Domov » Žurnál+ » Autor: Eva Klouparová

Žurnál+

Klobúk

Eva K. » 2012-04-23 17:27:37 /  3 komentáre / 11 lajkov / 89x zobrazený

 

Klobúk

220px-Chapeaux_en_peau_de_castor.jpg

Kolekcia klobúkov 18.a 19 storočia.


 

Klobúk je pokrývka hlavy, vyrobená z plste, súkna, kože, látky alebo slamy rozmanitého tvaru. Jej hlavnou úlohou je ochrana hlavy pred nepriaznivým počasím, dažďom, slnkom, ale taktiež slúži ako súčasť predpísaného odevu (napr. arcibiskupský klobúk) alebo ako módny doplnok.

Boli známe už v starovekom Grécku kde sa používali plstené klobúky, nazývané petassos alebo kuasia, ktoré sa nosili pri cestovaní; u starivekých Rimanoch to bol klobúk nazývanýpileus,ktorý sa nosil pri slávnostiach a náboženských alebo posvätných obradoch a bol považovaný za symbol slobody. Po rozpade starovekého Grécka a Ríma, sa začali klobúky v Európe nosiť asi v 10.storočí no skutočne rozšírené začali byť až približne od začiatku 16.storočia.

Klobúky prešli veľmi širokým a rozmanitým vývojom, čo sa týka ich tvaru, zdobenia alebo využitia. Mohli byť vysoké (sombréro), nízke (panamský klobúk), guľaté (cylinder), trojhranné (napoleonsky klobúk), so strieškou, so štítkom alebo bez striešky, u žien i mužov ozdobené stuhami, perami,kvetinami a podobne.

Okrem ochrannej a ozdobnej funkcie mali klobúky občas aj rozlišovaciu funkciu, alebo v určitých obdobiach tvar a farba klobúka označovali príslušnosť alebo sympatie k určitej politickej strane (demokratický klobúk a pod.)

Cylinder ( top hat; der Zylinder alebo haute-de-forme) je pánsky vysoký klobúk valcovitého tvaru s plochým vrchom a širokým okrajom. Rozšíril sa v 19. a na začiatku 20. storočia, v súčasnosti sa nosí viac-menej iba pri slávnostných príležitostiach ako doplnok k fraku.

Dejiny

Prvý cylinder vyrobil a na ulicu v ňom vyšiel anglický klobučník John Hetherington v roku 1797. Jeho módna novinka spôsobila senzáciu i verejné pohoršenie: „Bolo to obrovské prekvapenie, pretože jeho cylinder spôsobil doslova vzburu keď sa prvý krát objavil v londýnskych uliciach. Jeho nositeľom bol predajca galantérie John Hetherington, ktorý ho navrhol, vyrobil a tiež bol prvým človekom, ktorý v ňom vyšiel na ulicu. Podľa dobového svedectva v novinách, okoloidúci pri pohľade na klobúk začali panikáriť. Niekoľko dám omdlelo, deti kričali, psy brechali a mladý poslíček si zlomil ruku pritom ako ho prevalcoval dav. Hetherington bol predvedený pred súd kvôli tomu, že na hlave mal "vysokú konštrukciu, ktorej žiarivé odlesky mali vystrašiť plachých a skromných ľudí." Samozrejme, že to bolo veľa kriku pre nič.“

Klobúk má svoj pôvod v pokrývke hlavy, ktorú nosili puritáni a kavalieri . Kvakerský klobúk bol však nižší a mal oveľa širšiu striešku ako dnešný cylinder. Cylinder ako ho poznáme dnes sa začal vyrábať z filcu vyrobeného z bobrej kožušiny. Neskôr sa však vďaka vplyvu , manžela kráľovnej Viktórie začali vyrábať cylindre aj z hodvábu.

V 19. storočí sa v USA rozšírila modifikácia cylindra známa ako stovepipe hat. Tieto klobúky boli vyššie ako cylindre, avšak na spodku a vrchole neboli rozšírené, a tak pripomínali komín (angl.: pipe). Takýto klobúk nosil napr. americký prezident Lincoln. Ďalšia modifikácia mala v sebe zabudovanú drôtenú konštrukciu, ktorá umožňovala, aby sa dal zložiť naplocho. Takýmto klobúkom sa v angličtine hovorilo opera hats alebo Gibbus.

V druhej polovice 19. storočia cylindre začali vychádzať z módy. Stredné vrstvy začali nosiť (angl.: bowler hats) alebo mäkké filcové klobúky známe ako borsalino.Tieto klobúky boli vhodnejšie pre mestský spôsob života a taktiež boli vhodnejšie pre masovú produkciu. Na druhej strane, cylinder musel byť vyrobený ručne a skúseným klobučníkom.

Cylinder sa stal symbolom vyššej spoločenskej vrsty a tým pádom aj terčom pre satiristov a spoločenských kritikov. Ku koncu prvej svetovej vojny sa stali cylindre raritou v každodennom živote. Používal sa však naďalej pri slávnostných príležitostiach ako súčasť spoločenského odevu – vychádzkového obleku alebo fraku.

Klobúk si počas mnohých rokov jeho existencie obľúbili rôzne známe osobnosti. Často sa však vyskytuje aj v umeleckých dielach.

Súbor:Pozzi, Samuel - Par Nadar.jpg

 

Komentáre

Marabu Skvelé žurnály, klobúk dole :)!

2012-04-23 18:49:17

ekodeli juuuj, perfektne info - dakujem za zurnalik, mam rada taketo ;)))) aj preto, ze ja klobuky rada nosiim ;)

2012-04-23 23:46:16

norika21 super žurnál :-)

2012-04-23 23:50:42

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »