Domov » Fórum » Technika a materiál » Šijací stroj Veritas

Šijací stroj Veritas

Technika a materiál

 
Perlineta | 2015-07-24 14:20:57

Ahojte krajčirky, šikulky :-)

Nedávno sme s maminou oprášili starú dobrú Veritasku, teda vlastne ja som ju prinútila lebo si chcem na nej niečo prešiť. Avšak ja som úplný začiatočník tak vás prosím o pomoc. Dokáže ktorý koľvek šijací stroj šiť z jednej strany nap. červenou niťou a z druhej strany čiernou? Lebo skúšali sme to na Veritase na klasickom paličkovom stehu a vôbec nebol vidieť rozdiel. Z vrchu sme mali bielu niť a zo spodu ružovú, no látka mala biely steh aj z lícnej aj rubovej strany...Neviem prepáčte mi ak sa pýtam kravinu, robili sme niekde chybu? Treba niečo špeci nastaviť na stroji? Ďakujem za každú radu

tarry | 2015-07-24 14:23:551x

Ak mas na cievke natocenu ruzovu, a tu si si vytiahla spod pätky, tak potom nechapem :D

Perlineta | 2015-07-24 14:26:54

áno bola na cievke ružová a vytiahnutá z pod pätky a nič :-( nemôže to robiť preto že sme mali vybratý moc hustý steh?

konvalinka | 2015-07-24 14:30:485x

No podľa mňa je to napätím spodnej nite. Treba ju povoliť. Alebo vrchnú priškrtiť. Nevidím ten steh, tak ťažko povedať. Tiež to môže byť tým, že nite nie sú rovnako hrubé (nite inej značky). Na starších strojoch (mám aj taký 30-ročný Veritas) niektoré programy časom odídu - skús prestriedať viac programov, či problém pri niektorom nevymizne.

tarry | 2015-07-24 14:31:55

Fakt divné, ako to moze potom drzat zasité, ked nebere tú spodnu nitku? Nikdy sa mi to nestalo, a to som chodila na odevnú. A tam sme mali staré Minervy. Ale o stroj nejde, a skusila si teda redší steh? ale to je zahada, že to drží .

tarry | 2015-07-24 14:33:411x

Jáj, tak ano, ak to ma do cinenia s napatim nitky, mala by mat na spodku ružové bodky miesto stehov.. .... ano to bude napatím.

Perlineta | 2015-07-24 14:51:481x

Nooo veru napätie nitky sme neskúšali, ale ďakujem za rady určite vyskúšame a tiež aj pomeniť programi...a presne ako píšeš tarry na spodku boli len bodky nie steh...

mina | 2015-07-24 15:53:351x

Technicky vzaté :), pripájam sa k nastaveniu napínania nite, či spodnej alebo vrchnej, to musíš odskúšať sama :), totiž - pri správnom nastavení - slučka švu sa viaže v strede (v priestore medzi zošívanými látkami), ak je zle nastavené napínanie, ťahá tú vrchnú niť (bielu) aj naspodok ... len celkom nechápem, kde sa stráca tá ružová :) - ak je farebný rozdiel medzi niťami malý a na šijacom stroji je nastavený veľmi krátky steh, tak je možné, že tie drobné stopy ružovej nie je vidno, skús dlhší steh, ten zároveň napovie, ako postupovať pri nastavovaní napnutia nití :)

Perlineta | 2015-07-24 15:59:39

ďakujem krásne mina za vysvetlenie, určite poskúšam a dám vedieť :-)

fanco | 2015-07-26 16:06:041x

V takomto prípade je na 99% silno natiahnutá spodná niť. Takže treba povoliť malú skrutku dolu na člnku, ale len veľmi málo. Je to dosť citlivé. Potom nastaviť dlhší steh (aspoň 2 mm) a skúšať. Ešte by mohol byť problém v tom, že spodná niť by bola veľmi hrubá, ale to nepredpokladám. V každom prípade treba použiť štandardné nite na strojové šitie, ktorých je v každej galantérke množstvo. Tak nech sa podarí dobre nastaviť. :-) A aby som nezabudla, ak sa stroj dlho nepoužíval, treba ho dobre namazať olejom (je taký na šijacie stroje). Potom pozor, treba chvíľu šiť na nejakú starú látku, pretože môžu vzniknúť olejové fľaky.

aadusik | 2018-06-22 13:22:39

Zienky viete niejtora poradit aoo na tomto stroji navleciem spodnu nit. Som uplny zacisatocnik.na vela som dosla sama.ale nad tymto uz hodinu sedim a nie a nie na to prist.dskujem



Pripísať komentár


Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.