Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami V. - Správne miery a skúšobná vzorka

SAShE s.r.o. . » Návody / 2015-02-28 13:05:18 /  Pridaj komentár / 27 lajkov

Už vieme, čo všetko potrebujeme na to, aby sme mohli začať tvoriť s klbkami a už sme si vybrali aj tú správnu priadzu, ktorá sa nám páči, alebo ktorá bola uvedená v návode.

Pred tým, ako skutočne začneme háčkovať alebo pliesť, si ešte musíme pozrieť, akú veľkosť potrebujeme urobiť a tiež sa uistiť, že to, čo robíme, skutočne robíme podľa týchto potrebných mier. Možno trochu zložité na úvod, ale hneď to vysvetlím pekne postupne.

Správne miery

V každom návode máte vždy uvedené, pre akú veľkosť je návod prispôsobený, prípadne je uvedených súčasne viac veľkostí. Veľkosť, ktorú chcete robiť musíte poznať, alebo sa jednoducho zmeriate. Ak je návod pre viac veľkostí, pri jednotlivých číselných údajoch máte vždy toľko údajov, pre koľko veľkostí je návod.

Príklad: Budeme mať návod na veľkosti 36-38-40, potom bude v popise práce napr. napísané - na ihlicu nahodíme 80-100-120 očiek. Znamená to, že ak chceme robiť veľkosť 36 nahodíme na ihlicu 80 očiek, ak veľkosť 38 nahodíme 100 očiek atď. Ak je uvedený len jeden údaj, platí vždy pre všetky veľkosti. Napr. pletieme do výšky 25 cm - keďže je to len jeden údaj, do výšky 25 cm budeme pliesť všetky tri veľkosti.

Aby ste vedeli, ktorú veľkosť potrebujete vy, pretože aj pri štandardnom číslovaní sa miery môžu máličko líšiť, musíte sa zmerať. Pre háčkovanie a pletenie nepotrebujete všetky miery tak, ako napr. krajčírky pri šití, preto tu uvádzam len tie najpotrebnejšie (číslovanie podľa obrázka):

 

Skúšobná vzorka

Ak máme správnu priadzu, správne ihlice alebo háčik a správne sme sa zmerali, môžeme začať tvoriť. Urobíte napr. prvých 10 cm svetra a nejako sa vám to nezdá. Ako primeriavate, tak primeriavate a zistíte, že buď budete musieť značne pribrať, alebo od zajtra držíte drastickú diétu. :-) A tak začnete párať to, čo ste prácne vytvorili. Nie je to nič zvláštne, s tým sa stretla asi každá "pletka" vo svojej praxi.

Aby sme predišli tomuto malému rozčarovaniu a strate času, máme v každom návode uvedenú tzv. skúšobnú vzorku. Skúšobná vzorka uvádza, koľko očiek a koľko riadkov vám má vytvoriť štvorec 10x10 cm. Spravidla je to práve štvorec s rozmermi 10x10, ale môžete sa stretnúť aj s iným rozmerom, je to skôr výnimočné. Táto skúšobná vzorka nám slúži na to, aby ste si vyskúšali "nanečisto", či pri vašom spôsobe pletenia alebo háčkovania dosiahnete presne požadované miery. Už som spomínala v jednej z predchádzajúcich častí žurnálu, že každý drží rôzne pevne priadzu a rôzne pevne ju uťahuje pri práci, preto sa môže stať, že aj keď použijete presne predpísanú priadzu a veľkosť ihlíc, výsledný rozmer môže byť iný, ako sa uvádza v návode.

Čo teda potrebujete urobiť? Jednoducho upletiete alebo uháčkujete kúsok pleteniny a potom si zmeriate, koľko očiek ste urobili na 10 cm a koľko riadkov ste urobili tiež na 10 cm. Ak sa chystáte pliesť alebo háčkovať pravidelne, odporúčam vyrobiť si šablónu, z pevného papiera, alebo kartónu. Vystrihnite štvorec s rozmermi 10x10 cm a ten budete vždy používať. Pleteninu nerobte presne na napísaný počet očiek a riadkov, ale urobte vždy o niečo viac, aby ste mohli merať v strede, nie od kraja po kraj. Ak máte napr. uvedené 24 očiek a 26 riadkov, urobte min. 30 očiek a 30 riadkov.

Keď budete mať tento kúsok upletený alebo uháčkovaný, priložte šablónu na pleteninu do stredu a spočítajte očká a riadky vo vnútri šablóny. V ideálnom prípade sa trafíte do správnej hustoty a budete mať počet očiek a riadkov presne predpísaný v návode. Ak nie, môžu nastať dva prípady a tie môžete riešiť takto:

  • vy máte menej očiek alebo riadkov, ako uvádza návod - potom držíte pletenie voľnejšie, ako je štandard a potrebujete buď tenšiu priadzu alebo menšie ihlice/háčik
  • vy máte viac očiek alebo riadkov, ako uvádza návod - potom držíte pletenie pevnejšie a zaobstarajte si hrubšiu priadzu alebo vymeňte ihlice/háčik za väčšie

V praxi budete vymieňať hlavne ihlice a háčiky, pretože priadzu už máte kúpenú a predsa ju nevyhodíte. :-)

Pri pletení sa v skúšobnej vzorke uvádza prevažne pletenie hladko z lícovej strany a obratko z rubovej strany, prípadne je presne uvedené akým vzorom máte pliesť. Toto treba, samozrejme, dodržať. Pri háčkovaní musí byť uvedené, aké stĺpiky máte robiť, najčastejšie to budú krátke alebo dlhé stĺpiky.

Môžete sa pustiť do pletenia aj bez konkrétneho návodu. Máte len peknú priadzu a vzorku, ktorá sa vám páči. Chcete si urobiť napr. svetrík a viete svoje miery. Jeden spôsob je pustiť sa do pletenia na určitý počet očiek, lebo "to máte v oku" a riskovať, či sa trafíte. To zistíte až po cca 10 cm, keď sa pletenina pekne dá rozložiť a potom budete všetko párať, pretože odstrihnúť prebytočnú časť sa nedá :-( ALEBO môžete urobiť skúšobnú vzorku a cez pomocnú tabuľku, ktorú tu uvádzam, si môžete vypočítať, na koľko očiek máte začať a ako budete uberať alebo priberať očká. Toto je tabuľka, ktorú používam ja a zatiaľ mi sedela aj na skúšobné vzorky v návodoch, tak je snáď správna. Na začiatku som vychádzala z tabuľky z knihy o pletení a doplnila som ju o údaje z internetu, kde som hľadala iný rozmer, ako bol pôvodne v tabuľke.

Ako tabuľku používať? Zostaneme pri tom svetri, ktorý si chcete urobiť. Viete, že potrebujete zadný diel na 48 cm (pretože vaše boky sú 95 cm a 1 cm bude navyše, aby nebol obtiahnutý - polovica je potom 48 cm). Urobíte si skúšobnú vzorku, z ktorej zistíte, že na 10 cm ste urobili 18 očiek. Teraz sa pozriete do tabuľky: v prvom stĺpci si nájdete počet očiek, ktoré ste urobili na 10 cm, t.j. 18, nájdete si stĺpec s počtom 48 cm (tú šírku chceme dosiahnuť) a priesečník tohto riadka a stĺpca vám povie, na koľko očiek musíte začať robiť zadný diel, t.j. na 86 očiek.

Ak budete potrebovať viac cm, jednoducho sčitujte očká - pri 70 cm sčítate očká uvedené v stĺpcoch 50 cm a 20 cm.

Táto tabuľka platí na pletenie, nič podobné som nenašla na háčkovanie. Ak máte niečo také vy a chcete sa s tým podeliť, budem rada. :-)

Čítanie návodov

Poslednou teoretickou témou, ktorej sa budem venovať je čítanie návodov a nákresov. Každý návod na nejaký pletený alebo háčkovaný výtvor sa skladá z troch častí:

  • súpis všetkého, čo budete potrebovať vrátane rozmerov skúšobnej vzorky
  • textový popis, ako danú vec vytvoríte krok po kroku
  • grafické znázornenie vzoru.

Už sme sa venovali tomu, čo potrebujete a prečo to potrebujete, prešli sme si skúšobné vzorky, textovému popisu spravidla porozumiete (ak nie, treba si prečítať niekoľkokrát, kým neporozumiete, prípadne rovno aj skúšajte ihlicami) a zostalo nám ešte vysvetliť, čo znamená to grafické "štvorčekové" zobrazenie vzoru.

Prejdem stručne základné pravidlá grafického nákresu pri pletení:

  • každý štvorček predstavuje jedno očko v jednom riadku
  • postupujeme vždy od pravého dolného rohu doľava a postupne hore (ak priamo v návode nie je uvedené inak, ako je to napr. na nasledujúcom obrázku)

  • pletieme lícovú stranu sprava doľava, rubovú zľava doprava
  • v nákrese môžete mať buď len lícové riadky, alebo aj lícové aj rubové - viete to podľa toho, ako sú označené riadky číslami. Ak sú čísla len vpravo a sú uvedené len nepárne 1, 3, 5 atď. potom máte v nákrese len lícové riadky, v takom prípade rubové riadky pletiete tak "ako sa javia", alebo priamo v texte je napísané napr. rubové riadky pletieme vždy obratko, takže na ne nepotrebujete nákres. Ak sú čísla aj vpravo a aj vľavo, pričom vpravo sú nepárne a vľavo sú párne, potom máte uvedené aj lícové aj rubové riadky a pletiete potom sprava doľava prvý riadok, zľava doprava druhý riadok, znovu sprava doľava tretí riadok atď. Ak čísla nebudú vôbec pri nákrese, hľadajte v textovom popise, kde to bude napísané. Ukážka na predchádzajúcom obrázku hovorí o tom, že prvý riadok bude rubový (preto je číslo vľavo) a lícovú stranu začneme pliesť až od 2. riadka (číslo vpravo). Všetky ďalšie rubové riadky už v nákrese nie sú, pretože bolo v návode napísané, že sa budú pliesť všetky rovnako.
  • v každom štvorčeku je uvedený symbol, ktorý predstavuje spôsob pletenia daného očka - vysvetlenie symbolov musí byť vždy pri návode alebo skupine návodov, pretože nie je zaužívané rovnaké označovanie, napr. hladké očko sa niekde označuje prázdnym štvorčekom, niekde vodorovnou čiarkou a pod.
  • na výšku budete opakovať vzor stále dookola, ak máte napr. vo vzore 8 riadkov, budete pliesť 1. až 8. riadok a potom znovu 1. až 8. riadok atď. POZOR - v návode môžete mať napísané, že napr. na výšku opakujte vždy 2. až 8. riadok. V takom prípade budete pliesť 1. až 8. riadok a potom už len 2. až 8. riadok. 1. riadok budete pliesť len 1krát na začiatku.
  • na šírku pletiete dookola celý vzor, alebo máte dolu označenie šípkami, ktorá časť sa opakuje - ak sú dolu dve šípky napr. za 5 očkom a potom, za 10 očkom, budete pliesť prvých 5 očiek, potom dookola 6. až 10. očko až kým neprídete na koniec pleteniny, kde by vám mali zostať ešte očká, ktoré vám v nákrese zostali za druhou šípkou.

Pri háčkovaní je to trochu komplikovanejšie, pretože nie sú žiadne štvorčeky. Symboly sú tiež úplne iné. Je označený začiatok a najjednoduchšie sa naučíte čítať nákres priamo pri práci, pretože to, čo sa vám z nákresu bude zdať nepochopiteľné, ľahko pochopíte, keď budete držať háčik v ruke. Napr. z nákresu nie vždy vidieť, kde presne máte očko s háčikom (dolu alebo hore?), ale keď ho držíte v ruke, viete identifikovať, ako ďalej postupovať. Pri háčkovaní v riadkoch, máte v nákresoch tiež uvedené, ktoré sú lícové a ktoré rubové riadky. Háčkujeme tiež sprava doľava. Pri háčkovaní v kruhu si všímajte, kde sú tzv. pevné očká. Tie znamenajú, že končíte riadok v kruhu a začínate nový. Vo vzore nebudete mať nikdy celý kruh, ale len jeho časť napr. tretinu, štvrtinu, šestinu, osminu podľa toho, ako často sa vzor opakuje. Vzor budete stále opakovať - ak máte vyznačenú štvrtinu, tak 4-krát. Na obrázku vľavo je háčkovanie v riadkoch a vpravo je vzor háčkovania v kruhoch.

V niektorých časopisoch sú označované riadky číslami a niekde nájdete návody, v ktorých sú navyše perfektne farebne odlíšené jednotlivé riadky tzn., že lícové riadky majú jednu farbu a rubové druhú. Tam sa už nepomýlite a tieto návody sa dobre čítajú.

A týmto končím dosť rozsiahlu teóriu Ako začať pracovať s klbkami. Tak som vás snáď úplne neodradila od tohto perfektného koníčka. :-) Ako asi pri všetkom, teórie je veľa a je nudná, ale o to krajšia je prax. Len sa netreba nechať odradiť prvými nezdarmi, ak by sa nejaké objavili.

Predchádzajúce časti:

Ako začať s klbkami I. - o ihliciach, háčikoch a iných pomocníkoch

Ako začať s klbkami II. - o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu

Ako začať s klbkami III. - o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike"

Ako začať s klbkami IV. - o hrúbke a štruktúre priadzí

 

Nasledujúce tri časti už budú v kategórii Fotopostupy a návody a budem sa venovať už len háčkovaniu, pretože je to moja srdcovka. Najskôr si ukážeme všetky základné postupy háčkovania tzv. stĺpiky a následne si urobíme peknú zimnú čelenku a farebné jarné pončo tak, ako ich háčkujem ja.

________________________

zdroje:

Pletenie a háčkovanie, kol. autorov, rv. 2010 a vlastné skúsenosti


Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »