bude chcieť za pol roka vyrábať hračky iného charakteru? Musí získať ďalší atest?

Ako to vlastne funguje?

Mydlaren | 2012-02-13 15:29:36

Google. Informacie nie su zadarmo.

Levandulka | 2012-02-13 16:31:16

u sikovnych ruk hoci to robím oficiálne zatial ma to veľmi neuživý takže na to aby som si dala spraviť certifikát na hračky aspoň2-3 druhy euráče nemám .

Ide mi hlavne o to či je to naozaj tak že ak chcem šiť pre deti musím mať okrem látok aj Atest od výrobcu aj na nite zipsy, suchý zips a výplň ktorú používam lebo to je problém u našich výrobcov zohnať

Mydlaren | 2012-02-13 16:55:25

Najlepsie je zavolat alebo napisat na SOI oni su kontrolny organ cize budu vediet odporucit zakony na nastudovanie.

mina | 2012-02-13 18:50:431x

textilné a odevné výrobky na Slovensku certifikuje a posudzovanie zhody vykonáva

http://www.vutch.sk

občas usporadúva aj bezplatné semináre pre odbornú a laickú verejnosť ... tak tu by som asi začala :)

Levandulka | 2012-02-13 20:39:23

ninka ďakujem si náš poklad ♥♥♥

mina | 2012-02-13 21:38:442x

nie je začo Levandulka, stránka je to celkom pekná, informácie užitočné, akurát cenník tam nemajú, ale však za pýtanie nebijú, tak hádam povedia, "koľko za to":). Tento "legislatívny rámec" som si začala chystať už dávnejšie, k bližšiemu skúmaniu podmienok certifikácie som sa zatiaľ nedopracovala ... tipujem, že by malo stačiť, ak v rámci "technickej dokumentácie" predložíš certifikáty všetkých použitých materiálov vo výrobku - týka sa odevov ... pri hračkách pre deti do 3 rokov je to samozrejme oveľa zložitejšie - nesmie sa nič odtrhnúť, pretrhnúť ... .

Však aj tie normy - človek by povedal, že keď sa nimi máme riadiť, mali by byť niekde prístupné zadarmo ... a ... figu drevenú - základná technická norma, ktorá platí pre textilné výrobky - STN 80 0055 - sa dá kúpiť za 16 eur ... a napríklad ceny noriem, ktoré používajú Stanice technickej kontroly na posudzovanie prevádzkyschopnosti áut, sa šplhajú do astronomických výšok :)



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.